Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Results 1 to 14 of 14

Default Χαιρετώ όλα τα παιδιά του φόρουμ..

Την καλημέρα μου..Με λένε Γιάννη είμαι 32 χρόνων 1.79 όλη μου την ζωή μέχρι σήμερα Έπαιζα στο εύρος 68-74 κιλά (γενικά λεπτή σιλουέτα)...Περιστασιακά ασχολιόμουν με γυμναστική,τον τελευταίο καιρό με βάρη...Ξεκίνησα λοιπόν τα βάρη Σε συνδυασμό με σταθερής έντασης χαλαρό αεροβιο και κάποια ηιιτ εριξα τις θερμιδεσ Μου και αναιβασα πολύ πρωτεΐνη για να ρίξω το σωματικό μου λίπος είχα 18 στα 69 κιλά σε μέτρηση με δέρματοπτυχομετρο πλέον έχω 15 αλλά στα κιλά έχω πέσει στα 66 ...Έχει βελτιωθεί αισθητά το κορμί μου έχει κόψει σε όλα τα σημεία γυμνός έχω μια όμορφη εικόνα,αλλά τα κιλά μου είναι πολύ λίγα και μοιάζω με έφηβο...Να σταματήσω την υποθερμιδικη τώρα;;Να το ρίξω κ άλλο;;παρατηρώ ότι πέφτει κ το βάρος μου σταθεροποιείται...Να πάω σε ισοθερμιδικη;;Επίσης θέλω να μάθω πως μπορώ να αναιβασω φωτογραφία μου εδώ;;
    Ευχαριστώ πολύ

Pumping Iron

Φίλε καλώς ήρθες και μπράβο για την προσπάθεια.
    Πράγματι τα κιλά σου είναι λίγα και θα έπρεπε να ανεβείς αλλά στο 15% δεν ξέρω αν είναι φρόνιμο.
    Με ποιο τύπο έκανες τον υπολογισμό λίπους? Αν είναι με τον Jackson&Pollock (που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι) γενικά υποτιμά το λίπος κατά 2-3%. Αν έχεις τις μετρήσεις σου διακόμισε τον τύπο Oconnor που είναι πάλι για δερματοπτυχές 3 σημείων (SSKF=Στήθος+ Κοιλιά+ Μηρός, FAT%=(0,272 X SSKF)-(0,0005 X SSKF^2)+4,972΄).
    Τον θεωρώ πιο αξιόπιστο για αθλητές.
    Για φωτο πήγαινε στο go advanced και βάλε attachment.
    Rome wasn't built in a day

Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Φίλε καλώς ήρθες και μπράβο για την προσπάθεια.
    Πράγματι τα κιλά σου είναι λίγα και θα έπρεπε να ανεβείς αλλά στο 15% δεν ξέρω αν είναι φρόνιμο.
    Με ποιο τύπο έκανες τον υπολογισμό λίπους? Αν είναι με τον Jackson&Pollock (που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι) γενικά υποτιμά το λίπος κατά 2-3%. Αν έχεις τις μετρήσεις σου διακόμισε τον τύπο Oconnor που είναι πάλι για δερματοπτυχές 3 σημείων (SSKF=Στήθος+ Κοιλιά+ Μηρός, FAT%=(0,272 X SSKF)-(0,0005 X SSKF^2)+4,972΄).
    Τον θεωρώ πιο αξιόπιστο για αθλητές.
    Για φωτο πήγαινε στο go advanced και βάλε attachment.

Γειά σου φίλε μου ευχαριστώ,Η λιπομέτρηση έγινε με δερματοπτυχόμετρο από διατροφολόγο και έχει γίνει καμιά 10αριά μέρες νομίζω έχω πέσει κ άλλο σε λίπος αυτές είναι χθεσινές οι φωτός..

Pumping Iron

Από τις φωτογραφίες δεν φαίνεσαι για 15 αλλά πιο κάτω. Είμαι περίεργος με ποιο τύπο σε μετράει.
    Για μετρήσεις η καλλίτερη μέθοδος είναι η DEXA απλά δεν είναι για όλη την ώρα.Κάποια στιγμή μπορείς να κάνεις.
    Φαίνεται όμως ότι θες μάζα. Το να χάσεις κι'άλλο δεν ξέρω τι θα μείνει.
    Με βάση την εικόνα και ανάλογα με τον προγραμματισμό που έχεις (διακοπές, full πρόγραμμα) θα έλεγα να κινηθείς ισοθερμιδικά ή ελαφρώς υπερθερμιδικά με σωστή διατροφή (σίγουρα πρωτεΪνη στα 2γρ/κιλό) και να δεις πως αντιδρά το σώμα σου. Αν καταφέρεις να ανεβάζεις μάζα θα δείξεις πολύ καλλίτερα.
    Κατά τη γνώμη μου (κάποιοι μπορεί να διαφωνήσουν) μείωσε λίγο και τις αερόβιες και επικεντρώσου στα βάρη.
    Rome wasn't built in a day

Ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες φίλε, θα τα βάλω σε εφαρμογή την Παρασκευή έχω βάλει λιπομέτρηση,θα θελά να δω που βρίσκομαι με βάση τέλος πάντων τα νούμερα του διατροφολόγου και να ζητήσω να με ξεκινήσει ισοθερμιδικά για να δώ αυτό που μου γράφεις πως θα αντιδράσει το σώμα μου...Θα ξανα ποστάρω..Καλή συνέχεια φίλε..

Forum Team Kardoula's Avatar

Nα σου πω την αλήθεια λιπομετρήσεις και νούμερα δεν λένε τίποτα όσα λέει η εικόνα..
    Σταμάτησα να κάνω dexa scan όταν κατάλαβα πως από μόνη μου μπορώ να καταλάβω σύμφωνα με αυτό που έβλεπα στον καθρέφτη πως είμαι.
    Είσαι πολύ χαμηλά σε λίπος, θα άφηνα στην άκρη τη δίαιτα και θα έμπαινα ισοθερμιδικά για να μπορώ να έχω την ενέργεια να κάνω δυνατές προπονήσεις και να ανεβάσω μυικό ιστό.
    Ακόμα και με λίγο περισσότερο λίπος,αν έχεις περισσότερους μυς, το σώμα σου θα φαίνεται πολύ πολύ καλύτερο!!!
    Great Things Never Came From Comfort Zones

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Nα σου πω την αλήθεια λιπομετρήσεις και νούμερα δεν λένε τίποτα όσα λέει η εικόνα..
    Σταμάτησα να κάνω dexa scan όταν κατάλαβα πως από μόνη μου μπορώ να καταλάβω σύμφωνα με αυτό που έβλεπα στον καθρέφτη πως είμαι.
    Είσαι πολύ χαμηλά σε λίπος, θα άφηνα στην άκρη τη δίαιτα και θα έμπαινα ισοθερμιδικά για να μπορώ να έχω την ενέργεια να κάνω δυνατές προπονήσεις και να ανεβάσω μυικό ιστό.
    Ακόμα και με λίγο περισσότερο λίπος,αν έχεις περισσότερους μυς, το σώμα σου θα φαίνεται πολύ πολύ καλύτερο!!!
    Ευχαριστώ Καρδούλα, θα το προχωρήσω έτσι και θα ξανα ποστάρω...

Καλως ορισες στην παρεα μας!!
    Για τις καλύτερες προσφορές συμπληρωμάτων διατροφής πατήστε εδώ: Εκπτώσεις & Κουπόνια MyProtein !!

"Bodybuilding isn't the thing. It's the thing that gets us to the thing." ~ K.M.

"Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ακολούθων."

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period." ~ Chris Gardner

Pumping Iron GEOZN8's Avatar

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Μια χαρά είσαι μύες παραπάνω σου λείπουν. Ξεκίνα ισοθερμιδικά για αρχή και βλέπουμε στην πορεία. Καλή αρχή.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

Γεια σας παιδιά καλώς σας βρήκα ευχαριστώ...Μια αλλαγή στα δεδομένα νέα λιπομετρηση 14,31 στο λίπος και το εξής παράδοξο είμαι + μισό κιλό(παρατήρησα η αλήθεια είναι μια μικρή αλλαγή στα χέρια μου έχουν ψιλό πάρει περιμετρικά) περίεργο μου φάνηκε Αλλά ενθαρρυντικό....Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για οποιοδήποτε νέο δεδομένο θα ενημερώνω..

Quote Originally Posted by Sinbad88 View Post
    Γεια σας παιδιά καλώς σας βρήκα ευχαριστώ...Μια αλλαγή στα δεδομένα νέα λιπομετρηση 14,31 στο λίπος και το εξής παράδοξο είμαι + μισό κιλό(παρατήρησα η αλήθεια είναι μια μικρή αλλαγή στα χέρια μου έχουν ψιλό πάρει περιμετρικά) περίεργο μου φάνηκε Αλλά ενθαρρυντικό....Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για οποιοδήποτε νέο δεδομένο θα ενημερώνω..
    Τα σκαμπανεβασματα στο βαρος ειναι κατι το συνηθες, μη σε απασχολει πολυ.
    Για τις καλύτερες προσφορές συμπληρωμάτων διατροφής πατήστε εδώ: Εκπτώσεις & Κουπόνια MyProtein !!

"Bodybuilding isn't the thing. It's the thing that gets us to the thing." ~ K.M.

"Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ακολούθων."

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period." ~ Chris Gardner

Senior Bodybuilder FoteiniK's Avatar

Καλώς όρισες στο φόρουμ!
    “Hard work and training. There’s no secret formula. I lift heavy, work hard and aim to be the best.” – Ronnie Coleman

Γεια σου Φωτεινή,ευχαριστώ πολύ...Νέα δεδομένα πήγα ισοθερμιδικά(νόμιζα) αποτέλεσμα 13% λίπος 65 κιλά(έχασα 1 κιλό) αναιβάζω 100 θερμίδες κι περιμένω να δω...Ξέρετε τι με προβληματίζει είμαι κοντά 1.80 κ θέλω να πάω 75 κιλά έτσι όπως το βλέπω φαίνεται βουνό γαμω το κέρατο μου...
    Last edited by Sinbad88; 20-09-20 at 19:57.

Junior Bodybuilder

Quote Originally Posted by Sinbad88 View Post
    Γεια σου Φωτεινή,ευχαριστώ πολύ...Νέα δεδομένα πήγα ισοθερμιδικά(νόμιζα) αποτέλεσμα 13% λίπος 65 κιλά(έχασα 1 κιλό) αναιβάζω 100 θερμίδες κι περιμένω να δω...Ξέρετε τι με προβληματίζει είμαι κοντά 1.80 κ θέλω να πάω 75 κιλά έτσι όπως το βλέπω φαίνεται βουνό γαμω το κέρατο μου...
    δεν εισαι ο μονος και εγω που πηρα χρησιμες συμβουλες εδω οταν εβαλα 2000 θερμιδες στο app που τα παιδια εδω μου εμαθαν με βαση την εβδομαιδιαια δραστηριοτητα μου επειδη σχεδον 2 χρονια πια ειμαι με βαση τη κοινη λογικη με βαση το β.μ.ρ μου και με βαση μετρηση θερμιδων απο γνωση ποσες περιπου εστω θερμιδες εχει το φαγητο μου και βοηθεια 4 φορες απο διαιτολογο επεσα απο 84 στα 69 κιλα τωρα ,εχω παει και 67 (εμαι βεβαια 1.68 υψος) και τηρωντας το νεο στοιχειο που εμαθα περι macros επαθα σοκ στα ορια ψυχολογικου και τασης για ...εμετο πριν καν να φαω ...χαχα αλλα εχει δικιο καρδουλα και γρηγορης ο καθρεπτης λεει την αληθεια εφοσον θεμε μυικο ιστο και κανουμε βαρη πια αν φυσικα θεμε αναπτυξη και οχι απλα λεπτη σιλουετα ....ηδη ειμαι σιγουρος οτι γι αυτο δεν εκανα βαρια(γιατην ηλικια μου) βαρη δεν ειχα ενεργεια...ειχα μεν κεφι αλλα αυτο δεν αρκει
    μια χαρα σωμα εχεις αλλα σιγουρα θελει μακρος για ακομα πιο φανερο μυικο ογκο

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)