Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Κετογονικη διατροφη

    Καλησπέρα σας και πάλι! Χαίρομαι πολύ που σας ξαναβρίσκω!!
    Λοιπόν έχω που κάνω κετογονικη διατροφή γυρω στον 1 χρόνο και κάτι και εχω βρει την υγεία μου απο ολες τις απόψεις! Εχω πέσει απο 29,8% λίπος στα 17% και εχω χάσει 11 κιλα απο σωματικό βάρος που ξεκίνησα όταν ήμουν 93 κιλα 1,78 υψος 31 σχεδον ετών oι μετρήσεις μου ήταν οι εξης: Bmi 28.9% σωματικο λίπος 29% κιλα 93 μυϊκή μαζα γυρω στο 34,8% και ημερησιες θερμίδες λογικα γυρω στις 1,800 δηλαδη χάλια μάταια δοκιμαζα διαιτες αλλα οι υδατάνθρακες μόνο σταθερά με κρατούσαν χωρίς αποτέλεσμα! Θα ηθελα ν παρω κάποιες ίδεες απο εσας γιατι γύρω απο αυτο υπάρχει μεγάλος μύθος αύξηση μυϊκής μαζας. Μεσω κετωσης μπορει να επιτευχθει αλλα θέλει Και σωστή καθοδήγηση! Εγω εχω καταφέρει αλλα έχει πολλα εμπειρα άτομα στο φόρουμ τα οποία θα ήθελα την άποψη τους.... Συγνώμη αν σας κούρασα αλλα θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας γύρω από αυτό αλλα μόνο από γνώστες του αντικειμένου!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Είμαι μεγάλος οπαδός του υδατάνθρακα, αλλά και η κετογενική διατροφή και μου αρέσει και μου δουλεύει πολύ καλά.

    Κετογενική από κετογενική όμως διαφέρει. Εσύ τι πρόγραμμα ακριβώς ακολούθησες;! Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου εννοείται! Κετογονικη δίαιτα διαφέρει απο τη κατάσταση της κετωσης πάρα πολύ μερα με νύχτα! Νομίζω πως όσοι αθλουνται γνωρίζουν τι είναι να ακολουθείς κετογονικη διατροφή απο το να είσαι σε κετωσης που το σωμα λειτουργεί μα καύσιμο ως κύρια πηγή τα λιπαρά φτιαχνοντας και ελευθερωνοντας κετονες! Τωρα να. Μη μπω σε περαιτέρω ιατρικά θεματα για τη πρέπει κάποιος να. Την. Ακολουθεί η όχι η αν εχει αντίσταση στην ινσουλίνη ή όχι η αν εχει διαβήτη τύπου 2! Εγω θα πω τα οφέλη που σου παρέχει ειναι το να αισθάνεσαι όλη μερα χορτάτος και άνετος, να εχεις ενέργεια κατα τη διάρκεια της προπονησεως και κατόπιν αυτής. Επίσης οταν εισαι σε κετωση έχεις απειροελαχιστες ελπιδες να τραυματιστεις η να έχεις φλεγμονή στους μύες γιατί οι κετονες σε προστατεύουν! Επίσης οι μυες σου προστατευονται και δεν καίγονται οπως καποιοι έχουν πει! Είναι λάθος και υπάρχουν αποδείξεις για αυτό!
    Κάποιες αλλες λεπτομέρειες ως προς τ γεύματα εγω ακολουθώ και διαλλειματικη Νηστεία και με βολεύει και δουλεύει τέλεια τέλεια
    Πες μας εσυ τις εντυπώσεις σου! Θα χαρώ. Να δω και να τις επεξεργαστώ

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Φίλε Κώστα μάλλον τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου. Η κετογονική διαίτα βασίζεται στην πρόκληση διατροφικής κέτωσης. Αυτή η κέτωση διαφέρει από την κετοξέωση που είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στο διαβήτη. Δεν ξέρω αν συγχέεις την κετογονική διαίτα που έχει συγκεκριμένα χαρακτηρηστικά μακροθρεπτικών με τις χαμηλές σε υδατάνθρακες δίαιτες.
    Συμφωνούμε ότι δημιουργεί αίσθηση πληρότητας και όταν προσαρμωστεί το σώμα στη λειτουργία με κετώνες δεν έχε διακυμάνσεις στα επίπεδα ζαχάρου. Δεν έχω δει ποτέ κάποια μελέτη για προστασία μυών από τραυματισμούς όντας σε κετογονική διαίτα. Το αν "καίγονται" οι μύες προφανώς εννοείς ότι δεν υπάρχει καταβολισμός μυών. Αν υπάρχουν αρκετή πρωτεϊνη και θερμίδες μάλλον αποφεύγεται ο καταβολισμός. Τα φαινόμενα περί αύξησης άλιπης μάζας λόγω κετογονικής διατροφής έχουν παρατηρηθεί σε άτομα που πριν κατανάλωναν μικρότερη ποσότητα πρωτείνης.
    Στα αρνητικά συκγαταλέγεται ο περιορισμός φρούτων και λαχανικών και άρα και των περιλαμβανόμενων βιταμινών καθώς και η πρόκληση ινσουλινοαντίστασης.
    Είναι καλή για περιορισμένες περιόδους ή αν υπάρχει πρόβλημα υγείας αλλά δεν θα την θεωρούσα ιδανική για αθλητές σωματοδόμησης (παρότι δεν θεωρώ ότι απαιτείται ψηλός αριθμός υδατανθράκων) ούτε για μόνιμη διατροφή.
    Αυτό που μάλλον εννοούσε ο Mazda είναι ότι υπάρχουν πολλά πρωτόκολλα που περιλαμβάνουν στοχευμένη αναπλήρωση γλυκογόνου με κατανάλωση υδατανθράκων.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Και αν μελετάς το θέμα διάβασε αυτή την πρόσφατη μελέτη με τίτλο The Effect of Ketogenic-Diet on Health που βρίσκεται εδώ https://www.researchgate.net/publica...e5c7c/download
    Rome wasn't built in a day

  6. #6

    Default

    Μεμος ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου εννοείται οτι γνωρίζω πολυ καλα τι. Είναι η κετωση και τι ειναι η. Κετοοξεωση εφόσον το οτι ειμαι

  7. #7

    Default

    Μεμο καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου! Εννοείται πως γνωρίζω τι είναι η κετωση και τι η κετοοξεωση! Οταν σε αυτήν είμαι 9 μήνες χωρίς διάλειμμα! Τωρα προσπαθησα να εξηγήσω και να πω κάποια πράγματα για αυτό το θέμα και τη δικιά μου εμπειρία!
    Τωρα μπορει καποια να διατύπωθηκαν λαθος γιατι παντα με το γραπτό λογο παρεξηγουμε καποια πράγματα παρότι με. Τον προφορικο! Τωρα οσο αναφορα αναπλήρωση γλυκογονου και το carb loading δεν είμαι ο καταλληλος να απαντήσω! Αλλα γνωρίζω κάποια πράγματα όπως αναφερόμενος για τα πρωτόκολλα που ανέφερες και για τη κετογονικη υπάρχουν πολλα πρωτόκολλα τα οποία δουλεύουν ολο σωστα χωρις κάποια προβλήματα εγω με καθοδήγηση γιατρού τα κατάφερα! Τωρα εντάξει ολοι ανταλλασουμε απόψεις και γνώσεις και παλι ευχαριστώ φίλε μου

  8. #8
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Εφόσον σου δουλεύει δοκίμασε το. Απλά έχε το νου σου στα αρνητικά που έχουν τέτοιες διατροφές. Δες όποτε προλάβεις το άρθρο που σου ανέφερα και τα συζητάμε. Εγώ είμαι διαβητικός τύπου 1, έχω κάνει τέτοια διατροφή και έμεινα ικανοποιημένος αλλά τι θεωρώ κατάλληλη για μικρή περίοδο απώλειας λίπους και όχι ως μόνιμη. Εξίσου καλή και ίσως καλλίτερη είναι και η διατροφή που έχει μειωμένους υδατάνθρακες αλλά χωρίς να είναι κετογονική.
    Rome wasn't built in a day


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αισιοδοξια στη κετογονικη διαιτα
    By Joskostas30 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 05-03-19, 19:06
  2. Κετογονικη διαιτα
    By Joskostas30 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 25-02-19, 19:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •