Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Γαλακτοκομικά..

    Καλημέρα παιδιά,τα φώτα σας πόσοι από εσάς συνεχίζεται τα γαλακτοκομικά προϊόντα,πχ γάλα γιαούρτι,κατά πόσο ισχύει ότι πρέπει να κόβουμε το γάλα σε κάποια ηλικία, άλλοι λένε κάνει κακό,άλλοι καλό και άλλοι λένε δεν προσφέρει τίποτα,εσείς τη γνώμη έχετε για να ξέρω,εγώ πάντως μέχρι στιγμής έχω γιαούρτι στο βραδινό ύπνο, σκέφτομαι να βάλω και γάλα στα γεύματα..

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πρώτη φορα ακούω πως πρεπει να κόβουμε τα γαλακτοκομικά απο μια ηλικία και μετα.
    Εγω θα σου ελεγα απο τη στιγμή που δεν εχεις δυσανεξία μπορεις να τα καταναλώνεις με προτίμηση στα γαλακτοκομικά χαμηλών λιπαρών και όχι φουλ πχ φέτα.
    Ολα με ισορροπία.

  3. #3
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Το μόνο που έχω ακούσει εγώ προσωπικά είναι ότι το αγελαδινό γάλα στους ενήλικες δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, όχι όμως για τα γαλακτοκομικά γενικά.
    Θεωρώ πως αν καταναλώνεις φυσιολογικες ποσότητες απ'όλα κι έχεις μέτρο, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Το να τα κόβεις τελείως σε κάποια ηλικία, τώρα το ακούω πρώτη φορά!

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4

    Default

    Και εγώ είμαι υπέρ των γαλακτοκομικών πάντα, βασικά γιαούρτι και γάλα,τυρία κασέρι και έτσι δεν τρώω, απλά πολλοί στο γυμναστήριο bodybuilders σε εισαγωγικά λέει μόνο τα μωρά πίνουν γάλα,δεν σού προσφέρει κάτι,το αντίθετο έτσι δεν είναι,και πρωτεΐνη έχει και ασβέστιο και άλλα πολλά..

  5. #5
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Όλα αυτά έχουν ειπωθεί κατά καιρούς δεξιά-αριστερά κυρίως όμως για το σκέτο το γάλα το επεξεργασμένο αυτά που περνάνε τα τυποποιημένα από εργοστάσια τα οποία δεν ξέρουμε κατά πόσο ωφελούν τον οργανισμό μας με την επεξεργασία που έχουν κάνει αλλιώς και εγώ προτιμώ τα γαλακτοκομικά.

    Φέτα τρώω μόνο χαμηλών λιπαρών σχεδόν κάθε μεσημέρι με τη μεσημεριανή μου σαλάτα αλλά βάζω και γάλα light στον καφέ τρώω και κάνα Cottage cheese χαμηλών λιπαρών (με μουστάρδα μέσα αλάτι - ρίγανη είναι τέλειο) επίσης και σπάνια κάνα γιαούρτι 2% φτιάχνουμε καμιά sause με διαφορά μπαχαρικά μέσα για να γλιστράει το κρεατάκι καλύτερα. Οπότε Μη σε αγχώνει προχωρά κανονικά.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris flwrina View Post
    κατά πόσο ισχύει ότι πρέπει να κόβουμε το γάλα σε κάποια ηλικία
    Κατά Καθόλου..
    χαχα κάποιος μου είχε πει, κανένα ζώο δεν ξαναπίνει γάλα όταν μεγαλώσει
    του λέω και πού να το βρεί ; άμα του δώσεις πίνει ..

    λοιπόν 1,5% έχει άριστα μάκρος βάλτο σε καθημερινή βάση

  7. #7
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Εμένα η γιαγιά μου πέθανε 108 χρόνον και κάθε πρωί έπινε κατσικίσιο γάλα ...
    Τι να σου πω αν κάνει κακό δεν ξέρω αλλά καλό κάνει σίγουρα... ιδικά στο θέμα ασβεστίου ..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γαλακτοκομικά και ZMA
    By ovidius poeta in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 05-01-16, 21:05
  2. Γαλακτοκομικα και γραμμωση
    By Nowitzki in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 12-07-05, 02:57
  3. Ψάρια Με Γαλακτοκομικά
    By yiannis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-05, 01:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •