Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Απώλεια λίπους, βοήθεια!!!

    Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τις συμβουλές σας.

    Πριν μερικά χρόνια ζύγιζα 140 κιλά. Με δίαιτες αυτοσχέδιες του κώλου (μαλακίες εφηβικές) κατάφερα να φτάσω 85 κιλά αλλά επειδή δεν γυμναζόμουν παράλληλα, κατέληξα με αρκετό λίπος. Κυρίως στην κοιλιά και στα λεγόμενα Love handles που έχουν καταντήσει να κρέμονται... αλλά και στα μπούτια.
    Δεν έχω μετρηθεί αλλά σίγουρα το ποσοστό λίπους είναι πάνω από 20%.

    Θα ήθελα απόψεις για το ποια διατροφή θα μπορούσα να ακολουθήσω. Το μόνο που με ενδιαφέρει αυτήν την στιγμή είναι η καύση λίπους. Γιαυτό και έχω στο μυαλό μου την δίαιτα Keto και θα ήθελα να ακούσω γνώμες σχετικά με την συγκεκριμένη δίαιτα αν είναι καλή ή μπαρούφες και γενικότερα ποια θα ήταν ο πιο σωστός δρόμος για να ακολουθήσω αυτήν την στιγμή.

    Στο κομμάτι της γυμναστικής, γνωρίζω ότι χρειάζεται Cardio φουλ το λίπος, αλλά εκεί υπάρχει ένα μικρό κόλλημα μιας και με την Covid κατάστημα έχω έναν φόβο συν ότι με βλέπω λιπόθυμο μιας και δεν επιτρέπονται ούτε καν τα κλιματιστικά πια. Παρόλα αυτά έχω κανονίσει με τον φίλο να πηγαίνουμε περπάτημα πιο συχνά, πχ 5 χιλιόμετρα μέρα παρά μέρα ή και να πάρω ένα χαλάκι γυμναστικής να κάνω απλές ασκήσεις στο σπίτι.

    Άρα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις, ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους.
    * Εννοείται πως δεν θα ξεκινήσω τίποτα πριν πάω σε ειδικό, το θέμα το άνοιξα απλά για κουβέντα.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γεια σου φίλε μου

    μπορείς να χάσεις το λίπος ακολουθώντας μια κανονική διατροφή στην οποία θα έχεις ποικιλία τροφών και όχι κάποια ακραία τύπου κέτο.
    Αυτό θα γίνει με το να μετράς θερμίδες καθώς και μακροθρεπτικά. Μη σου φαίνονται κινέζικα, λίγο ενασχόληση θέλει και θα δεις πόσο εύκολο θα γίνεται.
    Παράλληλα χρειάζεσαι γυμναστικήμε αντιστάσεις, έστω και στο σπίτι αν και στο γυμναστήριο θα ήταν καλύτερα. Βάρη, διατροφή - αυτά από μόνα τους θα κάνουν δουλειά.
    Αερόβια ναι κι αυτή αλλά δες την ως ένα εργαλείο που θέλει σωστό χειρισμό και όχι υπερβολές.

    Δες το ως τρόπο ζωής και κυρίως κάτι που θα κάνεις για την υγεία σου.

  3. #3
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε μας. Μπράβο καταρχάς που έστω και <<μόνος >> σου έχασες αρκετά κιλά. Αυτό δείχνει ότι έχεις θέληση. Ξέρουμε όμως μόνο ότι είσαι 85 κιλά τώρα.

    Γραψε μας ηλικία, ύψος και τελικά πόσες φορές και τι είδους γυμναστική κάνεις ώστε να μπορέσεις να υπολογίσεις σωστά των συντλεστη δραστηριότητα σου. Αν δεν θες να πας GYM πάρε σπίτι όπως είσαι χαλάκι γυμναστικής πάρε και 2 ketlebells και ξεκινά σπίτι αυτό έκανα και εγώ 2 μήνες σχεδόν έστω ασκήσεις καλλισθενικες και ευλυγισίας, συν τα εξωτερικά αερόβια που είπες σίγουρα.

    Αν κάνεις γυμναστική με βάρη θα δεις καλύτερο και ποιο γρήγορο αποτέλεσμα συντήριση μυϊκής μάζας και απώλεια λίπους.

    Η Βάση όμως φίλε μας όπως είπε πολύ σωστά και η kardoula από πάνω είναι το Α και το Ω είναι η σωστή υποθερμιδικη διατροφή και τα μακροστοιχεια. Υπολόγισε σωστά το BMR σου και μετά το TDEE σου και ξεκίνα σιγά σιγά να μάθεις να μετράς τι τρως. Τότε μόνο θα δεις μεγάλη διαφορά και στον μεταβολισμό σου. Αν θες να χάσεις λίπος θέλει σωστή διατροφή όχι περίπου και μπορεις και μόνος σου να το κάνεις δεν θα σου πει τίποτα παραπάνω ουσιαστικό ο <<ειδικός>> που λες.. Ρίξε μια ματιά παρακάτω και τα ξανά λεμε.

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953
    Last edited by GEOZN8; 09-07-20 at 23:35.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  4. #4

    Default

    Καταρχάς ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Καλησπέρα φίλε μας. Μπράβο καταρχάς που έστω και <<μόνος >> σου έχασες αρκετά κιλά. Αυτό δείχνει ότι έχεις θέληση. Ξέρουμε όμως μόνο ότι είσαι 85 κιλά τώρα.

    Γραψε μας ηλικία, ύψος και τελικά πόσες φορές και τι είδους γυμναστική κάνεις ώστε να μπορέσεις να υπολογίσεις σωστά των συντλεστη δραστηριότητα σου. Αν δεν θες να πας GYM πάρε σπίτι όπως είσαι χαλάκι γυμναστικής πάρε και 2 ketlebells και ξεκινά σπίτι αυτό έκανα και εγώ 2 μήνες σχεδόν έστω ασκήσεις καλλισθενικες και ευλυγισίας, συν τα εξωτερικά αερόβια που είπες σίγουρα.
    Είμαι 22, 1.82 ύψος και από γυμναστική δυστυχώς τίποτα. Ποτέ δεν ήμουν τόσο της γυμναστικής (γιαυτό και έφτασα και τόσα κιλά, συνδυασμός φαγητού και καθιστικής ζωής). Βέβαια είναι κάτι που θέλω να αλλάξω μιας και πέρα από το λίπος, θέλω να φτιάξω και το σώμα. Όχι τρελά πράγματα βέβαια, ούτε κοιλιακούς ονειρεύομαι ούτε τρελά μπράτσα. Απλά να μην δείχνω τόσο αγύμναστος.
    Απλά έσκασε και η κατάσταση τώρα με τον Covid και μας τίναξε λίγο στον αέρα. Όπως είπα το να γυμνάζομαι σε έναν κλειστό χώρο με άλλους τόσους μέσα δεν με ενθουσιάζει αυτήν την στιγμή. Ίσως πάρω το ρίσκο βέβαια, ακόμα το σκέφτομαι.


    Η Βάση όμως φίλε μας όπως είπε πολύ σωστά και η kardoula από πάνω είναι το Α και το Ω είναι η σωστή υποθερμιδικη διατροφή και τα μακροστοιχεια. Υπολόγισε σωστά το BMR σου και μετά το TDEE σου και ξεκίνα σιγά σιγά να μάθεις να μετράς τι τρως. Τότε μόνο θα δεις μεγάλη διαφορά και στον μεταβολισμό σου. Αν θες να χάσεις λίπος θέλει σωστή διατροφή όχι περίπου και μπορεις και μόνος σου να το κάνεις δεν θα σου πει τίποτα παραπάνω ουσιαστικό ο <<ειδικός>> που λες.. Ρίξε μια ματιά παρακάτω και τα ξανά λεμε.
    Το να πάω σε ειδικό το σκέφτομαι ώστε να μπορεί να μου βγάλει μια διατροφή κομμένη και ραμμένη στα μέτρα μου, αλλά και να πηγαίνω ανά μερικές εβδομάδες να βλέπουμε μαζί πρόοδο και ανάλογα να προσαρμόζουμε και το πρόγραμμα. Πιστεύεις ότι δεν αξίζει τα χρήματα;

  5. #5
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Ευτυχώς δεν έχεις πολλά κιλά παραπάνω. Απλά πρέπει να αυξήσεις την δραστηριοτητα σου για να έχεις και ανάλογο αποτέλεσμα αφού θέλεις να χάσεις λίπος και να γυμναστείς και στο σπίτι μεγάλο αποτέλεσμα μην περιμένεις και πολλά.
    Όσο για τον ειδικό αν νομίζεις ότι μόνος σου δεν μπορείς να μετράς θερμίδες ποσότητες κλπ οκ πήγαινε αλλά για μένα δεν αξίζει δεν ειναι δύσκολο θέληση να έχεις και μπορείς..Το νήμα με τα μακροστοιχεια το διάβασες ??
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθεια σε απωλεια λιπους
    By Elizabeth35 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 26-06-16, 15:55
  2. Βοήθεια Για Απώλεια Λίπους
    By Λιάκος in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 3
    Last Post: 02-06-14, 12:34
  3. βοηθεια για απωλεια λιπους.
    By sketo in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-13, 00:57
  4. Βοήθεια με απώλεια λίπους
    By clearxos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 12-05-08, 00:43
  5. Βοήθεια με απώλεια λίπους!
    By LORI in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-06, 22:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •