Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    21-12-20
    Location
    Bristol UK
    Posts
    445

    Talking Αύξηση 'Όγκου Και Βάρους

    Καλημέρα και από εμένα και άκακος σας βρήκα όλους εδώ στο ελληνικο μας φόρουμ,ονομάζομαι Κώστας και μένω Αγγλία, έχω ξεκινήσει διατροφή, γυμναστική και βάρη εδώ και 2 μήνες είμαι 41 χρονων ,1.83 ύψος και 70 κιλά..
    Λίγα κιλα το ξέρω μην βαράτε ..
    Έκανα της αρχικές πράξεις και βρήκα ότι ο μεταβολισμό μου είναι 1647 τώρα επι 1.9 η
    Η 1.725 τι να πω εγώ επι 1.9 και γιατί αλλά εσείς καλύτερα ξέρετε,
    Δουλεύω εργοστάσιο στην Αγγλία με 5 μέρες από 10 ώρες νύχτα ,καθημερινά σε μια καλή μέρα είναι 25 χιλιόμετρα σε βήματα στα χαλαρά και άμα έχει δουλειά βόλτα 35 με 40 χιλιόμετρα. Μπαλετοφορο επο μου όλη νύχτα και μεταφορά σημερινών κλουβί Ν με τα πακέτα αποστολων και Βέγγος..lol ???? με λίγα λόγια amazon
    Χρησιμοποιώ το my fitness pal και έχω διαβάσει εδώ πολλά άλλα τα έχω κάνεις μαντάρα νομίζω και έχω αέρια και προσπαθώ να μαζευτώ.συνολικά κάνω 6 γευματα και οι πρωτεινη που τρώω είναι περίπου στα 170 γρ με 200 γρ και όλοι μαζί φυτική, ζωική, από υδατάνθρακες 350 γρ και λίπος 60 γρ την μέρα ,γυμνάζομαι στο σπίτι και έχω ένα multi gym 4 φορές την εβδομάδα το πρωί 1 ώρα μετά την δουλειά και με το Adidas training ακόμα 45 λεπτά ασκήσεις σώματος, θέλω να αυξήση ογκου και μάζας.
    Ύπνος μου είναι 7 με 8ωρες την μέρα και χρησιμοποιώ συμπληρωματα ορου γάλακτος όπως reflex ..θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας στην διατροφή σας παρακαλώ ,τη μου προτείνετε πριν την προπόνηση και μετά την προπόνηση και στους υδατάνθρακες και πρωτεΐνες και λοιποί μετράμε και τα συμπληρώματα, χωριστά τα ζωικές με τα φυτικές πρωτεΐνες ..μην το ξεχάσω τρώω πλούσια γευματα άρα προσπαθώ να είμαι μονοτονικό και τα χόρτα και σαλάτα ,όσπρια κλπ ευχαριστώ πολλή

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Κώστα Καλώς όρισες καιι εύχομαι να πετύχεις τους στόχους σου.
    Οι υπολογισμοί μεταβολισμού και οι συντελεστές είναι απλά εκτιμήσεις. Στην πράξη ξεκινάς από αυτά και προσαρμόζεις αναλόγως το πως κινείται το βάρος σου.
    Η δουλειά που περιγράφεις είναι απαιτητική και προφανώς έχει πολλές καύσεις.
    Οι θερμίδες που προκύπτουν από τα μάκρος που περιγράφεις είναι περίπου 2750 άρα κάπου 39 ανά κιλό που μου φαίνονται λίγες. Λογικά θα πρέπει να κινηθείς πιο κοντά στις 45 θερμίδες ανά κιλό άρα κάπου πάνω από 3150 θερμίδες.
    Και πάλι επαναλαμβάνω ότι πρέπει να δεις πως αντιδρά το σώμα σου στη διατροφή που ακολουθείς.
    Καλή επιτυχία να έχεις.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Καλωσόρισες στην παρέα μας, Κώστα.

    Όπως πολύ σωστά είπε ο Μέμος, ο υπολογισμός αυτών είναι μια αρχική εκτίμηση για να δούμε από πού θα ξεκινήσουμε. Από εκεί και πέρα, παρακολουθούμε πώς αντιδράει το σώμα μας κι αναλόγως πράττουμε. Αυτό πρέπει να κάνεις κι εσύ, λοιπόν.

    Οι θερμίδες συντήρησής σου είναι γύρω στις 2884, άρα θα πρέπει να πας, σιγά σιγά, ελαφρώς υπερθερμιδικά. Δηλαδή, να πιάσεις όσες είπε ο Μέμος, ή λίγο λιγότερο (γύρω στις 3084). Προσωπικά, θα έβαζα 2-2.5gr/kg πρωτεΐνη, τουλάχιστον 20% λιπαρά και τα υπόλοιπα υδατάνθρακα. Μπορείς να δεις και τον σχετικό οδηγό, εδώ.

    Κι εδώ κάποια άρθρα που θα σε βοηθήσουν να οργανωθείς στα γεύματά σου:


    1. Διατροφή Και Γεύματα Για Αύξηση Μυικής Μάζας
    2. Οι Καλύτερες Τροφές Για Μυική Ανάπτυξη
    3. Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness




  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    21-12-20
    Location
    Bristol UK
    Posts
    445

    Default

    Αρχισα έτσι όπως είπατε με τις θερμιδες και υπολόγισα 6 γευματα τα οποία είχαν 20%λίπος 69 γρ 50 %υδατάνθρακες 388γρ και 239 γρ 30%πρωτεινη στις 3204 θερμιδες αναλυτικά θα γράψω την διατροφή στην μέρα ρεπου ..τα αέρια μειώθηκαν αρκετά αλλα όχι τελείως αλλα το βλέπω λογικό, από σέικ πρωτεινη χρησιμοποιώ το mass geiner reflex nutrition το παίρνω πριν τη προπόνηση, θα είχαν καλύτερα πριν η μετα ?επειδή το γυμναστήριο είναι για μένα πολλή μακρια και δεν έχω αυτοκίνητο, το πεζο 2 χαχα για καλές γάμπες ακόμα δεν έχω κενό χρόνο πολλή με την εργασία θα ήθελα να μάθω να πάρω βάρη για ασκήσεις και να κρατήσω το multi gym που έχω η να πάρω το boflex2 extreme και με τα αερόβια θα είμαι οκ ..
    Ευχαριστώ πολλή παντός και απο όλο το team και χάρηκα πολλή για την γνωριμία.
    Για την διατροφή κάνω υπομονή να δω στο σώμα μου πως θα πάει και την αντίδραση του σώματος μου .
    ..και όπως λέει και για τη Ρώμη θα πω το άλλο το ψάρεμα και το μ...θέλει υπομονή χαχαχα
    Ευχαριστώ πολλή
    Last edited by Costacoffee; 22-12-20 at 03:44.

  5. #5
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλώς ήρθες φίλε κώστα και καλή επιτυχία. Το ρόφημα πρωτεΐνης πάρτο μετα την προπόνηση. πριν δεν έχει νοημα μετα την γυμναστική έχει ανάγκη ο οργανισμός σου από θρεπτικά συστατικά.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    21-12-20
    Location
    Bristol UK
    Posts
    445

    Default

    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολλή για την βοήθεια και την απαντηση ,καταλαβαίνω απόλυτα το νόημα του ροφημάτων και των θρεπτικών στοιχείων, απλά με την κούραση και το τρέξιμο από την δουλειά ξέφυγα από την σοβαρότητα και έγραψα λίγες πλάκες..
    Διάβασα και εσω στο φόρουμ αρκετά ώστε να έχω μεγαλύτερες γνώσεις και βοήθεια, είναι απίστευτη η δουλειά που έχετε κάνει εδώ στο φόρουμ..τα συγχαρητήρια μου σε όλους. Ξαναεπανερχομαι στην ερώτηση για το boflex extreme 2 η να πάρω βαρακια μπάρα και να κρατήσω το multi gym που έχω και για το λόγο ότι δεν δώσω υρελα λεφτά παραπάνω διότι κάποιος εδώ το πουλάει σρ άριστη κατάσταση και σε καλή τιμή ..διάβασα κάποια πράγματα στο ίντερνετ αλλα πάλι ζητάω την γνώμες σας ..ευχαριστώ
    Και όπως πάντα όπως όλοι οι κρητικοί με μαντινάδα ξεκινούμε
    Ζωή δεν είναι να ξυπνάς να τρως να θέτεις πάλι, Ζωή να είσαι ξυπνητήρι όταν κοιμούνται οι άλλοι..zoidakis
    Last edited by Costacoffee; 23-12-20 at 11:19.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Για μένα, με μια μπάρα, ένα σετ αλτήρες, έναν πάγκο, ορθοστάτες και μπόλικες πλάκες είσαι σούπερ καλυμμένος. Η άσκηση με ελεύθερα βάρη είναι top.

    edit. Θα έβαζα κι ένα μονόζυγο.
    Last edited by astrosunnefo; 23-12-20 at 13:34.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 08-12-14, 18:10
  2. Αύξηση Βάρους & Όγκου
    By JDSEVEN in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-11, 18:39
  3. Αύξηση Όγκου/Βάρους
    By LOBO6 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 22-06-11, 19:50
  4. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 20:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •