Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-10-20
    Posts
    25

    Default Κατανομή Λίπους

    Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.

    Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η σχέση της ηλικίας με την κατανομή λίπους στο σώμα. Πρέπει να αλλάζουμε διατροφή όσο μεγαλώνουμε; Υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο;

  2. #2

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    ΔΕΝ νομιζω αυτο να αλλαζει ως προς σωματοδομη -κατανομη και dna αυτο που αλλαζει σιγουρα ειναι ο μεταβολικος ρυθμος αλλα η κατανομη δεν νομιζω ...στισ γυναικες σαφως παιζουν ρολο και αλλα ....ποσες γεννες και πως εμμηνο.....etc

  3. #3
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Άσχετος ηλικίας και φίλου εγώ έχω να πω το παλιό ρητό παν μετρό άριστο. Αμα εμείς οι άνδρες είμαστε γύρω στο 12-15% είναι μια χαρά για την υγεία και όλα τα υπόλοιπα.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  4. #4

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    Φανταζομαι κατανομη δεν εννοει το παιδι ποσοστο επι συνολου αλλα οτι λεει η λεξη κατανομη....αν εννοει ποσοστο επι συνολου μαζας ε οκ τοτε ρωταει το αυτονποητο ....προφανως η ηλικια φερνει αλλαγες αν το αφησεις στη τυχη.......αλλιως εγω επρεπε στα 20 και στα 30 να ειμαι 100 κιλα-))απο junk food and alcohol lol

  5. #5
    New Member
    Join Date
    13-10-20
    Posts
    25

    Default

    Όχι δεν αναφέρομαι σε ποσοστό, αλλά στο αν αλλάζει ο τρόπος με τον οποίο αποθηκεύει το λίπος ο οργανισμός κι αν αυτό σχετίζεται με ορμονολογικά θέματα π.χ... σίγουρα αν κάνεις υποθερμιδική διατροφή θα χάσεις.. απλώς παρατηρώ ότι όσο μεγαλώνω δεν χάνω το ίδιο εύκολα όπως παλιά, κι επίσης βάζω λίπος κυρίως στη μέση που φεύγει δύσκολα. Άρα πρέπει να κάνω αλλαγές και να προσαρμοστώ.

    Ψάχνω για κάποιο άρθρο αν γνωρίζει κανείς που αναλύει αυτή τη σχέση.

  6. #6
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Φαντάζομαι ότι ζητάς κάτι τέτοιο: "Fat and protein redistribution with aging:metabolic considerations" https://www.nature.com/articles/1601025.pdf?origin=ppub
    Η συσσώρευση λίπους στη μέση σχετίζεται μεταξύ άλλων και με τη λειτουργία της ινσουλίνης. Για το λόγο αυτό και στους μεγαλύτερους σε ηλικία αθλητές γενικά προτείνονται λιγότεροι υδατάνθρακες.
    Rome wasn't built in a day

  7. #7
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Υπάρχει και αυτό Age-related changes in total and regional fat distribution https://www.sciencedirect.com/scienc...68163709000415 αλλά δεν είναι προσβάσιμο. Δεν ξέρω αν καταφέρεις να το βρεις κάπως.
    Επίσης αυτό: Age-related changes of body composition and abdominal adipose tissue assessed by bio-electrical impedance analysis and computed tomography https://www.elsevier.es/es-revista-e...75092211002798. Νομίζω ότι αυτό θα σου φανείς χρήσιμο γιατί έχει καλή ανάλυση των δεδομένων.

    Ανεξαρτήτως των ανωτέρω σε οποιαδήποτε ηλικία μπορούμε να βελτιώνουμε τη σωματική μας κατάσταση. Βέβαια είναι χρήσιμο να προσαρμόζουμε την προσέγγιση στα βιολογικά χαρακτηριστικά της ηλικίας. Η αναφορά σου ότι χάνεις πιο δύσκολα δεν είναι κάτι περίεργο αφού θεωρητικά με την ηλικία πέφτει και ο μεταβολισμός. Βέβαια το ότι πέφτει μπορεί να οφείλεται κατά κύριο λόγο στην μείωση της άλιπης μάζας.
    Rome wasn't built in a day

  8. #8
    New Member
    Join Date
    13-10-20
    Posts
    25

    Default

    Ωραία σ' ευχαριστώ πολύ! Θα τα κοιτάξω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 17-04-15, 18:04
  2. Ασύμμετρη Κατανομή Σωματικού Λίπους
    By Hanos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 28-06-13, 07:25
  3. Κατανομή Σωματικού Λίπους
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 11-03-10, 05:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •