Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-07-20
    Posts
    4

    Default Βάρη και Πυγμαχία

    Καλησπέρα σε όλους.
    Ανέκαθεν γυμναζομουν ανά τακτά διαστήματα, τους τελευταίους μήνες κανω σταθερά 3 φορές τη βδομάδα βάρη. Είμαι σε φάση που θέλω να βάλω όγκο και 3-4 κιλά. Το τελευταίο διάστημα ξεκινησα και μποξ και είναι μια αθληση που μου αρέσει πολύ, και τη βλέπω ξεκάθαρα σα χόμπι. Ένα πρόγραμμα με 3 φορές βάρη και δύο πυγμαχία θα με ρίξει απ' τον όγκο ;

  2. #2
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Slash8 View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Ανέκαθεν γυμναζομουν ανά τακτά διαστήματα, τους τελευταίους μήνες κανω σταθερά 3 φορές τη βδομάδα βάρη. Είμαι σε φάση που θέλω να βάλω όγκο και 3-4 κιλά. Το τελευταίο διάστημα ξεκινησα και μποξ και είναι μια αθληση που μου αρέσει πολύ, και τη βλέπω ξεκάθαρα σα χόμπι. Ένα πρόγραμμα με 3 φορές βάρη και δύο πυγμαχία θα με ρίξει απ' τον όγκο ;
    Καλησπέρα φίλε. Η πυγμαχία θα σου κάνει ένα μεγαλύτερο ελειμα διότι είναι αερόβια. Αλλά αν τρως πάνω από την συντήρηση σου ( η οποία θα είναι αυξημένη λόγω μποξ ) τότε θα μπορέσεις να κανεις και «όγκο». Ίσως βοηθήσει και στο να μη λιπώσεις όσο αν δεν είχες καθόλου αερόβια.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Slash8 View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Ανέκαθεν γυμναζομουν ανά τακτά διαστήματα, τους τελευταίους μήνες κανω σταθερά 3 φορές τη βδομάδα βάρη. Είμαι σε φάση που θέλω να βάλω όγκο και 3-4 κιλά. Το τελευταίο διάστημα ξεκινησα και μποξ και είναι μια αθληση που μου αρέσει πολύ, και τη βλέπω ξεκάθαρα σα χόμπι. Ένα πρόγραμμα με 3 φορές βάρη και δύο πυγμαχία θα με ρίξει απ' τον όγκο ;
    Όχι, αλλά θα πρέπει να προσέξεις πολύ το φαγητό σου και τον ύπνο σου.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-07-20
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, επειδή προτεραιότητα μου είναι να βάλω ογκο, μήπως είναι καλύτερα να κάνω 4 βάρη και 1 πυγμαχία για κάποιους μήνες ακκμα ; Σε αυτό το σενάριο σκεφτόμουν να κάνω μια 6η μέρα κολύμβηση, διότι έχω ακούσει το έντονο ελεύθερο θα βοηθήσει στο να ανοίξει πλάτη και ώμους, αλλα για να έχω και λίγο cardio 2 μέρες ( πυγμαχία, μποξ ) Απλά φοβάμαι λόγω υπερφόρτωσης δε θα αναπτυχθούν σωστά οι μύες. Εννοώ μια άσκηση την ημέρα και μια ημέρα τελείως ξεκούρασης.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Ναι , ειναι καλυτερο το 4 βαρη , μια πυγμαχια αν εχεις τον ογκο σαν προτεραιοτητα.

    Η 6η μερα εντονη κολυμβηση θα οδηγησει σε κοπωση απλά. Τιποτα δεν θα ανοιξει τη πλατη σου όπως τα Lat pulldowns και τα pullups

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Slash8 View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, επειδή προτεραιότητα μου είναι να βάλω ογκο, μήπως είναι καλύτερα να κάνω 4 βάρη και 1 πυγμαχία για κάποιους μήνες ακκμα ; Σε αυτό το σενάριο σκεφτόμουν να κάνω μια 6η μέρα κολύμβηση, διότι έχω ακούσει το έντονο ελεύθερο θα βοηθήσει στο να ανοίξει πλάτη και ώμους, αλλα για να έχω και λίγο cardio 2 μέρες ( πυγμαχία, μποξ ) Απλά φοβάμαι λόγω υπερφόρτωσης δε θα αναπτυχθούν σωστά οι μύες. Εννοώ μια άσκηση την ημέρα και μια ημέρα τελείως ξεκούρασης.
    Η πυγμαχία είναι τεχνικό άθλημα, δε νομίζω οτι με 1 μερα πυγμαχία πετυχαίνεις κάτι. Εγώ θα έκανα 2 πυγμαχία (το ελάχιστον) και 3 βάρη. Αν δεν σε ενδιαφέρει η πυγμαχία σταμάτα την εντελώς, με 1 προπόνηση δε νομίζω οτι κάνεις κάτι.

    Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να κάνει το κολύμπι για τους ώμους και την πλάτη σου που δεν θα κάνουν τα βάρη, πολύ πιο γρήγορα και αποτελεσματικά.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    New Member strong_squash's Avatar
    Join Date
    15-06-05
    Location
    Alexandroupolis, Greece.
    Posts
    8

    Default

    Μείνε στο 4 Βάρη ή γενικά όσες μέρες βάρη και μια πυγμαχία αφού θέλεις να το κάνεις αυτό το πράγμα τώρα. ¨οπως όλοι προανέφεραν το θερμιδικό πλεόνασμα θα σου δώσει όγκο σε συνδυασμό με τα βάρη και μόνο. To conditioning που μπορεί να κάνεις στην πυγμαχία εφόσον δεν θα ασχοληθείς μαζί της, μόνο πίσω θα σε πάει σε θέμα όγκου. Όμως κάθε φορά κάνουμε αυτό που μας εξυπηρετεί και σίγουρα αυτό που θα μας κάνει να περάσουμε καλά. Αν θέλεις να κάνεις και πυγμαχία θα κάνεις και πυγμαχία. Όσο για την κολύμβηση, σίγουρα είναι μια καλής μορφής άσκηση, αλλά το άνοιγμα της πλάτης μέσω αυτής επιτυγχάνεται σε μικρή ηλικία και σίγουρα όχι με μια φορά την εβδομάδα. Οπότε όπως ανέφερε η Konstantina91 "... Τίποτα δεν θα ανοίξει τη πλάτη σου όπως τα Lat pulldowns και τα pullups" καθώς και τα bent over rows ή τέλος πάντων οποιαδήποτε είδους κωπηλατική.

  8. #8
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Σίγουρα φίλε για να βάλεις σωστό όγκο παίζει ρόλο οι θερμίδες που τρως και στην περίπτωση σου το σωστό θερμιδικό πλεόνασμα. Εγώ είμαι της άποψης ότι η πυγμαχία αν σου αρέσει σαν άθλημα θέλει τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα
    και ίσως είναι και λίγο μπορώ να σου πω οπότε για μία φορά ούτε καν, κοροϊδεύεις τον εαυτό σου έτσι και τσάμπα λεφτά δίνεις. Η Κράτα τα βάρη 3 και πυγμαχία 2 αλλιώς κοφτην εντελώς και ασχολήσου σοβαρά με διατροφή και GYM μόνο !!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-07-20
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
    Ξέρω ότι μια φορά τη βδομάδα πυγμαχία είναι πολύ λίγο, απλά σκέφτομαι ότι 4 φορές βάρη θα μου δώσει περισσότερο όγκο μέχρι να φτάσω σε ένα καλό σημείο όπου απλά θα αυξησω τη πυγμαχία και θα μειώσω τα βάρη. Επειδή στα βάρη δεν κάνω καθόλου αερόβιο, θεωρώ ότι μια προπόνηση μποξ θα μου δώσει και λίγο αερόβιο. Θα ήθελα να κάνω 4 βάρη και 2 πυγμαχία αλλά δε ξέρω αν καταπονεθουν πολύ οι μύες και στο τέλος δε γίνει δουλειά. Οπότε σε θέμα όγκου προτείνετε 4 βάρη 1 μποξ ή με 3 βάρη 2 μποξ με σ σωστη διατροφή θα πάρω πάλι ικανοποιητικό όγκο ;

  10. #10
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by Slash8 View Post
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
    Ξέρω ότι μια φορά τη βδομάδα πυγμαχία είναι πολύ λίγο, απλά σκέφτομαι ότι 4 φορές βάρη θα μου δώσει περισσότερο όγκο μέχρι να φτάσω σε ένα καλό σημείο όπου απλά θα αυξησω τη πυγμαχία και θα μειώσω τα βάρη. Επειδή στα βάρη δεν κάνω καθόλου αερόβιο, θεωρώ ότι μια προπόνηση μποξ θα μου δώσει και λίγο αερόβιο. Θα ήθελα να κάνω 4 βάρη και 2 πυγμαχία αλλά δε ξέρω αν καταπονεθουν πολύ οι μύες και στο τέλος δε γίνει δουλειά. Οπότε σε θέμα όγκου προτείνετε 4 βάρη 1 μποξ ή με 3 βάρη 2 μποξ με σ σωστη διατροφή θα πάρω πάλι ικανοποιητικό όγκο ;
    Φίλε αν είσαι πολύ φαν του αθλήματος και δεν μπορείς χωρις αυτό τότε καντα 2 πυγμαχία 3 βάρη, γνωρίζοντας ότι κιλά θα βάλεις πιο αργά αποτι χωρις καθόλου πυγμαχία.
    Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το να βάλεις κιλά απτο να κανεις μποξ τότε άσε την πυγμαχία για τώρα και πιάστη αργότερα.
    Το βασικό είναι να έχεις ένα target, θες πυγμαχία με βάρη; Θα έχεις αργά αποτελέσματα στον «όγκο».
    Θες μόνο βάρη; Θα μείνεις πίσω στο μποξ και θα βάλεις πιο γρήγορα κιλά.
    Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα στη ζωή!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #11
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Slash8 View Post
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
    Ξέρω ότι μια φορά τη βδομάδα πυγμαχία είναι πολύ λίγο, απλά σκέφτομαι ότι 4 φορές βάρη θα μου δώσει περισσότερο όγκο μέχρι να φτάσω σε ένα καλό σημείο όπου απλά θα αυξησω τη πυγμαχία και θα μειώσω τα βάρη. Επειδή στα βάρη δεν κάνω καθόλου αερόβιο, θεωρώ ότι μια προπόνηση μποξ θα μου δώσει και λίγο αερόβιο. Θα ήθελα να κάνω 4 βάρη και 2 πυγμαχία αλλά δε ξέρω αν καταπονεθουν πολύ οι μύες και στο τέλος δε γίνει δουλειά. Οπότε σε θέμα όγκου προτείνετε 4 βάρη 1 μποξ ή με 3 βάρη 2 μποξ με σ σωστη διατροφή θα πάρω πάλι ικανοποιητικό όγκο ;
    3-2 με καλό φαγητό και ύπνο. Εγώ με 3 προπονήσεις βάρη (αλλά βαριές) και 2 mma είχα πάρει 6 κιλά όταν αποφάσισα να φάω.

    Μπορείς να κάνεις και 4 βάρη 2 πυγμαχία, αλλά θα πρέπει όλη η λογική να φύγει τελείως απο το bodybuilding και να το δεις σαν αθλητής, τα βάρη να βοηθάν την πυγμαχία.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-07-20
    Posts
    4

    Default

    Έγινε παιδιά ευχαριστώ πολύ, οι απαντήσεις σας με βοήθησαν αρκετά.
    Μια τελευταία ερώτηση, ξέρετε κάποιο καλό σάιτ για macros ? Γιατί έχω δοκιμάσει 4-5 διαφορετικά και όλα είναι διαφορετικά.
    Είμαι 1.74 69 κιλά με σκοπό να φτάσω 73 μακροπρόθεσμα. Με 4-5 προπονήσεις μου έχουν βγάλει πχ πρωτεινη ένα σάιτ 125 γραμμάρια άλλο σάιτ 178, γενικά υπάρχει αρκετη απόκλιση στο ίντερνετ.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Βγάλε μάκρος από εδώ :


    Εύκολος Τρόπος Υπολογισμού Μακροθρεπτικών Με Βάση Τις Πρωτεϊνικές Ανάγκες Πρώτα!
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=49140

    Και μετά καταιβασε το MyFitnessPal για να τα μετράς.
    Καλή αρχή!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #14
    New Member
    Join Date
    04-07-20
    Posts
    27

    Default

    Θέλει να τα ισορροπήσεις σωστά. Βάλε πρώτο αυτό που θες περισσότερο και το άλλο ως συμπληρωματικό.
    Στο φαγητό θέλει να δεις πρακτικά ποιες είναι οι ποσότητες που θα σε βοηθήσουν.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πυγμαχια και βαρη
    By hiendakias in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 1
    Last Post: 18-06-14, 12:55
  2. Βάρη και Πυγμαχία
    By stathis23 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 8
    Last Post: 21-11-12, 10:49
  3. Βάρη & Πυγμαχία
    By ΚΩΣΤΗΣ in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 3
    Last Post: 07-07-11, 01:07
  4. Συμβουλές διατροφής για πυγμαχία και βάρη
    By nikoz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 12-11-08, 05:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •