Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Η καθημερινότητα μου (Αλεξάνδρα)

    Καλησπέρα λοιπόν και από εδώ μετά από τη σύσταση του το τι πρέπει να κάνω ως νέο μέλος στο forum. Ξεκινάω με ένα μίνι βιογραφικό σχετικά με εμένα και αν καταλήξει σε σεντόνι συγχωρέστε με! ????????????
    Είμαι η Αλεξάνδρα 45 χρονών με έντονη φυσική κατάσταση έως και 2 χρόνια πριν. Γυμναστήριο 4_5 φορές την εβδομάδα. Τα τελευταία 2 χρόνια μετά από ένα γυναικολογικο πρόβλημα αναγκαστικά σταμάτησα μεχρι να χειρουργηθω (πριν 1 χρόνο). Πάντα ήμουν στα 555 κιλά εκτός από τις εγκυμοσύνες μου που έβαλα και έβγαλα μέσα σε 1,5 χρόνο σχεδόν 60 ολόκληρα κιλά... Επανήλθα όμως καλύτερη από πριν με τη γυμναστική μου και τη διατροφή μου. Τα τελευταία όμως δύο χρόνια λόγω του προβλήματος έβαλα 10 κιλά τα οποία όμως έχασα από τον Μάρτιο έως και τέλος Ιουλίου. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω χαλαρώσει σε σημείο που δε μπορώ να με βλέπω και γεμάτη κυτταρίτιδα. Ακόμα και στη κοιλιά μου. Από άσκηση πλέον το μόνο που κάνω είναι να περπατάω καθημερινά 1 ώρα και το τελευταίο μήνα κολύμπι γύρω στα 50 λεπτά. Πηρα μέσα στη καραντίνα λάστιχα, βαράκια και ένα μηχάνημα σαν ελλειπτικό (total crunch) αλλά δεν έχω διάθεση να γυμναστω με τίποτα... Έχω άρνηση για τα πάντα... Η διατροφή μου είναι όσο μπορώ η παρακάτω :
    Πρωινό 2 αυγά βραστά με 2 κουταλιές πιτουρο βρώμης κκαι 1 κουταλάκι ελαιόλαδο. Δέκατιανο:1 φρούτο συνήθως νεκταρινι. Μεσημεριανό πρωτεΐνη με σαλάτα ή όσπρια με σαλάτα ή λαδερά με μια φέτα ψωμί του τοστ ολικής και λίγο φέτα freevia 1% λιπαρά. Απογευματινο μια μπάρα δημητριακών και βραδινό γιαούρτι χαμηλων λιπαρών με 1 κουταλακι μέλι και ένα παξιμαδακι. Πίνω 1 λίτρο Λουίζα με πράσινο τσάι και ακόμα 2 λίτρα νερό. Αυτό που χρειάζομαι είναι σιγά σιγά να αρχίσω να ξανά γυμνάζομαι γιατί έχω πραγματικά απελπιστεί με τη χαλάρωση που αντιμετωπίζω. Ούτε όταν έβαλα έβγαλα τα 60 κιλά δεν είχα τέτοια χαλάρωση και κυτταρίτιδα. Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι 1,69 με ανοιχτή τη περιοχή της λεκάνης. Αυτά τα ολίγα από εμένα που τελικά κατέληξαν σε σεντόνι... ????????

  2. #2
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Και λοιπόν θα σου κάνω ποδαρικό!

    Μπραβο σου Αλεξάνδρα για όλη σου την προσπάθεια! Μπορείς να τα ξανακαταφέρεις αρκεί να υπάρχει θέληση, πείσμα και σωστή οργάνωση! <3

    Εμείς εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε!

    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  3. #3

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ πολύ Φωτεινή. Γυρίζω από διακοπές σε 1 εβδομάδα και θα προσπαθήσω δειλά δειλά να ξεκινήσω με τη βοήθεια σας γυμναστική από το σπίτι γιατί γυμναστήριο ο γιατρός μου δε μου επιτρέπει λόγω του ότι ανήκω σε ευπαθη ομάδα. Τότε σίγουρα θα χρειαστώ τις γνώσεις σας έτσι ώστε να βάλω τα γυαλια στους εφήβους πλέον γιους μου που καθημερινά μου λένε πως δε πρέπει να τα παρατάω ότι και αν έχει συμβεί με την υγεία μου!!!

  4. #4
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Καλώς ήρθες Αλεξάνδρα κ καλή αρχή στην προσπάθειά σου! Εμένα το forum με βοήθησε απίστευτα μέχρι τώρα!

    Για τη διάθεση για γυμναστική έχω να προτείνω το εξής: Βάλε την αγαπημένη σου μουσική, χόρεψε ,εκτονώσου, μόλις ζεσταθείς λιγάκι βάλε κι ένα motivational βιντεάκι (έχει κι εδώ στο forum) και ...βουρ!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  5. #5
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλή αρχή Αλεξάνδρα με το λογκ! :)

  6. #6
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα και από μένα. Εύχομαι να πετύχεις τους στόχους σου. Περαστικά αρχικά και μπράβο που δεν τα παρατάς και πολύ σημαντικό να ακολουθείς της οδηγίες του γιατρού. Μέσα στο σπίτι ίσως σε βοηθήσουν ασκήσεις με το βάρος του σώματος συν τα ελαφριά βαρακια που έχεις. Ψάξε στο YouTube έχει πολλές ασκήσεις για να δυναμώσεις. Καλή επιτυχία.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  7. #7

    Default

    Καλησπέρα σε όλους Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη σίγουρα θα τη χρειαστώ!!!! Πήραν παράταση οι διακοπές για 15 μέρες και επιστρέψαμε εχθές, οπότε ξεκίνησα από σήμερα zumba class από το Ίντερνετ και 1 ώρα περπάτημα. Σκέφτηκα να κάνω zumba 3 φορές την εβδομάδα ως αερόβιο και 3 ασκήσεις ενδυνάμωσης με βαρακια και λάστιχα. Το περπάτημα θα είναι καθημερινό για λόγους ψυχολογικής υποστήριξης.
    Πρωινό 2 αυγά μελατα με 2 κουταλιές πίτουρο βρώμης
    Δεκατιανο 2 αποξηραμένα σύκα (παραγωγή της μανούλας??)
    Μεσημεριανό 1 πακέτο μακαρόνια better than rise με 4 κουταλιές της σούπας κόκκινης σάλτσας με φρέσκια ντοματουλα και 1 αγγούρι σαλατα
    Απογευματινό 2 δαμάσκηνα και 1 μπάρα δημητριακών.
    Βραδυνο στις 9 1 γιαούρτι 2% λιπαρά με 1 χούφτα αμύγδαλα ανάλατα και 1 κουταλιά μέλι.
    Πίνω γύρω στα 3 λίτρα νερό την ημέρα.
    Στις διακοπές ευτυχώς δεν έβαλα καθόλου βάρος!!!! :-):-):-)
    Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι είμαι όλη αυτιά!

  8. #8
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by alexandratgk View Post
    Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι είμαι όλη αυτιά!
    Καλη Αρχη Αλεξανδρα!
    Μονη μου παρατηρηση ξεκινα να ζυγιζεις το φαγητο σου αν θες να εισαι ακριβης, με χουφτες κουταλια κλπ κινεισαι στα τυφλα

    Δες εδω :


    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!


    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.

  9. #9

    Default

    Πολύ χρήσιμα και τα 2 link που μου έστειλες. Αύριο θα πάρω ζυγαριά και θα ξεκινήσω αφού μελετήσω προσεκτικά το 1ο link, γιατί τώρα μου φάνηκε ακαταλαβοστικο από τη κούραση!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η Καθημερινότητα Μου :-)
    By psonara0 in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 230
    Last Post: 19-07-19, 11:51
  2. Γειά σε όλους - Αλεξάνδρα
    By alexandra in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 13
    Last Post: 04-09-08, 10:08
  3. Αλεξάνδρα Πασχαλίδου
    By GRF in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 0
    Last Post: 16-09-05, 05:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •