Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Crossfit vs Functional Training

    Από πέρσι κάνω functional training (εάν χρόνο δηλαδή και πριν από αυτό το μόνο που έκανα ήταν τρέξιμο). Μου αρέσει πολύ, δεν το βαριέμαι καθόλου και ο προπονητής φοβερός. Όμως λογω δουλειας θα αλλάξω τις ώρες προπονησεις οποτε θα αφήσω και το functional και τον προπονητη και θα παω στο ιδιο γυμναστηριο αλλα σε τμημα crossfit που ειναι πιο αργά. Η απορια μουειναι, το crossfit πως διαφερει απο το functional? Ειναι πιο πολυ βαρη παρα αεροβιο; ειναι πιο πιεστικο; Δηλαδη τι θα αλλαξει ας πουμε στο σωμα καποιου που απο το functional αρχισει το crossfit? Η απλα ειναι το ιδιο πραγμα με αλλο ονομα;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το functional δεν είναι άθλημα, ο κάθε προπονητής εννοεί κάτι διαφορετικό με αυτή την έννοια.

    Το crossfit είναι ο καλύτερος τρόπος για να τραυματιστείς, αλλά υπάρχουν και κάποιοι προπονητές που το κάνουν σωστά. Το κύριο πρόβλημα με το crossfit είναι οτι εαν ακολουθείς το κλασσικό τυχαίο μοτίβο όπου κάθε μέρα κάνεις κάτι random, θα καταλήξεις να χτυπήσεις επειδή δεν μαθαίνεις ποτέ σωστά τις ολυμπιακές άρσεις και τις άρσεις του powerlifting.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Το functional δεν είναι άθλημα, ο κάθε προπονητής εννοεί κάτι διαφορετικό με αυτή την έννοια.

    Το crossfit είναι ο καλύτερος τρόπος για να τραυματιστείς, αλλά υπάρχουν και κάποιοι προπονητές που το κάνουν σωστά. Το κύριο πρόβλημα με το crossfit είναι οτι εαν ακολουθείς το κλασσικό τυχαίο μοτίβο όπου κάθε μέρα κάνεις κάτι random, θα καταλήξεις να χτυπήσεις επειδή δεν μαθαίνεις ποτέ σωστά τις ολυμπιακές άρσεις και τις άρσεις του powerlifting.
    Δεν έχω κάνει ποτέ crossfit οποτε δεν ξέρω, αλλά έχω μάθει να κάνω σωστά μπόλικες από το functional. Squats (με αρκετές παραλλαγές), push ups, burpees, box jumps..τώρα πέραν από τα squats με μπάρα ξερω deadlifts, clean (δεν ξερω γιατι το λένε ετσι) και αυτο που σηκωνεις πάνω από τους ώμους. Δενξέρω κατά πόσο θα διαφοροποιηθεί. Γενικά μαρέσει το functional απλα το ωραριο της δουλειας μου δεν αφηνεινα συνεχισω και το γυμναστηριο εχει μονο crossfit εκεινη την ώρα και μετά πάμε σε κickboxing που ειναι παραλληλα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Clean σε ελευθερη μεταφραση σημαινει τραβηγμα μεχρι το υψος των ωμων και ταυτοχρονα καθισμα(αν το καθισμα αυτο δεν ειναι βαθυ-ass to grass ,λεγεται και power clean)...clean and jerk ειναι μια απο τις δυο βασικες ασκησεις της αρσης βαρων,ειναι πιο γωστη ως επολε ζετε
    Χρησιμοποιεται και σε προπονησεις δυναμης(κυριως το power clean) και στο crossfit
    To jerk ειναι ουσιαστικα μια κινηση να σηκωθει η μπαρα απο το υψος των ωμων μεχρι να τεντωσουν πανω τα χερια και με υποβοηθηση απο το ποδια,η αλλιως push press...αν εκτελειται αυστηρα με τα ποδια ''κλειδωμενα'' ειναι το overhead press(OHP) κ.λ.π
    Αρκετες οι παραλλαγες

    Το ζητουμενο ειναι εσυ τι στοχο εχεις
    Το fucntional και το crossfit ειναι διαφορετικα πραγματα

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν στόχος σου είναι να αλλάξεις το σώμα σου, να το σμιλέψεις και να το χτίσεις, τότε αυτό θα το κάνει το bodybuilding.
    Από κει και πέρα βλέπεις τι σου αρέσει, τι σε ευχαριστεί και επιλέγεις.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν στόχος σου είναι να αλλάξεις το σώμα σου, να το σμιλέψεις και να το χτίσεις, τότε αυτό θα το κάνει το bodybuilding.
    Από κει και πέρα βλέπεις τι σου αρέσει, τι σε ευχαριστεί και επιλέγεις.
    Θέλω να χάσω λίγο βάρος 4-5 κιλά και ταυτόχρονα να αυξήσω μυικο τονο σε ώμους-χέρια και λίγο στήθος.
    Όσον αφορά για το τι επιλέγω.. δεν έχω κάποια επιλογή νομίζω.. τέτοια ώρα που μπορώ έχει το crossfit (που νομιζω θα μαρεσει, γιατι ειναι στο ιδιο γυμναστηριο με το functional, νομιζω οτι θα μου κανει και ενας προπονητης που μου εχει κανει καποιες φορες functional και κρατάειι μια ώρα). Η εναλλακτική μου είναι να πάω σ εκάποιο από τα γυμναστήρια κοντά μου που ειναι από αυτά τα οικονομικά που δεν κυκλοφορει γυμναστης να ασχοληθει μαζι σου και να επιστρεψω στα όργανα που δεν με τρελαινει σαν ιδεά.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kάνε αυτό που σε ευχαριστεί περισσότερο τοτε!
    Έχε στο νου σου όμως πως bodybuilding δεν είναι βαρετές ασκήσεις σε μηχανήματα. Μη σου πω πως η φιλοσοφία του είναι σκάλες ανώτερο από κρος φιτ που σακατεύει κόσμο..

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kάνε αυτό που σε ευχαριστεί περισσότερο τοτε!
    Έχε στο νου σου όμως πως bodybuilding δεν είναι βαρετές ασκήσεις σε μηχανήματα. Μη σου πω πως η φιλοσοφία του είναι σκάλες ανώτερο από κρος φιτ που σακατεύει κόσμο..
    Δεν θεωρώ βαρετές τις ασκήσεις στα μηχανήματα, αν δεν ειχα ακουσει για το κροσφιτ θα ημουν σε γυμναστηριο με μηχναηματα και δε θα χα προβλημα. Το κροσφιτ μαρεσει επειδη ειναι λιγοτερο μοναχικο απο το να σαιμονος στο γυμναστηριο και μαρεσει που εχω εναν προπονητη καπως πιο "δικο μου". Το κροσφιτ δεν ξερω γιατι σακατευει κοσμο, εγω ξερω οτι εκτελω σωστα τις ασκησεις που εμαθα στο functional, ελπιζω να μην σακατευτω..γιατι και η πυγμαχια που μαρεσει σακατευει κοσμο :P

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Το πρόβλημα με το Crossfit είναι ότι οι περισσότεροι θεωρούν Crossfit μόνο τα WoD's.
    Ενώ βέβαια για τους "επαγγελματίες" Crossfiters αποτελεί μόνο ένα μέρος της προπόνησης τους που περιλαμβάνει βάρη, αναερόβια κλπ.
    Αντίθετα το σύνηθες είναι να πηγαίνουν πολλοί να κάνουν μόνο τα τυχαία WoD's συν την προθέρμανση, αποθεραπεία με αποτέλεσμα να μην έχουν πολλοί το υπόβαθρο σωματικά και τεχνικά να κάνουν σωστά τις ασκήσεις και να υπάρχουν οι πολλοί τραυματισμοί.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crossfit ή Functional Training - Αρχάριος!
    By Desmond in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 28
    Last Post: 30-08-19, 20:05
  2. Crossfit και Λιποδιαλύτης
    By Niko_T in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 13-06-17, 21:31
  3. crossfit ή γυμναστηριο?
    By rodogeorge in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-16, 13:16
  4. Crossfit και Πρωτεΐνη ON
    By giandi in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-14, 20:38
  5. Functional Strength Training
    By jimbliz in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 511
    Last Post: 02-05-13, 12:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •