Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default Άγχος και Καραντίνα

    και πλακα πλακα και σοβαρα,,,το αγχος μου να μην παχυνω στη καραντινα επειδη εγω σπιτι 1 εβδομαδα τωρα εχω κανει προπονηση βαρους και λαστιχο μια φορα διοτι βαριεμαι και το μονο που κανω ειναι πανω απο 10 χιλ..γρηγορο βαδην αθροιστικα ανα ημερα ..... σαν τρελο παιδι χαρα γεματο βγηκα το πρωιενω εβλεπα ερχεται βορινη βροχη και εγινα σουρουδι.... το σοβαρο τωρα ...ενα αγχος που εχω σε αυτη τη δευτερη καραντινα.....πιο πολυ απο πρωτη με οδηγει σε νωχελικοτητα....θα χασω μυιικη μαζα αλλλωστε ηδη εχω χασει ενα κιλο και σε 8 μερες.... το θεμα ειναι ενω διαβαζω εδω παιδια που κανουν πραγματα σπιτι για ερεθισμα....δεν εχει λειτουργησει αυτο...δεν ξερω τι να κανω ...ειλικρινα.... περα παο το να εχω υγεια σαφως και να μη βγαινω γιαπερπατημα ενω βρεχει χωωρις καν αδιαβροχο)) αχ....το παλευω...με χιουμορ το δευτερο κυμα.... αλλα οντως ειναι πιο ψυχοφθορο...ειλρικινα εισεις εχετε αγχος αυτη τη φορα? ειδικα οι εξ αθηνων η θεσσαλονικης..και αυτο σας επηρεαζει για εκγυμναση προς αρνητικη η θετικη λογικη
    Last edited by guest8090; 14-11-20 at 13:31.

  2. #2
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Ωραίο θέμα άνοιξες! Αν αρχίσω να απαριθμώ τα άγχη μου σε αυτή την καραντίνα δε θα τελειώσω ποτέ!

    Σε αυτή την καραντίνα το έχω πάρει απόφαση να μην αφήσω να με κυριεύσουν κ μέχρι τώρα το έχω πετύχει σε μεγάλο βαθμό (όχι εντελώς)

    Αυτό που με βοηθάει είναι να εστιάζω στο πόσο καλά νιώθω μετά από μια προπόνηση κ να ξεκινάω.

    Τα δικά μου ζόρια δεν είναι το κίνητρο αλλά ότι:

    δε με αφήνουν στην ησυχία μου να ευχαριστηθώ προπόνηση

    έχω διαρκώς διαφορετικό πρόγραμμα με τη δουλειά με αποτέλεσμα να τσιτώνομαι κ να ξεσπάω στο φαγητό

    Το περπάτημα πάντα βοηθάει αλλά δε θα το συνιστούσα χωρίς αδιάβροχο στη βροχή!!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  3. #3

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    xaxa didi we all sometimes...do child....nonsences......... the funny is.....oti ebala kai akouga to song poy leei ....i do my crying in the rain by aha...........-))) σημερα βεβαια νιωθω κρυωμενος.....αλλα........το εζησα at least))))

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Εγώ πάντως στην προηγούμενη καραντίνα μπήκα σε πρόγραμμα πάλι αφού είχα το χρόνο και έχω γυμναστήριο σπίτι μου.
    Το μόνιμο άγχος εκτός από το οικονομικό είναι το θέμα υγείας γιατί είμαι ειδική κατηγορία.
    Η γυμναστική για την ώρα δεν έχει επηρεαστεί αρνητικά. Αντιθέτως αφού υπάρχει σχετικός περιορισμός επαγγελματικής δραστηριότητας επιτρέπει την εντατική εκγύμναση.
    Οψόμεθα.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    και εγω μεμο ειμαι ευπαθης....και κατανοοω πληρως,,,, μπραβο σου περι εγκυμνασης αλλα ακριβως για αυτο ανοιξα το θεμα...οτι και εγω εχω χρονο απεριορστο μεσα στο σπιτι αλλα...δεν μου βγιανει για οσο γινεται μυικη εκγυμναση...just walking .... για να μη φλιπαρω τοσες ωρες σπιτι .......... ειλικρινα τωρα εκτιμησα το τραγουδακι,..... αν εισαι σπιτι τοτε ετοιμασου για χαβαη .....μονο μη κατσουμε αλλο σπιτι)))) και ενω η πρωτη καραντινα, πηγε οκ...το θεμα ειναι οτι σε αυτη βαριεμαι ηδη ενω ειναι ακομα στην αρχη.....αλλα ...αλλα...αλλα...-)) ιωβεια υπομονη)
    Last edited by guest8090; 15-11-20 at 14:10.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Δεν νομίζω πως είναι άγχος, μάλλον απογοήτευση είναι που οδηγεί σταδιακά στη παραίτηση. Νιώθεις ότι αυτό που κάνεις σε πάει πίσω ή τουλάχιστον δεν σε βοηθάει να προοδεύσεις. Είναι πολλές οι μέρες που νιώθω ακριβώς έτσι. Κάποιες δεν το παλεύω, το αφήνω να με παρασύρει . Κάποιες άλλες ξεκινάω με πολύ ζόρι και καθόλου διάθεση και το βρίσκω στη πορεία. Σκέφτομαι πως είναι πολύ κρίμα να πετάξω ότι κόπιασα να αποκτήσω όλο αυτό το διάστημα. Επίσης σκέφτομαι το πόσο καλά νιώθω βλέποντας το αποτέλεσμα σε αντίθεση με το πως ένιωθα πριν. Αυτή η αβεβαιότητα για το τι μας περιμένει αύριο, πότε θα ξαναβρούμε τους κανονικούς μας ρυθμούς είναι κίνητρο για να τα παρατήσεις. Αλλά απο την άλλη σκέφτομαι πως δεν είμαστε φτιαγμένοι για να τα παρατάμε, πέφτουμε ναι, αλλά σηκωνόμαστε πάλι, γιατι να μην είμαστε ακόμα πιο δυνατοί;;; όποτε κ αν ξαναβγούμε, όποτε και αν ξεκινήσουν πάλι οι μηχανές μας σε κανονική λειτουργία, θα είναι προτιμότερο να είμαστε στη μέση της σκάλας παρά στην αρχή της. Και στο λέω εγώ που εδώ κ 2 μέρες έχω τσακίσει μισή μηλόπιτα αλλά σήμερα πήρα το αίμα μου πίσω με τη προπόνηση . Όλα θα γίνουν, κ όλα είναι ανθρώπινα αρκεί να μην τα παρατήσουμε, ότι και αν κάνουμε!!!

  7. #7

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    Ζωη....ζωη,,,,,-) το αγχος που αναφερω ειναι προσδιορισμενο...και αφορα τα κιλα μου... κατα τα αλλα καταννοω τι λες.... και περιπου αυτο λεω και εγω ...περι βαρεμαρας ....για εκγυμναση.....εχω επ[ιγνωση οτι επειδη εγω ετσι ακι αλλιως γυμνστηριο οργανα σπιτι δεν εχω μυικη μαζα θα χασω αρα δε θελω να παχυνω διοτι ειναι προφανες τι θα ειναι αυτα τα κιλα.... το γιατι βαριεμαι ηδη στη δευτερη φαση δεν το ξερω ...ακομα με σιγουρια...γνωριζω οτι ειδκα για εμενα η επιστροφη γυμναστηριο οπου ας πουμε ...περιπου...οτι 8 στις δεκα φορες πηγαινα με κεφι εξ αρχης και προσμονης ειτε για βαρη ειτε για πισινα .... δεν θα ειναι 3 εβδομαδες ακομα και αν ανοιξουν.... εχω αναφερει που ανηκω ιατρικως και εχω επιγνωση....οποτε τo στρες με κιλα ειναι αυξημενο.... anyway...//LIFE...IS life-) ειναι σαφες σε μενα παντως οτι η αθροιστικη λογικη εγκλεισμου τα κανει ολα πιο ...ας πουμε δυσκολα.... η ισως λιγοτερο ευκολως διαχειρισιμα.... οταν εισαι παρθενος σε κατι το χασιμο της παρθενιας σου φαιανεται ...μεγα κατακτηση .....μετα ομως.... δεν εχεις αλοθι)) μετα εχει το κυριο αγωνα.......and its clear i am not a virgin...not anymore-)) years years ago-))))
    Last edited by guest8090; 15-11-20 at 15:22.

  8. #8
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Κατά τη γνώμη μου και βαρη να μην έχεις μπορείς να βρεις διάφορους τρόπους να προπονηθείς πχ γέμισε μια τσάντα με βιβλία και κάνε ασκήσεις ή έναν σάκο, αν μπορείς πάρε μεγάλες μπουκάλες νερού απ' αυτές που μπαίνουν στους ψύκτες, ψάξε να βρεις ασκήσεις καλισθενικης κλπ.. αυτό θα σε βάλει σε μια διαδικασία να δοκιμάσεις καινούργια πράγματα και να κρατήσεις το ενδιαφέρον σου. Οκ, καταλαβαίνω δεν είναι σαν το γυμναστήριο αλλά μια συντήρηση πιστεύω μπορείς να κάνεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καραντίνα και Γράμμωση
    By gwgw96 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 06-08-20, 01:07
  2. Διατροφή καραντίνα
    By μουζουρου in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 18-04-20, 16:51
  3. Η ζωή στην καραντίνα-προπόνηση (ας την πούμε) - διατροφή
    By Secret of Steel in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 05-04-20, 18:33
  4. Καραντίνα Day X
    By Musclemar in forum Off Topic
    Replies: 21
    Last Post: 02-04-20, 22:36
  5. Άγχος και Απόδοση
    By conan1982 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 05-08-19, 15:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •