Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    New Member
    Join Date
    20-08-20
    Posts
    12

    Default Δύναμη & Όγκος στα 40

    Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

    Έχοντας μόλις πατήσει τα 40, αποφάσισα να δώσω λίγη προσοχή στο σώμα μου και να βελτιώσω την εικόνα την υγεία αλλά και την αυτοπεποίθησή μου πριν να είναι πολύ αργά...στο παρελθόν με θυμάμαι να ξαναλέω το ίδιο και να κάνω μια τρύπα στο νερό και να τα παρατάω μάλλον επειδή δεν είχα βρει το εσωτερικό μου κίνητρο και τον λόγο που το θέλω....αλλά συνέβησαν πολλά στραβά και ανάποδα το τελευταίο διάστημα που μου ριξαν τις σφαλιάρες που χρειαζόμουν, οπότε ας πούμε πως μου χει γεννηθεί ένα τεράστιο κίνητρο του να θέλω να γίνω καλύτερος σε όλα τα επίπεδα όσο ακόμα προλαβαίνω, και αυτή τη φορά δεν θα με αφήσω να μαλ***στώ ξανά...
    Στο πολύ μακρύ παρελθόν (ως πιτσιρικάς δηλαδή) έκανα στίβο για κάποια χρόνια και είχα μια κάποια σχετική επαφή με γυμναστήριο και ασκήσεις...αλλά τα τελευταία πολλά χρόνια είμαι στο μηδέν από πλευράς άθλησης οπότε θεωρούμαι (και είμαι) φουλ αρχάριος κάτι το οποίο φαίνεται και στο σώμα μου.

    Που βρίσκομαι τώρα: Ετών 40, ύψος 1,74 , βάρος 75kg. Διάπλαση "μικροκαμωμένου" γενικά που δεν σου γεμίζει το μάτι καθώς δεν έχω καθόλου ανεπτυγμένη πλάτη και ώμους, στήθος ελάχιστο, χέρια και πόδια λεπτά και αδύνατα....έχω λίγη κοιλίτσα και επίσης είμαι αρκετά αδύναμος όπως διαπιστώνω σε βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις (squats, deadlifts, bench press, military press κλπ) όπου ζορίζομαι ακόμα και με σχετικά λίγα κιλά...πχ squat ακόμα και με μόλις 40 κιλά με ζορίζει και τρέμουν πόδια...στρατιωτικές με μόλις 20 κιλά επίσης βγαίνουν με ζόρι αν θέλω να βγουν σωστά...

    Πού θέλω να πάω: Κτήνος ούτε θέλω ούτε μπορώ ίσως να γίνω στα 40 μου, αλλά θέλω πάση θυσία ένα αισθητά πιο καλαίσθητο και ανεπτυγμένο σώμα...να μην έχω πλέον αυτή την εικόνα του μικροκαμωμένου που με κοιτάω και δε με γουστάρω καθόλου...(οπωσδήποτε να γεμίσω-ανοίξω ειδικά στο πάνω μέρος και στα χέρια) και να δυναμώσω.

    Τι λέω να κάνω (και εδώ σας χρειάζομαι):
    Η πρώτη σκέψη ήταν να ξεκινήσω ένα καθαρό πρόγραμμα όγκου και να παίζω μία μυική τη φορά (5ήμερο σπλιτ) με 4 ασκήσεις για κάθε ομάδα, 4x12-8-6 σε πυραμίδα μέχρι εξάντλησης..η σκέψη ήταν να πάρω το μέγιστο που μπορώ σε υπερτροφία αλλά καταλήγω πως μάλλον δεν είναι το ιδανικό πλάνο για μένα καθώς:
    - Το βλέπω δύσκολο να μπορώ να το ακολουθήσω πιστά καθώς δεν θα έχω πάντα 5 μέρες τη βδομάδα διαθέσιμες....θα μου ταίριαζε πολύ περισσότερο ένα 3ήμερο εβδομαδιαίο πρόγραμμα βάσει των υποχρεώσεών και του χρόνου μου.
    - Στο μυαλό μου κάνουν κλικ και μου αρέσουν περισσότερο τα προγράμματα που παίζεις όλο το σώμα στην ίδια προπόνηση με βασικές πολυαρθρικές για όλο το σώμα...με χαλάει η ιδέα να πρέπει να περιμένω μια ολόκληρη βδομάδα για να ξαναπαίξω πλάτη πχ
    - Και βασικότερο όλων, με πρόγραμμα όγκου μπορεί να φουσκώσω πιο γρήγορα (πάντα με σωστή διατροφή εννοείται) αλλά πώς να μπω σε όγκο όταν είμαι τόσο αδύναμος ακόμα και δεν μπορώ να σηκώσω ούτε τα εύκολα κιλά???

    Η δεύτερη σκέψη είναι να ξεκινήσω κάτι σε Starting Strength 3x5 (full body πρόγραμμα δύναμης) σαν το εξαιρετικό πρόγραμμα που χει ποστάρει στο φόρουμ ο Αχιλλέας, με τις βασικές πολυαρθρικές μέρα παρά μέρα ώστε να αρχίσω να αποκτώ τη δύναμη που μου λείπει....μου κάνει απίστευτο κλικ σαν στυλ προπόνησης καθώς γουστάρω φουλ τις πολυαρθρικές με ελεύθερα βάρη όπως και την ιδέα πως μέρα παρά μέρα θα με γυμνάζω απ την κορφή ως τα νύχια κάθε φορά και δε θα βαριέμαι καθόλου, αλλά δεν ξέρω αν το 3x5 είναι κατάλληλο για μένα (εννοώ από πλευράς αριθμού σετ-επαναλήψεων)...σίγουρα χρειάζομαι δύναμη άρα είναι οκ οι λίγες επαναλήψεις με μαξ κιλά που θα ανεβαίνουν σε κάθε προπόνηση, αλλά θέλω και να γεμίσω ταυτόχρονα αλλάζοντας την μικροκαμωμένη εικόνα του κορμού μου όσο πιο σύντομα....με άλλα λόγια θέλω και να δυναμώσω φουλ, αλλά και να μεταμορφωθώ στο μέγιστο που μπορώ σε 12 μήνες από τώρα...μετά θα συνεχίσω ανάλογα με το τι θα χω καταφέρει έως τότε...

    *Σας προλαβαίνω λέγοντας πως εννοείται πως όλα τα παραπάνω θα συνδιαστούν με κατάλληλη διατροφή που έχω ήδη μελετήσει αρκετά, αλλιώς ξέρω πως θα κάνω μια τρύπα στο νερό...

    Παιδιά τι λέτε? Ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα που μπορώ να κάνω βάσει της ηλικίας και της άθλιας τωρινής εικόνας μου για να καταφέρω όσα θέλω τη χρονιά που μπαίνει? Πρόγραμμα δύναμης? Πρόγραμμα όγκου? Και τα δύο με κάποιο τρόπο?
    Last edited by ArgyrisK; 20-08-20 at 14:29.

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,654

    Default

    Φίλε Αργύρη καλωσόρισες.
    Καταρχήν ποτέ δεν είναι αργά να προσπαθήσεις να φτιάξεις το σώμα σου.
    Με τα δεδομένα που λες θεωρώ προτιμότερο να κινηθείς με κάποιο πρόγραμμα σαν το Starting Strength 3x5 που αναφέρεις ή κάποιo upper/lower με έμφαση αρχικά στη δύναμη.
    Άλλωστε ο όγκος εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη διατροφή. Αν τρως αρκετά όποιο πρόγραμμα και να κάνεις ειδικά αφού είσαι καινούριος στα βάρη θα δεις σημαντικές διαφορές.
    Κατ' εμέ ξεκίνα με αύξηση δύναμης και στην πορεία μπορείς να ανεβάσεις τον όγκο προπόνησης.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    New Member
    Join Date
    20-08-20
    Posts
    12

    Default

    Φίλε Μέμο σ ευχαριστώ κ συμφωνώ πως η διατροφή παίζει μέγιστο ρόλο στο όλο εγχείρημα αλλά εκεί έχω ήδη καταλήξει στο τι πρέπει να κάνω....
    Στο πρόγραμμα γυμναστικής είναι που ψάχνομαι λίγο ακόμα, αν κ εγώ νομίζω πως με πρόγραμμα δύναμης θα πρέπει να ξεκινήσω με βάσει όσα έχω μελετήσει κ με βάση την καταστασή μου. Σαν ρουτίνα-ασκήσεις κλπ μου αρέσει φουλ το starting strength, απλώς θέλω να σιγουρευτώ πως αυτό το εύρος 3x5 σετ-επαναλήψεων θα ικανοποιήσει και το στόχο μου για μέγιστη δυνατή υπερτροφία τους μήνες που έρχονται, πέρα από δύναμη θέλω οπωσδήποτε να βλέπω και στον καθρέφτη μου έναν άλλο τύπο όσο περνάνε οι μήνες...
    Last edited by ArgyrisK; 20-08-20 at 15:12.

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,654

    Default

    Αργύρη όπως σου ανέφερα και με πρόγραμμα 3χ5 ο όγκος θα έρθει ειδικά αν κινείσαι υπερθερμιδικά ή έστω ισοθερμιδικά.
    Πολλοί παλιοί bodybuilders γυμνάζονταν με τέτοια προγράμματα ή 5χ5 στις βασικές ασκήσεις.
    Σε κάθε περίπτωση μπορείς να εναλλάσσεις μέρες με 3χ5 και μέρες με 3χ8-12.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Αργυρη Καλωσορισες
    Στη φαση που βρισκεσαι η υπερτροφια και δυναμη πανε παρεα,οπως σου ειπε και ο Μεμος
    Τα προγραμματα δυναμης τυπου Strarting Strenth και Stronglifts ειναι οτι πρεπει για την περιπτωση σου,το σημαντικοτερο κερδος που θα εχεις απο αυτα ειναι οτι θα μαθεις καλα τις βασικες πολυαρθρικες και δεν θα ταλαιπωρεις το σωμα σου με πολλες ασκησεις απομονωσης
    Οταν βαλεις τις βασεις,τοτε μπορεις να κοιταξεις και κατι αλλο.
    Εγω μετα απο αποχη πολλων ετων,πριν δυο χρονια ξεκινησα το Stronglift και μεσα σε ενα εξαμηνο,ισως και λιγο παραπανω,με ανεβασε σε πολυ καλα επιπεδα(και ειμαι 52 ετων οχι 40 που εισαι εσυ)

    Ριξε μια ματια στο stronglifts,εχει και ενα app που θα σε κατευθυνει καταλληλα
    https://stronglifts.com/5x5/

  6. #6
    New Member
    Join Date
    20-08-20
    Posts
    12

    Default

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ και τους δύο...την χρειαζόμουν την επιβεβαίωση πριν ξεκινήσω!

    Φίλε Mikelangelo ίδιας φιλοσοφίας με το starting strength είναι όπως βλέπω και το stronglifts... με μεγαλύτερο όγκο προπόνησης ωστόσο, αλλά θα το κοιτάξω ακόμα καλύτερα....κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θα πρέπει να προτιμήσω το ένα ή το άλλο για την δική μου περίπτωση?

  7. #7
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by ArgyrisK View Post
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ και τους δύο...την χρειαζόμουν την επιβεβαίωση πριν ξεκινήσω!

    Φίλε Mikelangelo ίδιας φιλοσοφίας με το starting strength είναι όπως βλέπω και το stronglifts... με μεγαλύτερο όγκο προπόνησης ωστόσο, αλλά θα το κοιτάξω ακόμα καλύτερα....κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θα πρέπει να προτιμήσω το ένα ή το άλλο για την δική μου περίπτωση?
    .....ισως επειδη σε ενδιαφερει η υπερτροφια ,να σε βολεψει καλυτερα το Stronglifts....θεωρητικα παντα με το Starting Strength θα εχεις λιγο καλυτερη βελτιωση καθαρα στο κομματι της δυναμης.
    Παντως ειναι προγραμματα,που υπαρχουν για πολλες δεκαετιες,με εγγυημενα καλα αποτελεσματα,αρκει να τα ακολουθεις οπως ειναι και να μην προσθετεις τιποτα παραπανω

    Το σημαντικοτερο λαθος που κανουν αρχαριοι σε τετοια προγραμματα ειναι να βαζουν εξτρά ασκησεις συμπληρωματικές-απομωνοτικες,θεωροντας οτι ετσι θα εχουν καλυτερα αποτελεσματα......μην το κανεις!!!

  8. #8
    New Member
    Join Date
    20-08-20
    Posts
    12

    Default

    ..Νομίζω κ εγώ πως όσο κοιτάζω το 5x5 stronglifts τόσο μου κάνει ένα κλικ περισσότερο απ το 3x5 starting strength και λόγω απλότητας και λόγω των λίγων παραπάνω σετ που θα με βοηθήσουν καλύτερα και σε όγκο.....
    Ωστόσο το μόνο σημείο που με προβληματίζει είναι πως το stronglifts δεν έχει καθόλου pull ups (μονόζυγο) όπως έχει το starting strength μετά το 2ο μήνα...θέλω οπωσδήποτε να ανοίξω την πλάτη μου (πέρα από γέμισμα) και σκέφτομαι αν οι κωπηλατικές του stronglifts είναι αρκετές....

    Απ την στιγμή που και τα δύο είναι προγράμματα με βαριές πολυαρθρικές ασκήσεις που γυμνάζουν τα πάντα και απαιτούν μαξ κιλά και φουλ ξεκούραση, σίγουρα δεν σκόπευα να προσθέσω τίποτα για να μην πέσω στην παγίδα......αλλά το μονόζυγο ομολογώ πως το σκέφτομαι...νομίζω και ο Αχιλλέας σε κάποιο ποστ που αφορούσε το stonglifts είχε αναφέρει πως θα μπορούσαν να προστεθούν έλξεις...θα το αναζητήσω ώστε να καταλήξω, αλλά και τα δύο είναι εξαιρετικά οπότε μάλλον δεν χρειάζεται να το πολυκουράζω το θέμα!

    Ευχαριστώ και πάλι φίλε :)
    Last edited by ArgyrisK; 20-08-20 at 18:46.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Το ζητουμενο Αργυρη ειναι να καταλαβεις τη "φιλοσοφια" αυτων των προγραμματων
    Δεν στοχευεις σε σημεια μεμονωμενα,αλλα συνολικα......δεν κανεις δηλαδη squats μονο για τα ποδια,αλλα για γενικη αναπτυξη και δυναμη,αλλωστε το squat δεν ειναι ασκηση μονο για τα ποδια,οπως και το deadlift.
    Θα δυναμωσεις και θα αναπτυχθεις μην ανησυχεις η πλατη σου θα μεγαλωσει απο τις κωπηλατικες και τα deadlifts...........μετα απο ενα τριμηνο που θα εχεις παρει τα πανω σου ισως να προσθεσεις και μονοζυγο αν θελεις

  10. #10
    New Member
    Join Date
    20-08-20
    Posts
    12

    Default

    Με κάλυψες πλήρως φίλε, ξεκινάω έτσι λοιπόν και από κει κ πέρα όλα εξαρτώνται απ την υπομονή, επιμονή και συνέπειά μου!

    Σ ευχαριστώ πολύ

  11. #11
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε. Θα τα καταφέρεις αρκεί να έχεις υπομονή και επιμονή. Όλοι μας από κάπου ξεκινήσαμε.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    20-08-20
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Καλησπέρα φίλε. Θα τα καταφέρεις αρκεί να έχεις υπομονή και επιμονή. Όλοι μας από κάπου ξεκινήσαμε.
    Φίλε σ ευχαριστώ πολύ....η ψυχολογία και το κίνητρο είναι το παν και δεν πήγαινε άλλο με την αναβλητικότητά μου......μόλις περάσει αυτό το πρώτο στάδιο της προσαρμογής κ σε λίγους μήνες αρχίζω να βλέπω τα πρώτα αποτελέσματα, νομίζω θα με μπουστάρει ακόμα περισότερο ώστε να μην τα παρατήσω.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    20-08-20
    Posts
    12

    Default

    Παιδιά καλημέρα, έχοντας ήδη ξεκινήσει το πρόγραμμά μου έχω μια ερώτηση σχετικά με τις άρσεις θανάτου...

    Την άσκηση την έχω μελετήσει άπειρες φορές με σχετικά βίντεο διάβασμα κλπ ώστε να την κάνω σωστά και με ασφάλεια, οι οδηγίες και τα σημεία προσοχής είναι ξεκάθαρα, αλλά ότι κ να κάνω, κατά το αρχικό μου στήσιμο (ακριβώς πριν σηκώσω δηλαδή) παρατηρώ στον καθρέφτη πως δεν μπορώ να κρατήσω εντελώς ευθεία την πλάτη μου όπως πρέπει με τίποτα....πάντα έχω μια ελαφριά καμπούρα στο πάνω μέρος της πλάτης την ώρα που είμαι στημένος και κρατάω τη μπάρα έτοιμος να σηκώσω...ακόμα και χαμηλότερα να κατεβάσω τους γοφούς τουρλωμένους προς τα πίσω και να λυγίσω ακόμα περισσόερο τα γόνατα, πάντα έχω αυτή τη μικρή καμπούρα ψηλά στην πλάτη όσο κ αν προσπαθώ να φέρω και τους ώμους πίσω για να ισιώσω πριν ξεκινήσω....και σημειώνω πως μιας κ τώρα ξεκινάω, ξεκίνησα με μόλις 40 κιλά βάρος...Αυτό που διαπιστώνω είναι πως αν η μπάρα ήταν ακουμπισμένη λίγα εκατοστά ελαφρώς πιο ψηλά απ το έδαφος, τότε το αρχικό μου στήσιμο θα επετρεπε να έχω εντελώς ίσια πλάτη....όταν η μπαρα όμως είναι στο πάτωμα δε μπορώ με τίποτα να είμαι εντελώς ίσως. Επίσης, μετά από μόλις 3 σετάκια των 5, ακόμα κ μ αυτό το μικρό βάρος, σέρνομαι μετά κυριολεκτικά....καμιά άλλη άσκηση δε με ζορίζει τόσο....Να σημειώσω επίσης πως λόγω συνθηκών κλπ γυμναζομαι σπίτι (έχω όλα τα απαραίτητα...ελέυθερα, πάγκους, όργανα κλπ) με αποτέλεσμα να μην έχω δυνατότητα να αφήσω τη βαρύτητα να κάνει δουλειά στο κατέβασμα της μπάρας όπως θα έπρεπε, με αποτέλεσμα να υπάρχει και αρνητικό σκέλος στην άσκηση καθώς προσπαθώ να κατεβάζω σχετικά ελεγχόμενα και δεν αφήνω τη μπάρα να κατεβαίνει κυρίως απ τη βαρύτητα για να μην διαλύσω το πάτωμα...

    Με βάση όλα τα παραπάνω και με τον φόβο που έχω για τυχόν τραυματισμό λόγω των αρνητικών αλλά και του καμπουριάσματος στο πάνω μέρος της πλάτης που ανέφερα, υπάρχει κάποια ασφαλής αλλά εξίσου αποδοτική εναλλακτική πέρα από τις άρσεις? Ξέρω θα πέσετε να με φάτε καθώς πάω να αντικαταστήσω μια από τις βασικότερες ασκήσεις που υπάρχουν, αλλά δε νιώθω τόσο σίγουρος για τη συνέχεια με την συγκεκριμένη....νιώθω να με πιάνει απίστευτα καλά χαμηλά στην πλάτη και τη γουστάρω φουλ αλλά ειδικά όταν θα αρχίσουν να ανεβαίνουν τα κιλά την φοβάμαι την όλη φάση με τις άρσεις. Σκέφτηκα πχ να παίξω με καλημέρες αντί άρσεων αλλά όπως το σκέφτομαι δεν θα μπορώ να ανεβάσω κιλά στις καλημέρες για λόγους ασφάλειας οπότε μια τρύπα στο νερό....σκέφτηκα και ραχιαίους με βάρος αλλά δεν ξέρω αν θα κάνω δουλειά...τι προτείνετε???
    Last edited by ArgyrisK; 24-08-20 at 13:46.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Βγάλε ένα βίντεο να δούμε ακριβώς πως κάνεις την εκτέλεση. Θα μας βοηθήσει πολύ. Λόγο ποστ αν δεν σε αφήσει, μπορείς να μου στείλεις το λινκ να το βάλω εγώ.

    Στο πάτωμα θα βάλεις δάπεδο που απορροφά κραδασμούς και προστατεύει, αλλιώς δεν γίνεται δουλειά.
    Last edited by Kardoula; 24-08-20 at 13:46.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    20-08-20
    Posts
    12

    Default

    καρδούλα thanks, θα προσπαθήσω να με βγάλω ένα βίντεο να δείτε τι συμβαίνει

    υγ. καλή η ιδέα για το δάπεδο....δεν ήξερα πως υπάρχει κάτι τέτοιο...θα το ψάξω μιας κ το θέμα των αρνητικών που αναγκάζομαι να κάνω είναι major
    Last edited by ArgyrisK; 24-08-20 at 14:09.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    20-08-20
    Posts
    12

    Default

    καρδούλα, έβγαλα μόλις ένα βιντεάκι όπως μου είπες ώστε να δεις-δείτε τι εννοώ....το τράβηξα με το κινητό κ το αποθήκευσα στο pc μου...είναι 43MB....όμως πώς το ανεβάζω στο ποστ? δεν το χω ξανακάνει κ δεν έχω ιδέα!

    Update: θα προσπαθήσω από youtube, ελπίζω να τα καταφέρω.
    Last edited by ArgyrisK; 24-08-20 at 14:14.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    20-08-20
    Posts
    12

    Default

    Το βιντεάκι είναι έτοιμο (youtube) αλλά ούτε στο ποστ εδώ με αφήνει να το βάλω ως Link, ούτε με private message μπορώ να στο στείλω (έχω λίγα ποστ γι αυτό) :/ Τι πρέπει να κάνω???

  18. #18
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Αργυρη....ψυχραιμια!!!
    Καταρχην οι Αρσεις Θανατου,αν και φαινομενικά φαινεται ευκολη και φυσικη ασκηση,ειναι μαλλον η δυκολοτερη στη εκτελεση της
    Φυσικα και τωρα που εισαι αρχαριος θα σερνεσαι και αυτο γιατι συμμετεχει ολο το σωμα στην εκτελεση......εδω και οι προχωρημενοι σερνονται με αυτη την ασκηση....αλλωστε και ο σκοπος της αυτος ειναι...αλλα τα κερδη απο αυτην ειναι τεραστια....χωρις αυτη την ασκηση δεν νοειται καν προπονηση δυναμης.

    Ξεκινας απο τα βασικα,μην πολυσκεφτεσαι και το κυριοτερο ΜΗΝ και το τονιζω αυτο..ΜΗΝ κοιτας καθρεπτες οταν εκτελεις τις βασικες ασκησεις
    Το καμπουριασμα της πλατης ειδικα της πανω ειναι σχετικο,εχει να κανει και πολλες φορες με την ανατομια μας
    Επισης το σωστο σημειο για να ξεκινησεις τις αρσεις θανατου ειναι οταν το υψος της μπαρας,ειναι οταν ειναι φορτωμενη με 20αρηδες δικους....εσυ προφανως που τωρα ξεκινας εχεις μικροτερους δισκους αρα η μπαρα ειναι χαμηλοτερα....αυτο απο μονο του σε βαζει σε μια δυσκολοτερη σταση
    Οσο για τα βιντεο που κοιτας,ξεκινας απο τα βασικα
    Δες αυτα για αρχη και μονο αυτα και το συζηταμε
    https://youtu.be/19ZeTrLZdyQ


    .....και μη φοβασαι τοσο για τη μεση σου ,οσο δυναμωνεις τοσο θα βελτιωνεσαι
    https://youtu.be/wYREQkVtvEc


    Επισης προσπαθησε να καταλαβεις οτι Deadlifts ειδικα όταν κανουμε προγραμματα δυναμης δεν τις κανουμε για να ¨πιασουμε¨ χαμηλα την πλατη η τους δικεφαλους κ.λ.π...δεν ειναι ασκηση απομονωσης.....προσπαθησε να βγαλεις τελειως απο το μυαλο σου οτι τις πολυαρθρικες γενικα τις κανουμε για να ¨πιασουμε¨ συγκεκριμενα σημεια του σωματος μας...οι προπονησεις δυναμης δεν λειτουργουν ετσι...δεν ειναι σωματοδομηση

    Τα deadlifts δεν εχουν αντικατασταση....εχουν ομως συμπληρωματικες που σε βοηθανε να εκτελεις καλυτερα τα deadlifts Conventional...και αυτες ειναι και οι καλημερες και οι romanian κ,λ,π....
    Last edited by Mikelangelo; 24-08-20 at 15:49.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    20-08-20
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post

    Το καμπουριασμα της πλατης ειδικα της πανω ειναι σχετικο,εχει να κανει και πολλες φορες με την ανατομια μας
    Επισης το σωστο σημειο για να ξεκινησεις τις αρσεις θανατου ειναι οταν το υψος της μπαρας,ειναι οταν ειναι φορτωμενη με 20αρηδες δικους....εσυ προφανως που τωρα ξεκινας εχεις μικροτερους δισκους αρα η μπαρα ειναι χαμηλοτερα....αυτο απο μονο του σε βαζει σε μια δυσκολοτερη σταση
    Οσο για τα βιντεο που κοιτας,ξεκινας απο τα βασικα
    Δες αυτα για αρχη και μονο αυτα και το συζηταμε
    https://youtu.be/19ZeTrLZdyQ


    .....και μη φοβασαι τοσο για τη μεση σου ,οσο δυναμωνεις τοσο θα βελτιωνεσαι
    https://youtu.be/wYREQkVtvEc

    .
    Φίλε Mikelangelo σ ευχαριστώ πολύ....το πρώτο που σκέφτηκα κ εγώ είναι πως ίσως μια χαρά εκτελώ απλά η ανατομία μου (ελαφριά κύρτωση) με κάνει να έχω αυτή την σχετική "καμπούρα" στις άρσεις ότι και να κάνω....γενικά ως ανατομία όταν σκύβω τον κορμό μου περισσότερο από 45 μοίρες πάντα έχω αυτή την καμπούρα και δεν ισιώνω με τίποτα...χρόνια τωρα...και το καθισιό έπαιξε το ρόλο του.
    Επίσης το περί ύψους μπάρας, αυτό ξεκάθαρα το διαπίστωσα κ εγώ κ μάλλον έχει να κάνει και με το παραπάνω....αναγκάζομαι να σκύβω πολύ περισσότερο για να φτάσω τη μπαρα καθώς χρησιμοποιώ πολύ μικρούς 5άριδες δίσκους προς το παρον στη μπαρα (θα αγοράσω σύντομα μεγαλύτερους) οπότε μάλλον κανει τα πράγματα χειρότερα.
    Anyway, μόνο το θέμα του τραυματισμού με φοβίζει αλλιώς θα έμπαινα πιο αεράτα (ήδη βλέπω πως μπορώ να σηκώσω saf;vw περισσότερα απ τα 40kg που ξεκίνησα αλλά πρώτον θέλω να συνηθίσουν οι αρθ΄ρωσεις μου λόγω αποχής και δευτερον με φρενάρει αυτός ο φόβος που λεω.
    Θα δω και θα ξαναδώ τα βιντεάκια που πόσταρες και θα διώξω κ τον καταραμένο καθρέφτη που μάλλον πιο πολύ με αγχώνει κατά την εκτέλεση παρά καλό μου κάνει.

    Σ ευχαριστώ κ πάλι φίλε!

  20. #20
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Παρακαλω Αργυρη
    Το σημαντικο ειναι να μαθεις σωστα τη κινηση,σε ολες τις βασικες....το βαρος προς το παρον μην σε απασχολει....και με αδεια τη μπαρα,θα κανεις δουλεια.
    Αν εστιασεις τωρα πολυ,στην κατανοηση της σωστης τεχνικης,θα κερδισεις πολλα στο μελλον και θα αποφυγεις και πολλους τραυματισμους
    Μη πεσεις στην παγιδα που εχουμε πεσει ολοι,δηλαδη στο κυνηγι του βαρους,στο κυνηγι να αυξανουμε το βαρος στη μπαρα.....δεν δυναμωσε κανεις αυξανοντας το βαρος αλογιστα,αλλα εχοντας ενα σωστο μεθοδικο προγραμμα και στοχο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εφηβικο - Ογκος/Δυναμη - κλπ
    By Aris123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 27
    Last Post: 12-05-17, 00:06
  2. Δύναμη Και Όγκος - Πως Συνδέονται;
    By Tzoni guitar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 03-07-14, 22:01
  3. Όγκος και δύναμη
    By geeko in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-05, 10:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •