Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-07-20
    Posts
    3

    Default Το σώμα μου τώρα. Τι με συμβουλέβετε να κάνω;

    Καλησπέρα. είμαι σχεδόν 18 και ξεκίνησα να πηγαίνω στο γημναστίριο οταν είμουν 16.5. Τότε είμουν 52 κιλά 178 ύψος και μεσα σε 1 χρόνο μόλις εφτασα τα 70.Τον υπόλυπο μισό χρόνο ανεβοκαταίβενα 68-72 και πριν απο 6 μήνες σταμάτησα να γυμνάζομαι λόγο κυρσοκύλης. Δεν εχω φωτο απο πριν αλλα στην κυριολεξία μετρούσες τα κόκαλα πάνω μου. Οι παρακάτω φωτο ειναι σημερινές δηλαδή το σώμα μου 6 μήνες αφου σταμάτησα να γυμνάζομαι.
    106959957_898147144015630_6462591685718967459_n.jpg107038172_2615051095422724_8928902396130340784_n.jpg

    Καταλαβαίνω οτι ειμαι 18 και εχω ακόμα καιρό μέχρι να σταματήσω να αναπτυσσομαι αλλα κάθε φορά που κοιτιεμαι στον καθρεύτη βλέπω πως το πάνω μέρως μου ειναι σχετικα μικροτερω σε σχέση με τα πόδια και ιδικά ο κορμός. Πολλοί θέλουν μικρή μέση αλλα προσωπικά θα ήθελα να χτίσω το σώμα μου παρόμιο με του γνωστού Eugen Sandow. Πιστέυω πως δεν έχει υπερβολική μυική μάζα αλλα είναι αρκετά γραμμομένος και γενικά εχει αρκετο κρέας. Εγω σε γυμναστήριο θα μπορέσω να ξαναπατήσω σε 1-2 μήνες γιατι θα κανω εγχειρηση της κυρσοκύλης που προανεφερα. Σε τί με συμβουλέβετε να αφοσιοθώ? Για οτι ερωτηση π.χ. διατροφη, ασκησεις κλπ που έκανα οσο γυμναζώμουν μπορώ να απαντίσω αν χρειαστειτε πληροφοριες. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Καλωσήρθες στο φόρουμ και καλή αρχή.
    Μέχρι να αρχίσεις γυμναστήριο μπορείς να ξεκινήσεις να φτιάχνεις την διατροφή σου που είναι το παν.

    Εύκολος Τρόπος Υπολογισμού Μακροθρεπτικών Με Βάση Τις Πρωτεϊνικές Ανάγκες Πρώτα!
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=49140

    Παραπάνω μπορείς να ξεκινήσεις να διαβάζεις και να υπολογίσεις τις θερμίδες και τα μάκρος που πρέπει να τρως.
    Ξεκινά από εκεί αρχικά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-07-20
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστώ. Με στόχο να βάλω ή να χάσω κιλα? ακομη ειμαι στα 70 κιλα 1.80μ.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by ok304 View Post
    Ευχαριστώ. Με στόχο να βάλω ή να χάσω κιλα? ακομη ειμαι στα 70 κιλα 1.80μ.
    Υπολόγισε θερμίδες συντήρησης. Τρώγε για συντήρηση και παρακολουθα το βάρος σου κάθε μέρα να δούμε πως μεταλλάσσεται.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εύχομαι όλα να πάνε καλή με την επέμβαση.
    Μέχρι τώρα τι έτρωγες; Αν θες γράψε μας αναλυτικά.
    Όσο για το σώμα σου μια χαρά φαίνεται!

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-07-20
    Posts
    3

    Default

    Οκ λοιπόν, οταν άρχησα να πηγαίνω γυμναστήριο εκανα μεγάλο λάθος και πίστευα οτι οι υδατάνθρακες είναι κακοί με αποτέλεσμα να τρώω λιγότερω απώσω έπρεπε (πράγμα που κατάλαβα αφού σταματησα το γυμναστήριο την πρώτη φορα που χρησημοποίησα calorie calculator) αλλα γενικά ετρωγα σπιτικα φαγητα απο ολα και σχεδόν καθόλου ζάχαρη (εκτός της φυσικής ζαχαρης σε φρουτα κλπ).

    Ετρωγα συνήθως για πρωινό βρώμη με γάλα/γάλα καρυδας ή 3-4 αβγα με φέτα στο τηγάνη (παντα ελαιόλαδο), μετά στο σχολείο έτρογα 1 σαντουιτς με μαυρο ψωμι και διάφορα μεσα κοτοπουλο γαλοπουλα τυρι μαρουλι και πιο μετα φρουτο η ξυρους καρπούς κ μαύρη σοκολατα.
    Μετα για μεσημεριανο ετρωγα οτιδήποτε φαγητό υπήρχε την μερα. Στην εβδομαδα παντα υπηρχαν μερες με οσπρια, ψαρια, κρεας, λαδερα φαγητα κλπ. (απλος ποτε δεν ετρωγα αρκετη ποσότητα) και μετα ξανά έτρωγα μετά το γυμναστήριο 100 γραμμάρια φυστικοβούτυρο με ψωμί ολικής κ 300μλ γαλα καρυδας η χυμό πορτοκαλι.
    Mετα ξαναετρογα λιγο φαγητό (συνήθως ιδιο με το μεσημέρι η χθεσινό).

    Αυτά για ώσο πήγενα γυμναστήριο. Απο τότε τρώω καλά πιστεύω (ιδικα για τις ποσότητες). Πάλι τρώω σπιτικα φαγητα αλλα συμπεριλαμβάνω πολυ περισσοτερους υδατάνθρακες απο πριν και μερικες φορές τρώω και γλυκα αλλα οχι πολύ συχνα. Επίσης καθημερινα πινω 600+ μλ χυμο ρώδι η πορτοκαλι (η και τα δυο).
    Last edited by ok304; 07-07-20 at 09:11.

  7. #7
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Φίλε καλησπέρα αν μπορείς πάτα edit στο post σου και κάνε μερικές παραγράφους μας βγαίνουν τα μάτια έτσι είναι πολύ δύσκολο. Στα του θέματος σου τώρα όπως έγραψε και παραπάνω ο φίλος Χριστόφορος
    καλό είναι να ξεκινήσεις να διαβάζεις και να υπολογίσεις τις θερμίδες και τα μάκρος που πρέπει να τρως. Καλά είναι να τρώμε υγιεινά κλπ αλλά πρέπει να μάθουμε να μετράμε θερμίδες μάκρος ποσότητες κλπ.

    Αν τα μάθεις αυτά θα βάλεις ένα γερό θεμέλιο στην υγεία σου αρχικά και έπειτα όταν με το καλό ξανά ξεκινήσεις το gym θα σου χρειαστούν για να αρχίσεις να ανεβάζεις θερμίδες σιγά σιγά ώστε να βάζεις καλά
    μυικά κίλα και όσο το δυνατόν λιγότερο λίπος. Αυτή η διαδικασία δύσκολη δεν είναι απλά είναι λίγο χρονοβόρα οπότε είναι μια καλή ευκαιρία να το ξεκινήσεις από τώρα ώστε να είσαι έτοιμος μετά !!
    Last edited by GEOZN8; 06-07-20 at 23:04.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kαί τώρα τι κάνω? (Πλαδαρός)
    By panos798 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 89
    Last Post: 26-08-17, 20:04
  2. Αποτελέσματα Λιπομέτρησης - Και Τώρα Τι Κάνω;
    By Theone26 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-13, 16:32
  3. Αξίζει Να Κάνω Γράμμωση Τώρα?
    By Giorgos96 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-13, 10:13
  4. Τώρα Εγώ Κάνω Διατροφή;
    By ΔΕΝΤΡΟ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-12, 16:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •