Γεια στο ομορφο παρεακι, ειμαι ο Κωστας απο Θεσσαλονικη ειμαι 20 ετων και αποφασισα τελικα να ανοιξω ενα account καθως βλεπω και υπαρχει πολυ χρησιμο υλικο εδω, ειδικα για αρχαριους σαν και εμενα που τωρα ξεκινανε το ταξιδι τους.

Μεχρι και πριν 3 χρονια ζυγιζα πανω απο 110 κιλα μεχρι που πραγματικα σιχαθηκα τον εαυτο μου, και αποφασισα να προσεξω λιγο το σωμα μου. Καταφερα να χασω 24 κιλα σε 4 μηνες με ελαχιστες αεροβιες ασκησεις στο σπιτι ενω ταυτοχρονα εκοψα ολοκληρωτικα τα γλυκα και τις τεραστιες μεριδες φαγητου. Μετα ακολουθησε ο στρατος και να'μαστε! Τωρα ζυγιζω 82-83kg και το υψος μου ειναι 1.90m. Νιωθω οτι τωρα ειναι η καταληλη ευκαιρια να ξεκινησω παλι, θελω παρα πολυ να καταφερω να φτιαξω ενα σωμα αλλα κυριως να αποκτησω δυναμη καθως το νιωθω πως ειμαι σχετικα αδυναμος και τελειως αγυμναστος για την ηλικια μου.

Πριν 2 χρονια ειχα ξεκινησει γυμναστηριο για 2 μηνες, 3 φορες την βδομαδα κανονοντας ασκησεις με ελευθερα βαρη. Ξεκινησα με 4κιλα (ναι αυτα του jumbo) και καταφερα να ανεβω γυρω στα 16-20 αναλογως τις ασκησεις. Δυστυχως επρεπε να σταματησω για οικογενειακους λογους, παντως δεν ειχα δει καμια διαφορα σε θεμα εμφανισης. Βεβαια τοτε δεν το ειχα παρει πολυ στα σοβαρα και σιγουρα εκανα πολλα λαθη κυριως στο θεμα της διατροφης. Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι δεν θελω να ξαναγινουν τα ιδια λαθη, και θελω οταν ξεκινησω να ειμαι καταλληλα προετοιμασμενος.

Αυτο που κυριως με μπερδευει (περα απο τη διατροφη) ειναι πως πρεπει να κινηθω ως ενα ατομο που ειναι τελειως skinny-fat. Εχω διαβασει εκατονταδες ερευνες και ολες λενε διαφορετικα πραγματα. Πρεπει να χασω κιλα η να τρωω ο,τι βρω μπροστα μου? Να αφοσιωθω αποκλειστικα στα βαρη η να κανω και αεροβια? Να προσεχω τις θερμιδες μου η δεν εχει σημασια? Θα ηθελα να διαβασω πολυ τις αποψεις σας.