Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    13

    Default Βοήθεια για Tunturi SM60 Half Smith

    Καλησπέρα σας.
    Σε ένα τετράγωνο δωμάτιο 10 μέτρων θέλω να φτιάξω ένα ατομικό γυμναστήριο για συστηματική προπόνηση. Με ενδιαφέρει τώρα το < επαναλήψεις - τεχνική - όγκος > και μελλοντικά τα αρκετά και όχι πολλά κιλά. Αν και βρέθηκα αρκετές φορές σε μεγάλα οργανωμένα γυμναστήρια αυτό αφορούσε συγκεκριμένες ασκήσεις σχετικά με το ποδήλατο το οποίο γνωρίζω καλά. Οι γνώσεις μου στην πτυχή αυτή ( βάρη ) είναι αρκετά κάτω του μετρίου και μέσω έρευνας σχημάτισα την εντύπωση ότι είναι απαραίτητα ένα spinbike, ένας πάγκος και ένα κωπηλατικό. Στο ποδήλατο μια και γνωρίζω το αντικείμενο πήρα ένα 22αρι spinbike και δεν έχω πρόβλημα. Το κωπηλατικό θα το δω μετά τον πάγκο. Ψάχνοντας με μοναδικό κριτήριο το βάρος στα πόδια είδα ότι η πλειοψηφία είναι στα 40 - 45 κιλά περίπου και κάποια στα 50. Μερικά δεν αναφέρουν τίποτε. Μοναδικό το οποίο βρήκα με 80 κιλά είναι το Tunturi SM60 Half Smith το οποίο λόγω τρόπου κίνησης - κρεμάσματος της μπάρας υποθέτω ότι θα με βολεύει αφάνταστα ( δοκίμασα παλαιότερα ώμους στο γυμναστήριο σε τέτοιας μορφής επαγγελματικό όργανο και με ικανοποίησε απόλυτα ) μια και θα γυμνάζομαι μόνος. Δεν το γνωρίζω καθόλου το θέμα αυτό, εάν κάποιος έχει άποψη ειδικά για το όργανο αυτό, θα ήθελα να πει την γνώμη του πέρα από την τιμή του πάγκου, αυτό δεν με ενδιαφέρει. Αξίζει να το παραγγείλω ή όχι ; Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ; Έχει κάποιο μειονέκτημα και δεν πρέπει να το προτιμήσω ; Αυτό πάντοτε ως προς ένα χώρο 10 μέτρων ο οποίος οφείλει να είναι λειτουργικός ( ενδεχομένως με όρθιο το κωπηλατικό σε γωνία όταν δεν χρησιμοποιείται ). Ευχαριστώ.
    ( Ελπίζω να μην παραβιάζω κάποιο κανόνα του site μια και είναι η πρώτη ανάρτηση, εάν αυτό συμβαίνει ο διαχειριστής να το διαγράψει ).
    Last edited by cal35; 13-10-20 at 21:32.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Μήπως να έπαιρνες μια μπαρα και ένα ρακ; Είναι πολύ πιο ευέλικτα ως προς το τι μπορείς να κάνεις (πχ προβολες front squat, back squat, αρσεις, κωπηλατικη με μπαρα, κοκ κοκ) σε σχεση με ενα Σμιθ. Στο ρακ μπορεις να βαλεις ασφαλειες οποτε να μη κινδυνευεις να σε "πλακωσει" το βαρος.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    13

    Default

    Ξεκίνησα για έναν πάγκο με ορθοστάτες και κατέληξα ( για τον λόγο των ποδιών ) στο tunturi. To ρακ έχω την εντύπωση ότι είναι για προχωρημένους και εγώ δεν είμαι - εξαίρεση το ποδήλατο - και επιπλέον πιθανολογώ θα κλείσει το δωμάτιο με το μεγάλο μήκος της μπάρας η οποία θα εξέχει και από τις δυο πλευρές. Ευχαριστώ.

  4. #4
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του, έχει πλάτος 1.86, άρα σε βλέπω να χρησιμοποιείς μπάρα 2.20. Τέτοιου μεγέθους μπάρα θα χρησιμοποιούσες και σε ένα απλό half rack.
    Σαν κατασκευή φαίνεται καλό, απλά νομίζω πως μετά από καιρό, όταν θα αποκτήσεις εμπειρία στο άθλημα, θα είσαι δεσμευμένος μόνο με ένα smith μηχάνημα.
    Ένας καλός πάγκος, ένα half rack ( με μπάρες ασφαλείας) και μία ολυμπιακή μπάρα θα σε καλύψουν και θα είναι future proof.
    Η επιλογή βέβαια είναι δική σου και αν νιώθεις πιο σίγουρος με το half smith, πάρε αυτό και στο μέλλον αν δεν σου κάνει το πουλάς.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    13

    Default

    Καλημέρα
    Το πλάτος της μπάρας δεν είναι και το συνολικό πλάτος ; Δείχνει να είναι ενσωματωμένη και δεν μπορεί να αλλάξει, εάν το έχω καταλάβει σωστά. Δυστυχώς το μέγεθος του πάγκου παίζει καθοριστικό ρόλο. Πιθανολογώ ότι μετά από περίπου 2 χρόνια ( με βάση πρόχειρους υπολογισμούς μου, δεν γνωρίζω ακριβώς πως θα πάει η προπόνηση σε τέτοιο βάθος χρόνου ) θα με απασχολήσει μια ενδεχόμενη αλλαγή οργάνου. Μέχρι τότε βλέπουμε. Ευχαριστώ.

  6. #6
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Ναι αλλά αναφέρει οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι μπάρα θέλεις ( απλή ή ολυμπιακή). Μήπως δεν συμπεριλαμβάνεται η μπάρα στο πακέτο? Για δες την παρακάτω φωτό με τις διαστάσεις, νομίζω οτι δεν μετράει την μπάρα σαν πλάτος

    https://images-na.ssl-images-amazon....AC_SL1500_.jpg

  7. #7
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    13

    Default

    Σωστή η παρατήρηση, μόλις ρώτησα και το κατάστημα, το 1,80 δε αφορά την μπάρα. Πρακτικά έχει κλείσει το δωμάτιο επειδή στην μια γωνία του τετραγώνου υπάρχει η πόρτα κι ακριβώς απέναντι της η πόρτα του μπαλκονιού.Ο πάγκος θα πιάσει το υπόλοιπο και εάν υποθέσω ότι ανάμεσα στις δυο πόρτες θα μπει το ποδήλατο δεν υπάρχει χώρος για μισή ανάσα, ούτε λόγος για κωπηλατικό. Θα γυρίσω σε έναν κανονικό και μικρότερων διαστάσεων πάγκο, στη σειρά των 250 περίπου κιλών σε μέγιστο συνολικό βάρος, αφήνοντας το πλεονέκτημα των κιλών στα πόδια του tunturi στην άκρη. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις παρατηρήσεις, απόλυτα κατατοπιστικές, να είστε καλά.
    Last edited by cal35; 14-10-20 at 22:59.

  8. #8
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default

    Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορεις να κανεις καθισματα στο σμιθ αυτο. Επισης ελεγξε οτι οντως ειναι διαθεσιμο καθως πολλες φορες τα καταστηματα δεν κανουν update στη διαθεσιμοτητα ( για διαφημιστικους λογους) κ επισης μακρια απο προπαραγγελιες κ αλλες τετοιες αηδιες!

    ps Βαγγo θελω τα φωτα σου για ενα οργανο ( γυμναστικης ) για το home gym αλλα δε μπορω να σ στειλω μυνημα καθως ειναι φουλ το inbox σου

  9. #9
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    13

    Default

    Από το κατάστημα επιβεβαίωσαν ότι καθίσματα δεν μπορούν να γίνουν, για αυτό ονομάζεται half smith. Θα το προσπερνούσα αυτό, αλλά το τεράστιο μέγεθος του πλάτους - 2,20 η μπάρα σε 1,80 σκελετό και αυτό σε τετράγωνο δωμάτιο 10 μέτρων - είναι απαγορευτικό και έχω ξεκινήσει να βλέπω την έτοιμη εδώ και 3 μήνες λίστα πάγκων με περιοχές κιλών 240 - 250 συνολικά, τα οποία και προηγουμένως με ικανοποιούσαν με εξαίρεση τα πόδια. Κάποια είναι ρυθμιζόμενα, κάποια όχι, τα 45 -50 κιλά στα πόδια θα αντικατασταθούν με περισσότερο ποδήλατο, κάτι περισσότερο δεν μπορεί να γίνει από την πλευρά μου.
    Η έλλειψη στα καταστήματα είναι τεράστια, απόλυτα σωστό αυτό, πριν από 2 μήνες που έκανα τα πρώτα τηλέφωνα δεν υπήρχε πρακτικά τίποτε. Προπαραγγελία μόνο με όνομα - τηλέφωνο και όχι χρήματα φυσικά. Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις υποδείξεις, πολύτιμες.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    TOORX WPX-90 και YORK B-540 είναι σε πρώτο πλάνο. Και τα δυο δεν είναι άμεσα διαθέσιμα, θα τα συγκρίνω ακόμη μια φορά και θα μιλήσω με πωλητές μήπως βρεθεί κάποια λύση. Ευχαριστώ.

  10. #10
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default

    θα σου προτεινα να κοιταξεις και στο Amazon....
    Εχει ρισκο αλλα κ μεγαλη ανταμοιβη . Εχω βρει διαμαντια ( κ πολυ σαβουρα φυσικα)

  11. #11
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    13

    Default

    Με μια πρώτη ματιά και στο Γερμανικό δεν υπάρχει κάτι το οποίο ταιριάζει με τις ανάγκες χώρου μου. Δυστυχώς. Δεν μπορώ να στείλω μήνυμα λόγω ελάχιστων αναρτήσεων, εάν σας είναι εύκολο στείλτε μου ένα εσείς ώστε να σας απαντήσω και να ρωτήσω κάτι το οποίο θεωρώ ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα εάν το θέσω σε δημόσια θέα. Ευχαριστώ.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Last edited by cal35; 15-10-20 at 17:02.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    13

    Default

    Έχω δει το μήνυμα αλλά ούτε απάντηση δεν μπορώ να στείλω λόγω ελάχιστων αναρτήσεων. Το ανεβάζω επομένως όπως ήθελα να το στείλω ιδιωτικά και δεν μπορώ, εάν υπάρχει πρόβλημα ο διαχειριστής μπορεί να το κατεβάσει χωρίς δεύτερη σκέψη.
    [ Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την ανταπόκριση !
    Έχω βρει δυο πάγκους στην Θεσσαλονίκη, ο ένας είναι κινέζικος ? ο toorx - και ο δεύτερος Αμερικής ( όπως μου ανέφεραν ο York ). Εάν δεν σας κάνει κόπο θα ήθελα να τα συγκρίνετε μια και με την δική μου ματιά δεν υπάρχουν διαφορές. Στα 240 -250 κιλά είναι και οι δύο, στα πόδια έχει 50 το πρώτο και υποθέτω περίπου ίδια και το δεύτερο, μαζεύονται και οι δυο, κάτι περισσότερο δεν γνωρίζω ώστε να το αξιολογήσω. Τα χρήματα δεν είναι θέμα, το ζήτημα είναι η σταθερότητα, η ποιότητα κατασκευής, η πρακτικότητα σε ένα δωμάτιο 10 μέτρων στο οποίο θα είναι το βασικό όργανο, ( ποδήλατο ? κωπηλατικό στην σειρά ) κλπ. Αυτό δεν μπορώ να το αξιολογήσω προσωπικά, μόνο κάποιος γνώστης μπορεί να το κάνει. Εγώ πιθανολογώ ότι για 2,5-3 χρόνια δεν θα έχω πρόβλημα. Αν δεν σας κάνει κόπο....... Ευχαριστώ πολύ. Προφανώς δεν θα ήθελα δημόσια σύγκριση ανάμεσα σε δυο πάγκους, γίνονται και παρεξηγήσεις.

    TOORX WPX-90 και YORK B-540 + squat stand ] ελπίζω να το διόρθωσα τώρα σωστά.
    Last edited by cal35; 15-10-20 at 17:48.

  13. #13
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default

    Αν κ δε βρηκα πολλες πληροφοριες για τον York , θα επελεγα τον york γιατι εχει μεγαλυτερο βαρος ( >10κιλα σχεδον σε σχεση με τον toorx) αρα πιο στιβαρος. Επισης μπορει να μην εχει απο μονος του μαξιλαρι δικεφαλων αλλα μπορεις να βαλεις και τροχαλια πλατης και μαξιλαρι δικεφαλων ( αν τα αγορασεις εξτρα).

    ενα σημαντικο θετικο του toorx ειναι οτι η αποσταση των ορθοστατων μεταξυ τους ειναι μεγαλυτερη κοντα 95 εκατοστα σε σχεση με τα 86 του York ( και εχει κ μαξιλαρι δικεφαλων μαζι)
    Τσεκαρε λιγο κ reviews τους στο amazon. px https://www.amazon.co.uk/York-Fitnes.../dp/B000N3T0TQ
    Last edited by Panosdes; 16-10-20 at 01:38.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    13

    Default

    Σας είμαι υποχρεωμένος για την πολύτιμη βοήθεια σας. Προφανώς θα αγόραζα ένα καλό μεν αλλά δύσχρηστο μηχάνημα ως προς τον χώρο μου με βάση την αρχική μου απόφαση. Έχω ήδη σχηματίσει άποψη σχετικά με τους δυο πάγκους με βάση ότι αναφέρατε, τους είδα και τους δυο σήμερα από κοντά, περιμένω και την διαθεσιμότητα - τιμή της τροχαλίας πλάτης και του μαξιλαριού από το κατάστημα και έληξε το θέμα. Και πάλι ευχαριστώ, να είστε καλά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διάρθρωση προγράμματος half upper body
    By Quarter in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 30-10-17, 21:40
  2. Πολυμηχάνημα - Half Rack
    By Anwnymos19 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 05-10-17, 14:46
  3. Power Rack ή Half Rack σε Home Gym
    By Anwnymos19 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 19-07-17, 21:19
  4. half reps vs full rom
    By johni in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 14-02-16, 20:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •