Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Δεν ξέρω τι θέλω!

    Γεια σας και καλώς σας βρήκα.Έχω ασχοληθεί "σπαστά" με wing tsun για περίπου εναμιση χρόνο.
    Ασχολήθηκα γιατί ο Δάσκαλος ήταν αυτό που θεωρώ Δάσκαλος για μένα και γιατι μου άρεσε η προπόνηση που έκανε !!!
    Πιθανότατα να αδικό την τέχνη ή ίσως πιο απλά να μην μου ταίριαξε , αλλά δεν ήταν η ίδια η τέχνη που με κράτησε στις προπονήσεις.
    Είμαι 46 χρονών 1,70 , 74 κιλά πολύ νευρικός , ιδιορυθμος , θέλω να αλάξω τρόπο ζωής (να κόψω το λίγο τσιγάρο που καπνίζω , τις μπύρες που πίνω τα βράδυα) και έχω και ένα γιο που μπαινει στην εφηβεία σιγά-σιγά.Σκέφτομαι σοβαρά τις Γιαπωνέζικες τέχνες που διδασκουν υπομονή και πειθαρχεία(αν και τσινάω στις τυπολατρείες) , αλλά δεν ξέρω αν θα μου ταίριαζε κάτι δυναμικό ή κάτι πιο τεχνικό!!
    Πάσα άποψη δεκτή!
    Είμαι απο θεσσαλονίκη κέντρο.
    Δίνω -απο οτι κατάλαβα- μεγάλη σημασία στον Δάσκαλο(και πιστεύω οτι καλά κάνω!)
    Όλη η βοηθειά σας πολύ καλοδεχούμενη!
    Λεωνίδας.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γενικά το wing chun δεν το έχω σε μεγάλη εκτίμηση αλλά εγώ το βλέπω απο την σκοπιά της αποτελεσματικότητας/αυτοάμυνας κλπ.

    Μπορείς να δοκιμάσεις και στο Budo με τον Νάσσο Γλυκή στην Τούμπα, διδάσκει Muay Thai και kick boxing, είναι εξαιρετικός. Διδασκει παραδοσιακό muay thai αλλά χωρίς τυπολατρείες, και με άψογη προπόνηση.

    Θα σου πρότεινα και Kyokushin karate απο τις ιαπωνικές, σκληρή τέχνη αλλά κοντά σε αυτό που ζητάς, έχει μια καλή σχολή κάπου στη Θεσσαλονίκη, αν σε ενδιαφέρει να ρωτήσω έναν φίλο που κάνει εκεί.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3

    Default

    Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!
    Θα δοκιμάσω οτι μου προτείνεις γιατί έτσι κι αλλιώς βρίσκομαι σε αυτήν την ψυχολογία αυτό τον καιρό. Αν βέβαια δεν στραβώσει το όλο πράμα με τον κορονοιό!
    Οφείλω , βέβαια , να όμολογήσω οτι η απόσταση απο το σπίτι είναι ένα κριτήριο που θα πρέπει να συνυπολογίσω γιατί όπως εχω αφήσει να γίνει κατανοητό εχω αρκετές υποχρεώσεις με την οικογένεια και την δουλειά!
    Για το καράτε , γιατί λες οτι είναι σκληρή τέχνη???
    Ο κουμπάρος μου πάει για μαύρη ζώνη στο Σότοκαν.
    Γενικά έχω επαφή σε τρείς -τέσσερις κατευθύνσεις.
    1. Χαπκίντο καπου στην Κ. Τούμπα.
    2.Wushu kwan
    3.Bujutsu κάπου στο κέντρο.
    4.Σότοκαν .
    5.Νιτζουτσου
    Και όμως παρόλες αυτές τις επιλογές σκέφτομαι και πολύ δυναμικά πράγματα : Kickboxing , Μουαι ται , μπόξ.
    Φοβάμαι πως τα δυναμικά δεν θα μπορώ να τα κάνω όμως αμα μεγαλώσω ή και οτι θα μου αφήσουν κουσουρια που θα τα συναντήσω στα γεράματα.
    Ίσως κάνω λάθος που σκέφτομαι έτσι αυτήν την στιγμή αλλά θέλω να βρώ κάτι και να αφιερωθώ σε αυτό!
    Επίσης είναι συμαντικό για μένα αλλά οχι απαραίτητο να μπορω να το εξασκώ και στο σπίτι. Π.χ. Το wing tsun εχει μια φόρμα (κάτα) που την έκανα σπίτι.
    Τέλος θα ήθελα να πώ ενα μεγάλο ευχαριστώ γιατί και μόνο που το συζητάω με βοηθάει να σκέφτομαι καλύτερα.
    Ξέρω έτσι κι αλλιώς οτι αμα δεν δοκιμάσω δεν θα εχω εικόνα δική μου.Και πάλι η εικόνα που σου δίνει μια τέχνη στην αρχή δεν έχει καμια σχέση με αυτήν που σου δίνει μετά απο ένα -δυο-τρεία χρόνια ας πούμε.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δεν ξερω τι να κάνω.... (Γυναικομαστία?)
    By ConstantinK in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 8
    Last Post: 10-11-16, 13:22
  2. Το ξέρω...θέλω πολύ δουλειά!
    By Theone26 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 25
    Last Post: 03-07-14, 20:18
  3. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.
    By tomassito in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 13-06-14, 16:09
  4. Δεν Ξέρω Τι Δίαιτα Να Κάνω
    By manos100 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 31-03-13, 15:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •