Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Question Μερίδες για χάσιμο λίπους -Νέο Μέλος

    Καλημέρα στην όμορφη ομάδα,

    Είμαι νέο μέλος και έχω κάποιες απορίες.
    Είμαι 30 χρονών και θέλω να χάσω λίπος από την κοιλιά. Ακολουθώ αυτή τη περίοδο την διαλειματική νηστεία και ξεκινάω από το μεσημεριανό που είναι πλούσιο σε λαχανικά (1 αγγούρι μεγάλο, 3-4ντομάτες,κολοκυθάκι ωμό, σπανάκι) και ότι μπορεί να έχω σε καλή πηγή πρωτείνης και κρέατος χωρίς λάδια και σάλτσες.

    Μετά από ώρες θα φάω πριν το βραδινό:
    60γρ. ~ 70 γρ. πίτουρο σταριού (μέχρι τώρα έτρωγα με βρώμη)
    300γρ. γάλα αμυγδάλου χωρίς ζάχαρη
    350γρ. -400γρ. μήλα
    και 9γρ. από κακάο τύπου bueno (ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ:ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΟΞΥΤΗΤΑΣ-ΚΙΤΡΙΚΟ ΤΡΙΝΑΤΡΙΟ,ΓΛΥΚΑΝΤΙΚΑ-ΣΟΥΚΡΑΛΟΖΗ,ΧΡΩΣΤΙΚΕΣ-ΑΜMΩΝΙΑΚΗ ΚΑΡΑΜΕΛΑ,ΜΑΛΤΟΔΕΞΤΡΙΝΗ,ΑΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΞΙΑ ΑΝΑ 100ML: ΕΝΕΡΓΕΙΑ:12 KJ/3ΚCAL ΛΙΠΑΡΑ:0 ΓΡ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΚΟΡΕΣΜΕΝΑ:0 ΓΡ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ:0 ΓΡ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΣΑΚΧΑΡΑ:0 ΓΡ ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ:0 ΓΡ ΑΛΑΤΙ 0 ΓΡ)

    Επειδή είναι πριν τον ύπνο και αυτή την περίοδο δεν κάνω κάποια άσκηση (παλαιότερα περπατούσα για καμία ώρα το απόγευμα) υπάρχει πρόβλημα για τη μείωση του λίπους.
    Έχω υπολογίσει θερμίδες γενικά μέσα στη μέρα και είμαι σε καλό επίπεδο αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα carbs.
    Μάκροθρεπτικά: Υδατάνθρακας στα 63γρ. (25%), πρωτείνη στο 125γρ. (50%) και Λίπος στα 28γρ. (25%).

    Είναι οκ για χάσιμος λίπους;
    60γρ. ~ 70 γρ. πίτουρο σταριού είναι κακό για βράδυ;

    Παραθέτω και φωτογραφίες από τα προιόντα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

    πιτουρο.jpg151-1-800x800.jpg

  2. #2
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,434

    Default

    Καλως όρισες στο φόρουμ!

    Πες μας λίγα ακόμα πράγματα για σένα όπως φύλο, βάρος, ύψος κτλ.

    Απ' ότι κατάλαβα έτσι όπως τα έγραψες κάνεις μόνο δυο γεύματα; Ο υδατάνθρακας είναι πολύ χαμηλά.
    Επίσης για να χάσεις λίπος θα χρειαστεί να βρίσκεσαι σε θερμιδικό έλλειμα. Ο συνδιασμός υποθερμιδικής διατροφής, άσκησης με αντιστάσεις/βάρη και αερόβιας θα σου δώσει το αποτέλεσμα που θες.
    Μπορείς να υπολογίσεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι σε αυτά τα threads:

    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!

    Πρόγραμμα Για Υπολογισμό Θερμίδων και Μακροθρεπτικών (το πρόγραμμα λειτουργεί σε pc)
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  3. #3

    Default

    Καλησπέρα FoteiniK,
    καλώς σας βρήκα!

    Είμαι Άντρας, 30 χρονών, 65κιλά, 173εκ.
    Έχω υπολογίσει τα μάκρος μου και είναι στα 1800, δεν αθλούμαι καθόλου πέραν του λίγου περπατήματος σκέφτομαι να ξεκινήσω step και ίσως κοιλιακούς.
    Οι θερμίδες που καταναλώνω είναι 1500 ~ 1400 περίπου.

    Σε ευχαριστώ.

  4. #4
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Καλώς όρισες ..
    Γενικότερα λίπος χάνουμε από όλο το σώμα και δύστυχος η κοιλιά είναι το τελευταίο.
    - Όσο αφορά το τι θα κάνεις σαν γυμναστική ένα πρόγραμμα για όλο το σώμα θα δούλευε καλιτερα μην ξεχνάς ότι και οι κοιλιακοί είναι μια μυϊκή ομάδα δεν χρειάζεται πάνω από 2 φορές την εβδομάδα προπόνηση , σκέψου το λίγο.

  5. #5
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,613

    Default

    Καλησπέρα φίλε και από μένα καλός ήρθες στην παρέα μας (και Χρόνια πολλά αν σε λένε άγγελο) τα μακρος δεν ξέρω πως τα έχεις υπολογίσει αλλά μου μοιάζουν λάθος. Με μια γρήγορη ματιά έχεις BMR κοντά στης 1590kcal και με σχεδόν μηδαμινό
    συντελεστή γυμναστικής φθάνεις σαν TDEE κοντά στης 1900kcal οπότε με ελάχιστο υποθερμιδικό έλλειμμα να πας στης 1630kcal, οι 1400-1500 που λες είναι λάθος και γενικά αλλά και ειδικά στον άνδρα δεν πρέπει να πέφτεις κάτω από της θερμίδες
    του βασικού μεταβολισμού ότι διατροφή - δίαιτα και αν κάνει κανείς οπότε ποιο κάτω από 1590 δεν θα στο πρότεινα με την καμία.

    Είσαι είδη 8 κιλά κάτω από το ύψος σου γιατί θες να χάσεις κι άλλα έχεις πολύ λίπος ξέρεις πόσο της % είσαι έχεις κάνει καμιά λιπομέτρηση καθόλου και όχι στο περίπου με το μάτι ?? Δεν θα σου σχολιάσω την διαλλειματική (την έχω δοκιμάσει και εγώ στο παρελθόν αν σε βολεύει εσένα οκ) αλλά ναι θα συμφωνήσω με την φωτεινή οι υδατάνθρακες σου σε μόνιμη βάση στο 25% είναι πολλοί χαμηλοί πρέπει να τους ανεβάσεις λίγο, και εγώ τρώω υδατάνθρακες στο 25% όταν κάνω Carb Cycling diet αλλά όχι κάθε μέρα πάει κοντά ανα 3-4 μέρες τόσο χαμηλά. Προσπάθησε να κάνεις λίγο γυμναστική θα σου κάνει καλό !!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  6. #6

    Default

    Καλησπέρα Providential άρα αν ξεκινήσω ένα πρόγραμμα άσκησης κοιλιακής χώρας θα είναι καλύτερα έστω και 2-3 φορές την εβδομάδα;

    Το ξέρω ότι χάνουμε από παντού, απλά εκεί με ενοχλέι πιο πολύ.
    Το πίτουρο μαζί με τα υπόλοιπα που τρώω για βραδινό είναι οκ;

    Ευχαριστώ. :)

  7. #7

    Default

    Καλησπέρα φίλε Geozn8 και σε ευχαριστώ για τις ευχές (ναι Άγγελο με λένε :) ) .

    Πες οκ ότι δεν θέλω άλλο χάσιμο κιλών αλλά απώλεια λίπους (πιο πολύ από την κοιλιά βασικά) η κατανάλωση πίτουρου και με γάλα αμυγδάλου και τα φρούτα για βραδινό (προ-ύπνου) είναι εντάξει ή τότε δημιουργείται περισσότερο λίπος και λιπώνει η κοιλιά;

    Με ένα ελαφρύ πρόγραμμα κοιλιακών υπάρχει βελτίωση πιστεύεις;

    Επίσης γνωρίζει κανείς αν τα συστατικά από αυτή τη σκόνη κακάο που βάζω αν έχει πρόβλημα
    και αν η ποσότητα πίτουρου σταριού- βρώμης είναι πολύ για βράδυ (70γρ. ωμή - άβραστη)

    Ευχαριστώ και πάλι για όλα.

    Ευχαριστώ. :)

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλησπέρα. Δεν μπορεί να σου δώσει ξεκάθαρη απάντηση κανείς σε αυτό που ρωτάς, γιατι δεν ξέρουμε τη σύσταση του σώματος σου, την ακρίβεια των γευμάτων σου, την ενέργεια που χρειάζεται το σώμα σου για οτιδήποτε ώστε να τα βγάλει πέρα καθημερινά. Επίσης, η άσκηση των κοιλιακών απο μόνη της δεν φέρνει απώλεια λίπους. Η απώλεια λίπους και ειδικά στη περιοχή της κοιλιάς είναι αποτέλεσμα υποθερμιδικής διατροφής και άσκησης είτε αερόβιας είτε με αντιστάσεις είτε κ τα δύο μαζί. Άν δεν έχεις πρόγραμμα, όλη μέρα να χτυπιέσαι κάνοντας κοιλιακούς, δεν πρόκειται να τους δεις. Σε γενικές γραμμές μπορώ να σου πω ότι η πρόσληψη υδατανθράκων και μάλιστα σε μεγάλη ποσότητα δεν είναι ιδανική τροφή για το βράδυ εκτός και αν προηγείται μια δυνατή προπόνηση. Αυτό όμως δεν είναι απάντηση στο ερώτημα σου, είναι γενικολογία. Και οι λόγοι είναι σαφείς, βάζεις στο σώμα σου ενέργεια την οποία δεν έχεις σκοπό να καταναλώσεις αφού θα πας για ύπνο. Γενικά λοιπόν προτείνεται μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεΐνης και μικρότερη υδατανθράκων. Μπακαλίστικη η απάντηση μου αλλά διάβασε αναλυτικά τι εστί υδατάνθρακας , και πως επιτυγχάνεται απώλεια λίπους, κάτι το οποίο θέλει πολύ δουλειά αν θέλεις να το κάνεις με στόχο πάντα την Υγιή κατάσταση του σώματος σου.

  9. #9
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,662

    Default

    Φίλε καλώς όρισες.
    Η απώλεια λίπους επιτυγχάνεται με μείωση θερμίδων ανεξαρτήτως πως την επιτυγχάνεις (διατροφή ή γυμναστική).
    Η διαλειμματική νηστεία που αναφέρεις δεν είναι κάτι μαγικό αλλά απλά μία μέθοδος μειωμένης πρόσληψης φαγητού.
    Ο κίνδυνος σε κάθε απώλεια βάρους είναι η απώλεια άλιπης μάζας. Για την αποτροπή του οι λύσεις είναι ελεγχόμενο έλλειμμα θερμίδων, αυξημένη πρωτεΐνη και γυμναστική με αντιστάσεις.
    Απο τα δεδομένα σου προκύπτει ότι έχεις λίγη άλιπη μάζα και προφανώς λίπος που θες να χάσεις.
    Η διατροφή σου δεν είναι καλή (είναι επιεικώς ανεπαρκής) πέρα από το ότι έχεις 125γρ πρωτείνης.
    Η ερωτήσεις για το κακάο είναι τελείως λεπτομέρειες σε σχέση με την ουσία. Όχι δεν θεωρώ ότι έχεις θέμα με το κακάο ούτε με το πίτουρο σταριού αν και δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάμε τις συγκεκριμένες τροφές.
    Για μένα δεν υπάρχει θέμα και με την κατανάλωση υδατανθράκων το βράδυ. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ξέρεις να μετράς μάκρος. Τα 350-400 γρ μήλο απο μόνο τους έχουν 45-55γρ υδατάνθρακες άρα δεν ξέρω πως βγάζεις σύνολο 63.
    Καλλίτερα θα ήταν να τρως κανονικά γεύματα και σίγουρα παραπάνω φαγητό.
    Αν δεν θες να κάνεις γυμναστική τουλάχιστον κάνε μερικά πουσαπσς και σκουοτ (3 σετ όσα μπορείς) πριν κάνεις ντους. Δεν θα σου πάρει ούτε 10 λεπτά. Δες το ως ρουτίνα.
    Αν σε ενδιαφέρει θα πρέπει να κοιτάξεις λίγο καλλίτερα τη διατροφή και την άσκηση.
    Rome wasn't built in a day

  10. #10
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Quote Originally Posted by Angel_flash View Post
    Καλησπέρα Providential άρα αν ξεκινήσω ένα πρόγραμμα άσκησης κοιλιακής χώρας θα είναι καλύτερα έστω και 2-3 φορές την εβδομάδα;

    Το ξέρω ότι χάνουμε από παντού, απλά εκεί με ενοχλέι πιο πολύ.
    Το πίτουρο μαζί με τα υπόλοιπα που τρώω για βραδινό είναι οκ;

    Ευχαριστώ. :)
    -Σίγουρα βοηθάνε αλά όπως σου είπα είναι μία μυϊκή ομάδα όπως οι άλλες και με την άσκηση τα τονώνουμε , δίνομαι καλύτερο σχήμα κτλ κτλ. Ένας από τους λόγους που γυμνάζομαι τους κοιλιακούς μας 2 φορές την εβδομάδα είναι ότι χρειάζονται και αυτοί ανάρρωση αλά και ένας άλλος λόγος εξίσου σημαντικός είναι το ότι σε κάθε άσκηση που κάνουμε πάντα προσπαθούμε να κρατήσουμε σταθερό τον κορμό μας πράγμα που σημάνει ότι χρησιμοποιούμε και τους κοιλιακούς μας .
    Ένας δυνατός κορμός είναι το παν σωστά ..
    Δώσε βάση σε όλο το σώμα και όχι μόνο κοιλιακούς ξεκίνα με κυκλικές ασκήσεις πχ.
    Push up - pull up - βαθειά καθίσματα- άρσεις ποδιών 3-4 κύκλους πχ και σιγά σιγά θα βρεις τον ρυθμό σου όπως όλοι μας


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ιδανικές Μερίδες Γευμάτων
    By hardgainer32 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 18-05-17, 19:12
  2. Χάσιμο Λίπους
    By tasos1996 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-16, 00:29
  3. Νέο Μέλος - Συμβουλές Για Χάσιμο Λίπους/Προπόνηση
    By alex devito in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 16-06-10, 23:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •