Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Bodybuilder vasterD's Avatar
    Join Date
    14-12-14
    Posts
    144

    Default Αυξάνονται Οι Θερμίδες Των Λιπαρών Με Τη Θερμοκρασία;

    Καλησπέρα σας,
    μιλούσα τις προάλλες με έναν φίλο μου που (λέει πως) είναι διατροφολόγος.. τελείωσε στο ΙΕΚ..δεν τον πολυεμπιστευομαι και μου είπε κάτι που μου κίνησε την απορία, οτι το κασέρι, και γενικά τυρια κασερια κλπ οταν ''λιώνουν'' μετατρέπονται σε υδρογόμενα λιπαρά, και απο εκει πχ που είχε 100 θερμιδες / 30 γρ. γίνονται 150 και ουτο καθε εξης.. τυχαια νουμερα ανεφερα, απλα λεγαμε για την πιτσα, και μου ειπε αν ετρωγες τα υλικα της κρυα και οχι ψημενα θα ειχε δεκαδες ισως και εκατονταδες θερμιδες λιγοτερες..δεν τον πιστεψα και δεν μου εθεσε καποιο αλλο επιχειρημα περαν του προ-αναφερόμενου.. ποια ειναι η γνώμη σας; γνωριζει καποιος επι του θεματος; δεν ειναι λιγο κουφο αυτο που ειπε;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by vasterD View Post
    Καλησπέρα σας,
    μιλούσα τις προάλλες με έναν φίλο μου που (λέει πως) είναι διατροφολόγος.. τελείωσε στο ΙΕΚ..δεν τον πολυεμπιστευομαι και μου είπε κάτι που μου κίνησε την απορία, οτι το κασέρι, και γενικά τυρια κασερια κλπ οταν ''λιώνουν'' μετατρέπονται σε υδρογόμενα λιπαρά, και απο εκει πχ που είχε 100 θερμιδες / 30 γρ. γίνονται 150 και ουτο καθε εξης.. τυχαια νουμερα ανεφερα, απλα λεγαμε για την πιτσα, και μου ειπε αν ετρωγες τα υλικα της κρυα και οχι ψημενα θα ειχε δεκαδες ισως και εκατονταδες θερμιδες λιγοτερες..δεν τον πιστεψα και δεν μου εθεσε καποιο αλλο επιχειρημα περαν του προ-αναφερόμενου.. ποια ειναι η γνώμη σας; γνωριζει καποιος επι του θεματος; δεν ειναι λιγο κουφο αυτο που ειπε;
    Και ναι και όχι
    Εξηγώ
    Οι θερμίδες μετρώνται στο εργαστήριο με συγκεκριμένη μέθοδο.
    Όμως αν μια πατάτα για παράδειγμα έχει χ θερμίδες, όταν τη φας ωμή δε θα καταφέρει να τη χωνέψει σωστά άρα και να την απορροφήσει πλήρως το σώμα. Οπότε στην μαγειρεμένη θα απορροφήσεις περισσότερες θερμίδες απ' ότι στην ωμή.
    Το ίδιο ισχύει και με τις πρωτεΐνες. Αλλά θα μου πεις ποιος τρώει ωμά κρέατα?

    Υπάρχουν κάποιες αντιστοιχία και με τα λιπαρά. Σε κάποια η απορρόφηση είναι μεγαλύτερη στα μαγειρεμένα απ' ότι στα ωμά.

    Από εκεί και πέρα πες του φίλου σου ότι όχι δεν "αυξάνονται" οι θερμίδες, η απορρόφηση αυξάνεται.
    Και αυτή η αύξηση της απορρόφησης με το μαγείρεμα των πρωτεϊνών, υδατανθράκων και λιπαρών είναι ακριβώς ο λόγος που τράφηκε καλύτερα το ανθρώπινο γένος και επιβίωσε.

  3. #3
    Junior Bodybuilder vasterD's Avatar
    Join Date
    14-12-14
    Posts
    144

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Και ναι και όχι
    Εξηγώ
    Οι θερμίδες μετρώνται στο εργαστήριο με συγκεκριμένη μέθοδο.
    Όμως αν μια πατάτα για παράδειγμα έχει χ θερμίδες, όταν τη φας ωμή δε θα καταφέρει να τη χωνέψει σωστά άρα και να την απορροφήσει πλήρως το σώμα. Οπότε στην μαγειρεμένη θα απορροφήσεις περισσότερες θερμίδες απ' ότι στην ωμή.
    Το ίδιο ισχύει και με τις πρωτεΐνες. Αλλά θα μου πεις ποιος τρώει ωμά κρέατα?

    Υπάρχουν κάποιες αντιστοιχία και με τα λιπαρά. Σε κάποια η απορρόφηση είναι μεγαλύτερη στα μαγειρεμένα απ' ότι στα ωμά.

    Από εκεί και πέρα πες του φίλου σου ότι όχι δεν "αυξάνονται" οι θερμίδες, η απορρόφηση αυξάνεται.
    Και αυτή η αύξηση της απορρόφησης με το μαγείρεμα των πρωτεϊνών, υδατανθράκων και λιπαρών είναι ακριβώς ο λόγος που τράφηκε καλύτερα το ανθρώπινο γένος και επιβίωσε.
    Δηλαδή για να καταλάβω, έχει ν κάνει με την θερμοκρασία; Πώς μπορώ να ξέρω πόσες θερμίδες μου δίνει μια τροφή αφού μαγειρευτεί;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κράτα τα πράγματα απλά. Μέτρα κανονικά τις θερμίδες σύμφωνα με τους θερμιδομετρητές και είσαι οκ.
    Δεν αλλάζει απολύτως τίποτα. Μιλάμε για λεπτομέρειες που δεν κάνουν τη διαφορά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. θερμοκρασια και ενεργεια.
    By finalgates in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 21-10-12, 14:48
  2. Πατάτες, Γλυκαιμικός Δείκτης και Θερμοκρασία Ψησίματος
    By stepan4 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 16-06-12, 15:40
  3. Γυμναστική και θερμοκρασια σωματος
    By nikos nikos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 05-12-11, 13:13
  4. Αντοχή Whey στη θερμοκρασία
    By WizeAss in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 03-09-05, 19:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •