Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Member
    Join Date
    04-05-20
    Posts
    15

    Default Να Ανεβάσω Υδατάνθρακες; (Macros)

    γεια σας μπορείτε να μου πείτε αν τα μάκρος που εβγαλα είναι οκ η μήπως πρέπει να ανεβάσω κι αλλο τον υδατάνθρακα
    ειμαι 17 χρόνων 1 87 και 73 κιλα
    κάνω βάρη 5/εβδομάδα και τέννις 5.
    ειμαι σε αγωνιστική προετοιμασία για πανελλήνιο στο τεννις
    bmr:1888
    θερμίδες διατήρησης:3210
    θερμιδες με ελειμα 15%:2728

    πρωτεινη:146γρ
    υδατάνθρακες:365γρ
    λιπαρά:76γρ

    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Φίλες Μιχάλη. Είσαι 17 χρονών και σε αγωνιστική προετοιμασία για τένις και κάνεις 5 προπονήσεις με βάρη και 5 τένις.
    Καταρχήν να υποθέσω ότι έχεις συνεννοηθεί με τους προπονητές σου για την γυμναστική με βάρη ώστε να μην επηρεάσουν αρνητικά την προετοιμασία σου.
    Και ως προς τη διατροφή αλλά και την μείωση θερμίδων πρέπει πρώτα να έχεις προγραμματίσει με τον προπονητή σου.
    Δεν αναφέρεις ποσοστό λίπους αλλά από τα κιλά σου ή είσα σε χαμηλό ποσοστό ή δεν έχεις αρκετή μάζα.
    Από εκεί και πέρα απ'οτι καταλαβαίνω έχεις βάλει συντελεστή δραστηριότητας 1,7 που το θεωρώ εύλογο για τη δραστηριότητα που λες για να μην πω ότι μπορεί και να υποτιμά τις πραγματικές θερμίδες σου αφού εξαρτάται από τις ώρες προπόνησης.
    Το έλλειμμα 500 θερμίδων δεν είναι μεγάλο - αν είναι σωστός ο υπολογισμός θερμίδων συντήρησης.
    Από άποψη προτεινόμενων μακρος γενικά είναι σε καλό επίπεδο. Οι Υδατάνθρακες είναι στα 5 γρ ανα κιλό που είναι λίγο κάτω από το όριο των 7-10 γρ ανα κιλό που προτείνονται για προγράμματα σαν το δικό σου και το άθλημά σου.
    Θεωρητικά θα μπορούσες να ανεβάσεις τους υδατάνθρακες κατά 1 γρ/κιλό και να ρίξεις τα λιπαρά σε 43 γρ (15% περίπου των θερμίδων) αλλά δεν ξέρω αν θα το πρότεινα.
    Ίσως ενόψει της αγωνιστικής προετοιμασίας για τένις θα έπρεπε να μειώσεις τα βάρη.
    Όπως και να έχει προγραμμάτισέ τα με τον προπονητή σου που έχει και την ευθύνη της προετοιμασίας.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου. Αν κατεβαίνεις σε αγώνες no1 η συνεννόηση με τον προπονητή σου. Άλλο το απλά γυμνάζομαι για την υγεία μου η για την εμφάνιση μου η κάνω bodybuilding για πάρτι μου και εντελώς διαφορετικό προετοίμαζομαι για αγώνες κλπ και πόσο μάλλον το τένις που θέλει σούπερ εκρηκτικοτητα δύναμη αλλά και αντοχή.

    Παρόλα αυτά εγώ στην θέση σου <<ίσως>> θα άλλαζα λίγο τον υδατάνθρακα σε 341 gr την πρωτεΐνη την έκανα 171 gr και λίπος ως έχει στα 76gr. Έτσι θα είναι ποιο σωστά ισορροπίμενα και κατανεμημένα τα Macros σε 50/25/25 για της 2730 kcal μου λες.

    Έγω με το μυαλό του bodybuilder για να κρατήσω μυικοτιτα και να χάνω λίπος κλπ θα έπαιζα αν έτρωγα 2730 kcal σε 307 carbs 205 protein και 76 fat δηλαδή σε 45/30/25. Αλλά εσύ καλύτερα συμβουλέψου έναν αγωνιστικό προπονητή διατροφολόγο, εκτός και αν τα παιδιά από εδώ μέσα που πάνε σε αγώνες κλπ έχουν να σου πουν κάποια επιπρόσθετη άποψη!!
    Last edited by GEOZN8; 28-06-20 at 14:38.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δεν Μπορώ Να Ανεβάσω Το Βάρος Μου
    By David Fotiou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-18, 10:49
  2. Macros
    By Γιώργος Ζέρβας in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 10-02-17, 15:28
  3. Δεν Μπορώ Να Ανεβάσω Κιλά Στον Πάγκο
    By Vanos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 43
    Last Post: 07-05-15, 17:40
  4. Macros
    By adiPREME in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 03-04-13, 23:03
  5. πως να ανεβασω υδατανθρακα
    By kostas muscle in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 22-01-13, 22:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •