Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 38
  1. #1
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default Τι Μονόζυγο Να Αγοράσω;

    τι μονόζυγο να αγοράσω πάνω από όλα να είναι ασφαλής
    βιδωτο ή αυτό που μπαίνει πάνω στο κασωμα?

  2. #2
    New Member fazer's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    VOLOS
    Posts
    77

    Default

    κατι να βιδωνει στον τοιχο.για μεγαλυτερη ασφαλεια και για ποιο σωστη εκτελεση με ποιο ανοικτη λαβη.
    αυτο στην πορτα θα σε περιορισει και λογω υψουςκαι λογω ποιο κλειστης λαβης.
    επειδη εχω και τα δυο,θα σου προτεινα το πρωτο ασυζητητί

  3. #3
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by fazer View Post
    κατι να βιδωνει στον τοιχο.για μεγαλυτερη ασφαλεια και για ποιο σωστη εκτελεση με ποιο ανοικτη λαβη.
    αυτο στην πορτα θα σε περιορισει και λογω υψουςκαι λογω ποιο κλειστης λαβης.
    επειδη εχω και τα δυο,θα σου προτεινα το πρωτο ασυζητητί
    με το βιδωτο στην πορτα θα μπορεις να κανεις με ανοικτη λαβη?
    στον τοιχο δεν μπορω γιατι δεν εχω τρυπανια για να το βαλω

    αυτο στο κασωμα πως στηριζεται?

  4. #4
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    με το βιδωτο στην πορτα θα μπορεις να κανεις με ανοικτη λαβη?
    στον τοιχο δεν μπορω γιατι δεν εχω τρυπανια για να το βαλω

    αυτο στο κασωμα πως στηριζεται?
    Αυτο στο κασωμα, υπό προϋποθέσεις πάντα, βολεύει για πιο ανοικτή λαβή και έξτρα λαβές. Πρέπει να είναι καλής ποιότητας μονόζυγο, καθώς επισης να είναι και κατάλληλο το κασωμα απο θέμα μεγέθους ( ναι ακόμα και εδώ το μέγεθος μετράει)...

  5. #5
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Σωστά αυτά που είπα ο Vagosorfon. Αν δεν μπορείς να βάλεις βιδωτό σε τοίχο (όχι αυτό που σφίγγει στην κάσα) θεωρώ ότι αυτό που κουμπώνει στην κάσα είναι καλλίτερο ενόψει των έξτρα λαβών που έχει αλλά και γιατί μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλες ασκήσεις στο πάτωμα.
    Rome wasn't built in a day

  6. #6

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    αφου δεν μπορεις να βαλεις βιδωτο τοιχο ε ειναι μονοδρομος.....παρε συσφικτικο τοιχου η εστω κασας..εγω τετοιο εχω....ασε που βιδωτο κασα δεν νομιζω να υπαρχει ...γιατι οι κασες στα διαμερισματα ειναι τοσο λεπτες συνηθως-))) εγω εχω ενα απο λιντλ τοιχο με τοιχο ....μια χαρα ειναι ....συσφιξης εννοω.....
    Last edited by guest8090; 15-11-20 at 14:07.

  7. #7
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Σωστά αυτά που είπα ο Vagosorfon. Αν δεν μπορείς να βάλεις βιδωτό σε τοίχο (όχι αυτό που σφίγγει στην κάσα) θεωρώ ότι αυτό που κουμπώνει στην κάσα είναι καλλίτερο ενόψει των έξτρα λαβών που έχει αλλά και γιατί μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλες ασκήσεις στο πάτωμα.
    βιδωτο στον τοιχο εννοεις με τρυπανι?
    δεν μου φαινεται και ασφαλης αυτο που μπαινει πανω απο την πορτα



    Quote Originally Posted by vagosofron View Post
    Αυτο στο κασωμα, υπό προϋποθέσεις πάντα, βολεύει για πιο ανοικτή λαβή και έξτρα λαβές. Πρέπει να είναι καλής ποιότητας μονόζυγο, καθώς επισης να είναι και κατάλληλο το κασωμα απο θέμα μεγέθους ( ναι ακόμα και εδώ το μέγεθος μετράει)...
    με το βιδωτο στην πορτα δεν μπορεις να κανεις ανοικτη λαβη?

  8. #8
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Εγώ στα 85 κιλά μια χαρά γυμναστική έκανα με αυτό που κουμπώνει στην πόρτα και σε διαφορετικές πόρτες.
    Αlλιώς βιδωτό είναι αυτό που βιδώνει με τρυπάνι που σου είπε ο Fazer.
    Rome wasn't built in a day

  9. #9
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    βιδωτο στον τοιχο εννοεις με τρυπανι?
    δεν μου φαινεται και ασφαλης αυτο που μπαινει πανω απο την πορτα





    με το βιδωτο στην πορτα δεν μπορεις να κανεις ανοικτη λαβη?
    Για να μη μπερδευομαστε... Το "βιδωτό" στην πόρτα είναι το κλασσικό το οποίο σφίγγει ανάμεσα στο κούφωμα. Η λαβή σου σε αυτό το μονόζυγο περιορίζεται από το άνοιγμα του κουφώματος, κάτι που συνήθως δεν είναι αρκετό.
    Ο δεύτερος τύπος μονόζυγου, είναι αυτό που κατά κάποιο τρόπο κρεμιέται από το κούφωμα και κοντραρει εξωτερικά του κουφώματος, γι'αυτό και σου δίνει περισσότερες επιλογές σε λαβές.
    Και lastly, έχουμε το μονόζυγο τοίχου, το οποίο τοποθετείται τρυπώντας τον τοίχο. Αυτό είναι και το καλύτερο από όλες τις απόψεις.

  10. #10
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by vagosofron View Post
    Για να μη μπερδευομαστε... Το "βιδωτό" στην πόρτα είναι το κλασσικό το οποίο σφίγγει ανάμεσα στο κούφωμα. Η λαβή σου σε αυτό το μονόζυγο περιορίζεται από το άνοιγμα του κουφώματος, κάτι που συνήθως δεν είναι αρκετό.
    Ο δεύτερος τύπος μονόζυγου, είναι αυτό που κατά κάποιο τρόπο κρεμιέται από το κούφωμα και κοντραρει εξωτερικά του κουφώματος, γι'αυτό και σου δίνει περισσότερες επιλογές σε λαβές.
    Και lastly, έχουμε το μονόζυγο τοίχου, το οποίο τοποθετείται τρυπώντας τον τοίχο. Αυτό είναι και το καλύτερο από όλες τις απόψεις.

    αυτό λέω και εγώ βιδωτο!
    δεν έχω σημείο ώστε να τριπισω τον τοίχο άρα είναι σε αυτές τις 2 επιλογές
    πόσες πιθανότητες υπάρχουν να ξηλώσει την πόρτα?

  11. #11
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    αυτό λέω και εγώ βιδωτο!
    δεν έχω σημείο ώστε να τριπισω τον τοίχο άρα είναι σε αυτές τις 2 επιλογές
    πόσες πιθανότητες υπάρχουν να ξηλώσει την πόρτα?
    Αν το κούφωμα δεν είναι σε καλή κατάσταση, τότε πολύ πιθανό ( υπάρχουν αρκετά fail videos στο yutube) να συμβεί με το "κρεμαστό" μονόζυγο.
    Το βιδωτό ανάμεσα στα κουφώματα είναι το πιο ασφαλές ( εκτός και αν κρεμαστείς προς τη φορά που ξεβιδώνει...υπάροχυν και εδώ αρκετά fails), αλλά με τον καιρό αφήνει σημάδια στα κουφώματα.
    Πραγματικά δεν ξέρω τι να προτείνω...
    Σε εξωτερικό χώρο ίσως?

  12. #12
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by vagosofron View Post
    Αν το κούφωμα δεν είναι σε καλή κατάσταση, τότε πολύ πιθανό ( υπάρχουν αρκετά fail videos στο yutube) να συμβεί με το "κρεμαστό" μονόζυγο.
    Το βιδωτό ανάμεσα στα κουφώματα είναι το πιο ασφαλές ( εκτός και αν κρεμαστείς προς τη φορά που ξεβιδώνει...υπάροχυν και εδώ αρκετά fails), αλλά με τον καιρό αφήνει σημάδια στα κουφώματα.
    Πραγματικά δεν ξέρω τι να προτείνω...
    Σε εξωτερικό χώρο ίσως?

    με το βιδωτο μπορω να το μετακινω απο πορτα σε πορτα ή μενει μονιμα εκει?
    εξωτερικο χωρο δεν εχω

  13. #13
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Και βέβαια μπορείς να το μετακινεις, αλλά....
    Συνήθως αφήνει σημάδια στο κούφωμα!
    Ακόμη και με τα "ειδικά σφουγγαρακια", πάλι μένουν σημάδια.
    Θυμάμαι παλιά όταν είχα τοποθετήσει ένα στην πόρτα του δωματίου μου, είχα προσθέσει από ένα βιβλίο δεξιά και αριστερά σαν επιπλέον προστασία...

  14. #14
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by vagosofron View Post
    Και βέβαια μπορείς να το μετακινεις, αλλά....
    Συνήθως αφήνει σημάδια στο κούφωμα!
    Ακόμη και με τα "ειδικά σφουγγαρακια", πάλι μένουν σημάδια.
    Θυμάμαι παλιά όταν είχα τοποθετήσει ένα στην πόρτα του δωματίου μου, είχα προσθέσει από ένα βιβλίο δεξιά και αριστερά σαν επιπλέον προστασία...
    και με τα βιβλία δεν υπάρχει πιθανότητα να γλιστρισει?

  15. #15
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    και με τα βιβλία δεν υπάρχει πιθανότητα να γλιστρισει?
    Το είχα σφίξει τόσο πολύ που δεν έκανε κιχ. Βέβαια εμένα σε ενοικιαζόμενο σπίτι γι'αυτό το έκανα. Οχι πως στο δικό μου δεν θα προστατευα τα κουφώματα...
    Κανένα από τα δύο μονόζυγα πόρτας δεν είναι τέλεια.
    Αν δεν θες να τρυπήσεις τοίχο, δες και κανένα μεταχειρισμένο μονόζυγο/δίζυγο. Δεν τρυπάς, δεν στηρίζεις σε κουφώματα, δεν χαλάς τίποτα.

  16. #16
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by vagosofron View Post
    Το είχα σφίξει τόσο πολύ που δεν έκανε κιχ. Βέβαια εμένα σε ενοικιαζόμενο σπίτι γι'αυτό το έκανα. Οχι πως στο δικό μου δεν θα προστατευα τα κουφώματα...
    Κανένα από τα δύο μονόζυγα πόρτας δεν είναι τέλεια.
    Αν δεν θες να τρυπήσεις τοίχο, δες και κανένα μεταχειρισμένο μονόζυγο/δίζυγο. Δεν τρυπάς, δεν στηρίζεις σε κουφώματα, δεν χαλάς τίποτα.


    που να μπλέκεις με ολόκληρο μηχάνημα τώρα δεν έχω και χώρο στο σπίτι

  17. #17
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    που να μπλέκεις με ολόκληρο μηχάνημα τώρα δεν έχω και χώρο στο σπίτι
    Ε βάζεις δύσκολα τώρα! Κανά χωλακι δεν έχει το σπίτι? Κάνεις δυο τρυπουλες και βάζεις ενα σωλήνα και έτοιμο το μονόζυγο.
    Αλλιώς, πάρε ένα " κρεμαστό", αρκεί να ταιριάζει με τα κουφώματα σου.

  18. #18
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Αχχχ και εγώ θα ήθελα ένα μονόζυγο τοίχου αλλά παρόλο που έχω θεωρητικά χώρο για βιδωμα κλπ έχω γκρίνια οπότε αρκετές ζαλες έχουμε γενικά δεν θέλω άλλες οπότε σαν ιδέα τελικά που έκανα και πλάτη δοκίμασα με 2 καρέκλες τα inverte rows και η αλήθεια είναι αν και θέλει μεγάλη προσοχή ότι με έπιασε πολύ καλά. Το ξέρω θα μου πείτε λύση ουσίας δεν είναι αυτή I know αλλά από το τίποτα..
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  19. #19

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    οταν λεει το παιδι <<,βιδωτο >. εννοει αυτο που εχω εγω...συσφιξης με προεκταση με ενα σωλήνα που αναπτυσσεται ....μπορει να μπει σε δυο τοιχους η στις 2 πλευρες κασας ...εχω φωτο αλλα δεν ανεβαινει .....επειδη ειπες δεν εχεις τρυπανι και δε θες βιιδες για μονιμη στερεωση και που να μπλεικεις τωρα με <<ολοκληρο>> μηχανημα ειναι η μονη λυση... αναμεσα σε 2 τοιχους η εστω κασα... σημαδι με το χρονο θα αφησει αν το βγαλεις και προφανως μεταφερεται...οπου μπορει να ταιριαξει κατα μηκος,,,,,,κατα τα αλλα απο τα γραφομενα σου..... ενα ειναι το συμπερσμα..... μην παρεις μονοζυγο.....κρατα το Mercedes. benz-))) περι πιθανοτητων ρωτα το κατακευαστη της κασας......-)))) και για να συνεχισω το χιουμορ Μου τζωρτη ζν ........ ειναι λυση ουσιας .... η γκρινια ειναι μεγα...προβλημα-))))
    Last edited by guest8090; 18-11-20 at 09:55.

  20. #20
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Δεν ρωτάω κανέναν μαν μου μια χαρά σήκωσα τα 84 κιλά μου με το σκουπόξυλο το οποίο το αγόρασα καινούργιο βεβαίως βεβαίως σε nickel μεταλλικό. Σούπερ ντουπερ δηλαδή... ΑΧαχαχα
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  21. #21

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    περι γκρινιας...ο λογος ..οχι περι κιλων-)))

  22. #22

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    anyway η ροη εδω περι μονοζυγου ειναι και λιγο σουρεαλ....στα ματια μου-))at least-)
    Last edited by guest8090; 18-11-20 at 12:24.

  23. #23
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by Mangeo View Post
    οταν λεει το παιδι <<,βιδωτο >. εννοει αυτο που εχω εγω...συσφιξης με προεκταση με ενα σωλήνα που αναπτυσσεται ....μπορει να μπει σε δυο τοιχους η στις 2 πλευρες κασας ...εχω φωτο αλλα δεν ανεβαινει .....επειδη ειπες δεν εχεις τρυπανι και δε θες βιιδες για μονιμη στερεωση και που να μπλεικεις τωρα με <<ολοκληρο>> μηχανημα ειναι η μονη λυση... αναμεσα σε 2 τοιχους η εστω κασα... σημαδι με το χρονο θα αφησει αν το βγαλεις και προφανως μεταφερεται...οπου μπορει να ταιριαξει κατα μηκος,,,,,,κατα τα αλλα απο τα γραφομενα σου..... ενα ειναι το συμπερσμα..... μην παρεις μονοζυγο.....κρατα το Mercedes. benz-))) περι πιθανοτητων ρωτα το κατακευαστη της κασας......-)))) και για να συνεχισω το χιουμορ Μου τζωρτη ζν ........ ειναι λυση ουσιας .... η γκρινια ειναι μεγα...προβλημα-))))

    αν θες στειλε την φωτο με πμ
    η μαρκα στο μοβοζυγο παιζει ρολο?

  24. #24
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    https://787.gr/images/detailed/18/monozigo_portas_iron_gym_eik-3.jpg


    ασκουν πιεση στον τοιχο ή στο κατω μερος τις πορτας?

  25. #25
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Φιλε Δογκανε συγγνωμη αλλα ρε συ τοσο που το ψαχουλευεις για να παρεις ενα μονοζυγο θα ειχες φτιαξει ηδη το wide της πλατης σου
    Ενα απλο μονοζυγο παρε να κανεις την δουλεια σου εγω που το ειχα παρει απο τα λιντλ θα ειχα σκοτωθει τωρα , παρολαυτα αντεχει μια χαρα :)

  26. #26
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Φιλε Δογκανε συγγνωμη αλλα ρε συ τοσο που το ψαχουλευεις για να παρεις ενα μονοζυγο θα ειχες φτιαξει ηδη το wide της πλατης σου
    Ενα απλο μονοζυγο παρε να κανεις την δουλεια σου εγω που το ειχα παρει απο τα λιντλ θα ειχα σκοτωθει τωρα , παρολαυτα αντεχει μια χαρα :)

    το ξέρω! Αλλά θέλω να είναι και ασφαλής πόσο μπορεί να αντέξει μια πόρτα κάποιον που είναι 80 κιλά έχω τους φόβους μου

    εσύ τι μονόζυγο έχεις?

  27. #27
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Αυτό το μονόζυγο που μας έδειξες τώρα, έρχεται με ειδικές "χούφτες", τις οποίες πρέπει να βιδωσεις στον τοίχο πάνω απο το κούφωμα, ώστε η πίεση να ασκείται σε αυτές και όχι στο κούφωμα. Πάρτο!

  28. #28
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by vagosofron View Post
    Αυτό το μονόζυγο που μας έδειξες τώρα, έρχεται με ειδικές "χούφτες", τις οποίες πρέπει να βιδωσεις στον τοίχο πάνω απο το κούφωμα, ώστε η πίεση να ασκείται σε αυτές και όχι στο κούφωμα. Πάρτο!


    με. κόβω προς μεριά βιδωτου στην πόρτα
    το βιδωμα θέλει τρυπάνι?

    https://www.skroutz.gr/s/24942568/Pegasus-B-2203B.html#description

  29. #29
    Pumping Iron vagosofron's Avatar
    Join Date
    10-03-17
    Location
    Λαμία
    Posts
    291

    Default

    Τίποτα δεν θέλει! Το πιάνεις, το ευθυγραμμιζεις και το περιστρεφεις μεχρι να σφίξει. Και παντα έλξεις από την μία πλευρά ώστε να μην το ξεβιδωσεις.

  30. #30

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default lidl too-a common)

    και μην ρωτησεις τι κρεμετε το εχω χρονια.....δεν ειναι με βιδες....Γρηγορακο και εγω που το ειχα προκοπη δεν ειδα ....τωρα ομως-ωμος...κατι γινεται εσχατως χαχα ....go see my last pic 2 weeks with no gym...και οπως εχω διαβασει σε αλλα προφιλ που ανεβαζουν φωτο τη κλασικη ατακα...βαρα,,,,τε...ελευθερα....ετσι και αλλιως ειμαι σε αποσταση ασφαλειας-))))
    Last edited by guest8090; 22-11-20 at 20:00.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μονοζυγο τειχου ή μονοζυγο οροφης?
    By Panosdes in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 23-06-20, 22:40
  2. Θέλω να αγοράσω σάκο του μποξ
    By Brawon7 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 10
    Last Post: 15-05-19, 21:23
  3. Τι συμπληρωμα να αγορασω
    By rodo in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 25-02-19, 16:48
  4. Ποιό Φυστικοβούτυρο Να Αγοράσω
    By Mitsaraseleu in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 11-12-18, 12:16
  5. Ποιο συμπλήρωμα να αγοράσω???
    By doctorm in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 27-05-12, 23:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •