Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Default Υπολογισμός θερμίδων

    Καλημέρα σε όλο το forum. Μετά από τους υπολογισμούς που έκανα πρέπει να καταναλωνω 1600 θερμίδες για απώλεια λίπους. (ο μακροπροθεσμος στόχος μου είναι η γράμμωση, απώλεια κυτταρίτιδας).
    120 γρ. πρωτεΐνη
    200γρ.υδατανθρακες
    80γρ. λίπους.
    Η ερώτηση μου είναι τις 1600 θερμίδες τις υπολογίζω καθαρές δηλαδή αφού αφαιρέσω τις θερμίδες τις άσκησης ή τρώω 1600 θερμίδες ανεξάρτητα με την καθημερινή δραστηριότητα μου?

  2. #2
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Η δραστηριότητα είναι ήδη υπολογισμένη στις 1600 θερμίδες, από τον συντελεστή δραστηριότητας


    Δες εδώ, 3η μέθοδος, βήμα 2 + 3

    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  3. #3
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλησπερα Αλεξανδρα!

    Οταν εχεις για στοχο την απωλεια βαρους, δεν σε ενδιαφερουν τοσο οι υπολογισμοι για το ποσο " θα επρεπε" να φας, αλλα πιο πολυ σε νοιαζει " ποσες θερμιδες καταναλωνεις τωρα".

    Βαλε κατω αυτα που καταναλωνεις τωρα και υπολογισε τα και μετα συζηταμε παλι για μειωση θερμιδων.

    Τα 80 γρ λιπος ειναι αρκετά, γιατι τοσο πολυ?
    Ποσα κιλα εισαι τωρα και που θελεις να φτασεις ?

    Στην ερωτηση σου, οταν λεμε 1600 θερμιδες , εννοουμε οτι αυτες θα τρως, ανεξαρτητα απο τη δραστηριοτητα σου :)

  4. #4

    Default

    Τα 80 γρ λιπος ειναι αρκετά, γιατι τοσο πολυ?
    Ποσα κιλα εισαι τωρα και που θελεις να φτασεις ?
    Είμαι 55 κιλά και θέλω να φτάσω 52. Μου έβγαλε για απώλεια λίπους 1600 θερμίδες εκ των οποίων το 20% πρέπει να είναι λίπος. 320/4=80 γρ. Έχω υπολογίσει κάτι λάθος? Σήμερα ξεκίνησα μετά από μελέτη του forum για το τι και πως πρέπει να καταναλωνω ημερησίως.

  5. #5

    Default

    Η δραστηριότητα είναι ήδη υπολογισμένη στις 1600 θερμίδες, από τον συντελεστή δραστηριότητας



    Τι κρίμα.... χαχαχαχαχαχα Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Να τα παρουμε ενα ενα.

    Για το λιπος πρωτα , θελεις λες 20% να ειναι λιπος.

    1600 x 0.2 = 320 θερμιδες θα προερχονται απο λιπος.

    Αλλα , 1 γραμμαριο λιπος εχει 9 θερμιδες. Αρα 320 / 9 = 35,5 γρ. λιπος.

    ( το οποιο αν θες τη γνωμη μου παραειναι χαμηλο, οπως το 80 παραειναι ψηλο για γυναικα 55 κιλων)

    Θα σου εξηγησω γιατι λεω οτι σε νοιαζει τι τρως τωρα.

    Αν εσυ αυτη τη στιγμη τρως 2000 θερμιδες για να διατηρεισαι σε αυτα τα κιλα , ειναι λαθος να πας στις 1600 απευθειας, ειναι μεγαλη μειωση.

    Αν απο την αλλη εχεις πεθανει στη διαιτα εδω και καιρο και τρως 1400 θερμιδες , με τις 1600 θα βαλεις βαρος αντι να χασεις.

    Καταλαβαινεις οτι ειναι σχετικό το πως θα κινηθεις.


    Προσπαθησε να υπολογισεις οσο γινεται τι τρως τωρα για να παμε παρακατω, τα κιλα σου ειναι ηδη χαμηλα και 3 κιλακια που θες να χασεις δεν ειναι τιποτα , θα τα καταφερεις ευκολα :)

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Να τα παρουμε ενα ενα.

    Για το λιπος πρωτα , θελεις λες 20% να ειναι λιπος.

    1600 x 0.2 = 320 θερμιδες θα προερχονται απο λιπος.

    Αλλα , 1 γραμμαριο λιπος εχει 9 θερμιδες. Αρα 320 / 9 = 35,5 γρ. λιπος.

    ( το οποιο αν θες τη γνωμη μου παραειναι χαμηλο, οπως το 80 παραειναι ψηλο για γυναικα 55 κιλων)

    Θα σου εξηγησω γιατι λεω οτι σε νοιαζει τι τρως τωρα.

    Αν εσυ αυτη τη στιγμη τρως 2000 θερμιδες για να διατηρεισαι σε αυτα τα κιλα , ειναι λαθος να πας στις 1600 απευθειας, ειναι μεγαλη μειωση.

    Αν απο την αλλη εχεις πεθανει στη διαιτα εδω και καιρο και τρως 1400 θερμιδες , με τις 1600 θα βαλεις βαρος αντι να χασεις.

    Καταλαβαινεις οτι ειναι σχετικό το πως θα κινηθεις.


    Προσπαθησε να υπολογισεις οσο γινεται τι τρως τωρα για να παμε παρακατω, τα κιλα σου ειναι ηδη χαμηλα και 3 κιλακια που θες να χασεις δεν ειναι τιποτα , θα τα καταφερεις ευκολα :)
    Δεν είχα μπει στη διαδικασία να μετράω θερμίδες οπότε δε μπορώ να απαντήσω με σιγουριά πόσες κατανάλωναν. Έκανα όμως σχετικά διατροφή με το μέγιστο, με αυτά που βλέπω ως 1600 θερμίδες, 1800 με 2000. Να ξεκινήσω δηλαδή με 1800 ημερησίως και βλέπω αν αυξάνεται η ζυγαριά η μειώνεται στην εβδομάδα και καταλήγω? Σε ευχαριστώ πολύ πολύ Κωνσταντίνα.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by alexandratgk View Post
    Δεν είχα μπει στη διαδικασία να μετράω θερμίδες οπότε δε μπορώ να απαντήσω με σιγουριά πόσες κατανάλωναν. Έκανα όμως σχετικά διατροφή με το μέγιστο, με αυτά που βλέπω ως 1600 θερμίδες, 1800 με 2000. Να ξεκινήσω δηλαδή με 1800 ημερησίως και βλέπω αν αυξάνεται η ζυγαριά η μειώνεται στην εβδομάδα και καταλήγω? Σε ευχαριστώ πολύ πολύ Κωνσταντίνα.
    ναι, καλύτερα να το κανεις ετσι για να ξερουμε τη συντηρηση σου. Οποιαδηποτε αυξηση η μειωση θα ειναι μικρη αν θες να βελτιωθει η χαλαρωση, οχι αποτομες αλλαγες πανω ή κατω.

    Επισης να εχεις στο μυαλο σου οτι αυτο που οι γυναικες λεμε " συσφιξη" πετυχαινεται με αυξηση μυικης μαζας και μειωση λιπους. Ιδανικα λοιπον εκτος απο το αεροβιο που ειδα οτι κανεις σε αλλο ποστ σου, να μπεις και στο γυμναστηριο σιγα σιγα και να χρησιμοποιεις λιγα βαρη.

    Ειναι διαδικασια που θελει υπομονη αλλα οι αλλαγες πανω σου θα σου δινουν κουραγιο να συνεχισεις :)

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    ναι, καλύτερα να το κανεις ετσι για να ξερουμε τη συντηρηση σου. Οποιαδηποτε αυξηση η μειωση θα ειναι μικρη αν θες να βελτιωθει η χαλαρωση, οχι αποτομες αλλαγες πανω ή κατω.

    Επισης να εχεις στο μυαλο σου οτι αυτο που οι γυναικες λεμε " συσφιξη" πετυχαινεται με αυξηση μυικης μαζας και μειωση λιπους. Ιδανικα λοιπον εκτος απο το αεροβιο που ειδα οτι κανεις σε αλλο ποστ σου, να μπεις και στο γυμναστηριο σιγα σιγα και να χρησιμοποιεις λιγα βαρη.

    Ειναι διαδικασια που θελει υπομονη αλλα οι αλλαγες πανω σου θα σου δινουν κουραγιο να συνεχισεις :)
    Δυστυχώς δε μπορώ να πάω γυμναστήριο λόγω του ότι είμαι ευπαθης ομάδα ( ολική αφαίρεση λόγω καρκίνου) και μου απαγορεύει ο γιατρός να μπω σε γυμναστήριο λόγω covid μέχρι τουλάχιστον τον επόμενο Μάρτη που θα κάνω τις νέες μου εξετάσεις. Κάνω όμως ασκήσεις με βάρη στο σπίτι 3 φορές την εβδομάδα 40 με 50 λεπτά. Προς το παρόν πρέπει να αρκεστώ σε αυτό.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by alexandratgk View Post
    Δυστυχώς δε μπορώ να πάω γυμναστήριο λόγω του ότι είμαι ευπαθης ομάδα ( ολική αφαίρεση λόγω καρκίνου) και μου απαγορεύει ο γιατρός να μπω σε γυμναστήριο λόγω covid μέχρι τουλάχιστον τον επόμενο Μάρτη που θα κάνω τις νέες μου εξετάσεις. Κάνω όμως ασκήσεις με βάρη στο σπίτι 3 φορές την εβδομάδα 40 με 50 λεπτά. Προς το παρόν πρέπει να αρκεστώ σε αυτό.
    καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολη η κατασταση και αναγκαστικά προσαρμοζόμαστε.
    Δεν πειραζει, ότι καλυτερο μπορεις να κανεις με γυμναστικη στο σπιτι τότε!

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολη η κατασταση και αναγκαστικά προσαρμοζόμαστε.
    Δεν πειραζει, ότι καλυτερο μπορεις να κανεις με γυμναστικη στο σπιτι τότε!

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αλεξάνδρα, ακόμα και στο σπίτι μπορείς να κάνεις εξαιρετικές προπονήσεις. Αρκεί να υπάρχει θέληση!
    Ανέβασε τη συχνότητα σε 4 φορές. Μέχρι τώρα τι κάνεις;

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αλεξάνδρα, ακόμα και στο σπίτι μπορείς να κάνεις εξαιρετικές προπονήσεις. Αρκεί να υπάρχει θέληση!<br>
    Ανέβασε τη συχνότητα σε 4 φορές. Μέχρι τώρα τι κάνεις;
    <br>
    <br>
    Καλημέρα Καρδούλα. Σου βάζω ένα link για να καταλάβεις πάνω κάτω τι κάνω. Ξεκίνησα από Δευτέρα και κάνω μέρα παρά μέρα ανάλογο πρόγραμμα με αερόβιο τις άλλες μέρες zumba συν καθημερινό περπάτημα 6 μέρες μια ώρα περίπου λόγω του ότι με βοηθάει στη ψυχολογία μου. . Κάνω τρεις και τρεις και αφήνω κενό τη μία μέρα για να ξεκουράζομαι. Αν είναι να κάνω 4 μέρες βάρη θα πρέπει να κάνω 2 zumba. Δε ξέρω τι είναι καλύτερο γιαυτό θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ξεκίνησα δειλά δειλά. <br>
    youtu.be/qb3G8RhcT4U<br><br>Βρήκα και αυτό ψάχνοντας στο forum.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=50358&nbsp; Προγράμματα Ασκήσεων Γυμναστικής Στο Σπίτι - Βίντεο YouTube ?τα βαζω ετσι γιατι δε μου επιτρεπει ακομα να βαλω ολοκληρο το link

    Last edited by alexandratgk; 02-09-20 at 12:58.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υπολογισμός Θερμίδων
    By TheoPapapdim in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 16-08-16, 19:48
  2. Υπολογισμός Θερμίδων
    By Goanna in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 10-05-16, 20:59
  3. Υπολογισμός Θερμίδων
    By mitsos88 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 20-12-15, 01:49
  4. Υπολογισμός Θερμίδων
    By bodymanfitness in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 17-08-15, 23:24
  5. Υπολογισμός θερμίδων
    By giannis12345 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-05-15, 15:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •