Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Μια καλή διατροφή...

    Καλησπέρα. Ονομάζομαι Μαριαλενα και είμαι 30 ετών. Έχω ύψος 1.62 και είμαι 45 κιλά. Πριν ένα χρόνο έμεινα έγκυος και κατάφερα να πάρω 23 κιλά τα οποία όμως σε διάστημα 10 μηνών ξανα έχασα πανηγυρικά. Γυμνάζομαι πολύ λίγο την ημέρα. Τώρα ξεκινάω πάλι συστηματικά αλλά πρόγραμμα στο σπίτι λόγω καραντίνας. Θα ήθελα λοιπόν μια καλή διατροφή ώστε να ξανά βάλω 15 κιλά οπωσδήποτε. Και αν υπάρχει κάποια πρωτεΐνη που να μην επιβαρύνει τα νεφρά (έχω θέμα υγείας.)

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Μαριαλένα View Post
    Καλησπέρα. Ονομάζομαι Μαριαλενα και είμαι 30 ετών. Έχω ύψος 1.62 και είμαι 45 κιλά. Πριν ένα χρόνο έμεινα έγκυος και κατάφερα να πάρω 23 κιλά τα οποία όμως σε διάστημα 10 μηνών ξανα έχασα πανηγυρικά. Γυμνάζομαι πολύ λίγο την ημέρα. Τώρα ξεκινάω πάλι συστηματικά αλλά πρόγραμμα στο σπίτι λόγω καραντίνας. Θα ήθελα λοιπόν μια καλή διατροφή ώστε να ξανά βάλω 15 κιλά οπωσδήποτε. Και αν υπάρχει κάποια πρωτεΐνη που να μην επιβαρύνει τα νεφρά (έχω θέμα υγείας.)
    Καλός ήρθες στην παρέα μας και καλή δύναμη στην γυμναστική σου και στην διατροφή σου. Από κιλά ναι είσαι αρκετά κάτω. Πες μας κιόλας από ποσοστό λίπους ξέρεις πόσο είσαι η όχι ?? Αφού το θες και εσύ συμφωνώ να πάρεις ίσως για μένα καμιά 10αρια για αρχή και το βλέπεις. Πρέπει να γυμναστείς να δυναμώσεις και να σφίξεις κιόλας. Από θερμίδες και ζύγισμα κλπ στο φαγητό πώς τα πας ξέρεις να μετράς ?? Αν όχι πρέπει να πάρεις μια ψηφιακή ζυγαριά σπιτιού και να ξεκινήσεις. Η Πρωτείνη (όρου γάλακτος) δεν επιβαρύνει τα νεφρά σε νορμαλ κατανάλωση. Μήπως είναι καλύτερα να μας πεις τι θέμα υγείας έχεις μιας και το αναφέρεις γιατί η πρωτεΐνη σε πειράζει το ξέρεις την έχεις ξανά δοκιμάσει??
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #3

    Default

    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Δείκτης μάζας σώματος έχω γύρω στο 17.5 ξέρω ότι είμαι πολύ κάτω απο το όριο. Έχω πέτρα στα νεφρά και έχω κάνει αφαιρεση χοληδόχου κύστης στα 21 μου πάλι λόγω πέτρας. Δεν εχω δοκιμάσει καμία πρωτεΐνη. Απλά μου είχαν πει ότι δεν έκανε να παρω. Φίλοι που ασχολούνταν με fitness και bodybuilding. Χρειάζομαι ωστόσο μια πολύ μεγάλη σε θερμίδες διατροφή καθώς ημερησίως και με παιδί καιω γύρω στις 2000 θερμίδες και προσλαμβανω κάτω απο 1500. Ζυγαριά κουζίνας έχω ακρίβειας ναι.

  4. #4
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Μαριαλένα View Post
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Δείκτης μάζας σώματος έχω γύρω στο 17.5 ξέρω ότι είμαι πολύ κάτω απο το όριο. Έχω πέτρα στα νεφρά και έχω κάνει αφαιρεση χοληδόχου κύστης στα 21 μου πάλι λόγω πέτρας. Δεν εχω δοκιμάσει καμία πρωτεΐνη. Απλά μου είχαν πει ότι δεν έκανε να παρω. Φίλοι που ασχολούνταν με fitness και bodybuilding. Χρειάζομαι ωστόσο μια πολύ μεγάλη σε θερμίδες διατροφή καθώς ημερησίως και με παιδί καιω γύρω στις 2000 θερμίδες και προσλαμβανω κάτω απο 1500. Ζυγαριά κουζίνας έχω ακρίβειας ναι.

    Όσο αφορά το θέμα πέτρας και αν πρέπει να πάρεις η όχι πρωτεΐνη ορού γάλακτος ίσως είναι καλύτερα να ρωτήσεις έναν διατροφολόγο η αθλίατρο που να ξέρει κάποιον γιατρό στη τελική να σου πεί σίγουρα γιατι αυτό δεν το ξέρω. Όσο αφορά την διατροφή εδώ τουλάχιστον κανένας δεν θα σου πει φάε αυτό εκείνο το άλλο έτοιμο κλπ και σε καταλαβαίνω πολλά παιδιά νομίζουν ότι τρώνε πολύ αλλά το αντίθετο όπως και με αυτούς που νομίζουν ότι κάνουν δίαιτα και στην τελική τρώνε τον αμπακο... Αφού ξέρεις να ζυγίζεις κλπ κατέβασε την εφαρμογή myfitness pal και διάβασε το παρακάτω άρθρο ώστε να βγάλεις το σωστό για σένα BMR και TDEE σου και μετά αφού βγάλεις το σωστό νούμερο αυξήσεων θερμίδων ένα 10% πάνω περίπου απο της θερμίδες συντήρησης βάση των γούστων σου και αυτά που μαγειρεύεις άρχισε να τα καταχωρείς και να δουλέψεις την εφαρμογή που σου είπα και θα τα καταφέρεις. Ίσως θα ήταν και καλύτερα να κάνεις ένα νέο thread ένα νέο δικό log και να γράφεις εκεί όλες σου της απορίες και της ερωτήσεις σου.Διάβασε τα παρακάτω άρθρα άνοιξε ενα δικό σου log και μετά χαράς τα λέμε από εκεί.

    http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=50
    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!
    Οδηγός Χρήσης Για Το MyFitnessPal
    Last edited by GEOZN8; 01-12-20 at 02:43.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #5
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ και να χαίρεσαι το παιδάκι σου.
    Μη βιαστείς να βάλεις κιλά. Βάλε στόχο να οργανώσεις την διατροφή σου, μετρώντας θερμίδες και μακροθρεπτικά.
    Δόξα το Θεό, εφαρμογές όπως το fitnesspal θα σου λυσουν τα χέρια.
    Παράλληλα έστω και στο σπίτι, συνέχισε να ασκείσαι. Μπορείς να κάνεις αξιοπρεπέστατες προπονήσεις!!!
    Όσο για το συμπλήρωμα πρωτεΐνης, καλύτερα να απευθυνθείς στον γιατρό, αν και με φυσιολογική /λογική χρήση (όπως καταναλώνεις όλες τις άλλες πηγές πρωτεΐνης ) δεν θα έχεις θέμα.

    Τα παρακάτω άρθρα θα σου δώσουν ιδέες






    Last edited by Kardoula; 02-12-20 at 12:43.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Είναι Καλή Η Διατροφή Μου;
    By nik1995 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 04-04-14, 23:56
  2. Καλη διατροφη για όγκο?
    By Κωνσταντινος in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 28-03-09, 09:49
  3. Καλή διατροφή για όγκο?
    By Aristos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 16-02-09, 16:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •