Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Εφαρμογή καταγραφής θερμίδων και προόδου

    Καλημέρα σε όλους.
    Το τελευταίο διάστημα χρησιμοποιώ το Yazio, μια εφαρμογή για κινητά, για να υπολογίζω τις θερμίδες των φαγητών μου καθώς και να κρατάω ένα log της καθημερινότητάς μου (θερμίδες, νερό, γυμναστική κ.α.). Ποια είναι η γνώμη σας για την εφαρμογή; Είναι θεωρείτε έγκυρη;
    Την εφαρμογή ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ μήνες πριν, όταν άρχισα να κάνω διατροφή και να ασχολούμαι με τη γυμναστική. Στο πλαίσιο αυτό, σκέφτηκα να φτιάχναμε μια δικιά μας εφαρμογή bodybuiders ώστε να μπορούμε να καλύψουμε ότι ανάγκες έχουμε και να βοηθάμε νεότερους που θέλουν να ξεκινήσουν να ασχολούνται με το bodybuilding ή τη γυμναστική γενικά! Τι λέτε; Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας καθώς και προτάσεις για λειτουργίες που θεωρείτε πως θα ήταν χρήσιμοι σε μια τέτοια εφαρμογή! Αν υπάρχει θετική διάθεση, θα ξεκινήσω μέσα στις γιορτές.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Aπό τη στιγμή που τα στοιχεία που καταχωρείς είναι σωστά (θερμίδες, μακροθρεπτικα κλπ) είναι οκ.
    Εναλλακτικά υπάρχει και το myfitnesspal, εξαιρετικη εφαρμογη, όπου υπάρχει και αναλυτικός οδηγός στο φόρουμ για όσους δεν το γνωρίζουν.
    Τώρα για bodybuilders συγκεκριμένα, τι διαφορετικά θα μπορούσε να έχει μια εφαρμογή;! Ίσως στο θεμα των προπονησεων (καταγφαφη, ενδεικτικές ασκησεις/προγραμματα) αλλά και γι αυτά υπάρχουν άλλα προγράμματα αν και νομιζω πως και το fitnesspal τα περιλαμβανει.
    Δεν ξέρω αν τα άλλα παιδιά έχουν ιδέες, σ'ευχαριστουμε για την προσφορά και τον κόπο να κάνεις κάτι τέτοιο

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ καρδούλα. Φαίνεται ενδιαφέρουσα πλατφόρμα και θα τη δοκιμάσω σίγουρα! Δεν ξέρω, γι αυτό ρωτάω τη γνώμη σας αν θα θέλατε σαν κοινότητα να φτιάξουμε κάτι δικό μας! Όχι κάτι παρόμοιο αλλά κάτι που δεν υπάρχει σε αυτές τις εφαρμογές. Αν μαζευτούν αρκετές ωραίες ιδέες, θα το υλοποιήσω!

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,660

    Default

    Εγώ να πω ότι θεωρώ προτιμότερη εφαρμογή που υπολογίζει και τις βιταμίνες και μικροστοιχεία της διατροφής ώστε να προκύπτουν τυχόν διατροφικές ελλείψεις. Προσωπικά χρησιμοποιώ πρόγραμμα στο excel που έχω φτιάξει βάσει δεδομένων του USDA που υπολογίζει και αυτά.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5

    Default

    Μπορείς να τη μοιραστείς μαζί μας; Θα ήταν ένα χρήσιμο εργαλείο για όλους. Αν και αυτό που ανέφερα και εγώ και η καρδούλα, υπολογίζουν τα πάντα, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κλπ. Αλλά μια επιπλέον πηγή πληροφοριών θα ήταν αρκετά χρήσιμη!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 25-02-20, 20:56
  2. Replies: 21
    Last Post: 05-02-18, 13:56
  3. Online Εφαρμογή Υπολογισμού Θερμίδων
    By mariaaman1986 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 21-01-18, 09:40
  4. 1η εφαρμογή διατροφής για γράμμωση
    By G.pap in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-14, 23:56
  5. Εφαρμογή για κινητό;
    By Antoin in forum Off Topic
    Replies: 4
    Last Post: 25-02-13, 18:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •