Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15

Thread: Patissia Log

  1. #1

    Default Patissia Log

    uuuu.jpgΚαλημερα σε ολους.

    Ειμαι ο Βασίλης 26 ετων. Το γνωρίζω οτι ειναι σε λαθος κατηγορια το thread αλλα δεν μπορουσα να βρω που να το φτιαξω.
    Γυμνάζομαι απο τα 18 μου χωρις να ακολουθησω καποια διατροφη τρωγοντας οτι να ναι σε οτι ποσοτητα να ναι.
    Εχω υψος 1.71 και αυτην την στιγμη ειμαι στα 64 κιλα και θελω να ανεβω κιλα χωρις να εχω καποιον αριθμο-στοχο,οταν φτασω σε σημειο που θα ειμαι ικανοποιημενος με το ματι τοτε θα το γυρισω στην συντηρηση.
    Παρακατω θα ανεβασω μια φωτογραφια η οποια ειναι τωρινη μετα απο αποχη απο τα βαρη για 1,5 χρονο (ειχα πεσει και στα 49 κιλα) οποτε προσφατα ανεβηκα στα 64 με πολυ κοπο.Ξεκινησα να τρωω οταν ξεκινησε η 1η καραντινα κανοντας σωματικες ασκησεις στο σπιτι μου (squat,pushups κτλπ κτλπ) ειδα καποια διαφορα αλλα τιποτα εντυπωσιακο. Μετα γραφτηκα και στο gym και μολις αρχισα να περνω φορα ηρθε και η 2η καραντινα και μου τα χαλασε...παρολα αυτα κανω σπιτι μου ασκησεις για συντηρηση μεχρι να τελειωσει και αυτη.
    Την διατροφη που ακολουθω εδω και 1,5 μερα την εχω φτιαξει μονος μου διαβαζοντας καποια πραγματα και αντιγραφοντας καποιες διατροφες αλλων προσαρμοζοντας τις θερμιδες στα μετρα μου,παρολα αυτα πιστευω οτι εχω λαθη και για να πω την αληθεια ειμαι ακομα μπερδεμενος. Λοιπον...η διατροφη ειναι η εξης χωρις να εχω συγκεκριμενες ωρες αλλα αφηνω καποιο χρονο αναμεσα στα γευματα για να μην με ενοχλει στο στομαχι.

    <strong><font color="#ff0000">Γευμα 1ο
    80g βρωμη (298 cal,47 carbs,6fat,11prot)
    20g cranberries (66 cal,16 carbs,0fat,0prot)
    250ml γαλα (12carbs,9fat,9prot)
    πρωτεινη whey με γευση ανανα 25γρ (101 cal,2carbs,2fat,20 prot)
    2 αυγα(50g) τηγανιτα,ριχνω 1 κουταλια λαδι και σκουπιζω με χαρτοπετσετα το τηγανι να φυγει το περισσοτερο (72cal,0 carbs,6fat,5protein)<br>
    1 κουταλια λαδι (120 cal,0carb,14fat,0 prot)
    <font color="#ff0000"><strong>Γεύμα 2ο
    180g μακαρόνια (cal 639,carbs 53, fat 2, prot 21)
    1 κουταλια λαδι (120 cal,0 carb, 14 fat, 0 prot)
    τόνος σε νερο 80g ( 88,0,1,20)
    τυρί regatto 50g (33,0,0,8)
    <br>
    <strong><font color="#ff0000">Γευμα 3ο</font></strong>
    150g κοτοπουλο (132,1,3,29)
    200g ρύζι (342,61,6,8)
    <br>
    στα υπολοιπα γευματα δεν ηξερα τι να βαλω οποτε απλα ξαναετρωγα τα προηγουμενα γευματα η εβαζα snacks που θα μπορουσαν να ταιριαξουν στα macros.
    εχω σαν στοχο τις 3000 θερμιδες,151 g πρωτεινη,100 g λίπος,375 g υδατανθρακα.
    <br>
    Οποιαδηποτε συμβουλη/αλλαγη στα γευματα καλοδεχουμενη.<br><br>https://prnt.sc/vfys2m<br><br>οριστε και η φωτογραφια.
    Last edited by Patissia; 09-11-20 at 10:43.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Τώρα στην καραντίνα μπορείς να πάρεις έστω 2 αλτήρες βιδωτούς και δίσκους και να κάνεις προπόνηση.
    Στη φωτό φαίνεσαι σε πολύ καλή κατάσταση!

    Υπάρχουν πολλές ιδέες για γεύματα
    πχ σάντουιτς με κοτόπουλο, τυρί + φρούτο
    σπιτικό ρόφημα όγκου στο μλέντερ (υπάρχει συνταγή στο φόρουμ)

    Εσύ που θες να βάλεις ποιοτικό βάρος , μη το πολυρίχνεις στους τόνους.. Βάλε μοσχάρι, καμια μπριζόλα, μπιφτέκια..
    Επίσης όσπρια, γενικά να έχεις ποικιλία.

    Οι θερμίδες και τα μάκρος είναι οκ για έναρξη, από κει και πέρα το πας βλέποντας και κάνοντας.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Τώρα στην καραντίνα μπορείς να πάρεις έστω 2 αλτήρες βιδωτούς και δίσκους και να κάνεις προπόνηση.
    Στη φωτό φαίνεσαι σε πολύ καλή κατάσταση!

    Υπάρχουν πολλές ιδέες για γεύματα
    πχ σάντουιτς με κοτόπουλο, τυρί + φρούτο
    σπιτικό ρόφημα όγκου στο μλέντερ (υπάρχει συνταγή στο φόρουμ)

    Εσύ που θες να βάλεις ποιοτικό βάρος , μη το πολυρίχνεις στους τόνους.. Βάλε μοσχάρι, καμια μπριζόλα, μπιφτέκια..
    Επίσης όσπρια, γενικά να έχεις ποικιλία.

    Οι θερμίδες και τα μάκρος είναι οκ για έναρξη, από κει και πέρα το πας βλέποντας και κάνοντας.
    καλως σε βρηκα,και ευχαριστω για την απαντηση.

    θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα.
    1) μπορω να βαλω οτι τροφη θελω αρκει να ταιριαζει με τα macros? (δεν μιλαω για ζαχαρη,τουρτες,monster energy κτλπ) μιλαω για τροφες πλουσιες σε θρεπτικα συστατικα.πχ αντι για 200 g μακαρονια να βαζω 200g φασολια η 200g πατατα η 200g ρυζι,200g φακες κτλπ κτλπ.
    την συγκεκριμενη ερωτηση την κανω γιατι μετα απο αρκετο ψαξιμο βλεπω οτι ο κοσμος εχει μονο πατατα και ρυζι τιποτα αλλο....οποτε σκεφτομαι μηπως υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος.

    2)ειναι λογικο να περιμενω να χασω καποιο λιπος ενω ειμαι σε θερμιδικο πλεονασμα η δεν ειναι ρεαλιστικος στοχος?

    οσο για τους αλτηρες,ευτυχως διαθετω 2 ζευγαρια 5+5 και 10+10 αλλα οπως και να χει δεν νιωθω οτι πιεζομαι οσο στο gym,φανταζομαι ομως για συντηρηση μυων ειναι αρκετοι.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Yπάρχει σπιτικό πρόγραμμα με αλτήρες εδώ που μπορείς να κάνεις. Σίγουρα δεν είναι όπως το να κάνεις σε γυμναστήριο αλλά άμα έχεις τη θέληση και το πείσμα, θα τα καταφέρεις! Όλα ειναι στο μυαλό. Και με πέτρες θα μπορούσες που λέει ο λόγος να κάνεις..

    Φυσικά και μπορείς να βάλεις και άλλες τροφές που ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Η πατάτα και το ρύζι δεν είναι μαγικές τροφές. Ειδικά για σένα που θες να βάλεις βάρος , επιβάλλεται να έχεις ποικιλία!!

    Όταν τρώμε παραπάνω θερμίδες από αυτές που χρειάζεται το σώμα να συντηρήσει το βάρος, όχι δεν χάνουμε λίπος. Αλλά αυτά είναι θεωρητικά. Αν εσύ έχεις τον σούπερ ντουπερ γρήγορο μεταβολισμό μπορεί να γίνει (λέμε τώρα). Αλλά τις απαντήσεις θα στις δώσει το ίδιο σου το σώμα. Γι αυτό όσο συγκεκριμένος και όσο κρατάς ημερολόγιο με ζυγισεις και φωτό, τόσο καλύτερα συμπεράσματα θα μπορείς να βγάλεις και να ξέρεις πως να κινηθείς.
    Last edited by Kardoula; 09-11-20 at 13:33.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλώς ήρθες ! Καλή αρχή με το λογκ σου!

  6. #6
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλορίζικο το log! Welcome!

    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  7. #7
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Καλώς όρισες καλή αρχή και καλή επιτυχία στους στόχους σου

  8. #8

    Default

    καλως σας βρηκα παιδια.
    Μεχρι στιγμης παει αρκετα καλα,ελπιζω σε 7-8 εβδομαδες να ανεβασω καλυτερη φωτογραφια.

  9. #9
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλημέρα και καλός ήρθες στην παρέα μας.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  10. #10

    Default

    καλως σε βρηκα geozn


    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι τρωω το ιδιο πρωινο εδω και 6-7 ημερες και αρχιζει και με κουραζει.
    Εχετε καποιο αλλο πρωινο να μου προτεινετε με παρομοια macros?
    Αυτην την στιγμη τρωω 80 gr βρωμη,200-250 ml γαλα,20gr cranberries,1 scoop whey kai 1 κουταλι του γλυκου μελι (ολα στο ιδιο πιατο).

  11. #11
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Τρώω κι εγώ κάθε μέρα σχεδόν το ίδιο για πρωινό, αλλά δεν το βαριέμαι. Οι αλλαγές που κάνω είναι στη γεύση της πρωτεϊνης (βανίλια-σοκολάτα) και στους ξηρούς καρπούς που θα βάλω (αμύγδαλα ή καρύδια) για να έχω κάποια ποικιλία.

    Μπορείς τη βρώμη να τη συνδιάσεις με αυγά και να την κάνεις σαν ομελέτα στο αντικολλητικό για κάτι εντελώς διαφορετικό. Και μετά ανάλογα με τα macros και τη διάθεση βάζεις cottage ή αμυγδαλοβούτυρο ή φυστικοβούτυρο ή ακόμα και μέλι (θυμίζει αυγόφετα).
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  12. #12
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Patissia View Post
    καλως σε βρηκα geozn


    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι τρωω το ιδιο πρωινο εδω και 6-7 ημερες και αρχιζει και με κουραζει.
    Εχετε καποιο αλλο πρωινο να μου προτεινετε με παρομοια macros?
    Αυτην την στιγμη τρωω 80 gr βρωμη,200-250 ml γαλα,20gr cranberries,1 scoop whey kai 1 κουταλι του γλυκου μελι (ολα στο ιδιο πιατο).
    Αν θες κάτι σε γλυκό μπορείς να κάνεις protein Pancakes η κεκακι σε κούπα κλπ με πρωτεΐνη βρώμη και φρούτα η ρυζογκοφρετες με μαρμελάδα Stevia και πρωτεΐνη ρόφημα.. αλλιώς σε αλμυρό βάλε γαλοπούλα και τυρί χαμηλών λιπαρών και αυγό βραστό με φρυγανιές ολικής χωρίς ζάχαρη η με Krispies πράσινα η ρυζογκοφρετες με ρίγανη στης ποσότητες που θες με τα μάκρος που θες.. Ιδέες και φαντασία θέλει..
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Τρώω κι εγώ κάθε μέρα σχεδόν το ίδιο για πρωινό, αλλά δεν το βαριέμαι. Οι αλλαγές που κάνω είναι στη γεύση της πρωτεϊνης (βανίλια-σοκολάτα) και στους ξηρούς καρπούς που θα βάλω (αμύγδαλα ή καρύδια) για να έχω κάποια ποικιλία.

    Μπορείς τη βρώμη να τη συνδιάσεις με αυγά και να την κάνεις σαν ομελέτα στο αντικολλητικό για κάτι εντελώς διαφορετικό. Και μετά ανάλογα με τα macros και τη διάθεση βάζεις cottage ή αμυγδαλοβούτυρο ή φυστικοβούτυρο ή ακόμα και μέλι (θυμίζει αυγόφετα).
    δεν το ειχα σκεφτει αυτο,θα το δοκιμασω μιας και μου αρεσουν τα αλμυρα φαγητα.

  14. #14

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    τοστ γιαουρτι-μελι η κεφιρ...τορτιγια ολικης με γαλοπουλα ανανα( και ξινο χαχα) μπανανα η μηλο ταχινι...φιστικοβουτυρο....τη βρωμη με κανελα μαυρη σοκολατα maca στα μυκροκυματα porridge ..cottage και καμια φορα και καμια ζαμπονοπιτα δε κανει κακο αφου εισαι χαμηλου βαρους )..etc etc
    Last edited by guest8090; 12-11-20 at 17:22.

  15. #15

    Default

    Καλησπερα παιδια.
    Ακολουθω το πλανο εδω και 10-12 ημερες και ενω ειμαι 100% αυστηρος η ζυγαρια δεν αλλαζει....οχι απλα δεν ανεβαζω κιλα αλλα νιωθω οτι εχω χασει και λιπος η υγρα απο το στομαχι μου.
    Χθες το αλλαξα και απο 3000 το ανεβασα στις 3300.
    Ευτυχως δεν εχασα βαρος,αλλα ουτε πηρα..
    Last edited by Patissia; 16-11-20 at 22:26.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •