Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Default Δίαιτα 1700 Θερμίδες

    Καλησπέρα...μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ενδεικτική δίαιτα 1700 θερμίδων;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Οχι.

    Αλλα αν μας πεις λιγα πραγματα για το ατομο που θα κανει τη διαιτα , μπορούμε να σε βοηθήσουμε να τη φτιάξεις εσυ

  3. #3

  4. #4
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,613

    Default

    Καλησπέρα και καλός ήρθες στο φόρουμ. Μια δίαιτα 1700 δεν είναι έτσι απλά πάρε αυτό και φατο. Παίζει ρόλο το άτομο της σύνηθες την γυμναστική τι του αρέσει να τρώει και και και.. Αν είναι για σένα πες μας περισσότεροα ποιος είσαι γυμνάζεσαι καθόλου διαφορα πράγματα για σένα να έχουμε μια άποψη καλύτερη και ολοκληρωμένη.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #5

    Default

    Καλησπέρα στην παρέα Να πω δυο πράγματα για μένα ..είμαι 49 χρόνων γυμνάζομαι δυο με τρεις φόρες την εβδομάδα( jogging ποδηλασία) δυστυχώς έφτασα τα 94 κιλά και έχω ύψος 177. θέλω να πέσω στα 82 κιλά.με ενδιαφέρει πολύ η καλή σωματική κατάσταση-αντοχή

  6. #6
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by dim1971 View Post
    Καλησπέρα στην παρέα Να πω δυο πράγματα για μένα ..είμαι 49 χρόνων γυμνάζομαι δυο με τρεις φόρες την εβδομάδα( jogging ποδηλασία) δυστυχώς έφτασα τα 94 κιλά και έχω ύψος 177. θέλω να πέσω στα 82 κιλά.με ενδιαφέρει πολύ η καλή σωματική κατάσταση-αντοχή
    Για αρχή , ας πουμε ότι το να φαει ανθρωπος 94 κιλών 1700 θερμιδες μόνο κακό θα κανει. Από μόνες τους ειναι ελάχιστες και μπορει να πεσει τοσο πολύ ο μεταβολισμος σου που μεχρι να φτασεις τα 82, να τρως κοντά στις 1000. Συν το γεγονος ότι δεν κανεις βαρη για να κρατησεις μια καποια μυική μαζα.... Καταλαβαινεις ότι για λογους υγείας ειναι καλό να μην φτασεις εκει.

    Πριν ξεκινήσεις διαιτα :

    1. Κατεγραψε αν μπορεις τη διατροφή που κανεις τώρα, με όση λεπτομερεια γινεται και βρες ποσες θερμίδες ειναι. Αυτες οι θερμίδες που σε εφτασαν στα 94 κιλά θα ειναι η αφετηρια σου.

    Αν αυτό δεν μπορεις να το κάνεις, βρες στο φορουμ τροπο υπολογισμού θερμίδων συντηρησης συμφωνα με το υψος και το τωρινο σου βαρος. ( Γινεται και με μια αναζητηση στο google, ψαξε υπολογισμος BMR)

    Υπάρχει περιπτωση οι θερμιδες μετά απο υπολογισμό να διαφερουν σημαντικα απο αυτες που τρως πραγματικά. Ιδανικά λοιπον, βρισκεις τις πραγματικες θερμιδες που καταναλωνεις και οχι τις θεωρητικες.

    2. Αφού βρεις τις θερμιδες συντήρησης σου, τις μειώνεις κατα 200-300 για να βρεθεις σε θερμιδικό ελλειμα.

    3. Επιλέγεις από τα λινκ που σου εβαλε η Φωτεινη πιο πανω τις τροφες που σου αρεσουν και θα συμπεριλάβεις στο πλανο σου. Διαλέγεις πηγες πρωτεινων, υδατανθρακων , λιπαρων.

    4. Διαλέγεις ποσα γευματα θελεις να κανεις την ημερα. 3; 4; 5;

    5. Διαβάζεις στο φόρουμ για τα μακροθρεπτικά των τροφων . Βλεπεις τους πινακες συστασης τροφων. Κατεβαζεις βοηθητικες εφαρμογες στο κινητο σου όπως το myfitnesspal

    6. Μοιράζεις τις θερμιδες και τα μακροθρεπτικα σου στα γευματα που προτιθεσαι να κανεις.

    7. Αν θελεις γραφεις τη διατροφή σου αναλυτικά να προτεινουμε βελτιωσεις

    αυτα
    Last edited by Konstantina91; 16-12-20 at 00:04.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Για αρχή , ας πουμε ότι το να φαει ανθρωπος 94 κιλών 1700 θερμιδες μόνο κακό θα κανει. Από μόνες τους ειναι ελάχιστες και μπορει να πεσει τοσο πολύ ο μεταβολισμος σου που μεχρι να φτασεις τα 82, να τρως κοντά στις 1000. Συν το γεγονος ότι δεν κανεις βαρη για να κρατησεις μια καποια μυική μαζα.... Καταλαβαινεις ότι για λογους υγείας ειναι καλό να μην φτασεις εκει.

    Πριν ξεκινήσεις διαιτα :

    1. Κατεγραψε αν μπορεις τη διατροφή που κανεις τώρα, με όση λεπτομερεια γινεται και βρες ποσες θερμίδες ειναι. Αυτες οι θερμίδες που σε εφτασαν στα 94 κιλά θα ειναι η αφετηρια σου.

    Αν αυτό δεν μπορεις να το κάνεις, βρες στο φορουμ τροπο υπολογισμού θερμίδων συντηρησης συμφωνα με το υψος και το τωρινο σου βαρος. ( Γινεται και με μια αναζητηση στο google, ψαξε υπολογισμος BMR)

    Υπάρχει περιπτωση οι θερμιδες μετά απο υπολογισμό να διαφερουν σημαντικα απο αυτες που τρως πραγματικά. Ιδανικά λοιπον, βρισκεις τις πραγματικες θερμιδες που καταναλωνεις και οχι τις θεωρητικες.

    2. Αφού βρεις τις θερμιδες συντήρησης σου, τις μειώνεις κατα 200-300 για να βρεθεις σε θερμιδικό ελλειμα.

    3. Επιλέγεις από τα λινκ που σου εβαλε η Φωτεινη πιο πανω τις τροφες που σου αρεσουν και θα συμπεριλάβεις στο πλανο σου. Διαλέγεις πηγες πρωτεινων, υδατανθρακων , λιπαρων.

    4. Διαλέγεις ποσα γευματα θελεις να κανεις την ημερα. 3; 4; 5;

    5. Διαβάζεις στο φόρουμ για τα μακροθρεπτικά των τροφων . Βλεπεις τους πινακες συστασης τροφων. Κατεβαζεις βοηθητικες εφαρμογες στο κινητο σου όπως το myfitnesspal

    6. Μοιράζεις τις θερμιδες και τα μακροθρεπτικα σου στα γευματα που προτιθεσαι να κανεις.

    7. Αν θελεις γραφεις τη διατροφή σου αναλυτικά να προτεινουμε βελτιωσεις

    αυτα
    Σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Η διατροφη μου ειναι η εξης
    ΠΡΩΙΝΟ 10:00
    Ψωμί ολικής άλεσης Κρις Κρις 100% 31 gr /η φέτα
    Γαλοπούλα
    Τυρί guda
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 13:00
    Μπιφτέκια 150g
    Μακαρόνια μαγειρεμένα 160g
    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ 16:30
    Στραγάλια σκληρά 50g
    ΒΡΑΔΥΝΟ 21:00
    Ανθότυρο 150g
    Παξιμάδι ολικής αλέσεως Κρήτων Άρτος 40g
    Ελαιόλαδο 1 ΚΣ 15 gr

  8. #8
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Φιλε μου, μπήκα στον κόπο να υπολογίσω την διατροφή σου.

    1641 θερμιδες, 80 πρωτεινη, 130 υδατανθρακας, 82 λιπαρα.

    Η αλήθεια ειναι ότι αφιερωσα πιο πολύ χρόνο από ότι εσυ , που πάτησες μια αντιγραφή-επικόλληση και δεν διαβασες καν τι σου εγραψα. Καλή συνεχεια στον στοχο σου!

  9. #9
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,613

    Default

    Quote Originally Posted by dim1971 View Post
    Καλησπέρα στην παρέα Να πω δυο πράγματα για μένα ..είμαι 49 χρόνων γυμνάζομαι δυο με τρεις φόρες την εβδομάδα( jogging ποδηλασία) δυστυχώς έφτασα τα 94 κιλά και έχω ύψος 177. θέλω να πέσω στα 82 κιλά.με ενδιαφέρει πολύ η καλή σωματική κατάσταση-αντοχή
    Καλημέρα φίλε και καλη παραμονή στην παρέα μας. Βάση αυτά που γράφεις στα είπε και η Κωνσταντίνα θα στα πω και εγώ. 1700 είναι απαγορεύετικες για σένα. Βάση νούμερων έχεις BMR 1812 και TDEE μέσο όρο 2300 πως ξαφνικά θες να πας στης 1700? Και ειδικά για έναν άνδρα δεν είναι καλό για την υγεία να τρώει κάτω από της θερμίδες του βασικού μεταβολισμού του (1812 σε σένα) άρα αν θες ξεκινάς με 1950 με μαξ αργότερα όταν κολλήσεις στης 1850kcal για εμένα.

    Οπότε έχεις 2 επιλογές. Η ακολουθείς το πινακάκι που δεν ξέρω που το βρήκες αλλά αν στο έδωσε διατροφολογος είναι Άσχετος η μαθαίνεις να μετράς σωστά και σιγά σιγά υπολογίζεις μόνος σου τι τρωως. Και όπως λέει και το γνωστό ρητό : Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Φιλε μου, μπήκα στον κόπο να υπολογίσω την διατροφή σου.

    1641 θερμιδες, 80 πρωτεινη, 130 υδατανθρακας, 82 λιπαρα.

    Η αλήθεια ειναι ότι αφιερωσα πιο πολύ χρόνο από ότι εσυ , που πάτησες μια αντιγραφή-επικόλληση και δεν διαβασες καν τι σου εγραψα. Καλή συνεχεια στον στοχο σου!
    Καλησπέρα σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου...
    .έκανα ένα copy paste από ένα excel που έχω φτιάξει εγώ και το ανέβασα για να έχεις μια εικόνα και όχι για με με κρίνεις άλλα για να με βοηθήσεις- να μου πεις κάποια πράγματα που ξέρεις καλύτερα. Σ ευχαριστώ!!!
    Last edited by dim1971; 16-12-20 at 18:41.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Δεν σε εκρινε Φιλε μου , αντιθετως αν καθοσουν και διαβαζες αυτα που σου λεει θα ειχες ηδη παρει μια ιδεα για να προχωρησεις παρακατω και να παρεις κατι και να σε βοηθησουμε εξτρα εδω.
    Οταν ζητας κατι ετοιμο δεν υπαρχει περιπτωση να σου δωσει κανεις κατι και δεν δουλευει και ετσι..
    Σου εγραψε ενα κατεβατο ολοκληρο απο πανω αμφιβαλλω αν δεν εδωσες σημασια διοτι αν εδινες δεν θα παρεθετεες απλα ενα πλανο copy paste

    Αν δεν κατσεις να ασχοληθεις μονος σου για τον εαυτο σου δεν θα κατσει κανεις αλλος διαβασε ξεσκονισε το φορουμ και οτι απορια εχεις μπορεις να γραψεις εννοειται ολα τα παιδια εδω θα σε βοηθησουν
    Στην τελικη αν δεν εχεις ορεξη πληρωσε εναν να το κανει για εσενα
    Η Κωνσταντινα σε βοηθησε παντως δεν σε εκρινε για το τι κανεις!
    Καλη συνεχεια !

  12. #12

    Default

    μου ζήτησε να έχει μια εικόνα για το τι τρώω στην διάρκεια της ημέρας και αυτό έκανα..τώρα αν είναι λάθος ..οκ γι αυτό το ανέβασα για να μου πει τα λάθη

  13. #13
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Για αρχή , ας πουμε ότι το να φαει ανθρωπος 94 κιλών 1700 θερμιδες μόνο κακό θα κανει. Από μόνες τους ειναι ελάχιστες και μπορει να πεσει τοσο πολύ ο μεταβολισμος σου που μεχρι να φτασεις τα 82, να τρως κοντά στις 1000. Συν το γεγονος ότι δεν κανεις βαρη για να κρατησεις μια καποια μυική μαζα.... Καταλαβαινεις ότι για λογους υγείας ειναι καλό να μην φτασεις εκει.

    Πριν ξεκινήσεις διαιτα :

    1. Κατεγραψε αν μπορεις τη διατροφή που κανεις τώρα, με όση λεπτομερεια γινεται και βρες ποσες θερμίδες ειναι. Αυτες οι θερμίδες που σε εφτασαν στα 94 κιλά θα ειναι η αφετηρια σου.

    Αν αυτό δεν μπορεις να το κάνεις, βρες στο φορουμ τροπο υπολογισμού θερμίδων συντηρησης συμφωνα με το υψος και το τωρινο σου βαρος. ( Γινεται και με μια αναζητηση στο google, ψαξε υπολογισμος BMR)

    Υπάρχει περιπτωση οι θερμιδες μετά απο υπολογισμό να διαφερουν σημαντικα απο αυτες που τρως πραγματικά. Ιδανικά λοιπον, βρισκεις τις πραγματικες θερμιδες που καταναλωνεις και οχι τις θεωρητικες.

    2. Αφού βρεις τις θερμιδες συντήρησης σου, τις μειώνεις κατα 200-300 για να βρεθεις σε θερμιδικό ελλειμα.

    3. Επιλέγεις από τα λινκ που σου εβαλε η Φωτεινη πιο πανω τις τροφες που σου αρεσουν και θα συμπεριλάβεις στο πλανο σου. Διαλέγεις πηγες πρωτεινων, υδατανθρακων , λιπαρων.

    4. Διαλέγεις ποσα γευματα θελεις να κανεις την ημερα. 3; 4; 5;

    5. Διαβάζεις στο φόρουμ για τα μακροθρεπτικά των τροφων . Βλεπεις τους πινακες συστασης τροφων. Κατεβαζεις βοηθητικες εφαρμογες στο κινητο σου όπως το myfitnesspal

    6. Μοιράζεις τις θερμιδες και τα μακροθρεπτικα σου στα γευματα που προτιθεσαι να κανεις.

    7. Αν θελεις γραφεις τη διατροφή σου αναλυτικά να προτεινουμε βελτιωσεις

    αυτα
    Quote Originally Posted by dim1971 View Post
    μου ζήτησε να έχει μια εικόνα για το τι τρώω στην διάρκεια της ημέρας και αυτό έκανα..τώρα αν είναι λάθος ..οκ γι αυτό το ανέβασα για να μου πει τα λάθη

    Aπο ολα αυτα εσυ μου αναφερεις το νουμερο 7 τι απο τα παραπανω εκανες για να μπορεσει να σε βοηθησει περαιτερω?
    Σου ειπε και τι να κανεις βημα βημα οχι μονο τι τρως μεσα στην ημερα..

  14. #14
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by dim1971 View Post
    μου ζήτησε να έχει μια εικόνα για το τι τρώω στην διάρκεια της ημέρας και αυτό έκανα..τώρα αν είναι λάθος ..οκ γι αυτό το ανέβασα για να μου πει τα λάθη
    Καλά μη κοροιδευόμαστε μεταξυ μας.

    Ειπαμε να υπολογισεις τι ετρωγες για να φτασεις στα 94 kg.

    Απο αυτά να αφαιρεσεις 200-300 θερμιδες και να βγαλεις διατροφη. Που ομως θα ειναι πάνω απο τις 1700

    Ειναι αδυνατον με 1600 θερμιδες τη μερα και με ποδηλασια 3 φορες την εβδομαδα να φτασεις 94 κιλα.

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by dim1971 View Post
    Καλησπέρα σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου...
    .έκανα ένα copy paste από ένα excel που έχω φτιάξει εγώ και το ανέβασα για να έχεις μια εικόνα και όχι για με με κρίνεις άλλα για να με βοηθήσεις- να μου πεις κάποια πράγματα που ξέρεις καλύτερα. Σ ευχαριστώ!!!
    φίλε εκτός από διατροφή καλό θα ήταν να φτιάξεις και την επικοινωνία σου


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. HCG δίαιτα
    By Bilias2 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 02-09-11, 11:26
  2. HCG δίαιτα
    By Bilias2 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 26-04-11, 20:07
  3. Replies: 17
    Last Post: 29-06-09, 16:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •