Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default Συμβουλη

    Καλησπερα σας ειμαι νεος ακομα στο φιτνες ξεκινησα απο τον οικονομακη δημητρη δεν ξερω αν τον γνωριζεται και ξεκινησα γιατι ακουγα καλα λογια γι αυτον. τότε ημουν 19 χρονων μολις 55 κιλα με 12% λιπος και με υψος 1.72 μετα απο ενα χρονο διατροφης και προπόνησης δηλαδη τωρα εχω φτασει 70 κιλα με 16% λιπος και 1.72 υψος θα ηθελα να ρωτησω ειναι σωστο να φτασω τα 72-73 κιλα και να μπω σε διατροφη και προπονηση για καυση λιπους? θα φαινομαι παλι αδυνατος?

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,661

    Default

    Μάλλον θα χρειαζόσουν παραπάνω μάζα για να μπεις σε γράμμωση. Ϊσως είναι προτιμότερο να χάσεις λίγο λίπος ακόμη και μετά να προσπαθήσεις για ποιοτική αύξηση.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    Μα αυτο λεω να μπω σε περιοδο γραμμωσης να φτασω 8-7%λιπος και θα ξανα μπω σε περιοδο ογκου αλλα θα φαινομαι και παλι αδυνατος αμα το κανω αυτο?

  4. #4
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Φήλε rodo χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω αλλα 12% λίπος είσαι μια χαρά απλά κανε ασκήσεις δύναμης για αρχή και μετά όγκου κάτω από 10 % διαδικασία στα ποσοστά που λες είναι είναι για αθλητές που και αυτοί πέφτουν σε αυτά τα ποσοστά μόνο σε αγωνιστική περίοδο γιατι δεν είναι υγιές

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν μπορείς να ανεβάσεις φωτό θα μας βοηθήσεις, τώρα με σκέτα νούμερα δεν μπορούμε να σχηματίσουμε εικόνα.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    Εδω ειμαι οταν ημουν 55 κιλα:
    Attachment 36846Attachment 36847Attachment 36848

    Και εχω και αυτες τις φωτογραφιες απο την προτελευταια μου μετρηση:

    Attachment 36849Attachment 36850

    οι φωτογραφιες ειναι 20 μερες και κατι δεν ειναι προσφατες προσφατες απλα αυτες ειχα
    Last edited by rodo; 28-10-20 at 19:19.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    τωρα εχω 16% λιπος και σκεφτομαι η να συνεχισω τον ογκο μεχρι να φτασω 72-73 κιλα και να μπω στην γραμμωση η να μπω τωρα στην γραμμωση να παω 12-13% λιπος 3-4 βδομαδες δηλαδη για να κατεβει το λιπος μου και να μπω παλι σε περιοδο ογκου μεχρι τον απριλιο και μετα να κανω 3-4 μηνες γραμμωση

  8. #8
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,661

    Default

    Φίλε Rodo οι φωτογραφίες δεν φαίνονται.
    Καταρχήν μπράβο για την αύξηση που πέτυχες μέχρι σήμερα.
    Αν θες πες με τι μέθοδο μετράς το λίπος. Αν είναι με δερματοπτυχόμετρο προσδιόρισε τον τύπο αν τον ξέρεις.
    Πάνω από 16% δεν προτείνεται η συνέχιση του όγκου.
    Με τα δεδομένα που αναφέρεις δεν έχεις αρκετή μάζα για να συζητάς για "γράμμωση" το οποίο είναι άλλο πράγμα από την απώλεια λίπους. Θεωρητικά για να πέσεις κάτω από 10% θα χάσεις και άλιπη μάζα και δε θα μείνει τίποτα να γραμμώσει που ούτως ή άλλως και τώρα είναι σχετικά λίγο.
    Ενόψει αυτών η πρότασή μου θα ήταν να πέσεις περίπου στο 10-12% και να μπεις μετά πάλι σε αύξηση μάζας.
    Rome wasn't built in a day

  9. #9
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    Την μετρηση μου την κανει ο δημητρης καθε 15 μερες ειναι σαν τσιμπιδα και μου μετραει την πλατη τα χερια και την μεση και βγαζει το % λιπος μου. Αρα να παω 12% λιπος και να ξανα μπω στον ογκο

  10. #10
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,661

    Default

    Θα έλεγα να πέσεις κάτω από 12%, στο 10-11%.
    Αν "...ο δημήτρής..." χρησιμοποιεί τη μέθοδο Jacson& Pollock που είναι η συνηθισμένη στατιστικά υποτιμά το λίπος κατά 2-3%. Άρα μάλλον θα είσαι παραπάνω από 16%.
    Rome wasn't built in a day

  11. #11
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    Ωραια ευχαριστω μαλλον αυτο θα κανω. Μηπως εχει κανενας αλλος καμια αλλη συμβουλη?

  12. #12
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,661

    Default

    Άλλη μία συμβουλή.... δες εδώ http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=49826 για ανέβασμα φωτογραφίας
    Rome wasn't built in a day

  13. #13
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    χαχα ευχαριστω

  14. #14
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default Μπηκα στην γραμμωση εκανα καλα που μπηκα?

    Καλησπερα σας ειχα ξανα ανοιξει ενα θεμα αλλα θελω να ακουσω και αλλες συμβουλες και αν εκανα σωστα γιατι εχω αγχωθει οτι δεν εκανα σωστα και ειμαι ακομα αρχαριος. Λοιπον ξεκινσα απο 55 κιλα με 12% λιπος και μετα απο ενα χρονο διατροφη για ογκο εφτασα 70 κιλα (αν και τωρα επεσα στα 68 επειδη εκανα ενα οφ για 2-3 μερες απο διατροφη) με 16-17% λιπος και μπηκα σε προγραμμα γραμμωσης για να πεσω στα 12% λιπους και να μπω παλι στον ογκο. Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι θα κανω μπρος-πισω με τα κιλα μου κανω λαθος σκεψη?Εκανα σωστα που μπηκα στην γραμμωση τωρα?

    Βαζω καποιες φωτο πως ημουν πριν και πως ειμαι τωρα
    Attached Images Attached Images
    Last edited by rodo; 31-10-20 at 19:26.

  15. #15
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,661

    Default

    Τα ξαναείπαμε εδώ http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...02#post1394702

    Η άποψη μου παραμένει ίδια και μετά τις φωτο και μάλιστα ενισχύεται.
    Επαναλαμβάνω ότι μιλάμε για χάσιμο λίπους και όχι γράμμωση.
    Rome wasn't built in a day

  16. #16
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,613

    Default

    Καλησπέρα. Φιλέ μου θα πω και εγω την απιοψη μου. Βλέπω ότι σου λειπουν μυες. 68 κιλα για 1,72 και 17% λίπος δεν το λες και τον καλυτερο συνδιασμο. Εγω στην θέση σου θα έφτανα τα 77-78 κιλα οσο μπορουσα
    ποιο καθαρα και μετα θα έβαζα στόχο να παω κοντα στα 70 με χάσιμο λίπους. Βάλε πόνο στην γυμναστικη και δούλεψε και το αεροβιο γιατι απο ότι βλέπω βάζεις ευκολα λιπος.Μπράβο που έφτασες στα 70 απο 55
    αλλα είναι για μένα ακόμη λίγα.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    Μα ΜΕΜΟΣ αυτο ειναι η γραμμωση καυση λιπους που απλα στα μπακαληστικα λεγεταιι γραμμωση
    Last edited by rodo; 31-10-20 at 20:09.

  18. #18
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,661

    Default

    Quote Originally Posted by rodo View Post
    Μα ΜΕΜΟΣ αυτο ειναι η γραμμωση καυση λιπους που απλα στα μπακαληστικα λεγεταιι γραμμωση
    "Γράμμωση" προϋποθέτει μυς για να γραμμώσεις και θα έλεγα ότι είναι να πέσεις κάτω από 10%!
    Rome wasn't built in a day

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ένωσα τα δύο τόπικ για να είναι συγκεντρωμένα όλα σε ένα.


    Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως έβαλες 15 κιλά τα περισσότερα λίπος και τώρα πας να τα ξανά χάσεις... Κρίμα να φορτώσεις το σώμα σου με τόσο λίπος.
    Για να βάλεις σωστά κιλά πρέπει να έχεις υπομονή, σε ένα χρόνο δεν μπαίνουν! Δεν θέλει βιασύνες.
    Συμφωνώ με τον Μέμο, δεν πας για γράμμωση. Γράμμωση είναι να πιάσεις δέρμα με την προϋπόθεση πως έχεις μάζες.
    Μην ξαναπέσεις όμως στα 55 κιλά. Φαντάσου πως εγώ που είμαι γυναίκα ζυγίζω 57 κιλά..

    Στο δια ταύτα, συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω.
    Last edited by Kardoula; 31-10-20 at 20:59.

  20. #20
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    Αρα καρδουλα να παω με την συμβουλη που μου ειχε δωσει ο μεμο να παω στα 10-12% το λιπος μου και να παω παλι για ογκο

  21. #21
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,613

    Default

    Quote Originally Posted by rodo View Post
    Αρα καρδουλα να παω με την συμβουλη που μου ειχε δωσει ο μεμο να παω στα 10-12% το λιπος μου και να παω παλι για ογκο
    Αυτό θα έπρεπε να το είχες κάνει είδη με μια προσεχτικη διατροφή να μην βάλεις τα 2/3 που έβαλες σε λίπος.. Anyway για μένα προσωπικά στο έγραψα και από πάνω τα 68 κιλά που είσαι τώρα για 1.72 είναι είδη λίγα (άσχετος το 17% λίπος) εγώ σου προτείνω να φθάσει πρώτα κοντά στα 77-78 με όσο το δυνατόν λιγότερο παραπάνω λίπος αυτό προϋποθέτει βέβαια διατροφή με υψηλή πρωτεΐνη και αρκετό αερόβιο και μετά να κοιτάξεις να πέσεις κοντά στα 70-72 κιλά κρατώντας όση παραπάνω μυικοτιτα μπορείς χάνοντας λίπος.
    Last edited by GEOZN8; 01-11-20 at 13:56.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα! Μολίς Μπηκά Και Εγώ Στην Παρέα!
    By laoura in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 26-09-11, 18:52
  2. Είδα φως και μπήκα!
    By Costis in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 12
    Last Post: 08-05-11, 21:44
  3. Είδα φως και μπήκα
    By lexluthor in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 17-12-05, 18:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •