Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 17 of 17 FirstFirst ... 71314151617
Results 481 to 503 of 503

Thread: Didi's Log

  1. #481
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Μια λάμπα άναψε πάνω από το κεφάλι μου! Συνοψίζω τα δεδομένα:

    1. Άλλο το recomp κ άλλο το cut. Εγώ κάπου τα έμπλεξα...

    2. Για τις επόμενες 4 τουλάχιστον βδομάδες δεν μπορώ να χτυπηθώ σαν το χταπόδι στις προπονήσεις, ναι μεν το θέλω τρελά , αλλά δεν ξέρω καν πώς θα τα καταφέρω να πηγαίνω γυμναστήριο.

    3. Αυτό το "θέλει πολλούς κύκλους" που έγραψες Κωνσταντίνα ήταν βάλσαμο. Νόμιζα ότι εγώ δεν κάνω κάτι καλά.

    4.Νιώθω πως ένα απότομο κατέβασμα στις θερμίδες δεν μπορώ να το υποστηρίξω ...ψυχολογικά.

    5. Χάρηκα που δεν πρέπει να αγκαλιάσω τον διάδρομο γιατί έχω σχέση αγάπης-μίσους. Όμως ομολογώ δημόσια πως μου έχει λείψει!

    6. Η τεχνική μου νομίζω πως βελτιώνεται, βλέπω διαρκώς βίντεο, δίνω σημασία στις λεπτομέρειες.

    7. Αχ αυτή η ένταση ...με στοιχειώνει και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Έχω γεμίσει σελίδες ολόκληρες με σκαμπανευάσματα. Κυρίως εξαρτάται από εξωγενείς παράγοντες όπως η κούραση της ημέρας ή το πόσο διακόπτεται η προπόνησή μου (βλέπε βίντεο του Βαγγέλη)

    8. Γρηγόρη όταν ξεκίνησα δεν μπορούσα να κάνω ούτε 10 επαναλήψεις με το ένα κιλό ,χωρίς υπερβολή! Τώρα να με δεις να βγαίνω φορτωμένη από το σούπερ

    Συμπεράσμα:

    Με δεδομένα τα παραπάνω, συνεχίζω για 4 βδομάδες στα ίδια διατροφικά και προσπαθώ να έχω σταθερή βελτίωση στις προπονήσεις (κοντά στην αποτυχία) χωρίς σκαμπανευάσματα! Δε χάνω το κουράγιο μου και κάνω υπομονή!

    Για ακόμα μια φορά σας υπερευχαριστώ για τον χρόνο και την υπομονή σας. Νομίζω πως το χρειαζόμουν αυτό το σπρώξιμο στον σωστό δρόμο!

    Υ.Γ Η φίλη μου στη δουλειά με φώναζε 31,5 όλη την ημέρα! Νομίζω πως θα φάω τρελό δούλεμα για κάποιον καιρό.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  2. #482
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    Καταρχάς είναι ένα νούμερο , σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ θέλω να δω τα 80 στην ζυγαριά.. μετά από πολύ κόπο και στασιμότητα λόγο διαφόρων παραγόντων. Άρχισα να πέφτω αλλά είναι ένα νούμερο μόνο βελτίωση υπάρχει..

    Άλλαξε προσέγγιση βάλε έναν ξεκάθαρο στόχο , μην σκέφτεσαι τα γιατί, τι κάνεις λάθος .. σκέψου απλά και ψάξε να βρεις τι χρειάζεται να κάνεις για να φτάσεις στο οποίο αποτέλεσμα θέλεις just do it.. σε καμία περίπτωση μην υποτιμάς την προσπάθεια σου.. τα οποία λάθη έχουν υπάρξει είναι ο οδηγός για να εκπληρώσεις τον στόχο σου.

  3. #483
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Μια λάμπα άναψε πάνω από το κεφάλι μου! Συνοψίζω τα δεδομένα:

    1. Άλλο το recomp κ άλλο το cut. Εγώ κάπου τα έμπλεξα...

    2. Για τις επόμενες 4 τουλάχιστον βδομάδες δεν μπορώ να χτυπηθώ σαν το χταπόδι στις προπονήσεις, ναι μεν το θέλω τρελά , αλλά δεν ξέρω καν πώς θα τα καταφέρω να πηγαίνω γυμναστήριο.

    3. Αυτό το "θέλει πολλούς κύκλους" που έγραψες Κωνσταντίνα ήταν βάλσαμο. Νόμιζα ότι εγώ δεν κάνω κάτι καλά.

    4.Νιώθω πως ένα απότομο κατέβασμα στις θερμίδες δεν μπορώ να το υποστηρίξω ...ψυχολογικά.

    5. Χάρηκα που δεν πρέπει να αγκαλιάσω τον διάδρομο γιατί έχω σχέση αγάπης-μίσους. Όμως ομολογώ δημόσια πως μου έχει λείψει!

    6. Η τεχνική μου νομίζω πως βελτιώνεται, βλέπω διαρκώς βίντεο, δίνω σημασία στις λεπτομέρειες.

    7. Αχ αυτή η ένταση ...με στοιχειώνει και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Έχω γεμίσει σελίδες ολόκληρες με σκαμπανευάσματα. Κυρίως εξαρτάται από εξωγενείς παράγοντες όπως η κούραση της ημέρας ή το πόσο διακόπτεται η προπόνησή μου (βλέπε βίντεο του Βαγγέλη)

    8. Γρηγόρη όταν ξεκίνησα δεν μπορούσα να κάνω ούτε 10 επαναλήψεις με το ένα κιλό ,χωρίς υπερβολή! Τώρα να με δεις να βγαίνω φορτωμένη από το σούπερ

    Συμπεράσμα:

    Με δεδομένα τα παραπάνω, συνεχίζω για 4 βδομάδες στα ίδια διατροφικά και προσπαθώ να έχω σταθερή βελτίωση στις προπονήσεις (κοντά στην αποτυχία) χωρίς σκαμπανευάσματα! Δε χάνω το κουράγιο μου και κάνω υπομονή!

    Για ακόμα μια φορά σας υπερευχαριστώ για τον χρόνο και την υπομονή σας. Νομίζω πως το χρειαζόμουν αυτό το σπρώξιμο στον σωστό δρόμο!

    Υ.Γ Η φίλη μου στη δουλειά με φώναζε 31,5 όλη την ημέρα! Νομίζω πως θα φάω τρελό δούλεμα για κάποιον καιρό.
    1) Recomposition : Αλλαγη συστασης του σωματος σου σε παρομοιο σωματικο βαρος με μικρες αποκλισεις (απωλεια λιπους-αυξηση μυικης μαζας) στον μικροτερο δυνατο βαθμο και χρονοβορο αλλα στη δικη σου περιπτωση ως ενα βαθμο γρηγοροτερο (μην παρεξηγησεις την λεξη γρηγορο δεν σημαινει αυτο που μπορει να σκεφτηκες ) Αξιζει?
    Ναι αν εισαι αρχαριος η εχεις πολυ βαρος να χασεις η εχεις πολυ μεγαλη αποχη απο τα βαρη

    -Fat loss: το cut δεν ταιριαζει στη περιπτωση σου διοτι πρεπει να υπαρχει μυικος ιστος (σε μεγαλυτερο βαθμο) οποτε απωλεια λιπους , κατανοητο αλλα πρεπει να κοιταμε ορισμενες προυποθεσεις πριν κανουμε αυτη τη κινηση:
    -Σε τι σημειο βρισκεται ο μεταβολισμος μου
    -Απο τι περιοδο προερχομαι
    -Πως ειναι η ψυχολογια μου και πως θα το αντιμετωπισω στη πορεια
    -Συσταση σωματος (Σωματικο βαρος κλπ)
    -Προπονηση
    -Καθημερινοτητα
    κ.α (μην κουρασω)

    2) Αναλογα τις περιοδους που διανυεις κανεις το καλυτερο που μπορεις σημασια εχει να προσπαθησεις αν το αφησεις επειδη δεν μπορεις να κανεις το τελειο για εσενα δεν εχει νοημα!

    3) Θελει εννοειται πως θελει ιδια ρουτινα διαφορετικος στοχος και συνθηκες αλλα καθε φορα θα περνας απο το ιδιο σημειο αλλα αυτη τη φορα θα εισαι ολο και καλυτερη!

    4) Μην το κανεις ειδικοτερα αν δεν νιωθεις καλα ψυχολογικα πραγματα που θα επηρεασει την προοδο σου και σε αλλους παραγοντες το στρες ειναι οτι χειροτερο για τον οργανισμο οποτε δεν το θελουμε

    5) Μπορεις να κανεις τα βηματα εκει οποτε δεν θα ξεσκιστεις να τρεχεις αλλα θα ειστε παρεα :P

    6) Μπορεις να τραβας και τον εαυτο σου βιντεο θα εκπλαγεις απο το ποσο διαφορετικα θα φαινεται στο βιντεο ειδικοτερα ποσο ευκολο θα φαινεται το σετ

    7) Ενταση σημαινει ποσο κοντα δουλευεις στην αποτυχια σε καθε σετ δηλαδη να κανεις και την τελευταια επαναληψη και μετα να ξερεις οτι αν κανεις αλλη θα πεσει η μπαρα η ο αλτηρας πανω σου αυτο σημαινει οτι ηταν ενα σετ με πληρη ενταση! Θελει προσοχη σωστη τεχνικη οχι πολυ ογκο προπονησης διοτι προκαλει αρκετη κοπωση αλλιως δεν θα αναρρωνεις και να εχεις εσυ καλη αναρρωση να κοιμασαι καλα και αρκετες ωρες εξισου και μεσα στην μερα οσο γινεται να μην κουραζεσαι. ( ειναι μια ικανοτητα την οποια την αποκτας στην πορεια οσο περισσοτερο το δουλευεις τοσο καλυτερη θα γινεσαι οποτε θελει χρονο)

    8) Χαιρομαι αυτο ξερεις τι σημαινει ε? οτι εχεις χτισει μυικη μαζα βασικοτερος μηχανισμος υπερτροφιας ειναι η μηχανικη ενταση δηλαδη το βαρος το οποιο φορτωνεις αν πριν 1 χρονο εκανες 20 κιλα σκουωτ και τωρα κανεις 60κιλα μαντεψε τι εχει απογινει αυτο το βαρος ;)

    Eλπιζω να σε βοηθησα βαλτα κατω και δες τι θες περισσοτερο!
    Last edited by Greg0ry; 27-05-21 at 22:07.

  4. #484
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    Ρε σύ didii , είδα στο προφίλ σου φωτογραφίες summer 2020 τι λιπομετρηση και χαζά ρε σύ.. μια χαρά ωραίο σώμα έχεις! Συνέχισε ότι κανείς και άσε τα νούμερα ρε κοριτσάρα!
    NO EXCUSES

  5. #485
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Μια λάμπα άναψε πάνω από το κεφάλι μου! Συνοψίζω τα δεδομένα:

    1. Άλλο το recomp κ άλλο το cut. Εγώ κάπου τα έμπλεξα...

    2. Για τις επόμενες 4 τουλάχιστον βδομάδες δεν μπορώ να χτυπηθώ σαν το χταπόδι στις προπονήσεις, ναι μεν το θέλω τρελά , αλλά δεν ξέρω καν πώς θα τα καταφέρω να πηγαίνω γυμναστήριο.

    3. Αυτό το "θέλει πολλούς κύκλους" που έγραψες Κωνσταντίνα ήταν βάλσαμο. Νόμιζα ότι εγώ δεν κάνω κάτι καλά.

    4.Νιώθω πως ένα απότομο κατέβασμα στις θερμίδες δεν μπορώ να το υποστηρίξω ...ψυχολογικά.

    5. Χάρηκα που δεν πρέπει να αγκαλιάσω τον διάδρομο γιατί έχω σχέση αγάπης-μίσους. Όμως ομολογώ δημόσια πως μου έχει λείψει!

    6. Η τεχνική μου νομίζω πως βελτιώνεται, βλέπω διαρκώς βίντεο, δίνω σημασία στις λεπτομέρειες.

    7. Αχ αυτή η ένταση ...με στοιχειώνει και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Έχω γεμίσει σελίδες ολόκληρες με σκαμπανευάσματα. Κυρίως εξαρτάται από εξωγενείς παράγοντες όπως η κούραση της ημέρας ή το πόσο διακόπτεται η προπόνησή μου (βλέπε βίντεο του Βαγγέλη)

    8. Γρηγόρη όταν ξεκίνησα δεν μπορούσα να κάνω ούτε 10 επαναλήψεις με το ένα κιλό ,χωρίς υπερβολή! Τώρα να με δεις να βγαίνω φορτωμένη από το σούπερ

    Συμπεράσμα:

    Με δεδομένα τα παραπάνω, συνεχίζω για 4 βδομάδες στα ίδια διατροφικά και προσπαθώ να έχω σταθερή βελτίωση στις προπονήσεις (κοντά στην αποτυχία) χωρίς σκαμπανευάσματα! Δε χάνω το κουράγιο μου και κάνω υπομονή!

    Για ακόμα μια φορά σας υπερευχαριστώ για τον χρόνο και την υπομονή σας. Νομίζω πως το χρειαζόμουν αυτό το σπρώξιμο στον σωστό δρόμο!

    Υ.Γ Η φίλη μου στη δουλειά με φώναζε 31,5 όλη την ημέρα! Νομίζω πως θα φάω τρελό δούλεμα για κάποιον καιρό.
    1. Ναι, αλλο recomp άλλο cut.
    Στο cut, χανεις κιλά ( πολλά) με ότι αυτό συνεπάγεται, μεγάλη μείωση λιπους, μειωση φαγητού +/- αερόβιο και φυσικά μετά απο καποιο σημείο μειωμένη ενέργεια και πείνα. Οι προπονησεις του cut παρ όλο που τις προσπαθεις και θέλεις να προοδευουν, εχουν μικρή συνήθως προοδο ( γιατι δεν εχεις ενέργεια).

    Στο recomp, θέλεις να αυξήσεις τη μυική σου μάζα και να μειώνεις λίπος ταυτόχρονα αλλά με ρυθμους τετοιους που το βαρος μένει σταθερό. Οι θερμίδες στο recomp ερχονται για να υποστηρίζουν τις προπονήσεις που τις θες δυνατές. Αυτό σημαίνει ότι ή θα κανεις recomp σε θερμιδες συντήρησης, ή με ελαφρια μειωση θερμίδων ή ακόμη και με ελαφρια αύξηση θερμίδων ( καλή ωρα, αν εισαι στα όρια του πεινάω και πας απο ψευτοπροπονήσεις καραντινας σε γυμναστήριο).

    2. Γενικά όπως και πολλά πραγματα στη ζωή , στο σώμα ότι δίνεις παίρνεις. Αν αποφασισεις για γρήγορη αλλαγή , θα δωσεις αναγκαστικα τα μεγιστα. Αυτό σημαινει ότι η ανάρρωση σου θα ειναι on point, θα κοιμασαι όσες ωρες πρεπει- όταν πρεπει, θα πεταξεις το αγχος από τη ζωή σου, μη σου πω θα πας και σε φυσιοθεραπευτή για αθλητικά μασαζ.

    Η διατροφή θα ειναι ζυγισμενη σε βαθμό αηδιας. Θα τρως όταν πρεπει όσο πρεπει ότι πρεπει. Δεν εχει αργησα στη δουλεια κ πηγε το γευμα 3 ώρες πισω. Θα κοιτας η πεψη των γευμάτων σου και η ροή θρεπτικών συστατικων να ειναι ακριβής. Δεν εχει " σημερα αποφασισα να δοκιμασω συνταγη του πετρετζικη και θα φαω ρεβυθια αντι για κοτα" αλλη αξια εχει η κοτα, αλλη το ρεβυθι. Δεν εχει cheat meal. 0 cheat meals. Αντε να κανεις ενα το εξαμηνο-χρόνο. Δεν εχει γεύμα με φιλους και θα το κανω να χωρεσει στα μακρος.

    Στη προπόνηση θα ζοριζεσαι τόσο που θα σου προκαλει άγχος το να πας γυμναστήριο. Δεν εχει ειμαι κουρασμενη από τη δουλεια και δεν πίεσα. Δεν εχει διεκοψα προπονησεις για να απλωσω ρουχα ή να παω στα παιδια. Η σωστη προπόνηση απαιτει απολυτη συγκεντρωση.

    Και μετα από ολα αυτά τα φιλοσοφικά που χρειαζεται για να δεις μπαμ αλλαγη, τα βαζεις κατω και σκεφτεσαι. Είμαι πρόθυμη να κανουν όλα στη ζωή μου ενα βηματάκι πίσω για να κανω τα παντα τέλεια στη γυμναστική και να εχω το καλύτερο αποτελεσμα που μου επιτρεπει το σωμα μου; Αξίζει; Ή προτιμώ να τα φερω στα μετρα μου και να μην τα κανω ολα τελεια με τις αναλογες συνεπειες στο αποτελεσμα.

    Αυτο που λες στο Γρηγόρη να το βλεπεις εσυ. Κάνεις προοδο, οσο ζεις ταυτοχρονα τη ζωή σου. Ότι παραπανω μπορεις να δώσεις καλοδεχουμενο.

  6. #486
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by salva_ View Post
    σε καμία περίπτωση μην υποτιμάς την προσπάθεια σου.. τα οποία λάθη έχουν υπάρξει είναι ο οδηγός για να εκπληρώσεις τον στόχο σου.
    Αυτό πρέπει να το τυπώσω να το βλέπω κάθε μέρα



    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post

    Eλπιζω να σε βοηθησα βαλτα κατω και δες τι θες περισσοτερο!
    Απίστευτα πολύ Γρηγόρη!

    Quote Originally Posted by salva_ View Post
    Ρε σύ didii , είδα στο προφίλ σου φωτογραφίες summer 2020 τι λιπομετρηση και χαζά ρε σύ.. μια χαρά ωραίο σώμα έχεις! Συνέχισε ότι κανείς και άσε τα νούμερα ρε κοριτσάρα!
    Κερνάω γρανίτα από clear protein για τα καλά σου λόγια Ήταν το καλύτερό μου καλοκαίρι σωματικά.

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Και μετα από ολα αυτά τα φιλοσοφικά που χρειαζεται για να δεις μπαμ αλλαγη, τα βαζεις κατω και σκεφτεσαι. Είμαι πρόθυμη να κανουν όλα στη ζωή μου ενα βηματάκι πίσω για να κανω τα παντα τέλεια στη γυμναστική και να εχω το καλύτερο αποτελεσμα που μου επιτρεπει το σωμα μου; Αξίζει; Ή προτιμώ να τα φερω στα μετρα μου και να μην τα κανω ολα τελεια με τις αναλογες συνεπειες στο αποτελεσμα.

    Αυτο που λες στο Γρηγόρη να το βλεπεις εσυ. Κάνεις προοδο, οσο ζεις ταυτοχρονα τη ζωή σου. Ότι παραπανω μπορεις να δώσεις καλοδεχουμενο.
    Κατάλαβα. Η επίτευξη μεγάλων και γρήγορων στόχων, απαιτεί και τις ανάλογες "θυσίες".

    Πάμε λοιπόν στους πιο μικρούς στόχους: δεν εγκαταλείπω το recomp , αλλά θα πρέπει να καταλάβω ότι είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο και να κάνω υπομονή.

    Τώρα που τα έμπλεξα με τις θερμίδες και τα macros τι να κάνω; Σύμφωνα με το MyFPal με 1572 θα χάσω, ενώ με 1872 θα είμαι σταθερή. Συνεχίζω με το 1750 που είναι στη μέση και κοιτάω να ανεβάζω όπως παλιά σιγά-σιγά;
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  7. #487
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Ναι, τα γνωστά, ξεκινησε 1750.
    Ανάλογα αν νιωθεις δυνατή και αν βγαινουν οι προπονησεις θα κινηθεις προς τα πανω ή προς τα κατω.

    Τα πρωτεινη σε καθε γευμα κτλ που λεγαμε περυσι τα ξερεις :) Αντε καλή αρχή

  8. #488
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Δεν εχει " σημερα αποφασισα να δοκιμασω συνταγη του πετρετζικη και θα φαω ρεβυθια αντι για κοτα" αλλη αξια εχει η κοτα, αλλη το ρεβυθι. Δεν εχει cheat meal. 0 cheat meals. Αντε να κανεις ενα το εξαμηνο-χρόνο. Δεν εχει γεύμα με φιλους και θα το κανω να χωρεσει στα μακρος.
    Πάντως να πω οτι ο Πετρετζίκης έχει μια συνταγή με πέννες γιαούρτι και στήθος κοτόπουλο ό,τι πρέπει για αθλητές.



    Η γνώμη μου στο συγκεκριμένο θέμα, έιναι να κάνεις αλλαγές που ξέρεις οτι θα μπορείς να τις ακολουθήσεις στο μέλλον. Όλοι φανταζόμαστε 2πλες προπονήσεις την ημέρα, και σωστό φαγητό και ανάρρωση κλπ, το θέμα είναι τι σου επιτρέπουν να κάνεις οι αντικειμενικοί περιορισμοί που υπάρχουν.


    Απο κει και πέρα 1 παρατήρηση και 2 συμβουλές απο μένα. Νομίζω λίγο "φρίκαρες" παραπάνω απ όσο πρέπει με το ντεξα, είμαι σίγουρος οτι είσαι καλύτερα απ οτι πιστεύεις, και σε μια περίοδο που ο μέσος άνθρωπος είναι καναπέ-ψυγείο. Διατροφικά αφού είσαι σε φάση που μετράς θερμίδες, μάκρος κοκ κάνεις ήδη το 90%, και μικρά λάθη να κάνεις το σώμα σου είναι/θα γίνει καλύτερο απο το 99% του κόσμου.

    Προπονητικά για μένα το σημαντικότερο είναι να μη χάνονται οι προπονήσεις. Modify, don't miss. Καλύτερα 30 λεπτά κακής προπόνησης παρά καθόλου προπόνηση. Το καλύτερο πρόγραμμα να έχεις, αν δεν μπορείς να το ακολουθήσεις λόγω υποχρεώσεων, κόπωσης, κλπ δεν έχει νόημα. Το λέω επειδή καταλαβαίνω οτι έχεις οικογένεια, υποχρεώσεις κλπ, οπότε καλύτερα άσε και 2 reps in the tank, και μη χάσεις προπόνηση για το υπόλοιπο της ζωής σου, παρά να πεις οκ για το επόμενο 2μηνο θα το πάω τρένο και μέτα θα κάνω 3 βδομάδες off. Και δεν εννοώ οτι δεν πρέπει να πιέζεσαι στην προπόνηση, ή οτι δεν έχει σημασία τι κάνεις. Να κάνεις κάθε φορά ακριβώς ότι έχεις προγραμματίσει. Αλλά μη πας να κάνεις ρεκόρ σε κάθε άσκηση κάθε βδομάδα, αν αυτό δε βγαίνει. Αυτό εννοώ. Προγραμμάτισε την πρόοδο σου στην προπόνηση, με τον ίδιο τρόπο που προγραμματίζεις και τη διατροφή σου, με μικρούς ρεαλιστικούς στόχους κάθε φορά.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #489
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post



    Όλοι φανταζόμαστε 2πλες προπονήσεις την ημέρα,

    οχι, δε φανταζόμαστε όλοι

  10. #490
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    οχι, δε φανταζόμαστε όλοι
    so much for "θα ζοριζεσαι μεχρι βαθμο αηδιας"

    Ισως επειδη κανουμε αλλο αθλημα φιλεναδα
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #491
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Αυτό πρέπει να το τυπώσω να το βλέπω κάθε μέρα





    Απίστευτα πολύ Γρηγόρη!



    Κερνάω γρανίτα από clear protein για τα καλά σου λόγια Ήταν το καλύτερό μου καλοκαίρι σωματικά.



    Κατάλαβα. Η επίτευξη μεγάλων και γρήγορων στόχων, απαιτεί και τις ανάλογες "θυσίες".

    Πάμε λοιπόν στους πιο μικρούς στόχους: δεν εγκαταλείπω το recomp , αλλά θα πρέπει να καταλάβω ότι είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο και να κάνω υπομονή.

    Τώρα που τα έμπλεξα με τις θερμίδες και τα macros τι να κάνω; Σύμφωνα με το MyFPal με 1572 θα χάσω, ενώ με 1872 θα είμαι σταθερή. Συνεχίζω με το 1750 που είναι στη μέση και κοιτάω να ανεβάζω όπως παλιά σιγά-σιγά;
    Isolate pro με γεύση φράουλα παρακαλώ
    NO EXCUSES

  12. #492
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Έγραφα κατεβατό απάντηση αλλά βγηκα οφλαιν κ χάθηκε

    Αγαπάω Πετρετζίκη και για να ξεδιπλώσω το ταλέντο μου τα μαγειρεύω για τους υπόλοιπους

    Στη διατροφή είμαι στρατιώτης και θεωρώ ότι αυτή η προσέγγιση είναι ό,τι πιο ισορροπημένο έχω ακολουθήσει στη ζωή μου!


    Μια φράουλα iso έφτασεεεε!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  13. #493
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Έγραφα κατεβατό απάντηση αλλά βγηκα οφλαιν κ χάθηκε

    Αγαπάω Πετρετζίκη και για να ξεδιπλώσω το ταλέντο μου τα μαγειρεύω για τους υπόλοιπους

    Στη διατροφή είμαι στρατιώτης και θεωρώ ότι αυτή η προσέγγιση είναι ό,τι πιο ισορροπημένο έχω ακολουθήσει στη ζωή μου!


    Μια φράουλα iso έφτασεεεε!
    Ρεεε και τοση ωρα το περιμενα το κατεβατο!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #494
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Έγραφα κατεβατό απάντηση αλλά βγηκα οφλαιν κ χάθηκε

    Αγαπάω Πετρετζίκη και για να ξεδιπλώσω το ταλέντο μου τα μαγειρεύω για τους υπόλοιπους

    Στη διατροφή είμαι στρατιώτης και θεωρώ ότι αυτή η προσέγγιση είναι ό,τι πιο ισορροπημένο έχω ακολουθήσει στη ζωή μου!


    Μια φράουλα iso έφτασεεεε!
    αχ μακαρι να ειμουν και εγω στρατιωτης , τρωω τα συναισθηματα μου..


    ειμαι στρατιωτης στο να μην απογοητευομαι παντως :D
    NO EXCUSES

  15. #495
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Σαν τα σαλιγκαράκια μετά τη βροχή γράφουμε ξανά στα log μετά το άνοιγμα των γυμναστηρίων (τι ποιήτρια!)

    Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι πήγα το Σάββατο και σήμερα και δηλώνω πανευτυχής .

    Μπήκα μέσα και ήμουν σαν το πιτσιρίκι που μπαίνει σε ζαχαροπλαστείο και μπορεί να αγοράσει ό,τι θέλει!

    Έκαναν και ανακαίνιση, οπότε κάποια όργανα ήταν σε άλλο επίπεδο από πριν!

    (Βέβαια η ανακαίνιση βγήκε από τις χαμένες μας συνδρομές, αλλά δε θα χαλάσω τη θετική διάθεση του ποστ με γκρίνιες )


    Καλή αρχή σε όλες και όλους με την ευχή να μην ξανακλείσουν!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  16. #496
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Καλή αρχή Ντιντι! Επιτέλους γυμναστηριοοο! Καλό και το σπίτι αλλα σαν το τζιμ δεν ειναι!

  17. #497
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Σαν τα σαλιγκαράκια μετά τη βροχή γράφουμε ξανά στα log μετά το άνοιγμα των γυμναστηρίων (τι ποιήτρια!)

    Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι πήγα το Σάββατο και σήμερα και δηλώνω πανευτυχής .

    Μπήκα μέσα και ήμουν σαν το πιτσιρίκι που μπαίνει σε ζαχαροπλαστείο και μπορεί να αγοράσει ό,τι θέλει!

    Έκαναν και ανακαίνιση, οπότε κάποια όργανα ήταν σε άλλο επίπεδο από πριν!

    (Βέβαια η ανακαίνιση βγήκε από τις χαμένες μας συνδρομές, αλλά δε θα χαλάσω τη θετική διάθεση του ποστ με γκρίνιες )


    Καλή αρχή σε όλες και όλους με την ευχή να μην ξανακλείσουν!
    Χαχαχα ρε ντιντη είσαι μορφή καλή αρχή !! Τι ωραίο αυτό που έγραψες σαν παιδί στο ζαχαροπλαστείο έτσι αισθάνθηκα και εγώ , σαν να δοκίμαζα άγνωστες γεύσεις σε κάθε όργανο
    NO EXCUSES

  18. #498
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Καλησπέρα σας update κι από εμένα λοιπόν.

    Το πρωί με βρήκε σχεδόν στα ίδια με την αρχή του log μου στα 52 κιλά κ 26,6 fat (σύμφωνα με την ίδια σπιτική ζυγαριά).

    Όμως η όψη μου στον καθρέφτη με βρίσκει πολύ πιο ικανοποιημένη από ότι ένα χρόνο κι ένα μήνα πριν που ξεκινούσα το log κ τρώω περισσότερο Όπως μου είπε και μια φίλη που είχε να με δει από πέρσι το καλοκαίρι "εσύ άλλαξες το σώμα σου με τη γυμναστική" .


    Διατροφικά έχω κόψει τα cheat του Σαββάτου εδώ κι ένα μήνα και είμαι στις 1750 θερμίδες- 140p-170c-50f (5 πάνω 5 κάτω σε πρωτεϊνη κ υδατάνθρακα ανάλογα με τη μέρα). Βέβαια τον Ιούλιο δεν άφησα ταβέρνα για ταβέρνα, καλαμαράκι για καλαμαράκι κτλ

    Τον Αύγουστο δεν πολυπάτησα στο γυμναστήριο , ούτε έκανα κάτι της προκοπής στο σπίτι. Πολύ κολύμπι στη θάλασσα κ μακάρι να ήταν κ παραπάνω! Τώρα είμαι στις 4 φορές lower-push-lower-pull.

    Σημερινό πρόγραμμα (Δε μετράω το βάρος της μπάρας )


    Lower 26/08/2021


    • Smith Squat: 1χ10 ? 2x10*10 ? 1x6*15
    • DL: 3x10 *10 kg (φτου κι απ την αρχή μέχρι να διορθώσω την κίνησή μου)
    • Leg press:1χ12 *50kg-2χ12*60
    • Single leg press: 3χ12 *20 kg
    • Abd machine: drop set*35 kg η αρχή
    • Add machine: 3x12* 30kg
    • Glute kickback machine: 3χ12*10kg το κάθε πόδι



    • Abs:3χ15
    • Ραχιαίοι σε πάγκο 3x15* 5 kg


    Αυτάααα. Ελπίζω να περάσατε καλά το καλοκαίρι και να κάνατε πράγματα που σας ευχαριστούν
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  19. #499
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    ελα ρε ντιτνη που εισαι , νομιζα οτι σε πηρε απο κατω και το εριξες στα πιτογυρα χαχα

    καλη επάνοδο!
    NO EXCUSES

  20. #500
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by salva_ View Post
    ελα ρε ντιτνη που εισαι , νομιζα οτι σε πηρε απο κατω και το εριξες στα πιτογυρα χαχα

    καλη επάνοδο!
    Χαχαχαχα , το ανάποδο. Τον Αύγουστο ηρέμησα και σταμάτησα να ζητάω junk food από τα νεύρα μου . Όσο για τα ταβερνάκια του Ιουλίου, μου είχαν λείψει τόοοοσο από πέρσι που δεν μπήκα στη διαδικασία να συγκρατηθώ

    Σημερινό πρόγραμμα:

    Pull 27/08/2021

    Πλάτη:

    • Σταυρός: 3χ7*10Kg
    • Lat pulldown (μεσαία-ανάποδη λαβή): 3χ12*25kg
    • Κωπηλατικό: 3x12*15kg
    • Χαμηλό κωπηλατικό: 3χ12*15kg


    Δικέφαλοι:

    • Δικέφαλοι στην τροχαλία: 3x10*15kg
    • Σφυριά: 2χ12*5kg - 1x10*6kg


    ΄Ωμοι:

    • Shoulder press στο μηχάνημα: 3χ12 *5kg
    • Reverse flyes 3x12*5kg


    Χωρίς να κάνω διάδρομο, έχω κάνει ήδη 14.200 βήματα

    Καλό Σαββατοκύριακο!!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  21. #501
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Καλησπέρα και καλό μήνα! Για να γράψω τους πειραματισμούς των τελευταίων ημερών... Δοκιμάζω μέχρι κ αλλαγή στο πώς τα γράφω μπας κ είναι πιο βολικό.

    Legs A 30/08/2021

    • Leg curls: 3χ12*15kg


    • Smith Squat: 1χ10 ? 1x10*10 ? 1x10*20-1χ6*20
    • Leg press:1χ12 *50kg-1χ12*60- 1x12*70
    • Leg extension: 1χ12*20- 2χ10*20
    • Back extension: 3χ15* 5kg
    • Split squat (ή κάτι που έμοιαζε με αυτό)
    • Abd machine: drop set*35 η αρχή
    • Add machine: 3x12* 25
    • Γάμπες: 1χ12*20kg-1x12*25kg-1x12*30


    Κάπου εδώ έκανα ένα στήθος 3 κέφαλους , το οποίο δεν αντέχω να καθαρογράψω ...ακόμα.

    Legs B 02/09/2021

    • DL: (10-10)*10kg ? (5-5)*20kg


    • DB Squat: (12-12) *7,5 kg - (12)*10kg
    • Single Leg press (15-15-15)*20kg
    • Leg curls: (12-12-12)*25kg
    • Back extension: (15-15-15)* 5kg
    • Split squat (ή κάτι που έμοιαζε με αυτό)
    • Abd machine: drop set*35 η αρχή
    • Add machine: (12-12)* 25kg ? (12)* 30kg
    • Γάμπες: (12)*30kg- (12-12)*35kg




    Pull 03/08/2021

    Πλάτη:

    • Σταυρός: (10-10-8) *10Kg
    • Lat pulldown (μεσαία λαβή): (12-12) *25kg (12)*30kg
    • Κωπηλατικό: (12-12-12)*20kg
    • Χαμηλό κωπηλατικό: (12)*15kg- (12-10)*20kg


    Δικέφαλοι:

    • Δικέφαλοι στην τροχαλία: (12-12-12)*15kg
    • Σφυριά: (10) *6kg- (15-15)*5kg
    • Κάμψεις δικεφάλου με αλτήρα στο μαξιλάρι (12-12-12)*4kg


    Ωμοι:

    • Reverse flyes :(12-12-12)*5kg


    • Lateral raises: (12-12-12)*5kg
    • Πιέσεις ώμων: (12-12-12)*5kg


    Γενικές παρατηρήσεις: Είμαι οκ, δεν κομματιάζομαι αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρω να πηγαίνω 4 φορές τη βδομάδα γυμναστήριο. Οι 3ς φορές είναι μάλλον μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση όταν ξεκινήσουν τα παιδιά σχολείο κ δραστηριότητες.
    Τα split squat στη θεωρία κ στα βιντεάκια είναι εξαιρετικά. Εγώ ευτυχώς τα έκανα σε άδειο γυμναστήριο γιατί ήταν σαν... κάτι-περίπου-ίσως-μπορεί-μήπως και . Δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο σε αυτή τη φάση να το παλέψω με αυτά οπότε σκέφτομαι να βάλω κάτι άλλο εκεί.

    Καλό Σαββατοκύριακο!!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  22. #502
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    ντιντηη where are u ;; δωσε ενα σημαδι ζωής στο Log σου
    NO EXCUSES

  23. #503
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Μετά από απαίτηση του τεράστιου αναγνωστικού κοινού μου (aka Salva ) λέω να ξεσκονίσω το log. Θα γράψω Σαββατιάτικη προπόνηση γιατί η σημερινή ήταν πιο τζούφια από σταφίδα

    Legs B 11/12/2021




    • Smith hip thrusts (12-10-10)*80kg (12)*40kg
    • DB Squat: (12-12-12) *15kg
    • RDL : (15-15-15)*12kg
    • Single Leg press (15-15-15)*30kg
    • Back extension: (20-20-20)
    • Abd machine: drop set*45 η αρχή
    • Add machine: (15-15-15)* 25kg
    • Γάμπες: (15-15-15)*35kg


    Γενικά θετικά νέα: Κατάφερα τελικά να κάνω 4ς προπονήσεις τη βδομάδα, βλέπω αλλαγές προς το καλό στο κάτω μου μισό και έχω ανέβει στις 1900 θερμίδες. Αυτή τη βδομάδα θα ανέβαζα κι άλλο αλλά το παράκανα αυτό το ΣΚ μετά από πολύ καιρό
    Η σχέση μου με το φαγητό έχει βελτιωθεί κατά πολύ και τα bingαρίσματα με κρατσανιστές βλακείες έχουν σταματήσει. Είμαι σε μια διαρκή κίνηση με μέσο όρο τα 15000 βήματα καθημερινά.

    Γενικά αρνητικά νέα: Νέο εργασιακό περιβάλλον στο οποίο ναι μεν δεν έχω την ξινή (αλιλούγιααααα ) αλλά ως νέα υπάρχω για να κάνω ό,τι δεν θέλουν οι...παλιοί. Αυτό μου χαλάει το κέφι και σέρνομαι καθημερινά μέχρι να φτάσω στη δουλειά. Επίσης τρώω όρθια το κρύο μεσημεριανό μου , κάτι που περιορίζει κατά πολύ τις επιλογές μου.

    Αυτά λοιπόν ήταν τα νέα μου
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein


 
Page 17 of 17 FirstFirst ... 71314151617

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •