Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default Υπερπροπονηση?

    Συντομο ιστορικο:
    Τα τελευταια χρονια εχω ασχοληθει με τον πρωταθλητισμο στο κικ μποξινγκ. Τον τελευταιο χρονο δεν ασχολουμαι τοσο αγωνιστικα όσο σε πιο ερασιτεχνικο επιπεδο ( δλδ δεν ειμαι πλεον παντα στεγνη, εχω μειωσει τις ωρες προπονησεις, εκανα 2-3 ωρες τη μερα, και δν εχω παιξει σε αγωνες). Με τα βαρη ασχολουμαι πιο σοβαρα τα τελευταια 2 χρονια, σε πρωτη φαση για ενδυναμωση και τον τελευταιο χρονο και για να χτισω τα επιθυμητά αισθητικά αποτελέσματα. Εφτασα καποια στιγμη τον Ιουνιο απο 62 κιλα( τοσο ζυγιζα πριν ενα χρονο περιπου και η αλλαγη εγινε σταδιακα), 72 αλλα με πολυ ομορφο αισθητικο αποτελεσμα μιας και εκανα βαρη και διατροφη ογκου. Παρ ολα αυτα λογω υποχρεωσεων για ενα μιση μηνα αφησα διατροφη και βαρη και επεσα αθελα μου στα 66 κιλα (ειμαι 1.68 υψος). Τωρα δειλα δειλα απο Σεπτεμβρη ξαναξεκινησα βαρη και κικ μποξινγκ.
    Στοχος:
    Ο ιδανικος στοχος μου λοιπον ειναι να κανω ανασυσταση στα κιλα που ειμαι και να ξαναποκτησω το πρήξιμο που εχασα μεσα στο καλοκαιρι. Επειδη το ανω σωμα μου δειχνει πολυ γυμνασμενο και δεν θελω κατι περισσοτερο εκει (ουτως ή αλλως με το κικ μποξινγκ γυμναζεται) θελω να χτισω κυριως ποδια, γλουτους και κοιλιακους. Οποτε βαρη κανω μονο αυτα.
    Ερωτηση:
    Προεκυψε ομως σοβαρος λογος (δουλεια δλδ που εχει συγκεκριμένες απαιτησεις εμφανισιακες) που πρεπει να πρηστω οσο το δυνατον περισσοτερο στο κατω μερος του σωματος (παντα με φυσικο τροπο). Γνωριζω πως γενικα για να φανει η προπονηση στο σωμα πρεπει να υπαρχει ενα ευλογο χρονικο διάστημα ανάρωσης. Η απορία μου είναι η εξής: Αν κανω Δευτερα πρωι βαρη με πολλα κιλα και 8αρες επαναληψεις ποδια γλουτους, Τριτη απόγευμα κανω ξανα ασκησεις ποδια γλουτους με το βαρος του σωματος οπως π.χ. pistols squat 12αρες επαναληψεις και μετα προπονηση κικ. Τεταρτη μονο προπονηση κικ το βραδυ, Πεμπτη πρωι βαρη με κιλα ποδια -γλουτους, Παρασκευη βραδυ ξανα ασκησεις ποδια γλουτους με το βαρος του σωματος και μια ωρα κικ. Σαββατο πρωι ξανα γυμναστηριο με πολλα βαρη και Κυριακη rest. Με μια ελαφρια καθαρη υπερθερμιδικη διατροφη. Αν το κανω αυτο για λιγο 2-3 βδομαδες θα επιταχυνω το αποτελεσμα ή θα καω καιι θα κανω μια τρυπα στο νερο? Γενικα το σωμα μου ειναι μαθημενο σε μεγαλο ογκο προπονησης αλλα οχι σε τοσο μεγαλη μυικη επιβαρυνση.
    Αυτα. Ελπιζω να γινομαι κατανοητη. Ευχαριστω εκ των προτερων! Οι απαντησεις που παιρνω εδω ειναι παντα πολυτιμες και ακριβεις!
    Last edited by TzinaJoe; 23-10-20 at 17:45.

  2. #2
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Και για να είμαι πιο ακριβής το πρόγραμμα που σκεφτόμουν συγκεκριμενα είναι το εξής( τα έγραψα λίγο ανάποδα παραπάνω απ' ότι βλέπω):

    Ημέρα 1η στη σχολή (Δευτέρα)
    -Κοιλιακοί με βάρη 4 ασκήσεις
    -Pistol squats 4*12
    -Side lying leg raise με βαρακια 4*12
    -Glute bridge στο ένα πόδι 4*12 20 κιλα
    Μια ώρα κικ μπόξινγκ

    Ημέρα 2η (Τρίτη)
    -Αρσεις ποδιών στην καρέκλα 4*12
    -Squat 4 * 12 40 kg
    -Sumo deadlift 4 * 12 40 κιλά
    -Hip thrusts 4 * 12 70 kg
    -Hip abductor 4 * 12 57 κιλά
    -Ένα λεπτό γέφυρα γλουτών με 15 κιλά

    Τετάρτη μια ώρα κικ μπόξινγκ

    Ημέρα 3η (Πέμπτη)
    -Άρσεις ποδιών στην καρέκλα πλαγιές 4*20
    -Sumo squat 4 * 8 50 κιλά
    -Deadlift 4 * 8 50 κιλά
    -Hip thrusts 4* 8 90 κιλά
    -Πιέσεις smith ένα πόδι 4 * 8
    -Προσαγωγοι 4 * 8
    -Τροχαλία sidekicks 4 * 8
    -Ένα λεπτό κάθισμα

    Ημέρα 4η στη σχολή (Παρασκευή)
    -Κοιλιακοί με βάρη 4 ασκήσεις
    -Step up and down με το ίδιο πόδι κορμός προς τα μπροστά 4*12
    -Side lying leg raise με βαρακια 4*12
    -Kettlebelt swings 4*15 16 κιλα
    Μια ώρα κικ μπόξινγκ

    Ημέρα 5η (Σάββατο)
    -Πλαγιές άρσεις ποδιών καρέκλα
    -Γέφυρα γλουτών πάτωμα 4*8 90 κιλά
    -Στα τέσσερα βαράκι στο ποδι, πλάγια άρση 4*8 10 κιλα
    -Τροχαλία σχοινι γλουτούς 4*8
    -Πρέσα ποδιών 4*8
    -Ένα λεπτό γέφυρα γλουτών πατωμα

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Παραείναι βαρύ το πρόγραμμα! Ναι, τα πόδια έχουν μεγαλύτερες αντοχές αλλά δεν θα προλαβαίνεις να αναρρώνεις. Το οποίο σημαίνει μπάι μπάι μυική ανάπτυξη, με απλά λόγια θα καείς ρε κορίτσι.. Άσε που θα σαι συνεχώς πιασμένη.
    Μέχρι 3 φορές πόδια τη βδομάδα (αλλά να δώσεις πόνο) είναι αρκετά για να δεις αποτέλεσμα.
    Αλλά δεν γίνονται θαύματα, θέλει χρόνο.

  4. #4
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Σ ευχαριστω πολύ καρδούλα! Έχω υπ όψιν μου τα όσα λες, το ξέρω πως δεν υπάρχει μαγικό ραβδακι. Ειπα μήπως υπήρχε κάτι που δεν γνώριζα. Σ ευχαριστω πολύ και πάλι! Πάντα πολύτιμες οι συμβουλές σου ????????

  5. #5
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Μπράβο από μένα για όλη την προσπάθεια σου και ότι μαχεσαι πραγματικά. Χαίρομαι όταν υπάρχουν γυναίκες που δεν τα βάζουν κάτω και κάνουν το καλύτερο στην γυμναστική. Πολύ ωραίο το πρόγραμμα σου. Όπως είπε και η μέντορας kardoula θα συμφωνήσω η μυϊκή ξεκούραση του σώματος είναι το ίδιο σημαντική για να μη σου πω και περισσότερο από την ίδια την προπόνηση όσον αφορά την μυική ανάπτυξη και ξεκούραση όλου του οργανισμού, οπότε μετρίασε λίγο το πρόγραμμά σου τις προπονήσεις σου για να μπορείς να αποδίδεις σωστά και να έχεις τα μέγιστα οφέλη.
    Last edited by GEOZN8; 23-10-20 at 21:19.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  6. #6
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Geozn8 σ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για την απάντηση σου! Οπότε θα κρατήσω το Τρίτη, Πέμπτη, Σάββατο ( με κάποιες αναδιαμορφώσει τώρα που το ξαναβλεπω) και όπου φτάσω μέσα σε 2-3 βδομάδες.
    Last edited by TzinaJoe; 23-10-20 at 21:50.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υπερπροπόνηση?
    By ElenaB in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 12-01-17, 18:03
  2. Υπερπροπόνηση?
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 60
    Last Post: 19-09-13, 13:47
  3. Υπερπροπόνηση
    By lpapggia in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 23-07-08, 06:39
  4. Υπερπροπόνηση
    By vassilis in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-05, 21:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •