Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default Γυμναστηριο στο σπιτι? Γινεται?

    Γεια σας, είμαι παλιο μέλος και συγκεκριμένα κορωνοιος και νοσοκομεία μου σταμάτησαν την γυμναστική εδώ και κανα 8μηνο.

    Τώρα αποφάσισα να ξαναρχίσω και δεδομένου ότι εχω βγάλει πρόγραμμα διατροφής, εχω θέμα με τα γυμναστήρια , λόγω κορονοιου.
    Εδω που μένω εχει 2 γυμναστήρια αλλά και τα δυο είναι μικρά και τίγκα και βέβαια κανενα δεν τηρεί τους κανόνες υγιεινής που εχει επιβάλλει το κρατος...Οποτε φοβαμαι και αποφασισα να μην παω...
    Μονο τρέξιμο κανω σε ενα παρκο.
    Δεδομένου οτι δεν μπορώ να παω γυμναστηριο και επίσης δεν ειμαι εμπειρος με τα οργανα γυμναστικης, σκέφτηκα οτι ίσως θα μπορούσα να γυμναστώ σπιτι...
    Πιστεύεται οτι κατι τετοιο ειναι δυνατον?
    Θα σας ημουν ευγνώμων επειδή, ειμαι τελειως ασχετος, αν μπορουσατε να μου πειτε τι χρειαζομαι για ολοκληρωμενη γυμναστικη και σε τι μπατζετ παιζουν? για να ξερω αν μπορω να τα αγορασω.

    ευχαριστω εκ των προτερων.
    Last edited by pao1908; 24-10-20 at 05:36.

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,654

    Default

    Μια χαρά γίνεται ολοκληρωμένη γυμναστική στο σπίτι. Βασικά χώρο χρειάζεσαι. Από κόστος θα έλεγα ότι με περίπου 500 ευρώ παίρνεις τα βασικά (πάγκο, τροχαλία, ράκ ή στατήρες) αλλά μπορείς να το διαμορφώνεις σταδιακά.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Μια χαρά γίνεται ολοκληρωμένη γυμναστική στο σπίτι. Βασικά χώρο χρειάζεσαι. Από κόστος θα έλεγα ότι με περίπου 500 ευρώ παίρνεις τα βασικά (πάγκο, τροχαλία, ράκ ή στατήρες) αλλά μπορείς να το διαμορφώνεις σταδιακά.
    χωρο εχω αρκετο.
    για αρχη τι πιστευεις οτι θα χρειαστω?
    π.χ με ενα σετ αλτηρες και ενα παγκο μπορω να γυμναζω ωμο-στηθος δικεφαλους τρικεφαλους πλατη? η θελω και αλλα?
    για ποδια προσωρινα δεν ενδιαφερομαι λογω του οτι ειναι σε εξαιρετικο επιπεδο.

  4. #4
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by pao1908 View Post
    χωρο εχω αρκετο.
    για αρχη τι πιστευεις οτι θα χρειαστω?
    π.χ με ενα σετ αλτηρες και ενα παγκο μπορω να γυμναζω ωμο-στηθος δικεφαλους τρικεφαλους πλατη? η θελω και αλλα?
    για ποδια προσωρινα δεν ενδιαφερομαι λογω του οτι ειναι σε εξαιρετικο επιπεδο.
    Αφού θες να κάνεις γυμναστική σπίτι έχει κάποια καλά και κάποια κακά. Τα καλά είναι ότι και σπίτι αρχικά ξεκινώντας με καλλισθενικές ασκήσεις μπορείς να δεις πολύ καλό αποτέλεσμα και επίσης αν πάρεις πάγκο και βαράκια για το σπίτι
    σίγουρα θα βελτιώσεις πολύ το αποτέλεσμα. Εγώ είχα πάρει στην καραντίνα 2 ketllbels 16kg το καθε ενα και βολεύτηκα με αυτά γιατί τα βαρακια με τους δίσκους βάλε βγάλε εμένα μου έσπαγε τα νεύρα αλλά οκ αν σε βολέψει εσένα οκ !!
    Τα κακά αν μπορούμε να το πούμε έτσι είναι ότι μετά απο ένα σημείο και μετά σπίτι ότι και να έχεις μετα από ένα διάστημα θα συνηθίσει ο οργανισμός σου και κακά τα ψέματα σωστή μυική ανάπτυξη όπως αυτή του γυμναστηρίου δεν
    μπορείς να έχεις αλλά οκ μέχρι να δεις που θα πάει η κατάσταση με όλο αυτό που γίνεται δεν έχεις και άλλη επιλογή. Καλή δύναμη απο εμένα σε ότι και αν κάνεις.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #5
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,654

    Default

    Quote Originally Posted by pao1908 View Post
    χωρο εχω αρκετο.
    για αρχη τι πιστευεις οτι θα χρειαστω?
    π.χ με ενα σετ αλτηρες και ενα παγκο μπορω να γυμναζω ωμο-στηθος δικεφαλους τρικεφαλους πλατη? η θελω και αλλα?
    για ποδια προσωρινα δεν ενδιαφερομαι λογω του οτι ειναι σε εξαιρετικο επιπεδο.
    Θεωρώ ότι ξεκινάς από πάγκο (με εξάρτημα για πόδια) με μια μπάρα και αλτήρες.
    Όπως σου έγραψα το πιο πλήρες πακέτο απαιτεί και ράκ ή στατήρες (κυρίως για squat) και μία τροχαλία ψηλή (προσωρινά τη βγάζεις με μονόζυγο) και χαμηλή για κοπηλατικές.
    Εννοείται χρειάζεσαι κάποια κιλά βαρών και καλό είναι να έχεις και μικρούς δίσκους (0,5κιλο, 1,25κιλο κ.ο.κ).
    Rome wasn't built in a day


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 20
    Last Post: 08-01-14, 11:42
  2. Γυμναστήριο Στο Σπίτι
    By Brahames in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 26-08-12, 19:25
  3. Γυμναστήριο στο σπίτι
    By alkistis in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 13
    Last Post: 18-04-12, 10:15
  4. γυμναστηριο στο σπιτι...
    By mass2 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 16-11-06, 02:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •