Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Ημερήσια Θερμιδική Πρόσληψη και Σταθερότητα

    Καλησπέρα θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα σχετικά με την σταθερότητα(;) της ημερήσιας θερμιδικής πρόσληψης που δημιουργήθηκαν και λόγω των συνθηκών(καραντίνα)

    1. Υπολογίζοντας την ημερήσια θερμιδική μου πρόσληψη με τον γνωστό τύπο βγαίνει 2000 θερμίδες χωρίς να πολλαπλασιάσω με τον δείκτη δραστηριότητας. Συνεχίζω κανονικά την προπόνηση σπίτι με αλτήρες και το πρόγραμμα μου είναι 6 ήμερο με αρκετή ένταση διάρκειας 50 λεπτών (πριν την καραντίνα ήταν 5ήμερο). Η προπόνηση όμως είναι και η μόνη μου δραστηριότητα όλη μέρα όπως τα έφεραν οι καταστάσεις. Η ερώτηση μου είναι με ποιο δείκτη δραστηριότητας πρέπει να πολλαπλασιάσω για να υπολογίσω τις θερμίδες συντήρησης μου.

    2. Κάτι πιο γενικό. Η ημερήσια πρόσληψη που υπολογίζει ο καθένας (ανάλογα με το πρόγραμμα διατροφής που ακολουθεί δηλαδή διατήρηση υπερτροφία η γράμμωση) πρέπει να είναι σταθερή η διαφοροποιείται ανάλογα την μέρα δηλαδή αν είναι μέρα προπόνησης η όχι.

    3. Η ημερήσια πρόσληψη πρέπει να διαφοροποιείται ανάλογα με τις μυικές ομάδες η όχι. π.χ εγώ κάνω bro-split και δουλεύω μόνο πλάτη δηλαδή ερεθίζω-''φθείρω'' μόνο μια μυική ομάδα. Αν έκανα full body πρόγραμμα και ερέθιζα όλο μου το μυικό σύστημα(η διάρκεια και η ένταση θεωρούνται σταθερές) δεν θα χρειαζόμουν περισσότερες θερμίδες για αποκατάσταση και υπερτροφία;

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου.

    1.Το να υπολογίσει κάποιος τις θερμίδες συντήρησης η αύξηση στο BB με το σωστό δείκτη αυτό γενικά αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο και είναι το πιο δύσκολο να υπολογίσει κάποιος γενικότερα. Οι συντελεστές είναι και αυτοί ενδεικτικοί.. Με 6 προπονήσεις αλλά οι καρδιά να χτυπάει φουλ είσαι εκεί στο 1. 65 περίπου μπορεί και παραπάνω ανάλογα το βλέπεις στην πράξη πως λειτουργεί το σώμα σου στην πράξη ανάλογα το έλλειμμα η το πλεόνασμα που έχεις.
    2. Η ημερισια πρόληψη πρέπει να είναι σταθερή ναι και αλλάζει μετά από αρκετό διάστημα περίπου κάθε 2-3 εβδομάδες ανάλογα το αποτέλεσμα που τότε θα χρειαστεί να ξανά ζύγι στις και να ξανά υπολογίσεις όλα τα νούμερα Ξανά από την αρχή για να συνεχίζεις να έχεις πρόοδο.
    3. Η ημερήσια πρόσληψη δεν έχει σχέση με τι πρόγραμμα κάνεις και πώς γυμνάζεσαι δικές σου ομάδες Αρκεί να κρατάς ψηλά την πρωτεΐνη τουλάχιστον πάνω από 2* τα κιλα σου σε γραμμάρια και θα είσαι κομπλέ.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #3
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    1) Για το συντελεστή δραστηριότητας βάσει αυτών που λες θα έβαζα 1.3-1.4 και αναλόγως το πως μεταβάλλεται το βάρος μου θα προσάρμοζα τις θερμίδες.
    2) Η ημερήσια πρόσληψη μπορεί να μεταβάλλεται αναλόγως της δραστηριότητας πολλοί όμως προτιμούν να έχουν σταθερή πρόσληψη με βάση τους μέσους όρους. Προσωπικά προτιμώ περισσότερες θερμίδες το 24ωρο μετά τη γυμναστική.
    3) Η καύση θερμίδων εξαρτάται από την μυική ομάδα που γυμνάζουμε (λ.χ η εκγύμναση ποδιών απαιτεί παραπάνω θερμίδες από την εκγύμναση χεριών) αλλά δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς την κατανάλωση αυτή ούτε ασχολείται κανένας να υπολογίζει κατανάλωση θερμίδων ανάλογα με την μυική ομάδα που γύμνασε. Το θέμα είναι "ψίλοι στα άχυρα".
    Rome wasn't built in a day

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post

    3) Η καύση θερμίδων εξαρτάται από την μυική ομάδα που γυμνάζουμε (λ.χ η εκγύμναση ποδιών απαιτεί παραπάνω θερμίδες από την εκγύμναση χεριών) αλλά δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς την κατανάλωση αυτή ούτε ασχολείται κανένας να υπολογίζει κατανάλωση θερμίδων ανάλογα με την μυική ομάδα που γύμνασε. Το θέμα είναι "ψίλοι στα άχυρα".
    Το θέμα δεν είναι η καύση θερμίδων στην προπόνηση αφου αυτή είναι πάντοτε σε αναλόγως χαμηλές τιμές αν κάνεις μόνο βάρη αλλά η αποκατάσταση και εαν υπάρχει μεταβολική διαφορά . Δεν ξέρω κατα πόσο είναι όντως ''ψίλοι στα άχυρα'' όμως το θέμα αυτό γι'αυτό και με απασχολεί διότι σύμφωνα με την λογική όταν δημιουργείς μεγαλύτερη φθορά στο μυικό σου σύστημα τότε θα χρειάζεται και περισσότερη ενέργεια και πρωτεϊνη ώστε να την αποκαταστήσει. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ

  5. #5
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Οι καύση θερμίδων δεν είναι "...σε αναλόγως χαμηλές τιμές..." είναι αναλόγως της εκγύμνασης με βάρη. Αν τώρα το συγκρίνεις με έντονη αερόβια άσκηση ναι έχει χαμηλές τιμές συγκριτικά. Η εκγύμναση με βάρη έχει ΜΕΤ περίπου 3-6 αναλόγως της έντασης. Χαλαρή αερόβια έχει MET 5.5 (λ.χ. στατικό ποδήλατο μέτριας έντασης) ενώ έντονη περίπου 7 MET.
    Αν τώρα αναφέρεσαι στο EPOC είναι μεγαλύτερο μετά τα βάρη αλλά γενικά είναι αμελητέο. Αυτή είναι η "μεταβολική διαφορά" που εννοείς ή εννοείς ότι αφού έχεις κάνει μυική φθορά σε μεγαλύτερο μυ χρειάζεται παραπάνω ενέργεια για αποκατάσταση; Πως προσδιορίζεις το μεγαλύτερη φθορά;
    Η πρωτεΐνη εφόσον είναι στα προτεινόμενα επίπεδα >2γρ/κιλά δε νομίζω ότι χρειάζεται να διαφοροποιείται.
    Αν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό "Predicting Energy Expenditure of an Acute Resistance Exercise Bout in Men
    and Women" εδώ https://www.researchgate.net/publica..._Men_and_Women
    Οι υδατάνθρακες που απαιτούνται για αναπλήρωση του γλυκογόνου θεωρητικά θα είναι παραπάνω μετά την εκγύμναση μεγάλων μυικών ομάδων (λ.χ. πόδια) αλλά πόση νομίζεις ότι είναι η διαφορά;
    Ενδεικτικά το πάνω σώμα στους άντρες έχει λιγότερη μυική μάζα από το κάτω σώμα. Ας πούμε ότι το κάτω σώμα έχει το 55% της μυικής μάζας και το πάνω σώμα το 45%.
    Με μια προπόνηση bodybuilding ας πούμε ότι μειώνεται το μυικό γλυκογόνο κατά 30%. Άρα σε εμένα με 37.5 κιλά συνολική μυική μάζα θα μειώνονταν κατά 120γρ το γλυκογόνο στις προπόνηση κάτω σώματος και κάτα 105γρ στην προπόνηση πάνω σώματος. Η διαφορά λοιπόν θα ήταν 15γρ. Αξίζει τη συζήτηση;
    Επαναλαμβάνω ότι είναι λεπτομέρειες και ακόμη και αν δεν ήταν δεν θα μπορούσες να το μετρήσεις και να το προσδιορίσεις.
    Rome wasn't built in a day

  6. #6

    Default

    Εγώ μιλώ για ακραίες διαφορές προπόνησης .π.χ κάποιος να γυμνάσει μόνο ώμους και καποιος να κανει full body με μεγάλη ένταση και οι 2 και τον ίδιο χρόνο. Όταν γυμναζόμαστε ειδικα πάνω από το comfort zone με στόχο την υπερτροφία αυτό που καταφέρνουμε στην ουσία είναι η φθορά-καταστροφη των μυϊκων μας ινών με στόχο την αντικατάσταση τους με δυνατότερους.Αυτό εννοούσα φθορά . Θα το ψάξω περισσότερο αυτό θα δώ και την έρευνα που μου έστειλες για να δω αν τελικά αξίζει η ''ανησυχία'' γιατί την συζήτηση την αξίζει και το πιο ασήμαντο πράγμα όταν είναι σχετικό με αυτό που γουστάρουμε ειδικά σε αυτή τη πλατφόρμα και νομίζω συμφωνείς αλλιώς δεν θα έμπαινες στον κόπο να απαντήσεις.

  7. #7
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Παιδιά νομίζω πολύ άγχος για το τίποτα.. Οι ημερησιες θερμίδες πάνε κατά προσέγγιση και πάνε ανά βδομάδα με 15 μέρες περίπου που αλλάζουν τα κιλα μας οπότε ξανα υπολογίζουμε. Μην σκατε τόσο πολύ λεπτομέρεια για το τίποτα. Αν κρατάς της 6 προπονήσεις που λες θα είσαι κομπλέ.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Φυτική Πρωτεϊνη: Μετράει ή Όχι Στη Συνολική Ημερήσια Πρόσληψη Πρωτεϊνών;
    By Musclemar in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 11
    Last Post: 13-12-18, 14:41
  2. Υψηλή Θερμιδική Πρόσληψη
    By arispa in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 05-02-18, 23:25
  3. Replies: 8
    Last Post: 22-08-16, 01:05
  4. ημερήσια θερμιδικη καταναλωση
    By MariakO in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-15, 19:00
  5. Αύξηση Βάρους - Ημερήσια Πρόσληψη Πρωτεϊνών
    By MadMarios in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 01-07-15, 21:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •