Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 17 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 121 to 150 of 503

Thread: Didi's Log

  1. #121
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post


    Υ.Γ ακούω προτάσεις για το upper, δεν το ευχαριστήθηκα τόσο, μου φαινόταν φτωχός συγγενής του προγράμματος που συνήθως κάνω. Βρήκα αυτό https://www.youtube.com/watch?v=1PCwD4EOZFs&t=180s αλλά έχει πολλές κάμψεις που τις φοβάμαι λόγω χεριού. Μου άρεσε πολύ η άσκηση Cross Body Curls, ξεκινάει από το 3:40 κ λέω να την κάνω την επόμενη φορά.
    Αν βαρεθηκες το αππερ απλα μπορεις να αλλαξεις διαχωρισμο αν σε κουρασε π.χ να χωρισεις το ανω σωμα σε push και pull η οτι σου αρεσει περισσοτερο

    Εγω δεν θα προτεινα αν σε ενοχλει το χερι σου καλο θα ηταν να δουλευεις γυρω απο τον τραυματισμο σου Και μολις ανακαμψεις δοκιμαζεις οτι θες με προσοχη παλι

    Παρολαυτα η προπονηση σου ειναι μια χαρα εμενα μαρεσει! Ισως μια ασκηση ακομα πλατης αν ειχες μονοζυγο

    *Πολυ καλο το αβαταρ:D
    Last edited by Greg0ry; 10-08-20 at 21:32.

  2. #122
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Πατησα το καπελο playmobil μαγισσας λεει

    Υπαρχουν ασκήσεις για εναλλακτικες παντως.

    Δικεφαλους πχ. μπορεις να κανεις ειτε με μπαρουλα ειτε με αλτηρες , ειτε με λαστιχο ( λιγοτερο συμφερουσα επιλογη απο τις αλλες 2 γιατι δεν δινει δυνατοτητα προοδευτικης επιβαρυνσης).

    Μπορεις επισης να κανεις ειτε ορθια , ειτε αυτοσυγκεντωσης, ειτε καθιστη να ακουμπας τη πλατη σε καρεκλα, ενα ενα χερι- ή και τα δυο μαζι.

    Κωπηλατική μπορεις να αλλαζεις τη κλιση της πλατης αναλογα αν θες να πιανει πιο πολυ μεση πλατη ή ανω πλατη. Με μπαρα ή με αλτηρες ( ενα - ενα χερι , ή και τα 2 μαζι) . Μπορεις να στηριζεις το στηθος σου σε καρεκλα για εξτρα σταθεροτητα.

    Γενικα με ολα μπορεις να παιξεις. Οι ασκησεις που κανεις τωρα δεν ειναι κακες παντως, μια χαρα θα σε πιανουν.

    Υ.Γ. Τα λιπαρα σου πρεπει να αρχισουν να ανεβαινουν σιγα σιγα ε; Τουλαχιστον να πιανεις 40γρ. για αρχη :(

    Πτοετοιμασου να ανεβασεις φαι

  3. #123
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Αν βαρεθηκες το αππερ απλα μπορεις να αλλαξεις διαχωρισμο αν σε κουρασε π.χ να χωρισεις το ανω σωμα σε push και pull η οτι σου αρεσει περισσοτερο

    Εγω δεν θα προτεινα αν σε ενοχλει το χερι σου καλο θα ηταν να δουλευεις γυρω απο τον τραυματισμο σου Και μολις ανακαμψεις δοκιμαζεις οτι θες με προσοχη παλι

    Παρολαυτα η προπονηση σου ειναι μια χαρα εμενα μαρεσει! Ισως μια ασκηση ακομα πλατης αν ειχες μονοζυγο

    *Πολυ καλο το αβαταρ:D
    Δεν το βαρέθηκα, απλά δεν ήταν το ίδιο με τα όργανα, τον πάγκο κ.τ.λ που έχει το γυμναστήριο. Φαντάσου ότι χρειάστηκα να βάλω motivational video. Όσο για τον τραυματισμό, κάτι κάνω λάθος στα bent over rows εκεί ένιωσα ένα τσίμπημα χθες αλλά δε συνεχίστηκε σήμερα ευτυχώς.
    Έχω μονόζυγο απλό! Τι μπορώ να κάνω για την πλάτη; το μόνο που έχω καταφέρει στο μονόζυγο είναι να κρατηθώ για 30 sec από την μπάρα. Είδα σε ένα βίντεο ότι για να καταφέρεις την πρώτη άρση πρέπει να προπονηθείς στο να κρατιέσαι τουλάχιστον για κάποια δευτερόλεπτα.

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Πατησα το καπελο playmobil μαγισσας λεει

    Κωπηλατική μπορεις να αλλαζεις τη κλιση της πλατης αναλογα αν θες να πιανει πιο πολυ μεση πλατη ή ανω πλατη. Με μπαρα ή με αλτηρες ( ενα - ενα χερι , ή και τα 2 μαζι) . Μπορεις να στηριζεις το στηθος σου σε καρεκλα για εξτρα σταθεροτητα.


    Υ.Γ. Τα λιπαρα σου πρεπει να αρχισουν να ανεβαινουν σιγα σιγα ε; Τουλαχιστον να πιανεις 40γρ. για αρχη :(

    Πτοετοιμασου να ανεβασεις φαι
    Πήγαινα μπρος-πίσω χοροπηδηχτά κ το πάτησα με όλη τη δύναμη που είχε εκείνη την ώρα η φτέρνα μου.

    Θα ψάξω για βιντεάκια με την κωπηλατική . Θεωρητικά μπορώ να βάλω μια άσκηση για πάνω κ μια για κάτω πλάτη;

    Δίκιο έχεις με τα λιπαρά. Κ σήμερα δεν μου πάνε καλά, οπότε μπορεί να φάω κ δεύτερο κρόκο στο απογευματινό σνακ. Αύριο θα πάρω τις σαρδελίτσες μου οπότε θα μαι σούπερ

    Αυτό το "προετοιμάσου να ανεβάσεις φαϊ" από τη μία με ενθουσιάζει, από την άλλη με τρομάζει! Κοιτούσα εχθές στο φόρουμ για τους τρόπους υπολογισμού θερμίδων συντήρησης γιατί μέχρι τώρα με το MyFtnessPal τα υπολόγιζα.

    Υ.Γ Πήρα τελικά τη στραβόμπαρα (όχι βιδωτή) κ 2 πεντάκιλα , χωράει μέσα στη ντουλάπα μια χαρά κ θα δω αν μπορώ να κάνω κάποιες ασκήσεις με αυτήν.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  4. #124
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Τρίτη 11/08/2020

    Προπόνηση:


    • 5λεπτο warm-up



    • Το lower της Κυριακής . Τους προσαγωγούς κ τους δικέφαλους μηριαίους τους νιώθω για τα καλά! Τι να πω, αυτή η σπιτική προπόνηση μου κάνει καλό τελικά.



    • Στο τελείωμα έκανα όρθια πλάγιους κοιλιακούς για 5 λεπτά από βιντεάκι. Η συμπαθής κοπέλα στο βίντεο έλεγε ότι αύριο θα είμαι πιασμένη, κάτι που πολύ αμφιβάλλω αλλά θα δείξει.



    • 10 λεπτο αερόβιο με ιδιαίτερη προσοχή στο πάτωμα!


    Πρωινό:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 30 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr

    Σνακ 1:

    • 1 αυγό κι ένα ασπράδι
    • Γαλοπούλα
    • Ψωμί του τοστ
    • Cottage 20γρ.
    • Διατροφική μαγιά


    Μεσημεριανό:

    • Κοτόπουλο στήθος 100γρ
    • Πλιγούρι 50γρ.
    • Ελαιόλαδο 5γρ.
    • Μανιτάρια Πορτομπέλο 70γρ.
    • Pre-workout


    Σνακ 2:

    • Νεκταρίνι 70γρ
    • 1 αυγό κ 2 ασπράδια
    • Gouda light
    • Σαλάτα πράσινη με ελαιόλαδο 5γρ, διατροφική μαγιά κ 30γρ. καλαμπόκι βραστό


    Βραδινό:

    • True bites
    • Κοτόπουλο στήθος 83 γρ
    • Πατάτα 200γρ.
    • CLA



    Θερμίδες: 1495
    Πρωτεϊνη: 131
    Υδατάνθρακας: 150
    Λιπαρά: 42

    Φυσάνε τα στατς σήμερα οπότε στο τσακίρ κέφι μπορεί να ανοίξω κ μια zero ! Κρίμα που δεν πήγα για τζόκερ!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  5. #125
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post

    Θα ψάξω για βιντεάκια με την κωπηλατική . Θεωρητικά μπορώ να βάλω μια άσκηση για πάνω κ μια για κάτω πλάτη;
    Θεωρητικά το προγραμμα της πλατης, πρεπει να εχει μια ή περισσοτερες ελξεις, όπως ειναι lat pulldown, μονοζυγο, straight arm pulldown και παραλλαγες.

    Και μια ή περισσοτερες κωπηλατικες. Barbell row, bent over row, cable row, T-bar row, κτλ.

    Η κωπηλατική, μπορει να γινεται με τον κορμο σου σχεδον παραλληλο στο πατωμα, και πιανει πιο πολυ μεση πλατη.

    Οσο πιο πολύ αλλαζεις τη γωνια του κορμου σου απο το παραλληλο προς το ορθιο,τοσο πιο πολύ πιάνει πάνω πλατη.
    Με τελικό σταδιο την Upright row, που πιανει μονο πανω τραπεζοειδεις και ωμους.


    Quote Originally Posted by DiDi View Post

    Αυτό το "προετοιμάσου να ανεβάσεις φαϊ" από τη μία με ενθουσιάζει, από την άλλη με τρομάζει! Κοιτούσα εχθές στο φόρουμ για τους τρόπους υπολογισμού θερμίδων συντήρησης γιατί μέχρι τώρα με το MyFtnessPal τα υπολόγιζα.
    ε, δεν μπορεις να χανεις για πάντα, ήδη εισαι 40 κιλά, σιγα σιγά ειναι καιρος να μπεις σε reverse diet. Μη σε τρομαζει, αν γινει σταδιακά θα εχεις ελαχιστη αυξηση βαρους και μεγαλη βελτιωση εικονας.

    Μεγεια και τη στραβόμπαρα!

  6. #126
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Θεωρητικά το προγραμμα της πλατης, πρεπει να εχει μια ή περισσοτερες ελξεις, όπως ειναι lat pulldown, μονοζυγο, straight arm pulldown και παραλλαγες.

    Και μια ή περισσοτερες κωπηλατικες. Barbell row, bent over row, cable row, T-bar row, κτλ.

    Η κωπηλατική, μπορει να γινεται με τον κορμο σου σχεδον παραλληλο στο πατωμα, και πιανει πιο πολυ μεση πλατη.

    Οσο πιο πολύ αλλαζεις τη γωνια του κορμου σου απο το παραλληλο προς το ορθιο,τοσο πιο πολύ πιάνει πάνω πλατη.
    Με τελικό σταδιο την Upright row, που πιανει μονο πανω τραπεζοειδεις και ωμους.
    Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες, ευχαριστώ! Θα μπορούσα να κάνω bent over row τώρα που έχω την μπάρα, με 2 διαφορετικές γωνίες κορμού κ straight arm pulldown με λάστιχο στο μονόζυγο ή χαμηλή κωπηλατική με λάστιχο στον καναπέ. Δεν θα είναι κ κατι τρομερό με το λάστιχο, αλλά από το τίποτα...Θα επανέλθω το βράδυ με σχολιασμό
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  7. #127
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    απλά προσοχη με το μονοζυγο μην ξεβιδωσει και σου ερθει να το παρεις αγκαλια :p

  8. #128
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    απλά προσοχη με το μονοζυγο μην ξεβιδωσει και σου ερθει να το παρεις αγκαλια :p
    Να νιώσει το κακόμοιρο λίγη αγάπη κ στοργή που το χω παρατημένο


    Τετάρτη 12/08/2020

    Προπόνηση:


    • 10 λεπτο warm-up



    • Πιέσεις στήθους
    • Ανοίγματα στήθους



    • Bent Over Row 3 σετ με πλάτη εντελώς παράλληλη, 3 σετ με πλάτη πιο όρθια με τη νέα μου μπαρούλα (ένιωσα κ τα 2 σετ ψηλά στην πλάτη, γιατί;;)
    • Χαμηλή κωπηλατική με λάστιχο στον καναπέ



    • Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες
    • Κάμψεις δικεφάλων με τη μπάρα



    • Εκτάσεις τρικεφάλων ένα-ένα χέρι
    • Εκτάσεις τρικεφάλων 2 χέρια μαζί με έναν αλτήρα



    • Πλάγιες εκτάσεις
    • Πιέσεις ώμων



    • 5 λεπτο βιντεάκι για κάτω κοιλιακούς, πήγε πολύ καλά!


    Όλα τα έκανα 3χ12


    Πρωινό:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 30 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr

    Σνακ 1:

    • Πάλι τίποτα


    Μεσημεριανό:

    • Φασολάκια κοκκινιστά 250γρ
    • Τόνος σε νερό 120 γρ.
    • Ελαιόλαδο 5γρ.
    • Βαλσάμικο (πάει με όλα!)
    • Pre workout


    Σνακ 2:

    • 2 αυγά
    • Gouda light
    • Ψωμί του τοστ
    • Γαλοπούλα
    • Ντομάτα με ελαιόλαδο 5γρ κ διατροφική μαγιά
    • Σταφύλια 100 γρ (ήταν μούρλια!!!)


    Βραδινό:

    • True bites
    • Ψαρονέφρι 150 γρ
    • Γλυκοπατάτα 200γρ.
    • 1 ρυζογκοφρέτα με ρίγανη (τι νοστιμιά!)
    • CLA



    Θερμίδες: 1461
    Πρωτεϊνη: 132
    Υδατάνθρακας: 150
    Λιπαρά: 41

    Υ.Γ Κανένας ψαράς στη λαϊκή σήμερα, πάνε οι σαρδελίτσες μου?
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  9. #129
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Επρεπε να το αναλύσω κ αλλο, γι αυτό :p

    Θεωρησα δεδομενο οτι πιο ορθια θα φερνεις τη μπαρα πιο ψηλα στη κοιλια, ενω πιο σκυφτη θα την εφερνες πιο χαμηλα.

    Λοιπον, για να νιωσεις τη κωπηλατικη στη μεση πλατη, εχεις πιο κλειστη λαβη, αγκωνες μεσα , παραλληλους στο σωμα σου και φερνεις τη μπαρα κατω χαμηλά στη κοιλια.

    Ετσι :2656a2fa7950c3c5a6b2a7367e00a769.jpg

    Ενω για να τη νιωσεις πιο ψηλα, τοποθετεις τα χερια στη μπαρα με μεγαλυτερο ανοιγμα, οι αγκωνες κοιτανε ελαφρως προς τα εξω και φερνεις τη μπαρα πιο πανω στη κοιλια σου.

    Ετσι:
    Wide-grip-barbell-row-min-e1565425457975-1024x568.jpg



    Αν ακομη και με πιο στενα τοποθετημενα χερια παλι τη νιωθεις μονο σε πανω πλατη, τοτε απλα εισαι πιο αδυναμη πανω, θα το βρεις σιγα σιγα αφου δυναμωσεις λιγο. :)

    *** δεν ειναι απαραιτητο να κανεις και τις 2 παραλλαγες στην ιδια προπονηση, μπορεις να δωσεις βαση σε πανω ή μεση πλατη για καποιο διαστημα, μετα να αλλαξεις, όπως θελεις τη κανεις ***

  10. #130
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post

    Θεωρησα δεδομενο οτι πιο ορθια θα φερνεις τη μπαρα πιο ψηλα στη κοιλια, ενω πιο σκυφτη θα την εφερνες πιο χαμηλα.


    Αν ακομη και με πιο στενα τοποθετημενα χερια παλι τη νιωθεις μονο σε πανω πλατη, τοτε απλα εισαι πιο αδυναμη πανω, θα το βρεις σιγα σιγα αφου δυναμωσεις λιγο. :)

    *** δεν ειναι απαραιτητο να κανεις και τις 2 παραλλαγες στην ιδια προπονηση, μπορεις να δωσεις βαση σε πανω ή μεση πλατη για καποιο διαστημα, μετα να αλλαξεις, όπως θελεις τη κανεις ***
    Εγώ κ στις 2 εκδοχές την έφερνα στον αφαλό περίπου κ οι αγκώνες το συζητάμε αν ήταν μέσα... Αύριο θα δώσω έμφαση στην τεχνική, όσο μπορώ χωρίς τους καθρέφτες παντού. Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για την πολύτιμη βοήθεια. Οι εικόνες ήταν ό,τι χρειαζόμουν!

    Πέμπτη 13/08/2020


    Προπόνηση:

    Το υπέροχο πρόγραμμα για lower που κάνω από την Κυριακή! Έχει φάει τόσα stop και rewind που θα το βλέπω στον ύπνο μου

    Κοιλιακοί κάτι λίγα γιατί το χθεσινό 5 λεπτάκι ήταν δυνατό. Θα το ξανακάνω σίγουρα αύριο που έχω upper.


    Φαγητό:

    Πρωινό:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 30 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr

    Σνακ 1:

    • Σταφύλια 100 γρ
    • Gouda light
    • Pre-workout


    Μεσημεριανό:

    • Ψαρονέφρι 150 γρ
    • Πλιγούρι 50γρ
    • Ελαιόλαδο 5γρ.
    • Ντομάτα 55 γρ
    • CLA


    Σνακ 2:

    • Ομελέτα με 2 αυγά κ 2 ασπράδια, διατροφική μαγιά, γαλοπούλα κ διατροφική μαγιά
    • Cottage 20γρ
    • Καρπούζι 20 γρ (κατά προσέγγιση, ομολογώ ότι δεν το ζύγισα, έφαγα 2-3 μπουκιές μιας κ ήταν φρεσκοκομμένο )



    Βραδινό:

    • True bites
    • Βρωμομπίφτεκο (μούρλια τα έκανα!)
    • Πατάτα στο φούρνο



    Θερμίδες: 1499
    Πρωτεϊνη:130
    Υδατάνθρακας:144
    Λιπαρά:41
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  11. #131
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Τιποτα, γι αυτο υπαρχει το φορουμ για να μιλαμε μεταξυ μας
    Οι εικονες πραγματι, πολυ βοηθανε , θυμαμαι και εγω οταν ξεκινουσα ειχα λιωσει στα βιντεο και τις εικονες

    Το βρωμομπίφτεκο ειναι σαν να το βριζεις

  12. #132
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Το βρωμομπίφτεκο ειναι σαν να το βριζεις
    Αλήθεια! Το αδικώ! Θα το αντικαταστήσω σήμερα στην περιγραφή!


    Question of the day: Είναι δυνατόν να μου βγάζει το MyFitnessPal ότι τα 10 γρ. από το The Preworkout της MyProtein έχουν 10 υδατάνθρακα;;; Ενώ το κλασικό μου χρησιμοποιώ (Ν1) μου βγάζει 1;;; Μόλις το πέρασα κ μου έχει ρημάξει τα macros
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  13. #133
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Αλήθεια! Το αδικώ! Θα το αντικαταστήσω σήμερα στην περιγραφή!


    Question of the day: Είναι δυνατόν να μου βγάζει το MyFitnessPal ότι τα 10 γρ. από το The Preworkout της MyProtein έχουν 10 υδατάνθρακα;;; Ενώ το κλασικό μου χρησιμοποιώ (Ν1) μου βγάζει 1;;; Μόλις το πέρασα κ μου έχει ρημάξει τα macros
    Create a meal και βάλε τα σωστά μάκρος , καμία φορά είναι λάθος !


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #134
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Ότι λεει απο πισω το the preworkout αυτο ισχυει.

  15. #135
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Create a meal και βάλε τα σωστά μάκρος , καμία φορά είναι λάθος !


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Ότι λεει απο πισω το the preworkout αυτο ισχυει.
    Δε λέει πουθενά τα macros , μάλλον γιατί είναι δειγματάκι που είχα πάρει για να δοκιμάσω πολλές γεύσεις. Αλλά ούτε κ στο site αναφέρει κάτι. Κλαψ!


    Παρασκευή 14/08/2020


    Προπόνηση:

    10 λεπτά αερόβιο

    Upper και πήγε εξαιρετικά! Έκανα ό,τι ακριβώς κ την Τετάρτη, επιμένοντας στη σωστή τεχνική. Επιτέλους δεν κουνάω τους αγκώνες στους δικέφαλους με μπάρα κ έκανα ολόσωστα τις κωπηλατικές! Πάλι ψηλά τις ένιωσα Κωνσταντίνα, οπότε είναι όντως θέμα έλλειψης δύναμης.

    Κοιλιακοί το 5 λεπτάκι για lower. Το νιώθω να δουλεύει!

    15 λεπτά αερόβιο

    Φαγητό:

    Πρωινό:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 30 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr

    Σνακ 1:
    Δε μου βγαίνει με το πρόγραμμα αυτών των ημερών

    Μεσημεριανό:

    • Τσιπούρα 100γρ
    • Πλιγούρι 50γρ
    • Ελαιόλαδο 5γρ.
    • Oyster sause
    • CLA
    • Pre workout


    Σνακ 2:

    • Ομελέτα με 1 αυγό κ 4 ασπράδια, διατροφική μαγιά, γαλοπούλα
    • Gouda light
    • Ψωμί του τοστ
    • Παγωτό σοκολάτα 1κτγ «κλεμμένο» από τα παιδιά



    Βραδινό:

    • True bites
    • Πατάτα στο φούρνο 160 γρ. (στα τάρταρα η πατατούλα μου )
    • ελαιόλαδο 3γρ.
    • Cottage 15γρ.
    • Ζουμερό μπιφτέκι βρώμης από άπαχο κιμά βοδινού, μαριναρισμένο με bbq sauce και ποικιλία μπαχαρικών! Το τερμάτισα!



    Θερμίδες: 1499
    Πρωτεϊνη:129
    Υδατάνθρακας:151
    Λιπαρά:41
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  16. #136
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Δε λέει πουθενά τα macros , μάλλον γιατί είναι δειγματάκι που είχα πάρει για να δοκιμάσω πολλές γεύσεις. Αλλά ούτε κ στο site αναφέρει κάτι. Κλαψ!


    Παρασκευή 14/08/2020


    Προπόνηση:

    10 λεπτά αερόβιο

    Upper και πήγε εξαιρετικά! Έκανα ό,τι ακριβώς κ την Τετάρτη, επιμένοντας στη σωστή τεχνική. Επιτέλους δεν κουνάω τους αγκώνες στους δικέφαλους με μπάρα κ έκανα ολόσωστα τις κωπηλατικές! Πάλι ψηλά τις ένιωσα Κωνσταντίνα, οπότε είναι όντως θέμα έλλειψης δύναμης.

    Κοιλιακοί το 5 λεπτάκι για lower. Το νιώθω να δουλεύει!

    15 λεπτά αερόβιο

    Φαγητό:

    Πρωινό:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 30 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr

    Σνακ 1:
    Δε μου βγαίνει με το πρόγραμμα αυτών των ημερών

    Μεσημεριανό:

    • Τσιπούρα 100γρ
    • Πλιγούρι 50γρ
    • Ελαιόλαδο 5γρ.
    • Oyster sause
    • CLA
    • Pre workout


    Σνακ 2:

    • Ομελέτα με 1 αυγό κ 4 ασπράδια, διατροφική μαγιά, γαλοπούλα
    • Gouda light
    • Ψωμί του τοστ
    • Παγωτό σοκολάτα 1κτγ «κλεμμένο» από τα παιδιά



    Βραδινό:

    • True bites
    • Πατάτα στο φούρνο 160 γρ. (στα τάρταρα η πατατούλα μου )
    • ελαιόλαδο 3γρ.
    • Cottage 15γρ.
    • Ζουμερό μπιφτέκι βρώμης από άπαχο κιμά βοδινού, μαριναρισμένο με bbq sauce και ποικιλία μπαχαρικών! Το τερμάτισα!



    Θερμίδες: 1499
    Πρωτεϊνη:129
    Υδατάνθρακας:151
    Λιπαρά:41
    Ούτε το κουτί δεν έχει μάκρος , έχει μόνο μικροθρεπτικά άρα το φιτνεσπαλ στο βγάζει λάθος λογικά , νομίζω απαγορεύεται να έχει θερμίδες και να μην αναγράφονται.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #137
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Ούτε το κουτί δεν έχει μάκρος , έχει μόνο μικροθρεπτικά άρα το φιτνεσπαλ στο βγάζει λάθος λογικά , νομίζω απαγορεύεται να έχει θερμίδες και να μην αναγράφονται.
    Ευχαριστώ Χριστόφορε, γιατί έχω κι άλλα δειγματάκια κ είναι κρίμα να μην τα χρησιμοποιήσω. Άντε να χει 1 υδατάνθρακα, όχι 10!




    Υ.Γ σήμερα δεν έχω περάσει τίποτα στο MyFitnessPal κ τσίμπησα από δω κ εκεί διάφορες χαζομαρούλες. Θα προσπαθήσω να απολαύσω τη μέρα χωρίς υπερβολές αλλά κ χωρίς τύψεις. Είμαι περίεργη αν θα μου βγει πιο καλά η προπόνηση. Από αύριο μέσα τα κεφάλια κ προσήλωση στους στόχους!

    Καλό Σαββατοκύριακο σε όλες κι όλους κ χρόνια πολλά σε όσες κι όσους γιορτάζουν!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  18. #138
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Καλησπέρα κ καλή βδομάδα!

    Το Σάββατο όντως το παράκανα με αποτέλεσμα την Κυριακή να νιώθω χάλια. Φουσκωμένη , το κεφάλι βαρύ, πεινούσα συνέχεια κ δεν ησύχαζα με τίποτα. Τα κατάφερα να είμαι μέσα στον διατροφικό μου στόχο αλλά πραγματικά δεν άξιζε τον κόπο να βασανίσω έτσι τον εαυτό μου . Ελπίζω να το θυμηθώ αυτό το επόμενο Σάββατο κ να είμαι συγκρατημένη.

    Στατς Κυριακής:
    Θερμίδες: 1495
    Πρωτεϊνη:127
    Υδατάνθρακας:146
    Λιπαρά:43


    Δευτέρα 17/08/2020


    Προπόνηση:

    10 λεπτά αερόβιο

    Είχα κάνει lower το Σάββατο, Κυριακή ξεκούραση , οπότε upper σήμερα.

    Έμεινα στα ίδια κ πρόσθεσα 3χ12 Plate front raises με το 5κιλο. Έκανε κανά 2 «κλακ» το χέρι μου κ μετά ήρθε στα ίσια του. Αυτό μου το κάνει κ στις εκτάσεις των τρικεφάλων (το άλλο χέρι) καμιά φορά.

    Κοιλιακοί το 5 λεπτάκι για lower. Το έχω λατρέψει!

    12 λεπτά αερόβιο


    Φαγητό:

    Πρωινό:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 30 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr


    Μεσημεριανό:

    • Στήθος κοτόπουλο στο αντικολλητικό με κρεμμύδι, σκόρδο κ μανιτάρια Portobello σβησμένο με βαλσάμικο (μιαμ μιαμ!)
    • Πλιγούρι 40γρ
    • Ελαιόλαδο 3γρ.


    Σνακ 1:

    • Σπιτικό ψωμί του τοστ 30γρ (μόλις το είχα βγάλει από τον φούρνο )
    • Gouda light
    • Γαλοπούλα


    • Pre workout


    Σνακ 2:

    • 4 ασπράδια, διατροφική μαγιά
    • Σαλάτα πράσινη με 3γρ. ελαιόλαδο κ βαλσάμικο
    • Ροδάκινο 100γρ.


    Βραδινό:

    • True bites
    • Πατάτα βραστή 200γρ
    • Cottage 10γρ.
    • Σολωμός στο αντικολλητικό
    • CLA


    Θερμίδες: 1497
    Πρωτεϊνη:129
    Υδατάνθρακας:147
    Λιπαρά:42

    Υ.Γ Καλό κ το σπιτικό πρόγραμμα αλλά μου λείπει το γυμναστηριάκι μου. Μέχρι κ ο διάδρομος μου έλειψε!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  19. #139
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post

    Έμεινα στα ίδια κ πρόσθεσα 3χ12 Plate front raises με το 5κιλο. Έκανε κανά 2 «κλακ» το χέρι μου κ μετά ήρθε στα ίσια του. Αυτό μου το κάνει κ στις εκτάσεις των τρικεφάλων (το άλλο χέρι) καμιά φορά.
    Καλησπέρα!! Αυτό το κλακ μου το έκανε κ εμένα...παρατήρησα πως γινόταν κάθε φορά που στην ουσία "έκλεβα" για να σηκώσω το βάρος. Το χέρι σου προφανώς φεύγει απο την ευθεία θέση που πρέπει να είναι κ παίρνει ελαφριά κλίση προς τα έξω. Το ίδιο κ στα τρικέφαλα. Κάνε την κίνηση αργά...να δεις ακριβώς που πρέπει να είναι το χέρι κ τότε δεν θα κάνει κανένα "κρακ"

  20. #140
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Καλησπέρα!! Αυτό το κλακ μου το έκανε κ εμένα...παρατήρησα πως γινόταν κάθε φορά που στην ουσία "έκλεβα" για να σηκώσω το βάρος. Το χέρι σου προφανώς φεύγει απο την ευθεία θέση που πρέπει να είναι κ παίρνει ελαφριά κλίση προς τα έξω. Το ίδιο κ στα τρικέφαλα. Κάνε την κίνηση αργά...να δεις ακριβώς που πρέπει να είναι το χέρι κ τότε δεν θα κάνει κανένα "κρακ"
    Ευχαριστώ Ζωή , θα το προσέξω! Στους τρικέφαλους σχεδόν πάντα μου γίνεται αυτό το κλάκ στις πρώτες τρεις επαναλήψεις κ μετά σταματάει. Νόμιζα ότι έφταιγαν τα χρόνια


    Τρίτη 18/08/2020


    Προπόνηση:

    7 λεπτά αερόβιο

    Το lower της καρδιάς μου! Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά νιώθω ότι κάνει δουλειά. Σήμερα έκανα 4χ10 την κάθε άσκηση, όπως προτείνει κ η ίδια.

    Κοιλιακοί ?ραχιαίοι τα κλασικά μου


    Φαγητό:

    Πρωινό:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 30 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr


    Μεσημεριανό:

    • Στήθος κοτόπουλο στο αντικολλητικό με μανιτάρια Portobello σβησμένο με βαλσάμικο (μιαμ μιαμ!)
    • Πλιγούρι 50γρ
    • Ελαιόλαδο 3γρ.
    • Pre workout



    Σνακ 1:

    • Γάλα αμυγδάλου 100γρ
    • 25 γρ. whey
    • Ριζογκοφρέτα ρίγανη


    Σνακ 2:

    • 1 αυγό κ 2 ασπράδια, διατροφική μαγιά
    • Σαλάτα πράσινη με 6γρ. ελαιόλαδο κ βαλσάμικο
    • CLA



    Βραδινό:

    • True bites
    • Πατάτα ψητή κρατσανιστή 188γρ
    • Ελαιόλαδο 1γρ!
    • Μπιφτέκι βρώμης (το έβγαλα στο μπαλκόνι μπας κ ξεπαγώσει γιατί ξέχασα να το βγάλω νωρίτερα)


    Θερμίδες: 1495
    Πρωτεϊνη:132
    Υδατάνθρακας:141
    Λιπαρά:40
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  21. #141
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Παντα καλή προθερμανση τους ωμους πριν τη προπονηση :)

    Επιτέλους τρως λιπαρα ανθρώπινα!

    Αυτό με το cheat, σε νιωθω, ειδικά αν εχω μηνες να φαω κατι, νιωθω χαλια μετά και κλασσικά οπως και εσυ την επομενη μερα περναω πείνα!

  22. #142
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post

    Επιτέλους τρως λιπαρα ανθρώπινα!
    Αν σου πω ότι εσένα σκεφτόμουν κι έβαλα το 1 γραμμάριο λαδιού στην πατάτα! Πέρα από την πλάκα , τα λιπαρά με ζορίζουν γιατί έχουν αρκετές θερμίδες κ με βγάζουν εκτός θερμιδικού ορίου. Πότε είπαμε ότι θα αρχίσω να ανεβάζω φαί κ πώς; Την άλλη βδομάδα την περιμένω πώς κ πώς γιατί ευελπιστώ ότι θα πηγαίνω κάθε μέρα στο γυμναστήριο, ίσως να το καταφέρω αυτό κ την μεθεπόμενη, θα δείξει...

    Σήμερα μελέτησα πολύ την τεχνική με βιντεάκια, έψαξα διάφορα κ έχω σκόρπιες σκέψεις:

    1) ο τρικέφαλος πετάγεται ωραία όταν τεντώνω προς τα κάτω τα χέρια μου δεν ισχύει όμως το ίδιο όταν σηκώνω το χέρι που είναι ακόμα μαλακό από κάτω. Ψάχνοντας βρήκα ότι πρέπει να δουλέψω περισσότερο τη "μακρά κεφαλή" του τρικέφαλου οπότε θα πλακωθώ στις εκτάσεις πάνω από το κεφάλι. Φοβάμαι να κάνω βυθίσεις λόγω χεριού.

    2)μιλώντας για το χέρι είδα ότι ο πόνος που ένιωθα μοιάζει να έρχεται από τον υπακάνθιο κ όχι από τον υπέρ. Πλέον δεν πονάω στις ασκήσεις ούτε διαρκώς, αλλά υπάρχει ένα σημείο στην πλάτη που όταν το πιέζω οδηγεί σε πόνο έως τη μέση του χεριού. "Νιώθω μπερδεμένη στην τοποθεσία internet"

    3)χρειάζεται να κάνω έξτρα άσκηση για τραπεζοειδείς ή είμαι οκ με τόσες κωπηλατικές;

    4)όταν με το καλό πάω στο γυμναστήριο λέω να αλλάξω τις κωπηλατικές με μπάρα (που κάνω αρκετό καιρό κ μπορώ να τις κάνω κ σπίτι) με τον σταυρό. Θυμάμαι ότι δυσκολευόμουν αρκετά (προ τραυματισμού) κ θέλω να δω αν βελτιώθηκα.

    5)λέω να ξαναδοκιμάσω τις πιέσεις πάγκου με μπάρα (αυτή ήταν η άσκηση που με ενοχλούσε περισσότερο κ πήγα για "επισκευή")

    6)να κάνω παρόλαυτά κ τις πιέσεις στο μηχάνημα ή θα το παρακάνω;

    7) πήρε το μάτι μου ότι μπορώ να κάνω κ στο σπίτι άρσεις γοφών με μπάρα στο πάτωμα. Λέω να τις δοκιμάσω αύριο.

    Αυτά. Ελπίζω να μην σας κουράζω αλλά δεν έχω κάποιον να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου. Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή ως συνήθως!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  23. #143
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Ετσι μπραβο , να με σκεφτεσαι! :p
    Τα εχουμε αναγκη τα λιπαρα για την ορμονικη μας - και οχι μονο- υγεια, μην αναφερω οτι ολες οι λιποδιαλυτές βιταμινες ( Α, D, E, K) θελουν λιπαρα για να απορροφηθουν ε?

    Εξτρα μπονους οτι η δυναμη παει περιπατο αν εισαι πολυ χαμηλα στα λιπαρά. :)

    Φαι ανεβαζεις σταδιακά, μολις πατησεις ποδι στο γυμναστηριο ( για να αξιοποιηθει οπως πρεπει).

    Ενας τροπος ειναι να ανεβαζεις λιγο πρωτεινη και λιγο λιπος αρχικά

    Πας δηλαδη τα μακρος : 140 πρωτ, 140 υδατανθρακα, 45 λιπος. Καθεσαι εκει για 2 εβδομαδες. ( εννοειται ζυγιζεσαι καθε μερα και τα κρατας σε αρχειο)

    Και κατοπιν, ανα δυο εβδομαδες ανεβαζεις +10 υδατανθρακα, κρατωντας πρωτεινη και λιπος σταθερα. ( εξακολουθειςνα ζυγιζεσαι καθε μερα).

    Αεροβιο σταθερα οπως εχει τωρα, προπονησεις με βαρη δινεις πονο. Χονδρικά αυτο, θα τα ξανασυζηταμε ατη πορεία.

    1) δεν αξιζουν το ρισκο τα ντιπς με πονεμενο ωμο. Για μακρα κεφαλή : tricep kickbacks, skullcrushers, tricep extentions πισω απο το κεφαλι ( με αλτηρα, με δισκο, με μπαρα, οτι θες ). Επισης οσο γινεται καλυτερη κατανομη λιπους και βαζεις κρεας στο τρικεφαλο, θα γινει πετρα το χερι

    2) καλως ηρθες στον κοσμο των trigger points

    3) προς το παρον εισαι οκ! μολις αρχισει να γεμιζει λιγο η πλατη και αναλογα αν χρειαζεσαι τραπεζοειδη προσθετεις. ( φωτογραφιες να βγαζεις τον εαυτο σου, να βλεπεις προοδο και να χαιρεσαι. Αν δεν το κανεις ήδη φτιαξε αρχειο. Ειδικα μια πλατη χωρις σουτιεν ειναι must να εχεις )

    4) Γιεπ, εξαιρετικη ασκηση το t bar

    5) Ναι, με προσοχη και αν γινεται με γυμναστή να σε προσεχει γιατι θα εχεις μια ασταθεια με τη μπαρα αρχικα

    6) Για στηθος θελεις μια πιεση οριζοντια ( αλτηρες, μπαρα ή μηχανημα) , μια πιεση σε επικλινη ( αλτηρες, μηχανημα , ή μπαρα) και ενα ανοιγμα ( τροχαλια/ μηχανημα/ αλτηρες).

    Αν εχεις τουλαχιστον μια απο τις 3 απαραιτητες ασκησεις βαζεις και δευτερη αν σε παιρνει, γιατι όχι?

    7) Γιεπ


    αυτα τα λιγα για τωρα
    P.S. τι στήθος με portobello και σβησμενα με μπαλσάμικο, ετρεξε το σαλιο με το που το διαβασα

  24. #144
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Κωνσταντίνα είσαι θησαυρός! <3 Όλα σούπερ χρήσιμα κ με βοήθησαν να βάλω το μυαλό μου σε τάξη Έχω τρελαθεί με τα trigger points, είναι αυτό ακριβώς που έχω!

    Μακάρι να μην έχουμε καμιά έκπληξη από Δευτέρα κ να μπορέσω να πάω γυμναστήριο , γιατί η κατάσταση εδώ που είμαι δυσκολεύει... Θα σε ξαναενοχλήσω στο θέμα της διατροφής μην κάνω κανένα λάθος.

    Το μπαλσάμικο το λατρεύω! Σήμερα το έβαλα ακόμα κ στην στραπατσάδα όπως πρότεινε ένας γνωστός σεφ κ απογειώθηκε! Δίνει ένα γλυκό καραμέλωμα στο κρεατάκι κ το βοηθάει να μένει ζουμερό.

    Τα νέα της ημέρας:


    Τετάρτη 19/08/2020


    Προπόνηση upper: (3χ12) έμφαση στον τρικέφαλο κ τον ώμο


    • Πιέσεις στήθους
    • Ανοίγματα στήθους



    • Bent Over Row με κλειστή λαβή



    • Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες
    • Κάμψεις δικεφάλων με τη μπάρα



    • Εκτάσεις τρικεφάλων ένα-ένα χέρι
    • Εκτάσεις τρικεφάλων 2 χέρια μαζί με έναν αλτήρα
    • 5 βυθίσεις (από φόβο τόσες, αλλά δεν πόνεσα!) (δεν είχα δει το σχόλιό σου Κωνσταντίνα, θα αντικαταστήσω με kickbacks)



    • Πλάγιες εκτάσεις
    • Πιέσεις ώμων
    • Plate front raises


    10 min standing abs



    Φαγητό:

    Πρωινό:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 30 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr

    • Ροδάκινο 60 γρ.


    Μεσημεριανό:

    • Στήθος κοτόπουλο (αυτό με το βαλσάμικο)180γρ (ήθελα φακές σήμερα αλλά δεν τα κατάφερα, ελπίζω για αύριο)
    • Πλιγούρι 50γρ
    • Ελαιόλαδο 5γρ.
    • CLA
    • Pre workout



    Σνακ :

    • Στραπατσάδα με 1 αυγό κ 1 ασπράδι ,90γρ ντομάτα, ελαιόλαδο, βαλσάμικο κ φύλλα μέντας!
    • Ψωμί του τοστ
    • Gouda light
    • Σταφύλια 50 gr.



    Βραδινό:

    • True bites
    • Πατάτα ψητή κρατσανιστή 200γρ
    • Ελιές 10γρ.
    • Σαρδέλες 125 γρ. (γιούπι!)



    Θερμίδες: 1493
    Πρωτεϊνη:131
    Υδατάνθρακας:144
    Λιπαρά:41

    Υ.Γ Καινούριο pre-workout σήμερα. Στα θετικά : έχει παραπάνω κρεατίνη από το παλιό
    Στα αρνητικά: θυμήθηκα κάθε αντιβίωση που έχω πάρει ως παιδί κι έχω πάρει πολλές!
    δε μου άφησε τη γαργαλιστή εκείνη αίσθηση ...κλαψ
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  25. #145
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Didi εισαι τοσο τυχερη που εχεις την Κωνσταντινα και σε βοηθαει πραγματικα..

    Ειναι τοσες οι φορες που θελω να σου γραψω και καθε φορα με καλυπτει σε ολα .. αυτο για να ξερεις οτι σε παρακολουθω συνεχεια αλλα πραγματικα και να θελω να πω κατι παραπάνω δεν μπορω ακουσε την και μονο κερδισμενη θα βγεις!

    θα αναφερθω σε δυο πραγματα πολυ συνοπτικα οσον αφορα την αυξηση του φαγητου σου απλα να ανεβαζεις σιγα σιγα οπως σου ειπε και η Κωνσταντινα να αφηνεις τον μεταβολισμο σου να προσαρμοζεται μην γλυκαθεις απο το φαγητο :)

    Οσον αφορα τον παγκο ξεκινα αν νιωθεις καλυτερα με πολυ ελαφρυ βαρος να συνηθισεις την κινηση για αρχη και σιγα πολυ αργα θα αυαξανεις αλλα παντα θα εισαι συγκεντρωμενη και προσεκτικη δωσε βαση στη τεχνικη σου ειναι σημαντικο!

    Αυτα απο εμενα θα συνεχισω να πατακολουθω :)

  26. #146
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Didi εισαι τοσο τυχερη που εχεις την Κωνσταντινα και σε βοηθαει πραγματικα..

    Ειναι τοσες οι φορες που θελω να σου γραψω και καθε φορα με καλυπτει σε ολα .. αυτο για να ξερεις οτι σε παρακολουθω συνεχεια αλλα πραγματικα και να θελω να πω κατι παραπάνω δεν μπορω ακουσε την και μονο κερδισμενη θα βγεις!

    θα αναφερθω σε δυο πραγματα πολυ συνοπτικα οσον αφορα την αυξηση του φαγητου σου απλα να ανεβαζεις σιγα σιγα οπως σου ειπε και η Κωνσταντινα να αφηνεις τον μεταβολισμο σου να προσαρμοζεται μην γλυκαθεις απο το φαγητο :)

    Οσον αφορα τον παγκο ξεκινα αν νιωθεις καλυτερα με πολυ ελαφρυ βαρος να συνηθισεις την κινηση για αρχη και σιγα πολυ αργα θα αυαξανεις αλλα παντα θα εισαι συγκεντρωμενη και προσεκτικη δωσε βαση στη τεχνικη σου ειναι σημαντικο!

    Αυτα απο εμενα θα συνεχισω να πατακολουθω :)
    Το Log ήταν ό,τι καλύτερο έχω κάνει σχετικά με την πρόοδό μου! Νομίζω πως έχασα πολύτιμο χρόνο κ ενέργεια πασχίζοντας στα τυφλά. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια κ μη διστάσετε σε οποιαδήποτε συμβουλή!




    Στα σημερινά τώρα.


    Πέμπτη 20/08/2020


    • 10 αερόβιο



    • Το lower της καρδιάς μου +Barbell Glute Bridge όλα 4χ10



    • Πλάγιους κοιλιακούς κ ραχιαίους



    • 15 αερόβιο


    Αύριο στάνταρ θα είμαι πιασμένη το νιώθω! Κάθε φορά εντοπίζω κι από κάτι που δεν το έκανα 100% σωστά κ το διορθώνω. Έφερα κι έναν καθρέφτη κ με έχει βοηθήσει πολύ. Κατά κύριο λόγο δεν κρατάω ολόισια την πλάτη μου , την κυρτώνω προς τα κάτω.

    Φαγητό:

    Πρωινό:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 30 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr

    Μεσημεριανό:

    • Φακές σούπα (από 50γρ. ωμές)
    • Τόνος 100γρ


    • Ελαιόλαδο 5γρ.
    • Ελιές 20γρ.
    • Βαλσάμικο
    • Μεσαιωνικό βασανιστήριο (aka pre-workout )



    Σνακ :

    • Στραπατσάδα με 1 αυγό κ 2 ασπράδια ,90γρ ντομάτα, ελαιόλαδο, βαλσάμικο κ φύλλα μέντας!
    • Ψωμί του τοστ
    • Gouda light
    • Σταφύλια 100 gr.



    Βραδινό:

    • True bites
    • Πατάτα ψητή κρατσανιστή 200γρ
    • Σαρδέλες 125 γρ.


    Θερμίδες: 1499 (δεν το κάνω επίτηδες )
    Πρωτεϊνη:129
    Υδατάνθρακας:145
    Λιπαρά:42
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  27. #147
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post


    Θερμίδες: 1499 (δεν το κάνω επίτηδες )
    Χαχαχαχχα άλλη χάρη έχει το στρογγυλεμενο νούμερο
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  28. #148
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Χαχαχαχχα άλλη χάρη έχει το στρογγυλεμενο νούμερο
    Έτσι, έτσι! Δες σήμερα τι πέτυχα, πανηγύριζα μόνη μου


    Πέμπτη 20/08/2020

    Προπόνηση:


    • 15 περπάτημα
    • Upper με το ζόρι
    • Περπάτημα 45λεπτά έξω (η καλύτερη εκτόνωση με τη μουσικούλα μου!)


    Φαγητό:

    Πρωινό:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 30 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr
    • Ροδάκινο 50γρ.

    Μεσημεριανό:

    • Μπιφτέκι βρώμης
    • Γλυκοπατάτα 150γρ.
    • Μουστάρδα
    • Ελαιόλαδο 3


    • CLA
    • Μεσαιωνικό βασανιστήριο



    Σνακ :

    • Στραπατσάδα με 1 αυγό κ 3 ασπράδια ,100γρ ντομάτα, ελαιόλαδο, βαλσάμικο.
    • Cottage 30gr


    Βραδινό:

    • True bites
    • Κοτόπουλο στήθος 150γρ.
    • Portobello 70γρ
    • Πλιγούρι 50γρ
    • Ελαιόλαδο 4
    • Cottage 20gr


    Θερμίδες: 1500!
    Πρωτεϊνη:129
    Υδατάνθρακας:137
    Λιπαρά:40

    Υ.Γ Σήμερα γενικά νιώθω σαν τη διαφήμιση της γνωστής μπάρας δημητριακών . Νέυρα κι άλλα νεύρα! Πίεσα τον εαυτό μου να κάνω το upper κ το μόνο που κατάφερα ήταν να εκνευριστώ χειρότερα! Μετά το περπάτημα ηρέμησα κάπως (εξού κ ο παραλληλισμός με τη διαφήμιση). Εστιάζω στα θετικά: έρχεται Σαββατοκύριακο κ τη Δευτέρα με το καλό, θα πάω γυμναστήριο!!!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  29. #149
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Καλησπέρα! Καθώς ετοιμάζομαι για την απογευματινή μου προπόνηση είπα να ρίξω μια ματιά σε θερμίδες-macros κτλ. και να κάνω ένα πλάνο για το πώς θα κινηθώ αύριο (;) θερμιδικά.

    Σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα και χρησιμοποιώντας τον τύπο Harris Benedict , μου βγαίνει ο BMR=1.249. Αν βάλω ελαφριά άσκηση με υπολογίζει στις 1.717,4 cal ενώ με μέτρια άσκηση στις 1.935,95 ! Δυστυχώς πέρα από τις 1 με 2 επόμενες βδομάδες που ευελπιστώ σε καθημερινή παρουσία, δεν έχω εικόνα του πόσο συχνά θα μπορώ να πηγαίνω στο γυμναστήριο. Η ιδέα που τριγυρίζει έντονα στο μυαλό μου είναι να κάνω έναν συνδιασμό γυμναστηρίου κ σπιτικής προπόνησης ώστε να μην έχω μέρες "χαμένες". Πώς θα γίνει βέβαια αυτό δεν έχω ιδέα μιας κ οι μέρες που θα μπορώ να πηγαίνω εξαρτώνται από παράγοντες μη ελεγχόμενους ειδικά για τον Σεπτέμβριο.

    Τώρα είμαι στα:
    Θερμίδες: 1500
    Π:35% 131γρ
    Υ:40% 150γρ
    Λ:25% 42γρ

    Για την ιστορία, η μέτρηση της Παρασκευής με έδειξε 49,5kg με λίπος στο 24% ! Ξεκίνησα το log στις 10/07/20 με 26,3 %! Τους πιο πάνω υπολογισμούς τους έκανα με 50 kg μιας κ δεν ζυγίστηκα λόγω Σαββατιάτικου cheat.

    Όπως κ να έχει νομίζω πως το σώμα μου ζητάει επιπλέον θερμίδες (μου χτυπάνε ένα-δύο καμπανάκια) το ζήτημα έιναι να τις ανεβάσω σωστά.

    'Ηρθε η ώρα, έτσι Κωνσταντίνα; Θα επανέλθω το βράδυ με προπόνσηση κ διατροφή.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  30. #150
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Μπραβο Ντιντι
    Φωναζει για φαι το σωμα σου ηρθε η ωρα με μικρες αλλαγες να ανεβασεις το φαγητο σου!
    Τις θερμιδες θα τις δεις εσυ οσο ανεβαινεις παρακολουθωντας το βαρος σου

    Αν μπορεσεις και μεινεις στις προπονησεις καλως τωρα για δυο βδομαδες αν χασεις και καμια δεν χαλασε και ο κοσμος μην αγχωνεσαι τα πας πολυ καλα
    Last edited by Greg0ry; 23-08-20 at 16:13.


 
Page 5 of 17 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •