Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 17 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 31 to 60 of 503

Thread: Didi's Log

  1. #31
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Αναλογως τι εκανες στην καραντινα, αν ήσουν εκτος, με αυτα που κανεις τωρα μια χαρα θα παρεις τα πανω σου.

    Αν θυμαμαι καλα, παλιοτερα εκανες κροσφιτ ή μπερδευομαι?

    Μακροπροθεσμος στοχος για το σωμα σου ποιος ειναι?

    Τωρα που το ξαναβλεπω, αν δεν δημιουργειται προβλημα στο χερι σου, θελεις να βαλεις μια ελξη για τη πλατη του.
    Εχεις 2 κωπηλατικες, οποτε ενα lat pulldown θα ηταν καλο να προστεθει. ( ενα - ενα τα βλεπω, σορυ)

    P.S. πολυ χαιρομαι που βολεύτηκες με τις αλλαγες στο lower
    Μακάρι να ήμουν εγώ με το crossfit αλλά δεν είμαι...

    Τρελαίνομαι για τα pulldowns οπότε λέω να το τολμήσω. Αν δε δοκιμάσω, δε θα δω τι συμβαίνει.
    Στην καραντίνα έκανα 3 φορές τη βδομάδα όσες ασκήσεις μπορούσα από το πρόγραμμα χεριών που κάνω τώρα (την εκδοχή με αλτηράκια κ στο πάτωμα γιατί δεν έχω πάγκο), για πλάτη έκανα αυτό με τα λάστιχα κ τον καναπέ από το βίντεο της Ειρήνης , κ λάστιχα στο μονόζυγο για τρικέφαλο. Πόδια τίποτα, αλλά περπατούσα 7 χιλιόμετρα την ημέρα, έντονα, σε ανηφόρες κτλ. Τα βράδια όμως έκανα τους παραγωγούς κρασιού κ ξηροκάρπιων πλούσιους (εξού κ το 2% πάνω στο λίπος).

    Η ερώτηση για τον μακροπρόσθεσμο στόχο είναι εξαιρετική! Ο βασικός μου στόχος είναι να βάλω μυς (δεν πρωτοτυπώ , το ξέρω) ειδικά το πάνω μου μέρος για να έρθει μια ισορροπία με το κάτω που είναι πιο γεμάτο. Θέλω αυτή τη ριμάδα τη χαράδρα στο στήθος (αφού η φύση δε με προίκισε , θα πάρω την κατάσταση στα χέρια μου!) , τους ωραίους στρογγυλούς ώμους , κ τον δικέφαλο να ξεχωρίζει.Τη σφιχτή πλάτη ....Αχχχχ. Το ζήτημα είναι ότι με τέτοιο ποσοστό λίπους δεν τολμάω να κινηθώ υπερθερμιδικά γιατί θα γίνει ακόμα περισσότερο! Οπότε έχω εγκλωβιστεί σε υποθερμιδική διατροφή εδώ κ πολύ καιρό με αποτέλεσμα στην πρώτη δυσκολία, βλέπε καραντίνα, να ξεφεύγω.

    Μετά την μακροσκελή εξομολόγηση , να πω ότι η σημερινή προπόνηση πήγε εξαιρετικά μέχρι λίγο προς το τέλος που μετά από μια έλξη δικεφάλου στο μηχάνημα, ένιωσα ένα έντονο τσίμπημα, το παράτησα με τη μία αλλά μετά δεν μπορούσα με τίποτα να κάνω τα lateral raises από το πονεμένο χέρι. Έκανα πιέσεις ώμων κανονικά κ άνετα τη 12δα. Τι μυστήριο είναι πάλι τούτο;; Μέχρι το βράδυ θα δείξει.
    Last edited by DiDi; 16-07-20 at 15:35.

  2. #32
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post

    Οπότε έχω εγκλωβιστεί σε υποθερμιδική διατροφή εδώ κ πολύ καιρό με αποτέλεσμα στην πρώτη δυσκολία, βλέπε καραντίνα, να ξεφεύγω. ι.
    Eπαναπροσδιορισε τον στοχο σου και δες τι σε κανει να ξεφευγεις..μηπως δεν εισαι στην παρουσα για υποθερμιδικη? οχι σωματικα αλλα ψυχολογικα.. βαλτα κατω και δες τι φταιεi.
    Eμενα παντως γενικα το πλανο σου μου αρεσει :)

  3. #33
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Eπαναπροσδιορισε τον στοχο σου και δες τι σε κανει να ξεφευγεις..μηπως δεν εισαι στην παρουσα για υποθερμιδικη? οχι σωματικα αλλα ψυχολογικα.. βαλτα κατω και δες τι φταιεi.
    Eμενα παντως γενικα το πλανο σου μου αρεσει :)
    Ευχαριστώ! Είμαι σε διαρκή δίαιτα τα τελευταία 2 με 3 χρόνια, έχω κουραστεί κι εξού κ τα bingαρίσματα. Ήθελα να φτάσω τουλάχιστον στο 22% λίπος για να ανεβάσω θερμίδες αλλά δεν πέφτει το άτιμο (με τα πισωγυρίσματα που κάνω φυσικά). Ελπίζω ότι είμαι σε καλό δρόμο κ αφού σας φαίνεται καλό το πρόγραμμα συνεχίζω δυναμικά. Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη!

  4. #34
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Πέμπτη 16/07/20

    Upper:
    Στήθος

    • Πιέσεις στήθους: 3χ10 με έξτρα βάρος
    • Ανοίγματα σε οριζόντιο πάγκο: 3 χ12 (με 3κιλα, άνετα!)


    Πλάτη

    • Κωπηλατικό : 3χ10
    • Χαμηλή κωπηλατική μπάρα : 3χ12


    Τρικέφαλος: εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία 3χ12 (ξεχάστηκα κ έκανα πρώτα τρικέφαλους)

    Δικέφαλος

    • Κάμψεις με μπάρα: 3χ12
    • Κάμψεις στο μηχάνημα: ΑΟΥΤΣ 0


    ΄Ωμοι:

    • Πιέσεις ώμων με αλτήρες 3χ 12
    • Lateral raises 3x7 (το ένα χέρι μόνο)


    Κοιλιακοί : 3χ15
    Πλάγιοι : 2χ10
    Ραχιαίοι 3χ15
    Κάτω κοιλιακοί με μπάλα 3χ10

    Διάδρομοι καθόλου σήμερα, πήγα-γύρισα με τα πόδια.

    Πρωινό:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 20 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr

    Σνακ 1:

    • Αυγό
    • 1 ασπράδι
    • Pre workout 10 gr
    • Double rich chocolate whey 20γρ


    Μεσημεριανό:

    • Τσιπούρα ψητή 100γρ
    • Ρύζι Basmati 50 γρ
    • Κολοκυθάκι βραστό 70 γρ.
    • Ελαιόλαδο 8γρ (εδώ κλαίω γιατί μου έφυγε το καπάκι κ έπεσε τόσο, αλλά τελικά βγήκαν τα macros!!)


    Σνακ 2:

    • Σαλάτα ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι, βαλσάμικο, διατροφική μαγιά, ελαιόλαδο
    • 2 ασπράδια
    • Ψωμί του τόστ (για βουτιές, ξεκάθαρα)


    Βραδινό:

    • Κοτόπουλο στήθος 135 γρ
    • Πατάτα βραστή 200γρ
    • Ελαιόλαδο 5γρ
    • True bites


    Θερμίδες: 1.484
    Π:129
    Υ: 145
    Λ:42

  5. #35
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Εντάξει, οποτε λαιτ πραγματα εκανες στη καραντινα, αρα με αυτό το απερ - λοουερ μια χαρα θα δεις αποτελεσμα, αρκει να δυναμώνεις!!

    Ωραιος και ο μακροπροθεσμος στοχος( και η αλήθεια ειναι οτι κάπως πρωτοτυπεις :p γιατι λιγες θελουν ανω σωμα, οι πιο πολλες εστιαζουν μονο σε γλουτο).

    Στο ποσοστο λιπους, ειδικά αφού εχεις 2-3 χρονια που βασανιζεσαι, εγω θα κινουμουν ως εξης.

    Τουλαχιστον 4 μερες βαρη , αν μπορουσα σιγα σιγα θα το εκανα 5. Θα εδινα βαση να προοδεύω στο γυμναστήριο και θα ξεκινουσα αεροβιο απο 3 φορες την εβδομαδα γρηγορο περπατημα .

    Φαγητό δεν θα εριχνα κατω απο 1400, ειδικα αφου υπαρχει μια κουραση και μια ταση να ξεφυγεις. Απλά θα φροντιζα να μην κλέβω και θα αφηνα τα βαρη και το αεροβιο να κανουν τη δουλεια.

    Σταδιακά θα ανεβαζα και το φαι τσουκου τσουκου :)

    Στην καλύτερη φαση εισαι, ξερεις τι καλα να καις λιπος και να βαζεις μυς ταυτοχρονα? Αγαπημενα τα noob gains!

    Το χερι σου με προβληματιζει απλα, γιατι δεν εχει περασει τελειως και θελει τη προσοχη του. Ο γιατρος δεν σου εχει δωσει κατευθυντηριες γραμμες?

  6. #36
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post

    Τουλαχιστον 4 μερες βαρη , αν μπορουσα σιγα σιγα θα το εκανα 5. Θα εδινα βαση να προοδεύω στο γυμναστήριο και θα ξεκινουσα αεροβιο απο 3 φορες την εβδομαδα γρηγορο περπατημα .

    Στην καλύτερη φαση εισαι, ξερεις τι καλα να καις λιπος και να βαζεις μυς ταυτοχρονα? Αγαπημενα τα noob gains!

    Το χερι σου με προβληματιζει απλα, γιατι δεν εχει περασει τελειως και θελει τη προσοχη του. Ο γιατρος δεν σου εχει δωσει κατευθυντηριες γραμμες?

    Τώρα το καλοκαίρι θα έχω την ευκαιρία να κάνω 5 φορές τη βδομάδα βάρη. Από Σεπτέμβρη, 3ς αν όλα πάνε καλά κ δεν έχουμε απρόοπτα. Η ζυγαριά μου δε φαίνεται να ξέρει από noob gains πάντως, γιατί μου λέει ότι χάνω μυς κ ελάχιστο λίπος. Αύριο θα κάνω την εβδομαδιαία ανακοίνωση (αν δεν την πετάξω πρώτα από το παράθυρο! ). Το αερόβιο πειράζει να το κάνω μετά τα βάρη; Κανένα 45 λεπτο;

    Στο χέρι δηλώνω ένοχη γιατί θεωρώ ότι δεν του έχω δώσει την προσοχή που πρέπει. Πήγα μόνο στον φυσικοθεραπευτή μου (που τον έχω βέβαια άπειρη εμπιστοσύνη) αλλά όχι σε γιατρό. Στην καραντίνα παρόλο που απείχα σε σχέση με το τι έκανα στο γυμναστήριο, πονούσα σχεδόν συνέχεια. Τώρα όσο γυμνάζομαι είμαι καλύτερα. Πάντως το χθεσινό ευτυχώς ήταν παροδικό. Δε χρειάστηκα παυσίπονο κ μέχρι τη Δευτέρα θα ξεκουραστώ.

  7. #37
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Η ζυγαριά μου δε φαίνεται να ξέρει από noob gains πάντως, γιατί μου λέει ότι χάνω μυς κ ελάχιστο λίπος.
    Με 50κατι κιλά και 130γρ. πρωτείνης και προπόνηση, είναι λιγάκι απίθανο να χάνεις μυες στη φάση που είσαι.

    Το % που βγάζει η ζυγαριά σου είναι λάθος, μη σε νοιάζει.

    Τι ακριβώς παίζει με το χέρι σου, που σε πονάει και πότε; Πονάς ψηλά στον δικέφαλο εκεί που ενώνεται με τον ώμο;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #38
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Ποια ζυγαριά έχεις? Είναι τελείως ανακριβής όσο αφορά το λίπος οι ζυγαριές σπιτιού, εμένα η Xiaomi Mi Body Composition 2 που έχω με δείχνει 31% (που δεν είμαι τόσο σε καμία περίπτωση)
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  9. #39
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Ποια ζυγαριά έχεις? Είναι τελείως ανακριβής όσο αφορά το λίπος οι ζυγαριές σπιτιού, εμένα η Xiaomi Mi Body Composition 2 που έχω με δείχνει 31% (που δεν είμαι τόσο σε καμία περίπτωση)
    Είναι όλες απαράδεκτες. Εγώ έχω δυο και η μια ήταν και πανάκριβη. Και έχουν τρελή διαφορά μεταξύ τους , η μια 14 η άλλη 19. Μόνο αν πληρώσεις θεωρώ θα δεις τον ακριβή αριθμό αλλά δε το θεωρώ απαραίτητο. Προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ, προτιμάω να τα δίνω για χαλάουα


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #40
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Το αερόβιο πειράζει να το κάνω μετά τα βάρη; Κανένα 45 λεπτο;.
    Μια χαρα ειναι μετα τα βαρη, 30λεπτα για αρχη και βλεπεις μετα τι γινεται.
    Αγνόησε τη ζυγαρια πλιζ - θα κοιτας μονο ποσα κιλα εισαι, ξεχνα τις αλλες ενδειξεις.

    Αρχιζε να γραφεις τα κιλά που χρησιμοποιεις σε ολες τις ασκησεις ( εστω σε προσωπικο σου τετραδιακι). Θες να εχεις ανοδο, με εξαιρεση τις ασκησεις που ενοχλουν το χερι, που εκει καλύτερα να εισαι συντηρητική και υπομονετική για την ωρα.

  11. #41
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Αχιλλέα: Από εκεί ξεκίνησε, πήγε πίσω στην ωμοπλάτη κ όταν έφτασε μέχρι κάτω τον αγκώνα πήγα στον φυσικοθεραπευτή. ¨Ωμους δεν έκανα τόσο καιρό , ούτε ανοίγματα στήθους. Στην καθημερινότητα με πονούσε όταν το γύριζα ή το σήκωνα σε συγκεκριμένες γωνίες ή όταν έστρεφα το κεφάλι μου από την αντίθετη μεριά. Τώρα όσο γυμνάζομαι περισσότερο , πονάω λιγότερο!

    Φωτεινή: Έχω μια Huawei Body Fat Scale που συγχρονίζει με το κινητό. Η δικία σου σε δείχνει 31% ;;; Σε καμία περίπτωση δε φαίνεται να είσαι τόσο! Να έχει τέτοια απόκλιση κ η δικά μου κ τζάμπα να παιδεύομαι; Αν θυμάμαι καλά είχες κάνει dexa. Πόσο στοίχισε αν επιτρέπεται;

    Κωνσταντίνα: Ειλικρινά σε κιλά δε θέλω να κατέβω. Είμαι μια χαρά, μη σου πω ότι προ καραντίνας που ήμουν λιγότερα είχε αρχίσει να μη μου αρέσει αυτό που έβλεπα. Ειδικά στο πρόσωπο. Από Δευτέρα: θα γράφω κιλά στις ασκήσεις (εδώ δεν τολμάω να γράψω με αυτά που βλέπω να σηκώνετε εσείς κ θα κάνω περισσότερο διάδρομο στο τέλος Σήμερα πάντως η προπόνηση πήγε τέλεια!!!

    Χριστόφορε: Ωραίο το avatar κ ωραία ιδέα τα γεμιστά! Δεν έχω κάνει ποτέ με κιμά.

    Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις. Σήμερα από το πρωί προσπαθούσα να βγάλω μια φωτό της προκοπής να σηκώσω για να καταλάβετε, αλλά τίποτα! Στο σπίτι δεν έχω ολόσωμο καθρέφτη κ στην είσοδο της πολυκατοικίας με τσακώσε το συνεργείο καθαρισμού να κάνω flex! Ήταν πολύ διακριτικοί κ χαμογέλασαν, αλλά εγώ έφυγα άρων-άρων!

    Υ.Γ Πώς κάνω multiquote ?

    Υ.Γ2 ακολουθεί το σεντόνι μου

  12. #42
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Παρασκευή 17/07/20

    Έντονα και υπογραμμισμένα αυτά που είχα πρόοδο

    Lower:
    10 λεπτά διάδρομο γρήγορο για ζέσταμα

    Goblet squats: 4χ12
    Πρέσσα:4χ12 με έξτρα βάρος
    Εκτάσεις τετρακεφάλων: 3χ12
    Hamstring curls: 3χ12
    Απαγωγοί μηχάνημα: 3χ12, 12 ,10
    Προσαγωγοί: 3χ12

    Κοιλιακοί : 3χ15
    Πλάγιοι κοιλιακοί: 2χ10
    Reverse crunch με μπάλα : 3χ10
    Ραχιαίοι 3χ15

    30 λεπτά διάδρομος, γρήγορο περπάτημα με κλίση

    Σήμερα είχα μια απίστευτη ενέργεια κ δύναμη στο γυμναστήριο! Έσταζα ολόκληρη από ιδρώτα (σπάνιο για εμένα). Έφυγα πετώντας!

    Διατροφή:

    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 20 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr

    • Pre workout 10 gr


    Σνακ 1:

    • Double rich chocolate whey 20γρ
    • 100μλ παστεριωμένο ασπράδι


    Μεσημεριανό:

    • Πιπεριές 90γρ
    • Γλυκοπατάτα 195γρ
    • Μοσχάρι κιλότο 118 (ευγενική χορηγία του πατέρα)
    • βαλσάμικο


    Σνακ 2:

    • Ασπράδι 50 μλ
    • Κολοκυθάκι βραστό 100γρ
    • Freevia 20gr
    • Ψωμί του τοστ
    • Γαλοπούλα καπνιστή


    Βραδινό:

    • Τσιπούρα ψητή
    • Πατάτα βραστή 200γρ
    • Ελαιόλαδο 5γρ
    • Κάτι κρακεράκια που μοιάζουν με ρυζογκοφρέτες με γεύση blue cheese


    Θερμίδες: 1.493
    Π:133
    Υ: 147
    Λ:39

  13. #43
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Μπραβο για τη προοδο!
    Το κριτσι κριτσι το βραδυ, όντως το εχεις καθιερωμενο


    Multiquote κανεις απο εδω:
    IMG_20200718_011604.jpg

    πατας αυτο για ολα τα μηνυματα που θες , και μετα αφου τα επιλεξεις ολα πατας: " reply with quote "

  14. #44
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Αχιλλέα: Από εκεί ξεκίνησε, πήγε πίσω στην ωμοπλάτη κ όταν έφτασε μέχρι κάτω τον αγκώνα πήγα στον φυσικοθεραπευτή. ¨Ωμους δεν έκανα τόσο καιρό , ούτε ανοίγματα στήθους. Στην καθημερινότητα με πονούσε όταν το γύριζα ή το σήκωνα σε συγκεκριμένες γωνίες ή όταν έστρεφα το κεφάλι μου από την αντίθετη μεριά. Τώρα όσο γυμνάζομαι περισσότερο , πονάω λιγότερο!
    Το φαντάστηκα, είναι απο τους πιο συνηθισμένους τραυματισμούς.

    Δοκίμασε να βάλεις και 1 άσκηση για τραπεζοειδή και πίσω δελτοειδή. Κανένα facepull σε τροχαλία που τα πιανει και τα 2.

    Δικέφαλο κάνε μόνο ό,τι άσκηση δεν σε πονάει, ρήξε τα κιλά και ανέβασε τις επαναλήψεις πχ 15-20 για να μη σε ζορίζει στον τένοντα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #45
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Το φαντάστηκα, είναι απο τους πιο συνηθισμένους τραυματισμούς.

    Δοκίμασε να βάλεις και 1 άσκηση για τραπεζοειδή και πίσω δελτοειδή. Κανένα facepull σε τροχαλία που τα πιανει και τα 2.

    Δικέφαλο κάνε μόνο ό,τι άσκηση δεν σε πονάει, ρήξε τα κιλά και ανέβασε τις επαναλήψεις πχ 15-20 για να μη σε ζορίζει στον τένοντα.
    Θα δοκιμάσω το facepull την Τετάρτη. Χωρίς να δω το post σου, σήμερα στην τροχαλία έκανα συντηρητικά χωρίς να ανεβάσω κιλά αλλά με πολλές επαναλήψεις. Νιώθω τον δικέφαλο φουσκωμένο χωρίς κανένα πόνο!


    Να πω ότι σήμερα στο upper δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο, ήμουν στα ίδια πέρα από τον δικέφαλο στο μηχάνημα που το ευχαριστήθηκα τσούκου τσούκου στο 15κιλο κ τους ώμους που έκανα κ τις 2 ασκήσεις με 12ρες επαναλήψεις άνετα. Διάδρομο έκανα 30λεπτο κ επειδή είχα κ διάφορες δουλειές μετά, έχω φτάσει ήδη τα 11.000 βήματα . Έβαλα κ το πρόγραμμά μου στο Jefit για να παρακολουθώ την πρόοδο στα κιλά αλλά ξεχνούσα να πατήσω τις ασκήσεις, μπερδεύτηκα με το πώς τα προγραμματίζεις ... Χαμός! Μου φαίνεται πως θα το κάνω old school με χαρτί κ μολύβι

    Το cheat του Σαββάτου ήταν πάλι συμμαζεμένο κ ταπεινό, η Κυριακή μέσα σε θερμίδες κ macros.

    Την Παρασκευή η ζυγαριά έδειξε ότι είχα μέσα στην τελευταία βδομάδα είχα χάσει 1,3 κιλά εκ των οποίων τα 0,8 ήταν λίπος κ τα 0,5 μυς. Όπως μου προτείνατε παραπάνω θα (προσπαθήσω) να αγνοήσω το τι μου λέει
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  16. #46
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Δευτέρα 20/07/20
    Πρωινό:
    Βρώμη 30γρ
    Vanilla whey 20 gr
    Γάλα αμυγδάλου 100ml
    Αμύγδαλα ωμά 10gr

    Preworkout 10gr
    Προπόνηση upper
    Σνακ 1:
    Whey 20gr

    Μεσημεριανό:
    Μοσχάρι κιλότο (στο αντικολλητικό σβησμένο με βαλσάμικο, μιαμ μιαμ)
    Γλυκοπατάτα 200γρ
    Ελαιόλαδο 3γρ
    CLA (τι μαγικό ματζούνι είναι αυτό;;; Μου έκοψε την απογευματινή λιγούρα!)
    Σνακ 2:
    Ψωμί του τοστ
    Gouda Light
    Γαλοπούλα καπνιστή
    Ροδάκινο 80γρ
    Γιαούρτι 2%
    3 ασπράδια

    Βραδινό:
    Φακές σούπα (από 50γρ ωμή) αυτό θα ήταν κανονικά για αύριο αλλά το λιμπίστηκα
    Ελαιόλαδο 5γρ
    Τόνος 50γρ.
    True Bites

    Θερμίδες: 1.480
    Π: 132
    Υ:146
    Λ: 38
    Last edited by DiDi; 20-07-20 at 21:11.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  17. #47
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Φακές με ψαράκι the best combo <3
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  18. #48
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Φακές με ψαράκι the best combo <3
    Πες τα χρυσόστομη που είχα τον χάζμπαντ από δίπλα να μου λέει "είσαι σοβαρή που έβαλες τον τόνο μέσα στη φακή;;;" Μούρλια ήταν , έκοβε η ψαρίλα κ είχα ένα πιάτο λιγότερο για το πλυντήριο
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  19. #49
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Πες τα χρυσόστομη που είχα τον χάζμπαντ από δίπλα να μου λέει "είσαι σοβαρή που έβαλες τον τόνο μέσα στη φακή;;;" Μούρλια ήταν , έκοβε η ψαρίλα κ είχα ένα πιάτο λιγότερο για το πλυντήριο
    Ακριβώς! Εγώ συνήθως τρώω την φακή με σαρδέλα
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  20. #50
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Στα σημερινά: Η προπόνηση Lower βγήκε μέτρια, χωρίς καμία πρόοδο κ με πολλά ΝΕΥΡΑ. Από το πρωί είχα , αλλά το γυμναστήριο δε βοήθησε να φύγουν (περίεργο). Είχα ένα μαύρο σύννεφο πάνω από το κεφάλι (σαν αυτό που έχουν στα παιδικά) κ έκφραση "μου έφαγε ο γαίδαρος το ψωμί" .
    Αν είχα κοιτάξει νωρίτερα το ημερολόγιο θα καταλάβαινα νωρίτερα το γιατί, όπως κ το τι έφταιγε που ένιωθα τόσο πεσμένη χθες κ σήμερα.

    Βλέποντάς με ο γυμναστής σήμερα μου είπε ότι έχασα σε κιλά , να μη χάσω άλλο και να βάλω μυς. Ειδικά ώμους. (Δε διαφωνώ). Πρότεινε να κατεβάσω επαναλήψεις κ να ανεβάσω κιλά.

    Νιώθω μπερδεμένη. Τελικά μήπως αντί για το λίπος , το ζήτημά μου είναι ότι απλά δεν έχω δουλέψει τους μυς αρκετά κ δεν φαίνονται στους τρίτους; Εγώ νιώθω το σώμα μου να "σφίγγει" .

    Το υπεραναλύω λόγω ορμονών;

    Πάω να κάνω έναν ελαφρύ καφέ ...
    Attached Images Attached Images
    Last edited by DiDi; 21-07-20 at 15:03. Reason: add photo
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  21. #51
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Πρωτον, μια χαρα ειναι οι ορμονες σου :p Και ο ωμος σου επισης, απλά εχθρος του καλου το καλύτερο...

    Δευτερον, ναι, οταν σου γραφουμε πιο πανω να ανεβαινεις σε κιλα στο γυμναστηριο και σιγα σιγα να ανεβασεις και φαγητο αυτο εννοουμε , να μπουνε μυς.

    Με το να ριξεις επαναληψεις διαφωνω. Θα ανεβασεις κιλα με τις επαναληψεις στο σωστο ευρος. Οι χαμηλές επαναλήψεις δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για να αυξησεις τη μυικοτητα σου. Η υπερτροφια θελει την επαναληψη της.

    Οταν κολλησεις στα κιλα και πραγματικα δεν παει αλλο, τοτε ναι, ας δουλεψεις κύκλους δυναμη (λιγες επαναληψεις) και υπερτροφια.

    Πλην 3 εβδομαδων στη ζωη μου δεν εχω ριξει επαναληψεις, δεν ειχα ποτε θεμα με τα κιλα που σηκωνω.

  22. #52
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Πολλες φορες νομιζουμε οτι πρεπει να χασουμε λιπος αλλα στην ουσια αυτο που μας λειπει ειναι η μυικοτητα ακομα και λιπος να εχανες εξτρα παλι το αποτελεσμα δεν θα σου αρεσε..!
    Βαζωντας μυικη μαζα θα δειξεις πολυ διαφορετικη και καλυτερη προφανως..

    Οσον αφορα την προπονηση θα συμφωνησω με την Κωσνταντινα αν κυριος σκοπος ειναι η υπερτροφια δεν θα προτεινα να πεσεις κατω απο 8 επαναληψεις αντε βαρια 6, δυναμωνοντας ναι θα βαλεις μαζα αλλα οχι βαλτιστα επισης αυξανοντας την μυικη σου μαζα θα δυναμωσεις αλλα οχι βελτιστα επισης αλλα θα δυναμωσεις..
    Οταν μιλαμε για προοδο εννοουμε βαση του συγκεκριμενου ευρους που δουλευεις δεν γινεται παντα να ανεβαζεις κιλα υπαρχουν και αλλοι τροποι να προοδευεις.. εσυ εχεις το προσον να δυναμωσεις πιο γρηγορα σαν αρχαρια παντως..

    Αλλα ολα αυτα που λεμε περι προπονησης θελει και φαι ε? με το να εισαι μονιμως υποθερμιδικα να κινεισαι για μηνες ετσι περιμενωντας αποτελεσμα η ενεργεια σου θα ειναι πολυ χαμηλη για να ανταπεξελθεις στο γυμναστηριο

  23. #53
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Οταν κολλησεις στα κιλα και πραγματικα δεν παει αλλο, τοτε ναι, ας δουλεψεις κύκλους δυναμη (λιγες επαναληψεις) και υπερτροφια.
    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post

    Αλλα ολα αυτα που λεμε περι προπονησης θελει και φαι ε? με το να εισαι μονιμως υποθερμιδικα να κινεισαι για μηνες ετσι περιμενωντας αποτελεσμα η ενεργεια σου θα ειναι πολυ χαμηλη για να ανταπεξελθεις στο γυμναστηριο
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κ για το πώς κάνω multiquote

    Στα κιλά νιώθω κολλημένη γιατί δε σηκώνω αυτά που σήκωνα προ τραυματισμού. Που πάλι για να πούμε την αλήθεια, πάλι δεν ήμουν ικανοποιημένη. Ακόμα κ στο γυμναστληριο μου είχαν πει ότι μετά από τόσο καιρό έπρεπε να μπορούσα περισσότερα.

    Αρχίζω να πιστεύω ότι όντως το πρόβλημα βρίσκεται στο φαϊ. Τι μπορώ να κάνω όμως για να το διορθώσω; Κοίταξα το MyfitnessPal ότι οι θερμίδες συντήρησής μου είναι στις 1630 (πιστεύω πως είμαι στο Lightly Active). Δεν είμαι πολύ υποθερμιδικά, αλλά δε μετράω τις θερμίδες από την άσκηση.

    Σήμερα πήγε πολύ καλά πάντως κ θα τα γράψω παρακάτω.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  24. #54
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κ για το πώς κάνω multiquote

    Στα κιλά νιώθω κολλημένη γιατί δε σηκώνω αυτά που σήκωνα προ τραυματισμού. Που πάλι για να πούμε την αλήθεια, πάλι δεν ήμουν ικανοποιημένη. Ακόμα κ στο γυμναστληριο μου είχαν πει ότι μετά από τόσο καιρό έπρεπε να μπορούσα περισσότερα.

    Αρχίζω να πιστεύω ότι όντως το πρόβλημα βρίσκεται στο φαϊ. Τι μπορώ να κάνω όμως για να το διορθώσω; Κοίταξα το MyfitnessPal ότι οι θερμίδες συντήρησής μου είναι στις 1630 (πιστεύω πως είμαι στο Lightly Active). Δεν είμαι πολύ υποθερμιδικά, αλλά δε μετράω τις θερμίδες από την άσκηση.

    Σήμερα πήγε πολύ καλά πάντως κ θα τα γράψω παρακάτω.
    Το φιτνεσπαλ βγάζει λάθος τις θερμίδες. Είναι καλό για να μετράς το φαΐ αλλά όχι για να βρίσκεις θερμίδες συντηρήσεις κτλ.
    Όποτε βρες μέσα από το φορούμ κάποιες εξισώσεις που υπάρχουν για αυτόυς τους υπολογισμούς και μετά βλέποντας και κάνοντας.
    Δηλαδή αν πχ σου βγει συντήρηση 1800, αναιβαζε σταδιακά θερμίδες και παρακολουθα το βάρος σου καθημερινά, γιατί οι αριθμοί και οι εξισώσεις δεν είναι απόλυτοι. Είναι ένας μπούσουλας για να ξεκινάμε από κάπου.
    Όποτε βρες τις πραγματικές θερμίδες συντήρησης με παρακολούθηση βάρους, μείνε εκεί ένα διάστημα και μετά σιγά σιγά αναιβασε.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #55
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Τρίτη 21/07/2020
    Χθες το βράδυ ήμουν ένα κουρέλι, έφτασα τα 15.500κάτι βήματα κ κατέληξα με τη θερμοφόρα στην κοιλιά κ το κλιματιστικό ανοιχτό. Από διατροφή πήγε μια χαρά με 1.493 θερμίδες, Π: 131, Υ: 149, Λ: 43.

    Τετάρτη 22/07/2020

    Σήμερα το upper πήγε σούπερ! Είχα πάρει κ μια multi βιταμινούλα της My Protein με το πρωινό.

    Upper:

    10 λεπτά περπάτημα στον δρόμο

    Στήθος

    • Πιέσεις στήθους: 3χ12 με το έξτρα βάρος της προηγούμενης φοράς!
    • Ανοίγματα στήθους: 3χ12 (άνετα, θα πάρω το επόμενο βαράκι)


    Πλάτη

    • Χαμηλή κωπηλατική μπάρα : 3χ12
    • Lat pulldown 3x10 (μόνο με 2 πλάκες να δω πώς θα πάει)
    • Κωπηλατικό : 3χ10



    Δικέφαλος

    • Κάμψεις με μπάρα: 3χ12
    • Κάμψεις στο μηχάνημα: 3χ10


    Τρικέφαλος:

    • εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία 3χ12
    • μήπως να βάλω κ κάτι ακόμη, να δω πώς πάει;


    ΄Ωμοι:

    • πλάγιες εκτάσεις με αλτήρες 3χ12
    • Πιέσεις ώμων με αλτήρες 2χ 10
    • Πιέσεις ώμων σε μηχάνημα 2χ 10 (αυτό ήταν πρόταση της γυμνάστριας αντί για τους αλτήρες. Νομίζω πως προτιμώ τους αλτήρες)


    Κοιλιακοί : 3χ15

    Πλάγιοι : 2χ10

    Κάτω: 1χ10 (δεν τραβούσε κ δε ρισκάρω να μαι πάλι με τη θερμοφόρα!)

    Ραχιαίοι 3χ12


    25 λεπτά διάδρομος γρήγορος και άλλα 10 λεπτά χαλαρά μέχρι το σπίτι

    Το facepull ήθελα να το δοκιμάσω, αλλά την επόμενη φορά για να μην τα κάνω όλα μαζεμένα κ δεν ξέρω μετά τι έφταιξε αν πονάω.

    Ηθικό ακμαιότατο! Ψυχολογία ανεβασμένη! Δεν κινδυνεύει κανενός η σωματική ακεραιότητα , οπότε πάω να κάνω κανονικό καφέ!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  26. #56
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Στα κιλά νιώθω κολλημένη γιατί δε σηκώνω αυτά που σήκωνα προ τραυματισμού. Που πάλι για να πούμε την αλήθεια, πάλι δεν ήμουν ικανοποιημένη. Ακόμα κ στο γυμναστληριο μου είχαν πει ότι μετά από τόσο καιρό έπρεπε να μπορούσα περισσότερα.
    αυτο δεν ειναι κολλημα αν υπαρχει περιοριστικος παραγοντας.
    Για να ανεβαινεις σε κιλα πρεπει να ζοριστείς,
    για να προστατεψεις το χερι σου δεν πρεπει να ζοριστεις. Ερχονται σε αντιθεση αυτα.

    Λιγη υπομονη , να ηρεμησει το χερι και μετα θα δωσεις πονο.
    Μπορεις να εστιασεις σε ποδια/ πλατη ως τοτε.

    Για τη θερμοφορα , περαστικά, αφου αντέχεις μεσα στο κατακαλόκαιρο... Εγω τη βγαζω με παυσιπονα , εχω εγκαταλειψει τις φυσικες μεθοδους :p

  27. #57
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Το φιτνεσπαλ βγάζει λάθος τις θερμίδες. Είναι καλό για να μετράς το φαΐ αλλά όχι για να βρίσκεις θερμίδες συντηρήσεις κτλ.
    Όποτε βρες μέσα από το φορούμ κάποιες εξισώσεις που υπάρχουν για αυτόυς τους υπολογισμούς και μετά βλέποντας και κάνοντας.
    Δηλαδή αν πχ σου βγει συντήρηση 1800, αναιβαζε σταδιακά θερμίδες και παρακολουθα το βάρος σου καθημερινά, γιατί οι αριθμοί και οι εξισώσεις δεν είναι απόλυτοι. Είναι ένας μπούσουλας για να ξεκινάμε από κάπου.
    Όποτε βρες τις πραγματικές θερμίδες συντήρησης με παρακολούθηση βάρους, μείνε εκεί ένα διάστημα και μετά σιγά σιγά αναιβασε.
    Χριστόφορε το είχα μελετήσει το άρθρο αλλά στις αρχές, οπότε θα το ξαναδω. Φοράω κ smartwatch που μπορεί να μην είναι 100% αξιόπιστο αλλά μου δίνει μια ιδέα του τι ξοδεύω. Συνήθως είναι μεταξύ 1500 με 1700.

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Λιγη υπομονη , να ηρεμησει το χερι και μετα θα δωσεις πονο.
    Μπορεις να εστιασεις σε ποδια/ πλατη ως τοτε.

    Για τη θερμοφορα , περαστικά, αφου αντέχεις μεσα στο κατακαλόκαιρο... Εγω τη βγαζω με παυσιπονα , εχω εγκαταλειψει τις φυσικες μεθοδους :p
    Με φέρνεις στα ίσα μου Κωνσταντίνα! Πρέπει να κάνω υπομονή κ όπως λες να δώσω βάση σε αυτά που μπορώ. Η πρέσσα μου πάει κάθε φορά κ καλύτερα κ κρατιέμαι για να μην το παρακάνω.
    Δεν πήρα παυσίπονο μόνο κ μόνο γιατί είχα πάρει μπόλικα για το χέρι . Οπότε ζεστή καλτσούλα κ θερμοφόρα.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  28. #58
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Τετάρτη 22/07/20

    Πρωινό:
    Βρώμη 30γρ
    Vanilla whey 20 gr
    Γάλα αμυγδάλου 100ml
    Αμύγδαλα ωμά 10gr

    Preworkout 10gr
    Προπόνηση upper
    Σνακ 1:
    Whey 20gr

    Μεσημεριανό:
    Τσιπούρα ψητή 150γρ
    Μπασμάτι 50γρ
    Ελαιόλαδο 5γρ
    CLA
    Σνακ 2:
    Γιαούρτι 2%
    Νεκταρίνι
    3 καλαμποκογκοφρέτες (ή όπως στο καλό λέγεται στα ελληνικά)
    1φέτα νουνού light

    Βραδινό:
    Κοτόπουλο στήθος (135γρ)
    Πατάτα βραστή (200γρ ωμή)
    Ελαιόλαδο 5γρ
    Κ φυσικά... True bites

    Θερμίδες: 1.446
    Π: 136
    Υ:139
    Λ: 36

    Έχω 50 cal περιθώριο, λίγο χαμηλά είμαι σήμερα σε υδατάνθρακα κ λίπη οπότε μπορεί να τσιμπήσω κάτι ακόμα?
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  29. #59
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Πέμπτη 23/07/20

    Έντονα και υπογραμμισμένα αυτά που είχα πρόοδο

    Lower:
    10 λεπτά διάδρομο γρήγορο για ζέσταμα


    • Goblet squats: 4χ12
    • Πρέσσα:4χ12 με έξτρα βάρος (μπορώ κι άλλο ,αλλά κρατιέμαι...)
    • Εκτάσεις τετρακεφάλων: 1χ12- 2χ10 με έξτρα βάρος (τις είχα άνετα)
    • Hamstring curls: 1χ12-2χ10 με έξτρα βάρος (δεν τις είχα άνετα)
    • Προσαγωγοί μηχάνημα: 1χ12, 1χ10 με έξτρα βάρος, το ξανακατέβασα για το τελευταίο σετ 1χ10, δεν?
    • Απαγωγοί: 1χ12,2χ10 με έξτρα βάρος (το είχα)



    • Κοιλιακοί : 3χ20
    • Πλάγιοι κοιλιακοί: 2χ15
    • Reverse crunch με μπάλα : 3χ10
    • Ραχιαίοι 3χ15


    30 λεπτά διάδρομος

    Question of the day: Υπάρχει κάποιος "κανόνας" ότι πρέπει να ανεβαίνουν τα βάρη ταυτόχρονα κι ανάλογα, σε ασκήσεις π.χ απαγωγών-προσαγωγών; Γιατί είδα ότι οι τετρακέφαλοί μου κ οι απαγωγοί αντέχουν αλλά τα "ζευγαράκια" τους όχι. Πειράζει να ανεβάσω σε αυτές αλλά όχι στις άλλες που δεν μου βγαίνει;

    Υ.Γ χθες τελικά άλλαξα τη βραδινή πατάτα με μια κυπριακή πίτα κ light μαγιονέζα-κέτσαπ, macros,θερμίδες όλα καλά. Πέρα από την κατώτερη διατροφική της αξία...το απόλαυσα πιο πολύ κι από πιτόγυρο κ μου έμεινε κ η πατάτα για σήμερα!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  30. #60
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post

    Question of the day: Υπάρχει κάποιος "κανόνας" ότι πρέπει να ανεβαίνουν τα βάρη ταυτόχρονα κι ανάλογα, σε ασκήσεις π.χ απαγωγών-προσαγωγών; Γιατί είδα ότι οι τετρακέφαλοί μου κ οι απαγωγοί αντέχουν αλλά τα "ζευγαράκια" τους όχι. Πειράζει να ανεβάσω σε αυτές αλλά όχι στις άλλες που δεν μου βγαίνει;

    Υ.Γ χθες τελικά άλλαξα τη βραδινή πατάτα με μια κυπριακή πίτα κ light μαγιονέζα-κέτσαπ, macros,θερμίδες όλα καλά. Πέρα από την κατώτερη διατροφική της αξία...το απόλαυσα πιο πολύ κι από πιτόγυρο κ μου έμεινε κ η πατάτα για σήμερα!
    Γενικοτερα στα σημεια αυτα που αναφερεις οπως και στα χερια ειναι πιο δυσκολο να προοδευεις με βαση το βαρος συνεχεια εδω ειναι που θα παιζεις με τις επαναληψεις αν βγαλεις σε ολα τα σετ το οριο επαναληψεων που εχεις βγαλει τοτε θα ανεβασεις και βαρος η οποια αυξηση θα ειναι μικρη!

    Προοδος δεν σημαινει μονο αυξηση βαρους αλλα και αυξηση επαναληψεων με το ιδιο βαρος, καλυτερη εκτελεση,περισσοτερα σετ με το ιδιο βαρος.. επισης δεν χρειαζεται να ανεβασεις σε ολα τα σετ που εχεις βαρος αν δεν βγαινει ( αν μπορεις το κανεις αλλα δεν θα μπορεις συνεχεια στην πορεια )
    π.χ εκανες καθισμα σημερα 3χ12 40κιλα την αλλη βδομαδα μπορει να κανει 42.5κιλα 1χ12 και 40 2χ12 ειναι προοδος.. ακομα και 1 επαναληψη παραπανω απο την προηγουμενη φορα ειναι προοδος το θεμα ειναι οτι μην πας και κανεις απλα σε 1 σετ παραπανω βαρος η 1 επαναληψη παραπανω επιτηδες αν δεις οτι βγαινει παραπανω πιεζεις και παραπανω!

    Πολυ ωραιο το βραδινο μου ανοιξες την ορεξη


 
Page 2 of 17 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •