Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 17 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 91 to 120 of 503

Thread: Didi's Log

  1. #91
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Dumbbell one arm triceps extension 3x12 *3kg το κάθε χέρι(πώς το λένε αυτό στα ελληνικά;)
    Λακτίσματα τρικεφάλων

    Εδώ θεωρώ πως μπορείς να ανεβάσεις απο τη στιγμή που κάνεις 20 κιλά στη τροχαλία. Επίσης κ στους ώμους, κάνε ένα τεστάρισμα με 5κιλα, απο τη στιγμή που σηκώνεις πλάγια 3 κιλά πιστεύω πως το έχεις άνετα. Στην αρχή φυσικά με λιγότερες επαναλήψεις 8-10. (δεν ξέρω τι θέμα είχες με τους ώμους, δοκιμάζεις πάντα σταδιακά)
    Μπράβο για την επιμονή!!! όσο για τις διακοπές, μην ανησυχείς, το σώμα θυμάται εύκολα, κ θα ξεκουραστείς, θα αναρρώσεις , μετά θα πετάς
    Ευχαριστώ Ζωή! Από πείσμα έχω μπόλικο, ειδικά τώρα που βλέπω επιτέλους προκοπή!

    Θα δοκιμάσω περισσότερα στους ώμους γιατί αν κ έτρεμαν τα χέρια στην τελευταία επανάληψη, αν κ τελευταία άσκηση σήμερα, πήγε πολύ καλά. Ο φόβος μου με κρατάει πίσω.
    Τρικέφαλο ξεκίνησα συντηρητικά κ θα προχωρήσω!

    Στον δικέφαλο στο τέλος θα μείνω εγώ κ η μπάρα έτσι πώς πάει

    Αυτό το λάκτισμα τρικεφάλων ακούγεται μπλιαχ , ενώ το Dumbbell one arm triceps extension είναι ολόκληρο μακρινάρι. Υπάρχει καμία συντόμευση; Βλέπω διάφορες συντομεύσεις στο φόρουμ αλλά δεν τις καταλαβαίνω
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  2. #92
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Και η διατροφή της ημέρας. Πεινάω σαν λύκος , κοντεύω να φάω τα δάχτυλά μου σε λίγο θα βάλω τον σολωμό.

    Τρίτη 28/07/20

    Πρωινό:
    Βρώμη 30γρ
    Vanilla whey 20 gr
    Γάλα αμυγδάλου 100ml
    Αμύγδαλα ωμά 10gr

    Preworkout 10gr
    Προπόνηση upper
    Σνακ 1:
    Whey 20gr
    Μεσημεριανό:
    Σαλάτα πράσινη με 100γρ τόνο
    Ελαιόλαδο 5γρ
    Μιξ ξηρών καρπών 28γρ.
    Διατροφική μαγιά κ μπαλσάμικο
    Ψωμί του τοστ (κρίμα να μείνει η διατροφική μαγιά στα πλάγια του μπολ)
    CLA
    Σνακ 2:
    Γιαούρτι 2%
    Νεκταρίνι 50γρ.
    2 καλαμποκογκοφρέτες
    1φέτα νουνού light
    2 ασπράδια

    Βραδινό:
    Σολωμός 125γρ
    Μπασμάτι 50 γρ.
    Κ φυσικά True bites!

    Θερμίδες: 1.484
    Π: 134
    Υ:135
    Λ: 45

    Υ.Γ έβαλα 2 λάστιχα κ 2 αλτηράκια στη βαλίτσα. Μη με μαρτυρήσετε
    Υ.Γ 2 πεινάωωωωω
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  3. #93
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Εκτάσεις τρικεφάλων είναι, είτε καθιστές είτε όρθιες, είτε πίσω απο το κεφάλι είτε στο πλάι, όπως σε βολεύει γράψε τις , ή όπως σου αρέσει
    Θύμισε μου γιατί τρώς τόσο λίγο;;;;; απο ότι είδα στο αρχικό σου ποστ δεν έχεις πολλά κιλά....

  4. #94
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post


    Πώς λες να τα χωρίσω; Από Σεπτέβριο σκεφτόμουν να αλλάξω γιατί λογικά δεν θα έχω χρόνο για περισσότερες από 3ς προπονήσεις, εκτός αν βάλω πρόγραμμα κ κάνω κάτι στο σπίτι.
    Η περιγραφή για το πάνω-κάτω βασίζεται σε σχόλιο συναδέρφου, ότι το κάτω μισό μου μοιάζει γυναικείο αλλά αν με δεις από τη μέση κ πάνω μοιάζω με πιτσιρίκι. Κομψό δεν ήταν το σχόλιο, αλλά είναι η πικρή αλήθεια. Οπότε θέλω να σφίξω κάτω κ να γεμίσω επάνω.

    Αν έβαζες μια φωτό(δεν είναι υποχρεωτικό αν δεν νιώθεις άνετα) θα βοηθούσε! (γενικά δεν θέλω να στηρίζομαι σε εκτιμήσεις τρίτων, γι αυτό στο λέω).



    Όσο για τις σπιτικές προπονήσεις, τι βάρος έχουν οι αλτήρες και τι λάστιχα έχεις; Εννοώ αυτά με χερούλια; Τα στρογγυλά; Και σε τι σκληρότητα.

  5. #95
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλές διακοπές, να περασεις τέλεια!!! :) <3

    Ο συνάδελφος δεν ξερω πως το ειπε αυτο που ειπε, αλλα καθε σωματοτυπος σου δινει διαφορετικα + και - οποτε δες τα θετικά.

    Οταν βαζεις πιο πολυ λιπος στο κατω μερος του σωματος , εχεις πχ τη δυνατοτητα να εισαι με κοιλιακους φετες και καμπύλες απο κατω
    Επισης, το αδυνατο πανω σωμα " γεμιζει " παντα πιο ευκολα απο ενα ζευγαρι αδυνατα ποδαράκια. Just saying :p

  6. #96
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλά να περάσεις στις διακοπές!! Κι εγώ θα πάρω μαζί τα λάστιχα μου <3
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  7. #97
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Θύμισε μου γιατί τρώς τόσο λίγο;;;;; απο ότι είδα στο αρχικό σου ποστ δεν έχεις πολλά κιλά....
    Είμαι πολύ λίγα κιλά αλλά έχω υψηλό ποσοστό λίπους. Αυτό προσπαθώ να κατεβάσω.
    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν έβαζες μια φωτό(δεν είναι υποχρεωτικό αν δεν νιώθεις άνετα) θα βοηθούσε! (γενικά δεν θέλω να στηρίζομαι σε εκτιμήσεις τρίτων, γι αυτό στο λέω).

    Όσο για τις σπιτικές προπονήσεις, τι βάρος έχουν οι αλτήρες και τι λάστιχα έχεις; Εννοώ αυτά με χερούλια; Τα στρογγυλά; Και σε τι σκληρότητα.
    Όταν γυρίσω στη βάση θα ανεβάσω φωτο από τα αλτηρακια . Έβγαλα κ κάνα 2 ολοσωμες κ ψάχνω το θάρρος να τις ανεβάσω ????
    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Καλές διακοπές, να περασεις τέλεια!!! :) <3
    Οταν βαζεις πιο πολυ λιπος στο κατω μερος του σωματος , εχεις πχ τη δυνατοτητα να εισαι με κοιλιακους φετες και καμπύλες απο κατω :one_thumb
    θα εστιάσω στα θετικά όπως λες ???? δεν ξέρω αν ασχολείσαι επαγγελματικά αλλά το έχεις με τη συμβουλευτική ψυχολογία!

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Καλά να περάσεις στις διακοπές!! Κι εγώ θα πάρω μαζί τα λάστιχα μου <3
    τα λάστιχα αναπαύονται στη βαλίτσα ακόμα ????. Έκανα όμως λίγο στεπερ που βρήκα εδώ.

    Είμαι από κινητό κ δεν ξέρω πώς θα φαίνονται αυτά που γράφω. Σας ευχαριστώ για τις ευχές κ εύχομαι καλές προπονήσεις σε όλες! Από διατροφή ειμαι στο πλάνο μου , αλλά από τα άλλα μόνο κολύμπι γιατί οι συνθήκες εδώ δεν το επιτρέπουν. Πολλή ζέστη, ένα σπίτι σαν το κελεπούρι στην ταινία με τον Τομ Χανκς ???? , βλάβη στην παροχή νερού κ ελάχιστος ύπνος.

  8. #98
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    θα εστιάσω στα θετικά όπως λες δεν ξέρω αν ασχολείσαι επαγγελματικά αλλά το έχεις με τη συμβουλευτική ψυχολογία!
    η αληθεια ειναι οτι το επαγγελμα μου μικρη σχεση εχει με ψυχολογια ανθρωπου, αλλά μου το λενε πολλοι για τη "συμβουλευτική ψυχολογια" ισως εκανα παρεα με τον Φρουντ σε προηγουμενη ζωη


    Quote Originally Posted by DiDi View Post

    Πολλή ζέστη, ένα σπίτι σαν το κελεπούρι στην ταινία με τον Τομ Χανκς, βλάβη στην παροχή νερού κ ελάχιστος ύπνος.
    α πολύ ωραια, φρεσκαδούρα θα γυρισεις απο διακοπές.


    Για τις φωτογραφιες εχεις πολλες επιλογες. Ή το βλεπεις λιγο yolo, κρυβεις φατσα και τις ανεβαζεις ως εχουν.

    Ή τις ανεβαζεις στο προφιλ σου μονο, καπου λεει να ανεβασεις " album" , και τις σβηνεις οποτε θες

    Ή δεν τις δειχνεις σε κανεναν , τις στελνεις μονο προσωπικα στη Καρδουλα και βλεπει μονο αυτη, οποτε εκει δεν θα εχεις καμια ντροπή :)

    Ή ( το καλυτερο για το τελος) περιμενεις να κανεις προοδο -που θα κανεις 100%- και μας ανεβαζεις φωτο μετα για σουρπριζ!
    Last edited by Konstantina91; 31-07-20 at 17:21.

  9. #99
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    2 μέρες πασχιζω να ανεβάσω κάτι από το κινητό. Επιτέλους κάτι κατάφερα με το άλμπουμ το φίλτρο μπήκε για να ομορφύνει το τοπίο ( κ καλά)
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  10. #100
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Μια χαρά κοριτσάρα είσαι!!! Εγώ πιστεύω πως κακώς είσαι υποθερμιδικά. Θεωρείς πως θα χάσεις λίπος απο τη περιοχή των ποδιών. όμως το λίπος δεν χάνεται εκεί που το θέλουμε εμείς, δυστυχώς δλδ... απο παντού χάνεις, αργά κ σταδιακά. Ξεκίνα σιγά σιγά να ανεβάζεις φαγάκι κ να βάλεις πάνω σου σωστό κρεατάκι. Τη διαφορά θα την δεις να είσαι σίγουρη, απλά θέλει το χρόνο της! Να περάσεις καλά στις διακοπούλες σου κ να μην σκέφτεσαι διαρκώς τις θερμίδες!!! Όλα στην ώρα τους :) :)

  11. #101
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Θα συμφωνησω με τη Ζωή, μονο να χτισεις μυς χρειαζεσαι, το ( απολύτως φυσιολογικο για γυναικα) λιπος που εχεις, οσο κανεις ανασυσταση σιγα σιγα θα φευγει!

    Προοδο στα βαρη ( που ηδη αρχισες να κανεις ) και προσεγμενη διατροφη και θα βλεπεις συνεχεια αλλαγες πανω σου

    Edit: Εντωμεταξυ το σχολιο του συναδελφου περι ανω σωματος, τελειως αστοχο. Ειναι θηλυκοτατο καιτο πανω μερος και το κατω.
    Last edited by Konstantina91; 02-08-20 at 22:44.

  12. #102
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πάρε το κινητό σου και βγάλε μια φωτό σπίτι να φαίνεσαι ολόκληρη μπροστινή και μια πίσω να δούμε και γλουτό (αυτό δεν είναι υποχρεωτικό βέβαια απλώς το λεω για να έχουμε σωστή εικόνα). Τώρα στη θάλασσα με πόζα μοντελέ βρε κοριτσάκι μισά πράγματα βλέπουμε

    Να πούμε λίγο τα πράγματα πως έχουν από αυτό που βλέπω;
    Το σώμα σου θέλει δουλειά στο γυμναστήριο.
    Αν διέκρινα σωστά, είσαι από τους σωματοτυπους που άνω κορμό στεγνώνεις εύκολα (πχ κοιλιά) ενώ από γοφούς και κάτω κρατάς το περισσότερο λίπος.
    Το καλύτερο που χεις να κάνεις σε αυτή τη φάση, είναι να βελτιώνεσαι στο γυμναστήριο. Και δεν εννοώ στα κιλά στις ασκήσεις. Αλλά στο πως να χειρίζεσαι τις ασκήσεις.
    Πως να τις φέρνεις εσύ στα μέτρα σου και να νιώθεις τον μυ σου να δουλεύει. Να παίζεις τις ασκήσεις στα δάχτυλα από θέμα τεχνικής και παράλληλα να δυναμωνεις.
    Αυτό σημαίνει πως διατροφικά θα κινείσαι σχετικά ισοθερμιδικα αλλά να ξέρεις στα πόδια θα βλέπεις αργες αλλαγές...
    Εκτός αν μπεις φουλ δίαιτα αλλά εκεί θα στεγνωσεις πολύ στον κορμό και θα είσαι κόκαλο γιατί δεν διαθέτεις μυϊκή μάζα.
    Βασικά θες ΑΛΛΗ προσέγγιση στην προπόνηση για άνω κορμό και ΑΛΛΗ για τα πόδια.


    Όλα αυτά κατα την ταπεινή μου γνώμη.

  13. #103
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Τραβώντας τόσες φωτογραφίες αυτές τις μέρες κατάλαβα ότι όντως μάζεψαν τα "ψωμάκια " που με ενοχλούσαν αλλά το κάτω μισό είναι ζυμαρενιο σε σχέση με το πάνω που είναι σε καλό δρόμο. Ευχαριστώ για τα σχόλια κορίτσια. Εννοείται πως συνεχίζω δυνατά. Όσο για τη διατροφή νιώθω ικανοποίηση που εχω καταφέρει να την κρατήσω στις διακοπές κι ας μου έχει βγει η ψυχή λόγω συνθηκών. Υ.γ Ειρήνη έχεις απόλυτο δίκιο για τη φωτο, έχω βγάλει κ από τις άλλες κ θα τις ανεβάσω τώρα που βρήκα τον τρόπο. Υ.γ 2 τι εννοείς διαφορετική προσέγγιση;

  14. #104
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Καλησπέρα με ξαναφορτισμένες τις μπαταρίες μου , ελπίζω να μου κρατήσουν μέχρι τον χειμώνα που προβλέπεται ζόρικος.

    Πέμπτη 06/08/20

    Δεν έκανα κάτι παραπάνω σήμερα, λίγο η αποχή, λίγο η κούραση από το ταξίδι, είμαι απλά χαρούμενη που πήγα!

    Lower:
    10 λεπτά περπάτημα στον δρόμο


    • Squats με αλτηράκι:, 4x12*12,5kg (το έπιασα με τις παλάμες στην πάνω πλευρά κ δε νιώθω να με ζόρισε στο χέρι)
    • Πρέσσα:4 x12*45kg
    • Εκτάσεις τετρακεφάλων: 3x12*25kg
    • Hamstring curls: 3x12*25kg
    • Προσαγωγοί μηχάνημα: 3x12*20kg
    • Απαγωγοί: 3x12*25kg



    • Κοιλιακοί : 4χ20
    • Πλάγιοι κοιλιακοί: ούτε καν! θα επανορθώσω αύριο
    • Κάτω κοιλιακοί με μπάλα : 1x10
    • Ραχιαίοι: 3x15

    20 λεπτά διάδρομος γρήγορος

    Αύριο τελευταία μέρα που είναι ανοιχτό το γυμναστήριο?Κλάψ!

    Και από διατροφή:

    Μέρα Θερμίδες Πρωτεϊνη Υδατάνθρακας Λίπη
    Τετάρτη 1501 131 148 38
    Πέμπτη Δεν κατάφερα να καταγράψω γιατί μας έκαναν το μεσημέρι τραπέζι οι γείτονες με ομελέτα ,πουρέ πατάτας κ ντοματοσαλάτα .Πάντως ήμουν μαζεμένη κ όλα τα υπόλοιπα γεύματα της ημέρας πήγαν ως συνήθως
    Παρασκευή 1498 134 149 41
    Σάββατο 1482 130 143 41
    Κυριακή 1463 125 151 38
    Δευτέρα 1500! Έγραψα κ τζόκερ αλλά τζίφος! 121 153 42
    Τρίτη 1494 134 142 40
    Τετάρτη 1418 131 125 43
    Σήμερα 1494 146(το παράκανα) 135 39

    Είμαι πολύ ικανοποιημένη που έμεινα εντός στόχου στις διακοπές , που δεν έκανα το παραδοσιακό cheat του Σαββάτου κ ανυπομονώ να ζυγιστώ αύριο!

    Φωτό από τα καλούδια που έχω στο σπίτι γιατί πρέπει τις 3 επόμενες βδομάδες να οργανωθώ...
    Αν δεν φαίνονται είναι 8 δίσκοι των 1,25 kg, 2 των 2,5 , τα πράσινα είναι δίκιλα , τα λάστιχα κ έχω κι ένα μονόζυγο (μέχρι τώρα για να κρεμάω τα ρούχα να στεγνώνουν )
    Attached Images Attached Images
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  15. #105
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Καλησπέρα με ξαναφορτισμένες τις μπαταρίες μου , ελπίζω να μου κρατήσουν μέχρι τον χειμώνα που προβλέπεται ζόρικος.
    welcome back!

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    [*]Squats με αλτηράκι:, 4x12*12,5kg (το έπιασα με τις παλάμες στην πάνω πλευρά κ δε νιώθω να με ζόρισε στο χέρι)
    πολύ χαιρομαι που το βρηκες !

    Quote Originally Posted by DiDi View Post


    Είμαι πολύ ικανοποιημένη που έμεινα εντός στόχου στις διακοπές , που δεν έκανα το παραδοσιακό cheat του Σαββάτου κ ανυπομονώ να ζυγιστώ αύριο!
    Μπραβοο !


    Quote Originally Posted by DiDi View Post

    τα καλούδια που έχω στο σπίτι γιατί πρέπει τις 3 επόμενες βδομάδες να οργανωθώ...
    Αν δεν φαίνονται είναι 8 δίσκοι των 1,25 kg, 2 των 2,5 , τα πράσινα είναι δίκιλα , τα λάστιχα κ έχω κι ένα μονόζυγο
    Τι σκοπεύεις να πάρεις ακόμη? Θα αγορασεις μπαρα και κιλά?

  16. #106
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Καλώς σας ξαναβρήκα!!

    Μπάρα ήθελα να πάρω από την εποχή του lockdown αλλά μέχρι να το αποφασίσω εξαντλήθηκαν! Επειδή οι διακοπές μας βγήκαν σούπερ οικονομικές θα μπορέσω να πάρω το κατιτίς μου, οπότε ακούω προτάσεις!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  17. #107
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Η σημερινή ημέρα είχε κάτι το μαγικό. Δεν ξέρω αν ήταν οι διακοπές, ο ύπνος το βράδυ στο κρεβατάκι μου με κλιματιστικό ή η πρωινή προπόνηση, πάντως πήγε εξαιρετικά!

    Παρασκευή 07/08/20

    Upper:

    10 λεπτά περπάτημα στον διάδρομο

    Στήθος

    • Πιέσεις στήθους στο μηχάνημα: 3χ12 * 8,75
    • Ανοίγματα σε οριζόντιο πάγκο: 3 χ12 * 6


    Πλάτη

    • Lat pulldowns 3x12 * 15


    • Κωπηλατικό : 3χ12 *25
    • Χαμηλή κωπηλατική μπάρα : 3χ12 (με την πιο μεγάλη μπάρα)+5κ



    Δικέφαλος

    • Κάμψεις με μπάρα: 3x10 προσπαθώντας να βρω το λάθος μου
    • Κάμψεις στο μηχάνημα: 3x12*10 αλλά βρήκα επιτέλους τι έκανα λάθος κι ένιωσα φουλ τον δικέφαλο!!! (αυτό για εμένα ήταν η μεγαλύτερη ικανοποίηση της ημέρας, γιατί την επόμενη φορά θα το κάνω καλύτερα)


    Τρικέφαλος:

    • εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία 3χ12 *20
    • εκτάσεις τρικεφάλων 3χ12*4


    ΄Ωμοι:

    • Πλάγιες εκτάσεις με αλτήρα 3χ12*3


    • Πιέσεις ώμων με αλτήρες 3χ 12 *5 (έκαιγαν οι ώμοι!!!)


    Κοιλιακοί : 4χ20
    Πλάγιοι : 2χ15
    Ραχιαίοι 3χ15
    Κάτω κοιλιακοί με μπάλα 3χ10

    20 λεπτά διάδρομο αλλά ακόμα πιο γρήγορα!

    Question of the day: Τι μπάρα να πάρω; Σκεφτόμουν να πάρω μια μικρή ή μια στραβόμπαρα για να την βάζω (κρύβω) κάτω από το κρεβάτι. Ορθοστάτες δεν χωράνε δυστυχώς , εκτός αν τους βγάλω στο μπαλκόνι αλλά εκεί δεν ξέρω αν θα αντέξουν (έχω τέντα πάντως). Από κιλά σκεφτόμουν 2 των 2,5κ και 2 των 5κ.

    Παράπονο of the day: Υπάρχει κάποιο ταμπού όταν μια γυναίκα κάνει λόγο για όγκο; Μπορεί επιτέλους κάποιος από τους γυμναστές/τριες να πάρει τις επιθυμίες μου στα σοβαρά κ να μην ακούω ατάκες "γιατί να το κάνεις αυτό", όταν γίνεται κουβέντα για το μέλλον; Όλη η συζήτηση ξεκίνησε όταν ζήτησα καθοδήγηση για να κάνω σωστά τα deadlifts ειδικά τώρα που θα γυμνάζομαι σπίτι (κ δεν έχω πάγκο).

    Τελειώνω το κατεβατό μου με το mood of the day μου:
    https://www.youtube.com/watch?v=HgzGwKwLmgM

    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  18. #108
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Η σημερινή ημέρα είχε κάτι το μαγικό. Δεν ξέρω αν ήταν οι διακοπές, ο ύπνος το βράδυ στο κρεβατάκι μου με κλιματιστικό ή η πρωινή προπόνηση, πάντως πήγε εξαιρετικά!

    Παρασκευή 07/08/20

    Upper:

    10 λεπτά περπάτημα στον διάδρομο

    Στήθος

    • Πιέσεις στήθους στο μηχάνημα: 3χ12 * 8,75
    • Ανοίγματα σε οριζόντιο πάγκο: 3 χ12 * 6


    Πλάτη

    • Lat pulldowns 3x12 * 15


    • Κωπηλατικό : 3χ12 *25
    • Χαμηλή κωπηλατική μπάρα : 3χ12 (με την πιο μεγάλη μπάρα)+5κ



    Δικέφαλος

    • Κάμψεις με μπάρα: 3x10 προσπαθώντας να βρω το λάθος μου
    • Κάμψεις στο μηχάνημα: 3x12*10 αλλά βρήκα επιτέλους τι έκανα λάθος κι ένιωσα φουλ τον δικέφαλο!!! (αυτό για εμένα ήταν η μεγαλύτερη ικανοποίηση της ημέρας, γιατί την επόμενη φορά θα το κάνω καλύτερα)


    Τρικέφαλος:

    • εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία 3χ12 *20
    • εκτάσεις τρικεφάλων 3χ12*4


    ΄Ωμοι:

    • Πλάγιες εκτάσεις με αλτήρα 3χ12*3


    • Πιέσεις ώμων με αλτήρες 3χ 12 *5 (έκαιγαν οι ώμοι!!!)


    Κοιλιακοί : 4χ20
    Πλάγιοι : 2χ15
    Ραχιαίοι 3χ15
    Κάτω κοιλιακοί με μπάλα 3χ10

    20 λεπτά διάδρομο αλλά ακόμα πιο γρήγορα!

    Question of the day: Τι μπάρα να πάρω; Σκεφτόμουν να πάρω μια μικρή ή μια στραβόμπαρα για να την βάζω (κρύβω) κάτω από το κρεβάτι. Ορθοστάτες δεν χωράνε δυστυχώς , εκτός αν τους βγάλω στο μπαλκόνι αλλά εκεί δεν ξέρω αν θα αντέξουν (έχω τέντα πάντως). Από κιλά σκεφτόμουν 2 των 2,5κ και 2 των 5κ.

    Παράπονο of the day: Υπάρχει κάποιο ταμπού όταν μια γυναίκα κάνει λόγο για όγκο; Μπορεί επιτέλους κάποιος από τους γυμναστές/τριες να πάρει τις επιθυμίες μου στα σοβαρά κ να μην ακούω ατάκες "γιατί να το κάνεις αυτό", όταν γίνεται κουβέντα για το μέλλον; Όλη η συζήτηση ξεκίνησε όταν ζήτησα καθοδήγηση για να κάνω σωστά τα deadlifts ειδικά τώρα που θα γυμνάζομαι σπίτι (κ δεν έχω πάγκο).

    Τελειώνω το κατεβατό μου με το mood of the day μου:
    https://www.youtube.com/watch?v=HgzGwKwLmgM

    Πάρε ορθοστάτες πτυσσομενους , μπάρα 8-10 κιλά και μια Στραβομπαρα για μένα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #109
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Παράπονο of the day: Υπάρχει κάποιο ταμπού όταν μια γυναίκα κάνει λόγο για όγκο; Μπορεί επιτέλους κάποιος από τους γυμναστές/τριες να πάρει τις επιθυμίες μου στα σοβαρά κ να μην ακούω ατάκες "γιατί να το κάνεις αυτό", όταν γίνεται κουβέντα για το μέλλον; Όλη η συζήτηση ξεκίνησε όταν ζήτησα καθοδήγηση για να κάνω σωστά τα deadlifts ειδικά τώρα που θα γυμνάζομαι σπίτι (κ δεν έχω πάγκο).

    Τελειώνω το κατεβατό μου με το mood of the day μου:
    https://www.youtube.com/watch?v=HgzGwKwLmgM

    O άνθρωπος που στο είπε αυτό είμαι σίγουρος δεν γνωρίζει να σου δείξει το deadlift.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  20. #110
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Ταμπου δεν ξέρω αν υπάρχει μέσα στα γυμναστήρια, έξω είμαι βέβαιη. Αυτό το οποίο έχω αντιμετωπίσει εγώ, είναι δυσπιστία ως προς τις δυνατότητες μου ως "γυναίκα". Σου λέει λίγα κιλά θέλει να χάσει, άντε να κάνει κ λίγο κωλαράκι. Όταν με βλέπουν να σηκώνω στις άρσεις τα 60-70 κιλά ή στα καθίσματα γουρλώνουν τα μάτια. Έτυχε γνωστός μου να έρθει πάνω απο το κεφάλι μου να διαπιστώσει αν τα σηκώνω ή όχι κ μου είπε..."δεν φοβάσαι τα κιλά ε;;;" Αυτά πρέπει να με φοβούνται!!! Δεν θα δίνεις καμία απολύτως σημασία!!! εσύ να είσαι προσηλωμένη στο στόχο σου, κ όποιος δεν σε παίρνει στα σοβαρά απλά δεν ασχολείσαι ξανά μαζί του!!!! Θα ρωτάς όμως... για ότι έχεις απορία!! δε θα ρισκάρεις τραυματισμό :)

  21. #111
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Πάρε ορθοστάτες πτυσσομενους , μπάρα 8-10 κιλά και μια Στραβομπαρα για μένα.
    Μια μπάρα, μια στραβόμπαρα κ τα κιλά τα έχω σε budget. Τι μήκος μπάρας;1,50; 1,80; Το μήκος καθορίζει κ το βάρος της να υποθέσω; Σκεφτόμουνα επίσης για πτυσσόμενο πάγκο αν βρω σε λογικά πλαίσια. Οι ορθοστάτες είναι απαραίτητοι; Είδα λίγο τιμές κ μου φάνηκαν φωτιά κ λάβρα! Ή θα συνέφερε να μαζέψω κανένα φράγκο κ να πάρω φουλ πάγκο με ορθοστάτες που να διπλώνει κιόλας; Αλλά κι αυτό θα είναι υπερβολικό γιατί μου αρέσει πολύ το hype του γυμναστηρίου κ αν δεν κλείσουν , δε θέλω να μου μείνει σαν κρεμάστρα.

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    O άνθρωπος που στο είπε αυτό είμαι σίγουρος δεν γνωρίζει να σου δείξει το deadlift.
    Ολόσωστο το συμπέρασμά σου! Με κοίταξε σαν να ήμουν εξωγήινη! Εμπρός καλό μου Youtube!

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Ταμπου δεν ξέρω αν υπάρχει μέσα στα γυμναστήρια, έξω είμαι βέβαιη. Αυτό το οποίο έχω αντιμετωπίσει εγώ, είναι δυσπιστία ως προς τις δυνατότητες μου ως "γυναίκα". Σου λέει λίγα κιλά θέλει να χάσει, άντε να κάνει κ λίγο κωλαράκι. Όταν με βλέπουν να σηκώνω στις άρσεις τα 60-70 κιλά ή στα καθίσματα γουρλώνουν τα μάτια. Έτυχε γνωστός μου να έρθει πάνω απο το κεφάλι μου να διαπιστώσει αν τα σηκώνω ή όχι κ μου είπε..."δεν φοβάσαι τα κιλά ε;;;" Αυτά πρέπει να με φοβούνται!!! Δεν θα δίνεις καμία απολύτως σημασία!!! εσύ να είσαι προσηλωμένη στο στόχο σου, κ όποιος δεν σε παίρνει στα σοβαρά απλά δεν ασχολείσαι ξανά μαζί του!!!! Θα ρωτάς όμως... για ότι έχεις απορία!! δε θα ρισκάρεις τραυματισμό :)
    Από τους έξω δεν το συζητάω, έχω ακούσει μπόλικα κι ας είμαι ακόμα noobάκι αλλά από τους σχετικούς δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση, ειδικά που τους έχω ανάγκη για καθοδήγηση. Δεν έμεινε κανένας εκεί μέσα που να με καταλαβαίνει. Είναι σαν να ζητάω ένα κιλό λεμόνια κ να μου λέει ο άλλος "τι τα θες τα λεμόνια, πάρε πορτοκάλια!" . "Γλυκούλης" ο γνωστός σου , πάντως κι εγώ γουρλωσα τα μάτια όταν διαπίστωσα το τι σηκώνεις! Πόσα χρονια ασχολείσαι;
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  22. #112
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Και διατροφή:

    Παρασκευή 07/08/2020

    Πρωινό
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 25 gr
    • Γάλα 1,5% 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr

    • Pre workout 10 gr


    Σνακ 1

    • Whey 20gr
    • Ψωμί του Τοστ
    • Gouda light


    Μεσημεριανό:

    • Τσιπούρα 100γρ
    • Πλιγούρι 50γρ
    • Ελαιόλαδο 3γρ
    • Oyster sauce (μιαμ)
    • CLA


    Σνακ 2:

    • Σαλάτα με ντομάτα, κρεμμύδι, αγγούρι, λάδι, βαλσάμικο
    • Cottage cheese 40gr
    • Gouda light


    Βραδινό:

    • Βρωμομπίφτεκο με κιμά χαμηλών λιπαρών (ελπίζω να το πέτυχα γιατί έκανα 4)
    • Πατάτα στο φούρνο 150γρ
    • True bites


    Θερμίδες:1.496
    Πρωτ:133
    Υδ:149
    Λ:36 (μεχ)

    Σημερινό ζύγισμα 49,8 . Πληρώ πλέον τις προϋποθέσεις για να ανεβαίνω άφοβα στο πατίνι των παιδιών Η πορεία του λίπους σταθερά πτωτική!
    Attached Images Attached Images
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  23. #113
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post



    Από τους έξω δεν το συζητάω, έχω ακούσει μπόλικα κι ας είμαι ακόμα noobάκι αλλά από τους σχετικούς δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση, ειδικά που τους έχω ανάγκη για καθοδήγηση. Δεν έμεινε κανένας εκεί μέσα που να με καταλαβαίνει. Είναι σαν να ζητάω ένα κιλό λεμόνια κ να μου λέει ο άλλος "τι τα θες τα λεμόνια, πάρε πορτοκάλια!" . "Γλυκούλης" ο γνωστός σου , πάντως κι εγώ γουρλωσα τα μάτια όταν διαπίστωσα το τι σηκώνεις! Πόσα χρονια ασχολείσαι;
    Για τα χρόνια που ασχολούμαι λίγα σηκώνω!! Έπαιζα συνέχεια χαμηλά, με τη λογική λίγα κιλά γράμμωση πολλά κιλά όγκος. Φέτος μου την κάρφωσε κ είπα να ανεβάσω επίπεδο, να με δω διαφορετικά. Αποφασιστικότητα θέλει κ να ζοριστείς φυσικά μέχρι εκεί που αντέχεις. Εγώ μόλις έβλεπα ζόρι σταματούσα, εμ δεν αυξάνεις δύναμη με το να σταματάς. Πρέπει να συνεχίζεις!! Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο κ η διατροφή!! αν δε τρώς καλά μη περιμένεις κ τρελά πράγματα. Εσύ βλέπεις εμένα τώρα, κ εγώ βλέπω άλλες κοπέλες που σηκώνουν πολύ περισσότερα. Αλλά έτσι πάει, πρέπει να υπάρχει κίνητρο. Όλα γίνονται πάντως, αρκεί να δουλέψεις σωστά

  24. #114
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Μια μπάρα, μια στραβόμπαρα κ τα κιλά τα έχω σε budget. Τι μήκος μπάρας;1,50; 1,80; Το μήκος καθορίζει κ το βάρος της να υποθέσω; Σκεφτόμουνα επίσης για πτυσσόμενο πάγκο αν βρω σε λογικά πλαίσια. Οι ορθοστάτες είναι απαραίτητοι; Είδα λίγο τιμές κ μου φάνηκαν φωτιά κ λάβρα! Ή θα συνέφερε να μαζέψω κανένα φράγκο κ να πάρω φουλ πάγκο με ορθοστάτες που να διπλώνει κιόλας; Αλλά κι αυτό θα είναι υπερβολικό γιατί μου αρέσει πολύ το hype του γυμναστηρίου κ αν δεν κλείσουν , δε θέλω να μου μείνει σαν κρεμάστρα.


    Ολόσωστο το συμπέρασμά σου! Με κοίταξε σαν να ήμουν εξωγήινη! Εμπρός καλό μου Youtube!



    Από τους έξω δεν το συζητάω, έχω ακούσει μπόλικα κι ας είμαι ακόμα noobάκι αλλά από τους σχετικούς δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση, ειδικά που τους έχω ανάγκη για καθοδήγηση. Δεν έμεινε κανένας εκεί μέσα που να με καταλαβαίνει. Είναι σαν να ζητάω ένα κιλό λεμόνια κ να μου λέει ο άλλος "τι τα θες τα λεμόνια, πάρε πορτοκάλια!" . "Γλυκούλης" ο γνωστός σου , πάντως κι εγώ γουρλωσα τα μάτια όταν διαπίστωσα το τι σηκώνεις! Πόσα χρονια ασχολείσαι;
    Αποφάσισε αν θες τζυμ η σπίτι .. Γιατί θα σου φύγουν λεφτά για να κανεις φάση σπίτι , όποτε αν θες μόνο για εάν γίνει lockdown μη μετάβεις σε πολλές αγορές κατά την άποψη μου πάντα ..
    Γενικώς κοιτα και μεταχειρισμένα. ΚαινουριΑ είναι πολύ ακριβά τα περισσότερα, αν είσαι Αθήνα / Θεσσαλονίκη βλέπε στο marketplace , αν μπαίνεις τακτικά θα βρίσκεις καλές προσφορές.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #115
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Μια μπάρα, μια στραβόμπαρα κ τα κιλά τα έχω σε budget. Τι μήκος μπάρας;1,50; 1,80; Το μήκος καθορίζει κ το βάρος της να υποθέσω; Σκεφτόμουνα επίσης για πτυσσόμενο πάγκο αν βρω σε λογικά πλαίσια. Οι ορθοστάτες είναι απαραίτητοι; Είδα λίγο τιμές κ μου φάνηκαν φωτιά κ λάβρα! Ή θα συνέφερε να μαζέψω κανένα φράγκο κ να πάρω φουλ πάγκο με ορθοστάτες που να διπλώνει κιόλας; Αλλά κι αυτό θα είναι υπερβολικό γιατί μου αρέσει πολύ το hype του γυμναστηρίου κ αν δεν κλείσουν , δε θέλω να μου μείνει σαν κρεμάστρα.
    Καλημέρα!

    Μερικες προτασεις πριν προχωρησεις σε ψωνια.

    1. Σαν το γυμναστήριο δεν εχει! Για μενα η δουλεια που θα κανεις εκει δεν συγκρινεται αν μιλαμε για υπερτροφια. Αν εκανες δυναμη, οκ, αλλα και παλι, σου προσφερει πολλες παραπανω επιλογες πως να το κανουμε!

    2. Αν σκοπευεις να μαθεις squat-deadlift-bench, θες τη 180 μπαρα. Η πιο κοντη μπάρα θελει λιγοτερη σταθεροποιηση και μπορει να σου φανει γλυκουλα και ευκολη στην αρχη, αλλα μετα θα επρεπε να την αντικαταστησεις, οποτε παρε τη ψηλή απο την αρχη.

    3. Στα αρνητικα της 180, οτι πιανει χωρο.
    Επισης, η 180 δεν βολευει για πιεσεις τρικεφαλων πισω απο το κεφαλι και για καμψεις δικεφαλων ( λογω βαρους κυριως) οποτε θα χρειαστεις αλτηρακια ( τα οποια τα εχεις ομως οποτε νο προμπλεμ) ή μια στραβομπαρα.

    4. Να εχεις στο νου σου οτι δεν μπαινουν ολοι οι δισκοι σε ολες τις μπαρες. Αναλογα τη διαμετρο της μπαρας θα αγορασεις και δισκους.

    5. Ορθοστατες και παγκος, αν κανεις μονο σπιτι ειναι απολυτως απαραιτητοι, αν κανεις μισο γυμναστηριο μισο σπιτι ενταξει, ισως μπορεις να τη βγαλεις και χωρις.

    6. Αν σκοπευεις καποια στιγμη στη ζωη σου να ανεβασεις κιλα στις ασκησεις, δεν αγοραζεις τιποτα πτυσσομενο και αναδιπλουμενο. Safety first

    7. Οι μπαρες που δεχονται δισκους που βιδωνουν πανω και αρα πρεπει να στριβεις , κουραζουν αρκετα αν και βγαινουν πιο φτηνες. Δε θα στο προτεινα, μακροπροθεσμα σου σπαει τα νευρα.

    8. Πριν αγορασεις στειλε το προιον να το δουμε κ εμεις, δεν χανεις κατι αν παρεις μια γνωμη πριν δωσεις λεφτα :)

  26. #116
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Για τα χρόνια που ασχολούμαι λίγα σηκώνω!! Έπαιζα συνέχεια χαμηλά, με τη λογική λίγα κιλά γράμμωση πολλά κιλά όγκος. Φέτος μου την κάρφωσε κ είπα να ανεβάσω επίπεδο, να με δω διαφορετικά. Αποφασιστικότητα θέλει κ να ζοριστείς φυσικά μέχρι εκεί που αντέχεις. Εγώ μόλις έβλεπα ζόρι σταματούσα, εμ δεν αυξάνεις δύναμη με το να σταματάς. Πρέπει να συνεχίζεις!! Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο κ η διατροφή!! αν δε τρώς καλά μη περιμένεις κ τρελά πράγματα. Εσύ βλέπεις εμένα τώρα, κ εγώ βλέπω άλλες κοπέλες που σηκώνουν πολύ περισσότερα. Αλλά έτσι πάει, πρέπει να υπάρχει κίνητρο. Όλα γίνονται πάντως, αρκεί να δουλέψεις σωστά
    Τα ίδια λάθη έκανα κι εγώ πέρυσι. Δε ζοριζόμουνα, δεν ανέβαζα κιλά, κάπου στη μέση της χρονιάς έμαθα για τα μάκρος, την πρωτεϊνη.Τώρα όμως πάμε γερά κ δυνατά!

    Quote Originally Posted by xristoforos_13 View Post
    Αποφάσισε αν θες τζυμ η σπίτι .. Γιατί θα σου φύγουν λεφτά για να κανεις φάση σπίτι , όποτε αν θες μόνο για εάν γίνει lockdown μη μετάβεις σε πολλές αγορές κατά την άποψη μου πάντα ..
    Γενικώς κοιτα και μεταχειρισμένα. ΚαινουριΑ είναι πολύ ακριβά τα περισσότερα, αν είσαι Αθήνα / Θεσσαλονίκη βλέπε στο marketplace , αν μπαίνεις τακτικά θα βρίσκεις καλές προσφορές.
    Τζύμ κ ξερό ψωμί αλλά θέλω να έχω καβάντζα για ώρα ανάγκης. Από τη στιγμή όμως που δεν έχω χώρο κ χρήματα θα πάρω μόνο τα απαραίτητα. Θενκς για το marketplace, έχω κολήσει να χαζεύω!

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post

    Μερικες προτασεις πριν προχωρησεις σε ψωνια.

    1. Σαν το γυμναστήριο δεν εχει! Για μενα η δουλεια που θα κανεις εκει δεν συγκρινεται αν μιλαμε για υπερτροφια. Αν εκανες δυναμη, οκ, αλλα και παλι, σου προσφερει πολλες παραπανω επιλογες πως να το κανουμε!

    2. Αν σκοπευεις να μαθεις squat-deadlift-bench, θες τη 180 μπαρα. Η πιο κοντη μπάρα θελει λιγοτερη σταθεροποιηση και μπορει να σου φανει γλυκουλα και ευκολη στην αρχη, αλλα μετα θα επρεπε να την αντικαταστησεις, οποτε παρε τη ψηλή απο την αρχη.

    3. Στα αρνητικα της 180, οτι πιανει χωρο.
    Επισης, η 180 δεν βολευει για πιεσεις τρικεφαλων πισω απο το κεφαλι και για καμψεις δικεφαλων ( λογω βαρους κυριως) οποτε θα χρειαστεις αλτηρακια ( τα οποια τα εχεις ομως οποτε νο προμπλεμ) ή μια στραβομπαρα.

    4. Να εχεις στο νου σου οτι δεν μπαινουν ολοι οι δισκοι σε ολες τις μπαρες. Αναλογα τη διαμετρο της μπαρας θα αγορασεις και δισκους.

    5. Ορθοστατες και παγκος, αν κανεις μονο σπιτι ειναι απολυτως απαραιτητοι, αν κανεις μισο γυμναστηριο μισο σπιτι ενταξει, ισως μπορεις να τη βγαλεις και χωρις.

    6. Αν σκοπευεις καποια στιγμη στη ζωη σου να ανεβασεις κιλα στις ασκησεις, δεν αγοραζεις τιποτα πτυσσομενο και αναδιπλουμενο. Safety first

    7. Οι μπαρες που δεχονται δισκους που βιδωνουν πανω και αρα πρεπει να στριβεις , κουραζουν αρκετα αν και βγαινουν πιο φτηνες. Δε θα στο προτεινα, μακροπροθεσμα σου σπαει τα νευρα.

    8. Πριν αγορασεις στειλε το προιον να το δουμε κ εμεις, δεν χανεις κατι αν παρεις μια γνωμη πριν δωσεις λεφτα :)
    Πόσο με βοήθησες για ακόμα μια φορά Κωνσταντίνα! Συμφωνώ με το 1 αλλά όπως είπα κ παραπάνω θέλω τα βασικά για ώρα ανάγκης.

    2. Ελπίζω να χωράει στο αμάξι

    3.Η στραβόμπαρα μου έχει καρφωθεί στο κεφάλι (όχι κυριολεκτικά ,ευτυχώς!). Το ομολογώ ότι αυτά τα αλτηράκια δε με βόλεψαν όπως του γυμναστηρίου.

    4. Ok!

    5.Ευτυχώς!Δεν μπορώ να πάρω ορθοστάτες

    6.Οπότε όχι κ στον πάγκο, δεν έχω πού να τον βάλω.

    7.Αυτό δεν το είχα σκεφτεί!Βιδωτές θα έπαιρνα με τη λογική ότι μπορεί να ταιριάζουν κ οι δίσκοι που έχω ήδη.

    8.Σωστό κι αυτό! Σκοπεύω να πάω σε γνωστό μαγαζί αλυσίδα με αθλητικά (δεν το γράφω, μη θεωρηθεί διαφήμιση) που αν κ μπορεί να είναι πιο ακριβά (υποθέτω, δεν ξέρω), θα έχω την ευκολία να πάρω στο μέλλον δίσκους που ταιριάζουν , γιατί με τους αλτήρες κ τους δίσκους της Αμιλα την "πάτησα" κ τώρα δε βρίσκω.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  27. #117
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Κυριακή 09/08/2020

    Δεν περίμενα με τίποτα ότι ένα σπιτικό workout θα με «έπιανε» τόσο! Τρέμανε τα ποδαράκια μου εχθές κ σήμερα είμαι ελαφρώς πιασμένη.

    Έκανα 3χ12 από:

    · Goblet Squat
    · Sumo Deadlift
    · Dumbbell RDL
    · Heal Elevated Hack Squat
    · Single Leg Calf Raises
    · DB Leg Curls

    Το workout το βρήκα εδώ : https://www.youtube.com/watch?v=s-Og9Ir4APY.

    Σήμερα σκέφτομαι να κάνω όποιες ασκήσεις μπορώ από το upper πρόγραμμα του γυμναστηρίου. Νιώθω λίγο πεσμένη κ κουρασμένη γιατί από το πρωί έχω πλακωθεί στις δουλειές αλλά ελπίζω ότι το απογευματάκι θα δραστηριοποιηθώ.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  28. #118
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Ωραίο το βίντεο και το πρόγραμμα.. Και εγώ σπίτι έχω 2 ketlebells 2*16kg και εγώ κάνω παρόμοιες ασκήσεις.. Μια χαρά τα πας keep going.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  29. #119
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Πολυ καλες ασκησεις!

    και τελειο το αβαταρ!! :)

  30. #120
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Ωραίο το βίντεο και το πρόγραμμα.. Και εγώ σπίτι έχω 2 ketlebells 2*16kg και εγώ κάνω παρόμοιες ασκήσεις.. Μια χαρά τα πας keep going.

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Πολυ καλες ασκησεις!

    και τελειο το αβαταρ!! :)
    Σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνση! Το avatar νομίζω ότι με αντιπροσωπεύει πλήρως Κωνσταντίνα!

    Τα σημερινά μου ... κατορθώματα :

    Δευτέρα 10/08/2020

    Upper σήμερα και το μενού είχε:

    10 λεπτά αερόβιο


    • Πιέσεις στήθους (στο πάτωμα)
    • Ανοίγματα στήθους (επίσης στο πάτωμα)



    • Bent Over Row



    • Κάμψεις δικεφάλων



    • Εκτάσεις τρικεφάλων



    • Πλάγιες εκτάσεις
    • Πιέσεις ώμων


    Όλα με αλτήρες, 3χ12


    • Κοιλιακούς 3χ20



    • Πλάγιους κοιλιακούς 2χ15



    • Κάτω κοιλιακούς με λούτρινο λιοντάρι 3χ10 (η μπάλα γλιστρούσε)


    15 λεπτά αερόβιο το οποίο έληξε άδοξα με το πάτημα ενός καπέλου Playmobil μάγισσας



    Πρωινό:

    • 1 αυγό κ 3 ασπράδια
    • Γαλοπούλα
    • Ψωμί του τοστ
    • Διατροφική μαγιά


    Σνακ 1:

    • τίποτα


    Μεσημεριανό:

    • Κοτόπουλο στήθος 100γρ
    • Φακές σούπα από 50γρ ωμές
    • Ελαιόλαδο 5γρ
    • CLA


    Σνακ 2:
    • Βρώμη 30γρ
    • Vanilla whey 30 gr
    • Γάλα αμυγδάλου 100ml
    • Αμύγδαλα ωμά 10gr

    • Ροδάκινο 100γρ


    Βραδινό:

    • True bites
    • Κοτόπουλο στήθος 123 γρ
    • Κυπριακή πίτα
    • Μαγιονέζα-κέτσαπ light
    • Ελιές 20γρ.



    Θερμίδες: 1485
    Πρωτεϊνη: 131
    Υδατάνθρακας: 148
    Λιπαρά: 37 (μεχ)

    Δεν πήγαν κ πολύ καλά τα λιπαρά σήμερα, αλλά θέλω τόσο να φάω την κυπριακή αντί για πατάτα! Μιαμ μιαμ

    Υ.Γ ακούω προτάσεις για το upper, δεν το ευχαριστήθηκα τόσο, μου φαινόταν φτωχός συγγενής του προγράμματος που συνήθως κάνω. Βρήκα αυτό https://www.youtube.com/watch?v=1PCwD4EOZFs&t=180s αλλά έχει πολλές κάμψεις που τις φοβάμαι λόγω χεριού. Μου άρεσε πολύ η άσκηση Cross Body Curls, ξεκινάει από το 3:40 κ λέω να την κάνω την επόμενη φορά.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein


 
Page 4 of 17 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •