Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Μιχάλης Κεφαλιανός: Δύο Χρόνια Μετά - 1ο Μέρος !!!

    Μιχάλης Κεφαλιανός: Δύο Χρόνια Μετά - 1ο Μέρος !!!



    Καλησπερα παιδια και καλη χρονια και παλι, με υγεια!

    Θα κανω εναν μικρο προλογο για το κειμενο που θα διαβασετε σε λιγο. Παρακληση - διαβαστε τον σας παρακαλω γιατι ειναι πολυ σημαντικο.

    Οσοι παρακολουθειτε την ιστοσελιδα μας και ειστε μελη εδω και πολλα χρονια, ή ακομα και προσφατα, θα γνωριζετε πιστευω την ιστορικη πορεια του Μιχαλη Κεφαλιανου στο αθλημα του bodybuilding, και την συνεχομενη καλυψη σε ολους τους αγωνες του ανα τα χρονια, μηδενος εξαιρουμενου.

    Απο το 2008 που ο Μιχαλης κερδισε την επαγγελματικη καρτα, και το 2009 που αγωνιστικε στον πρωτο του επαγγελματικο αγωνα στην IFBB, εχω κανει προσωπικα γυρω στις 20 συνεντευξεις με τον Μιχαλη. Απο την πρωτη μερα, μεχρι και τωρα που μιλαμε, το 2021, δηλαδη σε περιοδο 12 ετων, ολη η θρυλικη ιστορια του Μιχαλη μας, εχει καταγραφει μεσα στις σελιδες του Bodybuilders.gr.

    Εν ετη 2009, οταν ακομα δεν υπηρχαν κοινωνικα δικτυα, μεσα απο τις σελιδες, τα βιντεο, τις συνεντευξεις και τις φωτογραφιες μας, καταφεραμε να διαδωσουμε στο κοινο του bodybuilding αυτον τον καταπληκτικο ανθρωπο και αθλητη με μια καριερα θυσαυρο σε παγκοσμιο επιπεδο. Σε καθε αγωνα, οπου και αν ηταν αυτος, στην ακρη της γης, στην Αυστραλια, οπουδηποτε, βρισκομασταν εκει για να ακολουθησουμε την πορεια του Μιχαλη, του νο. 1 ελληνα bodybuilder ολων των εποχων.

    Και πιστευω το καναμε με μεγαλη επιτυχια.

    Γιατι τα λεω ολα αυτα?

    Καθε συνεντεξη ενω ηταν διαφορετικη μετα απο καθε αγωνα ή αγωνιστικη χρονια, ηταν λιγο-πολυ για το ιδιο θεμα. Τα αγωνιστικα δρομενα, την προετοιμασια, την επιτυχια του Μιχαλη και τα σχεδια του για την επομενη χρονια και τον επομενο του αγωνα.

    Σκεφτομενος ομως οτι θα να κανω μια ακομη συνεντευξη με τον Μιχαλη, και προετοιμαζοντας για αυτην για αρκετες εβδομαδες, ξεκινησα να παιρνω αλλη προσεγγιση. Ο Μιχαλης πλεον ειναι εκτος αγωνων για 2 χρονια. Εχει δωσει τελος στην αγωνιστικη του καριερα και πλεον ασχολειται με το γυμναστηριο του, την υγεια του και την οικογενεια του.

    Η ευκαιρια λοιπον για μια διαφορετικη συνεντευξη, ηταν προφανης.

    Ο Μιχαλης εχοντας μας δωσει τοσες πολλες χαρες και απιστευτες στιγμες με τη λαμπρη του καριερα που θα μας μεινει αξεχαστη, τι αλλο θα μπορουσε να μας μαθει, τωρα?

    Τι θα μπορουσε να μας μαθει, χωρις να βρισκεται πανω στη σκηνη ή μεσα στο γυμναστηριο?

    Τι μπορουμε να αποκομισουμε απο αυτην την καριερα θησαυρο σχεδον 2 δεκαετιων?

    Η μια σελιδα ερωτησεων που ειχα γραψει, εγινε δυο. Οι δυο εγιναν τρεις, και οι τρεις εγιναν πεντε.

    Οι ερωτησεις πλεον ερχονταν απο μονες τους, η μια μετα την αλλη. Ερωτησεις για θεματα που δεν εχουν ερωτηθει ποτε παλι στον Μιχαλη.

    Ερωτησεις ζωης. Επιτυχιων, αποτυχιων, μαθηματων, συμβουλων και μεγαλων λαθων.

    Ο στοχος της συνεντευξης αυτης ειναι, μεσα απο την καταπληκτικη αυτη ιστορια του Μιχαλη, απο ενα μικρο νησι στην ακρη της Ελλαδας στην κορυφη του Mr. Olympia, να μαθουμε ποια ειναι αυτα τα χαρακτηριστικα, νοητικα και ψυχικα, που συμβαλουν στην επιτυχια ενος στοχου. Και δε μιλαω μονο για bodybuilding ή αθλητισμο, αλλα γενικοτερα.

    Θα μαθετε απο πρωτο χερι, μεσω του Μιχαλη και αυτης της συνεντευξης, ολα οσα χρειαζεστε για να εχετε επιτυχια σε οτι και αν κανετε.

    Απευθειας απο εναν Ελληνα, ο οποιος καταφερε, παρα ολες τις αντιξοοτητες που του εμφανιστηκαν, και πιστεψε με ηταν απιστευτα πολλες, να φτασει στο πανθεον του παγκοσμιου bodybuilding και το ονομα του να βρισκεται για παντα μεσα στους κορυφαιους ολων των εποχων.

    Ευχομαι να σας φανουν ολα χρησιμα, και να αποκομισετε κατι ξεχωριστο, κατι θετικο, που θα σας βοηθησει στη ζωη σας, να επιτυχετε οτι και αν ειναι αυτο που εχετε βαλει στοχο.

    Μπορει το κειμενο να ειναι μεγαλο, αλλα πιστεψτε με, αν δωσετε 15 λεπτα απο το χρονο σας σημερα για να το διαβασετε με προσοχη, και υστερα καθισετε να τα σκεφτειτε πως μπορουν ολα αυτα να εχουν πρακτικη εφαρμογη στη ζωη σας, αυριο και για πολλα χρονια ακομα θα ειστε απολυτως κερδισμενοι/κερδισμενες.

    Αυτο λοιπον ειναι το πρωτο απο τα τρια μερη της συνεντευξης μου με τον Μιχαλη.

    Σας ευχαριστω που διαβασατε τον προλογο, και ευχομαι η συνεντευξη να σας αρεσει.

    Κωστας.

    ---

    Μιχάλη μου καλησπέρα, θα ήθελα να σε καλωσορίσω και πάλι σε μια ακομα συνέντευξη, μετά από σχεδόν δύο χρόνια που έχουμε να μιλήσουμε ουσιαστικά σε συνέντευξη για το Bodybuilders.gr. Θέλω να πω ότι προετοιμάζοντας για τη συνέντευξη κατάλαβα ότι έχουμε κάνει συνεντεύξεις από το 2009, και πιο συγκεκριμένα η πρώτη μας συνέντευξη ήταν τον Απρίλιο του 2009 λίγες μέρες μετά την πρόκριση σου στο Mr. Olympia 2009. Από τότε έχουν περάσει 11-12 χρόνια και πλέον μπαίνουμε στην καινούργια χρονιά. Να σου ευχηθώ καλή χρονιά λοιπόν με υγεία!

    Χρόνια πολλά Κώστα μου, σε σενα και σε όλους όσους μας ακούνε και μας διαβάζουν, και εύχομαι τα καλύτερα και πάντα με υγεία σε όλο τον κόσμο.


    Σ'ευχαριστώ Μιχάλη μου, εύχομαι κι εγώ υγεία πάνω απ όλα.

    Και τα καλύτερα για σένα, πάντα με υγεια Κώστα μου.


    Ευχαριστώ πολύ. Σκέφτηκα λοιπόν ότι από την τελευταία φορά που είχαμε να μιλήσουμε σε συνέντευξη έχουν περάσει δύο χρόνια, ειδικά από τον τελευταίο σου αγώνα. Θέλω αρχικά να σε ρωτήσω πώς έχει αλλάξει η ζωή σου από τον Οκτώβριο του 2018 που ανέβηκες στη σκηνή για τελευταία φορά. Πως είναι η ζωή σου πλέον χωρίς να έχεις την αγωνιστική προετοιμασία και τον επόμενο αγώνα στο μυαλό σου;

    Λοιπόν, όσο για την αγωνιστική μου καριέρα το ξέρεις πολύ καλά το έκανα γιατι το αγαπούσα και το αγαπώ ακόμα. Όσο για τον αγωνα τον τελεταιο που έκανα, το είχα δηλώσει κι όλας ότι μάλλον θα είναι ο τελευταίος μου αγώνας που θα κάνω. Κι έτσι έγινε. Λοιπόν, τελειώνω τον αγώνα αυτόν, βέβαια εκεί στενοχωρέθηκα λίγο παραπάνω γιατί δεν πήγαν τα πράγματα όπως τα ήθελα εγώ, γιατί περίμενα μια καλύτερη θέση. Περίμενα κάτι καλύτερο και αυτό ήταν μια ας το πούμε λίγο απογοήτευση για μένα. Που αυτό ίσως θα ήταν το τελικό. Έτσι σταμάτησα πλέον τους αγώνες και αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας που έκανα στην Πράγα. Δόξα το Θεό πήγαμε πολύ καλά, κάναμε αυτό που έπρεπε και το κάναμε σωστά. Τώρα για το οτι δεν είμαι αγωνιστικός πλέον, το μόνο πράγμα που δεν κάνω είναι αγώνες. Όλα τα άλλα τα κάνω.


    Συνεχίζεις κανονικά διατροφή και προπόνηση;


    Προσέχω τη διατροφή μου, κάνω τη γυμναστική μου, βέβαια όχι τη γυμναστική την τρελή που έκανα ως αγωνιστικός, αλλά και πάλι πιστεύω κάνω μια σωστή προπόνηση, γερή προπόνηση, μέχρι εκεί που πρέπει. Δεν έχει αλλάξει τίποτα για μένα, εκτός από το αγωνιστικό κομμάτι. Όλα τα άλλα ισχύουν κανονικά. Ό,τι έκανα παλιά το κάνω και τώρα.


    Θέλω να σταθώ λίγο στο γεγονός οτι έκανες αγώνες από το 2001, αν θυμάμαι καλά;


    Ναι, από το 2001.


    Επειδή λοιπόν ήσουν στους αγώνες σχεδόν κάθε χρόνο από το 2001 μέχρι και το 2018, σου λείπει όλος αυτός ο τρόπος ζωής με την προσδοκία να ανέβεις στη σκηνή, να πάρεις μια καλή θέση, να κερδίσεις; Το σκέφτεσαι ακόμα ή το σκεφτόσουν εκέινη την περίοδο μετά τον τελευταίο αγώνα;


    Μπορώ να σου απαντήσω ευθέως Όταν πραγματικά είπα είναι ο τελευταιος μου αγωνας, με έτρωγε λιγο μεσα μου και με τρώει ακ'ομα η αλήθεια είναι, γιατι εγώ ειμαι ανθρωπος που δεν το έκανα ετσι , το κανα γιατι μ΄άρεσε. Ήθελα να το κάνω με αγάπη. Δεν το κανα για κανένα άλλο σκοπό. Αλλά τότε που τελείωσα τους αγώνες να σου πω με πήρε λίγο από κάτω μεχρι να αλλαξει τελειως να πεις τέλος Μιχάλη αυτό είναι. Γιατι δεν είναι ότι οκ οι αμοιβες υπαρχουν και η θεσεις υπηρχαν ακομα, αλλα επειδη ειχαμε ψιλο θεματάκια με την υγεια, έκατσα κάτω και τα ζύγισα όλα και είπα. μεγάλε οκ τωρα εχεις κανει το κομματι το αγωνιστκο και πλέον πρέπει να κοιτάξουμε και λίγο την υγεία μας. Γιατί πολλές στερήσεις, πολλές δίαιτες, πολλά πράγματα που στην πορεία τα βρίσκεις λίγο-πολύ μπροστά σου.

    Και τα βρήκα αυτά μπροστά μου. Είχα λίγο τσιμπημένο το ένα, λίγο το άλλο στις εξετάσεις μου και για να μη τα χειροτερέψουμε τα πράγματα είπα να κάνω παύση. Η αλήθεια, με πείραξε πάρα πολύ στην αρχη όταν σταμάτησα και μετά από ένα χρονικό διάστημα μ?έτρωγε, έλεγα να κάνω έναν αγωνα να δω, γιατι νιώθω καλά. Ναι μεν ενιωθα καλά, είχα διάθεση και τα πάντα, αλλά ο εσωτερικός μου κόσμος δεν ήταν καλά.


    Μάλιστα.

    Είχαμε λιγο ψιλοθεματάκια κι αυτή είναι η αλήθεια. Και είπαμε να μη τα φτάσουμε στα κόκκινα όλα, να σταματήσω και να ειμαστε καλα και πανω απ όλα να κοιτάξουμε την υγεία μας.


    Τώρα που μιλάμε πως είναι η υγεία σου, όλα καλά;

    Ναι όλα καλά, δόξα το Θεο. Μας έχει μείνει ένα ας το πούμε κουσουράκι, έχω λίγο πίεση. Που αυτή δεν την ήξερα εγώ αρχικά. πόσο πιεση είχα. Εγώ έκανα προπονήσεις κανονικά αλλά δεν μου έδειχνε σημάδι τίποτα Κώστα μου. Πήγα στο γιατρό και μου λέει Μιχάλη η πίεση σου είναι μεγάλη. Και λεω ωπ τι γίνεται, γιατρέ τι κάνουμε; Μου λέει αυτό κι αυτό, πρέπει να σταματήσεις τα βάρη τα πολλά, τις δίαιτες τις εξαντλητικές, τους αγώνες, γενικά όλα αυτά που έκανα τέλος πάντων. Πρέπει να κάνουμε κάποια πράγματα να φτιάξουμε την υγεία σου γιατί αν το συνεχίσεις θα έχουμε άσχημες συνέπειες.

    Και αυτό έκανα και δόξα το Θεό ειμαι σε πολύ καλύτερη μοίρα.


    Χαίρομαι που είσαι καλά τώρα και δεν έχεις θέμα και είσαι σε σωστή πορεία για την υγεία σου, αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικό. Ένας αθλητής, ειδικά bodybuilding που ξέρουμε ότι το αγωνιστικό κομμάτι είναι αρκετά επίπονο για την υγεία, πότε ξέρει ότι πρέπει να σταματήσει, να βάλει ένα φρένο στα αγωνιστικά, στις δίαιτες, στα φάρμακα, σε όλα αυτά. Εσύ το είχες σκεφτεί πριν πολλά χρόνια ή σου ήρθε ξαφνικό; Πώς μπορεί να καταλάβει ένας αθλητής ότι είναι ανάγκη να σταματήσει ή να μειώσει και σιγά-σιγά να επιστρέψει σε μια πιο κανονικό τρόπο ζωής;

    Κώστα μου σε αυτό το κομμάτι εγώ ήμουν μέγα λάθος. Καταρχήν για μένα ένας αθλητής παγκοσμίου επιπέδου, δηλαδή όπως ήμουν εγώ και έπαιζα σε μεγάλους αγώνες, κανονικά πρέπει να κάνει ανα 6 μήνες τις εξετάσεις του να δει που βρίσκεται. Εγώ ειλικρινά δεν τις έκανα τακτικά τις έκανα πολύ αργά, μια στο τόσο και αν αισθανόμουν καλά το συνέχιζα. Λάθος. Όταν κανεις τις εξετάσεις σου κανονικά, σου λέει ο γιατρός ειμαστε, και προχωράς, δεν είσαι οκ, δεν προχωράς. Ήμουν τόσο παθιασμένος με αυτό που έκανα και δεν κοίταγα τη δικιά μου τη ζωή. Έλεγα "οκ παμε" αφου αισθάνομαι καλά. Το θεμα είναι οτι αυτό δούλευε από μέσα, δηλαδή γι αυτό και λέμε πρέπει να κάνουμε εξετάσεις, πρέπει να προσέχουμε τι τρώμε, πρέπει να προσέχουμε και τα φάρμακα και ολα

    Και ειδικα όταν εισαι σε θεραπεία, για μενα όταν τελειωνει ο κύκλος σου μετα από ένα μήνα, δυο, πρέπει να κάνεις γενικές εξετάσεις. Αυτό το λέω σε όλους μα όλους τους αθλητές. Είναι για μένα τεράστιο λάθος αν δεν κάνεις τις εξετάσεις σου. Εγώ δεν ήμουν πολύ προσεκτικός και το λέω. Και θέλω να το μεταβιβάσω σε όλο τον κόσμο, σε αυτους που μας ακούνε και σε αυτους που θα μας διαβάσουνε, ότι πρέπει για μένα, κάθε χρόνο, να κάνουν τις εξετάσεις να δούνε που βρίσκονται. Εάν αρχίσουν να βλέπουν κάποια συμπτώματα και τους λέει ο γιατρος ωπ εδώ έχουμε θέμα, πρέπει να σταματάνε γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή.


    Στην Ελλάδα πως είναι οι γιατροί όταν ένας αθλητής πηγαίνει και πρέπει να πει στον γιατρό του ότι έχει πάρει φάρμακα; Πως είναι οι γιατροί στην Ελλάδα, υπάρχει προκατάληψη ή έχουν κατανόηση γιατί υπάρχει μεγαλύτερη μόρφωση τώρα πάνω στο θέμα;

    Σ'αυτό το κομμάτι Κώστα μου μπορώ να πω πως οι γιατροί είναι πάρα πολύ σωστοί σε αυτό που είναι, δεν είναι προκατειλημμένοι, ούτε σου λένε γιατί το έκανες. Απλά ο γιατρός σου λέει, θέλω να μου πεις την αλήθεια. Τι έχεις κάνει μέχρι τώρα, να ξέρω κι εγώ που να βαδίσω και τι να σου πω για να σε θεραπεύσω. Δεν είναι να πας στον γιατρο και να δικαιολογείσαι και να λες ψέματα. Πιστεύω, εγώ στο γιατρό που πήγα, μου είπε αυτό κι αυτό Μιχάλη, σε πείραξε αυτό, σε πείραξε εκείνο, θα κάνουμε κάτι και θα το διορθώσουμε. Ήταν πολύ σωστός απέναντί μου και πιστεύω όλοι οι γιατροί το έχουν αυτό. Παλιά όμως υπήρχε αυτό που λες κατά των φαρμάκων, το έλεγαν ξεκάθαρα.


    Πολύ θετικό αυτό, να βρεις δηλαδή γιατρό με γνώσεις και κατανόηση.

    Είναι βέβαια και κατά της υπερβολικής δίαιτας. Πολύ πρωτεϊνη, αυτό που επηρεάζει τα νεφρά είναι αυτό που λένε too much protein. Πολύ πρωτεϊνη γενικά από τα αυγά, τις πρωτεϊνες, απ'το κρέας , από όλα αυτά. Γι αυτό λένε θέλει μέτρο. Θέλει να κάνεις σωστά βήματα. Αυτό είναι το πιο σωστό. Να ενημερώνεσαι, για οτιδήποτε.


    Εσύ πάντως Μιχάλη απ ότι ξέρω από τη διατροφή σου, δεν εκανες υπερβολικές με την πρωτεϊνη. Η πρωτεϊνη σου ηταν σε μέτρια επίπεδα.

    Ναι αλλά υπάρχει ένα όριο που λένε ότι ο μέσος όρος του αντρός είναι να τρώει 150γρ την ημέρα μάξιμουμ πρωτεϊνη. Επειδή το έκανα για χρονια εγώ αυτό το πράγμα με πολύ στέρηση από άλλα φαγητά και άλλες βιταμίνες που δεν τις έπαιρνα, αυτά ίσως επηρεάσανε περισσότερο. Δηλαδή too much protein. Μικρά γεύματα μεν αλλά ήταν μεγάλη ποσότητα πρωτεινης.


    Δεν είναι όμως ότι το σώμα σου δεν τη χρησιμοποιούσε. Την είχες ανάγκη, ειδικά στα 100 κιλά που ήσουν και με τις σκληρές καθημερινές προπονήσεις.

    Ναι, αλλά όταν την κάνεις για πολλά χρόνια, δεν είναι ένα, δεν είναι δύο, δεν είναι πέντε, εγώ την έκανα είκοσι.


    Και δεν έβαζες φρένο ποτέ, έκανες συνέχεια την ίδια διατροφή.

    Ακριβώς, ήμουν παθιασμένος mε αυτό που έκανα δηλαδή πρόσεχα πάρα μα πάρα πολύ τη διατροφή μου. Άλλοι ξέρεις με το που τελειώνουν τρώνε τις πίτσες, οτιδήποτε βρούνε μπροστά τους. Εγώ ήμουν Σπαρτιάτης σ'αυτό. Ίσως αυτό εμένα μου κόστισε λίγο παραπάνω γιατί χρειάζεται και λίγο η χαλάρωση. Δηλαδή δεν έτρωγα μια πίτσα, δεν έτρωγα ένα χάμπουργκερ, δεν έτρωγα οτιδήποτε άλλο, κατάλαβες;


    Ναι, κατάλαβα απόλυτα τι θες να πεις. Μιχάλη, έχοντας φύγει από τους αγώνες τώρα πιστεύεις ότι η ηλικία παίζει ρόλο στο πόσο καλά μπορείς να προετοιμαστείς; Π.χ. είδαμε τον Dexter Jackson να παίρνει την απόφαση να αποσυρθεί σε ηλικία 50+. Τι διαφορά έχει μια προετοιμασία στα 30 και στα 40-45; Χρειάζονται κάποιες συγκεκριμένες αλλαγές;

    Όντως υπάρχει, αυτό είναι γεγονός. Αλλιώς δουλεύει το σώμα όταν είσαι 30χρ, αλλιώς δουλεύει το σώμα που είναι στα 40 και τελείως μα τελείως διαφορετικά δουλεύει όταν εισαι στα 50. Είσαι μεν σε καλή φόρμα αλλά δεν έχεις αυτή τη φρεσκάδα, τον υγιή μυ, όπως στα 35 στα 40 που είσαι στα καλά σου. Η καλύτερη περίοδος για μένα για bodybuilding είναι από 30 μέχρι 42-43 άντε 45. Ειδικά η καλύτερη φόρμα που μπορείς να πιάσεις είναι από 30 μέχρι 40. Μετά τα 45 αρχίζεις σιγά σιγά να φθείρεσαι. Ναι μεν δεν σου φαίνεται αυτό, αλλά κακά τα ψέματα, άλλες φόρμες πιάνεις εκεί κι άλλες ή 49 ή 48 ή 50. Τώρα που ανέφερες τον Dexter.. O Dexter πριν 2 χρόνια ήταν, στεκόταν φοβερά στη σκηνή απάνω, είχε βγει και 2ος στο Olympia πριν λίγα χρόνια.


    Τι συμβουλή θα έδινες στους αθλητές που θα διαβάσουν και είναι σε ηλικία μεταξύ 40 και 50 ή φτάνουν σε μεγαλύτερη ηλικία αγωνιστικά; Θα τους έλεγες να σταματήσουν; Να προσέξουν; Να το ξανα σκεφτούν; Τι θα τους έλεγες εσύ σαν Μιχάλης;

    Αυτό που έχω πει και το λέω σε όλους - Όταν εχεις να δώσεις, θα το δώσεις. Λοιπόν, όταν αυτό που κάνεις το κάνεις γιατί το αγαπάς ας το κάνεις σε όποια ηλικία. Και 60 να είσαι, θα το κάνεις. Αλλά με μέτρο. Η συμβουλή μου είναι αυτή. Από δω και περα θέλει προσοχή. Δηλαδή να κάνουν τις εξετάσεις όπως έχω πει, να προσέχουν τα βάρη που κάνουν, να τρώνε σωστά, να είναι στην προπόνηση όχι με μπόλικα κιλά, δηλαδή όταν εισαι 50 ή 60 εννοείται δεν θα βάζεις τα κιλά που έπαιζες όταν ήσουν πιτσιρικάς. Καμία σχέση. Παίζεις έξυπνα, παίζεις σωστά να μην τραυματιστείς. και πάνω απ όλα να είσαι πάντα με τον γιατρό σου να κάνεις εξετάσεις. Αυτή είναι η συμβουλή η δικιά μου που μπορώ να δώσω. Για να είσαι και σωστός αθλητής, και να μην έχεις θέματα υγείας.


    Εσένα η διατροφή και η προπόνηση σου πως έχουν αλλάξει τα τελευταία 2 χρόνια;

    Τώρα παίζω πιο πολύ έξυπνα Κώστα μου. Παίζω πολύ εντατική προπόνηση, δηλαδή πολύ γρήγορη προπόνηση, όχι υπερβολικά κιλά, δηλαδή κιλά που μπορεί να κάνω 12 με 15 επαναλήψεις άνετα χωρίς να ζοριστώ, να μη φτάνω στο αμήν που λέμε. Ελαφριά και γρήγορή προπόνηση, σαν αεροβική κάπως. Είναι τόσο γρήγορη η προπόνηση που κάνω, την κάνω 45 με 50 λεπτά , 6 με 7 ασκήσεις διαφορετικές το κάθε σημείο. Και τα κιλά μου δεν είναι υπερβολικά.

    Όσο για τη διατροφή μου την έχω αλλάξει τελείως. Έχω βάλει πολύ πιο πράσινο μέσα, έχω βάλει περισσότερα λαχανικά, μείωσα το κοτόπουλο τώρα, τρώω δηλαδή 100γρ κοτόπουλο εκεί που ήταν 150-160. Τα χω ξεχάσει αυτά. Τρώω και πολλά όσπρια τώρα, δηλαδή άλλαξε τελείως το μενού μου. Βέβαια δεν τρώω ψωμιά, δεν τρώω γλυκά, κυρίως δηλαδή σπιτικό φαγητό. Δηλαδή θα φάω ψητό, οτιδήποτε, ή λαχανικό, ή όσπρια οτιδήποτε, τους αλλάζω τα φώτα, αλλά με μέτρο. Απλά τα έχω μέσα στη διατροφή μου αυτά που δεν τα είχα παλιά. Αυτά έχουν αλλάξει σε μένα.


    Μεσογειακή διατροφή;

    Μεσογειακή ναι μπράβο. Και παίζει και πολύ φρούτο που παλιά δεν έτρωγα τόσα φρούτα, τώρα τρώω τα πάντα. Δηλαδή φρούτα εποχής όπως παράδειγμα το καλοκαίρι θα φάω το πεπόνι μου, θα φάω το καρπούζι μου, ότι υπάρχει. Τον χειμώνα θα φάω τη μπανανούλα, το μηλαράκι, το αχλάδι, σε καθημερινή βάση.


    Πριν αρκετό καιρό, είχε ανακοινωθεί ένα come back και θα συνεργαζόσουν με τον Χρήστο Πιστόλα. Τι έγινε με αυτήν την προετοιμασία;

    'Oλα πηγαίνανε καλά. Ξεκίνησα με τον Χρήστο γιατί μ?αρέσει σαν αθλητής και είναι και πάρα πολύ καλό παιδί. Και αυτά που γνωρίζει ο Χρήστος περι διατροφής και γενικά περί bodybuilding, νομίζω είναι πάρα πολύ μπροστά από κάποιους άλλους. Και ήθελα να κάνω μια συνεργασία μαζί του. Θα ήταν ο τελευταίος μου αγώνας που θα έκανα ως Μιχάλης στο δικό μου γυναστήριο. Ήθελα να κάνω ακόμη μια προετοιμασία στο δικό μου χώρο ως Μιχάλης.

    Εν τω μεταξύ, στον πρώτο μήνα που ξεκίνησα, οι αλλαγές μου ήταν φοβερές. Δηλαδή έβλεπα πως το σώμα μου άλλαζε μέρα με τη μέρα κι όλοι μου έλεγαν τι έγινε ρε Μάικ κατεβαίνεις σε αγώνες; Και είχα ξεκινήσει ενάμιση μήνα με τον Χρήστο και όλα πηγαίναν πολύ καλά. Ώσπου μια μέρα με πιασε ένα τσούσιμο στα ούρα. Αυτό το είχα δύο μέρες και λέω τι ναι αυτό ρε γαμώτο και με βασανίζει συνέχεια και με πόναγε και με ενοχλούσε. Και πήγα στο γιατρό να κάνω κάποιες εξετάσεις και μου βρήκε αρκετά πράγματα τσιμπημένα.

    Και μου λέει ο γιατρός, κοίταξε Μάικ, δεν μπορείς να κάνεις τον αγώνα αυτό. Του λέω γιατρέ, έχω κάνει αυτό κι αυτό και πάω να κάνω τον αγώνα. Μου λέει, Μιχάλη για μένα, πρέπει να μ?ακούσεις. Του λέω μάλιστα γιατρέ. Μου λέει δεν μπορείς γιατί είναι όλα σου ανεβασμένα. Με λίγα λόγια μου είπε, δεν το ρισκάρουμε. Έχεις πάθει και μια ελαφριά ουρολοίμωξη που αυτό είναι που μου έφερε το τσούξιμο και έτσι σταμάτησε η συνεργασία. Αυτό έγινε παιδιά.

    Δηλαδή αυτό που έπαθα ήταν μια ουρολοίμωξη και τυχαία μου άνοιξε τα μάτια. Στην ουσία πηγα για άλλο και μου βγήκαν άλλα. Ευτυχώς που είχε γίνει αυτό και μου βρήκε αυτά ο γιατρός γιατί αν το συνέχιζα μπορεί να ήταν πολύ χειρότερα..


    Ουσιαστικά αποκόμισες κάτι θετικό.

    Αποκόμισα ένα κομμάτι πολύ θετικό Κώστα μου. Μπορούσε αυτό να μου έβγαινε αργότερα πολύ μοιραίο. Δηλαδή, όπως μου είπε ο γιατρός, μπορούσε σε ένα χρόνο, σε 5 μήνες, σε ενάμισι χρόνο, να είχα πολύ σοβαρότερα προβλήματα υγείας. Καθαρά μου το πε.


    Ναι, κατάλαβα.

    Αυτό ήταν που με σταμάτησε και με φρέναρε με τον Χρήστο. Έτσι συνέβηκε.


    Καλό είναι να λέγονται και όλα αυτά γιατί είναι ένα κομμάτι του αγωνιστικού bodybuilding που πολύς κόσμος δεν γνωρίζει. Ναι μεν υπάρχει η σκηνή και τα φώτα, οι φωτογραφίες, οι συνεντεύξεις και όλα αυτά αλλά τώρα βλέπουμε και την πραγματικότητα ενός αθλήματος. Εσύ ας πούμε με τόσο μεγάλη εμπειρία και αντιμετώπισες προβλήματα υγείας μετά από τόσα χρόνια αγώνων. Είσαι καλά μεν αλλά εάν δεν το πρόσεχες ή αν δεν το έβρισκες καθόλου, τα αποτελέσματα θα ήταν πολύ χειρότερα.

    Βεβαίως!


    Αυτά πρέπει να τα πούμε, ότι αν θες να ασχοληθείς επαγγελματικά με το bodybuilding ή με άλλο άθλημα που χρειάζεται θυσίες ή καταχρήσεις για να φτάσεις σε ένα μεγάλο επίπεδο, πρέπει να ξέρεις ότι η υγεία σου θα έχει θέματα, θες δε θες.

    Έτσι ακριβώς.


    Δηλαδή μπορεί να προσέξεις όσο μπορείς αλλά και πάλι μπορεί να σου βγει πρόβλημα, σωστά;

    Έτσι ακριβώς Κώστα μου. Δηλαδή είναι αυτό που λέω πάντα, αγαπώ αυτό που κάνω, αλλά πρέπει να αγαπήσω τον εαυτό μου καλύτερα.


    Πολύ σωστό.

    Δηλαδή πρέπει να αγαπάς τον εαυτό σου. Όταν δεν αγαπάς τον εαυτό σου και δεν τον σέβεσαι, για μένα μη το κάνεις καλύτερα. Είπαμε, κάποια λάθη γίνονται στη ζωή μας, δυστυχώς. Εγώ από τα λάθη μου έμαθα πολλά. Βέβαια όταν ήμουν αγωνιστικός ήμουν λίγο πιο πορωμένος, είχα παρωπίδες και δεν έβλεπα δεξιά αριστερά, δεν με ενδιέφερε αν αρρωστήσω, δεν αρρωστήσω, αν τα ζωτικά όργανα μου είναι καλά μέσα. Έλεγα οκ πάμε για άλλο αγώνα.

    Μα δεν είναι έτσι τα πράγματα παιδιά. Μπορείς να κάνεις έναν αγώνα, να κάνεις δυο, μπορεί να πάθεις κάτι χειρότερο και τι έγινε μετά; Οκ, το θέμα είναι να φύγεις αγωνιστικά ωραία, υγιής, να προλάβεις το κακό.


    Κι όχι μόνο αυτό, γιατί μπορεί κάποιο παιδί που να είναι νέος και να μη το καταλαβαίνει τώρα αυτό που συζητάμε, αλλά και να μην έχει οικογένεια. Αλλά όταν εχεις οικογένεια, έχεις παιδιά, πρέπει να προσέχεις ακόμα πιο πολύ.

    Βέβαια! Το ρίσκο είναι μεγάλο Κώστα μου. Ειδικά αν είσαι οικογενειάρχης, αν έχεις παιδιά πίσω σου, δεν σου φταίνε σε τίποτα αυτοί οι άνθρωποι. Δεν είναι ότι οκ κάνεις το δικό σου κομμάτι και δε βαριέσαι.


    Ακριβώς.

    Πρέπει να σκεφτείς και αυτούς τους ανθρώπους. Ότι έχεις και παιδιά ότι τα παδια σου σου λενε πρόσεχε μπαμπά! Μου το λένε κι εμένα τα παιδιά μου. Καλά είναι, ξεκουράσου λίγο, οκ εκανες αυτό που ήθελες, το κομμάτι σου, σε είδε ο κόσμος, σε χάρηκε ο κόσμος, σου λέει οκ άντε τέλος. Δηλαδή πρέπει να τους ακούσουμε αυτούς τους ανθρώπους. Να σου λενε, Μιχάλη οκ, καλά είναι, στοπ τώρα. Έκανες το κομμάτι σου. Πρέπει να μη λεμε οκ δε βαριέσαι, πάμε και μην ανησυχείς για τίποτα. Δεν υπάρχει αυτό. Εγώ το λέω και θα το λέω πάντα. Όποιος κάνει είτε αγωνιστικό κομμάτι είτε οτιδήποτε άλλο, πρέπει να ακούει τον γιατρό του, να τον συμβουλεύεται και να κάνει εξετάσεις οσο πιο συχνά μπορει. Το λέω πάντα, γιατί όταν παθαίνεις, μαθαίνεις.


    Εσύ Μιχάλη ήσουν όμως πάντα προσεκτικός, δηλαδή δεν έκανες καταχρήσεις.

    Εγώ, όπως το πες, δεν έκανα καταχρήσεις. Αλλά δεν παύει να το κάνεις για μια εικοσαετία. Και αυτή η εικοσαετία, ειτε μια ασπιρίνη παίρνεις, αμα την παίρνεις κάθε μέρα μπορεί να σε βλάψει κάπου. Μπορεί να σου τρυπήσει το στομάχι, μπορεί να σου κάνει άλλη ζημιά, μπορει να σου κάνει χίλια δυο. Γιατί είναι για πολλά χρόνια, δεκαετίες, όχι ένα και δύο μήνες.

    Δηλαδή όσο και καλά να προσέχεις, πάντα αυτά τα πράγματα σου αφήνουν κουσούρια, σε πολλούς βαριά. Αλλά κάτι θα πάρεις. Ένα μετάλλιο απ' αυτά θα πάρεις, σίγουρα.


    Για να κλείσουμε το κομμάτι τώρα αυτό και να μπούμε στο επόμενο, ποιά θα ήταν η τελευταία συμβουλή που θα εδινες σε ένα παιδι που είναι νέο και θέλει να αγωνιστεί σοβαρά, να γίνει επαγγελματίας, να το κυνηγήσει. Ποια είναι η συμβουλή που θα του έδινες εσύ εκ' καρδίας; Δηλαδη τι θα του έλεγες τωρα που είναι νέος;

    Η συμβουλή μου είναι, πάμε στο γυμναστήριο, πάντα καλή γυμναστική, πάντα σωστή διατροφή. Όσο για το αγωνιστικό κομμάτι που κάποιος θέλει να κάνει, πρέπει να το σκεφτεί πολύ σοβαρά. Αυτή είναι η συμβουλή η δικιά μου. Γιατί πολλές φορές το αγωνιστικό κομμάτι δεν σου δίνει και τίποτα, άλλες φορές σου δίνει και κάτι.

    Αλλά για μένα, επειδή είναι πολύ σοβαρό το ζήτημα αυτό, το αγωνιστικό το κομμάτι, θα προτείνω να μη το επιλέγουν πολλοί. Άλλο αυτοί που θέλουν να ανέβουν παραπάνω, να πάνε για επαγγελματικό σκοπό, εκεί θα τους πω οκ, αλλά και πάλι με προσοχή. Αλλά όχι για έναν αγώνα για να κάνεις την πλάκα σου με το έτσι θέλω.

    Να πας να πάρεις φάρμακα και να ρημάξεις την υγεία σου και να πάρεις στον αγώνα ένα κύπελλο που θα αξίζει 20 ευρώ. Το λέω τόσο απλά. Θα κάνεις τη γυμναστική σου, θα προσέχεις τη διατροφή σου, θα παίρνεις τα συμπληρώματά σου, την πρωτεινη σου, την κρεατίνη σου, αυτά που δεν ενοχλούν τα ζωτικά σου όργανα, που δεν σου κάνουν ζημιά και μπορείς να φτιάξεις ένα κορμάκι ωραίο που θα σε βλέπουμε και θα σε θαυμάζουνε. Το αγωνιστικό κομμάτι πρέπει να το σκέφτονται πάρα πολύ σοβαρά. Αλλά μόνο για επαγγελματικό. Όχι για έναν αγώνα και να κάνω την πλάκα μου και να πω ότι κατέβηκα, ή δύο αγώνες ή τρεις ή πέντ,ε που τα χουμε περασει λίγο πολύ όλοι μας στην Ελλάδα.

    Αυτή είναι η συμβουλή μου. Γυμναστήριο, φαγητό, καλή διατροφή και τα συμπληρώματα που πρέπει να πάρει. Τίποτα παραπάνω.


    Εγώ θα πω και υπομονή, γιατί υπάρχει έλλειψη υπομονής στην εποχή μας.

    Βέβαια! Η υπομονή είναι το άλφα και το ωμέγα. Υπομονή και επιμονή. Να πω και το άλλο..όταν μπαίνω σε ένα γυμναστήριο μέσα υπάρχουν πιτσιρικάδες και λένε "τι πρέπει να πάρω να γίνω καλός", ή "τι πρέπει να κάνω για να αδυνατίσω". Μεγάλε, θα το πω και θα το ξαναπώ, μάθε πρώτα να πιάνεις τη μπάρα σωστά και μετά να ρωτάς γι αυτά τα πράγματα. Εδώ μπαίνει στο γυμναστήριο και θέλει να γίνει σώμα σε ένα χρόνο. Αυτό είναι σαν να μου τραβάνε μια μπουνιά. Όταν ακούω τον άλλον να λέει, σε πέντε μήνες θέλω να είμαι έτοιμος.


    Πολλά παιδιά πριν καν πιάσουν τη μπάρα όπως είπες, ρωτάνε για κρεατίνες, πρωτεϊνες, πριν κάνουν διατροφή, πριν μάθουν τι είναι πρωτεινη, τι είναι υδατάνθρακας. Ρωτάνε τι συμπλήρωμα να πάρουν.

    Γι αυτό λέω. Ότι πρώτα μάθε να πιάνεις τη μπάρα. Δεύτερον μάθε να κάνεις προπόνηση και να τρως σωστά. Μετά θα έρθουν αυτές οι ερωτήσεις. Μετά από πέντε μήνες; Ένα χρόνο; Ενάμιση χρόνο; Αυτό μου αρκεί εμένα. Όχι να πας στο γυμναστήριο, τι πρέπει να πάρω για να χάσω κιλά, τι πρέπει για να "πρηστώ"! "Να πρηστώ", το λένε κι έτσι. Να "σκάσω" λέει. Αυτό, είναι μέγα λάθος. Αυτή τη συμβουλή μπορώ να δώσω στα παιδιά κι έτσι πρέπει να ξεκινήσουν.


    Εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Και εγώ όταν ήμουν 15-16 χρονών και ξεκινούσα, ήθελα να κάνω μεγάλα μπράτσα για να το πω απλά. Αλλά τότε δεν υπήρχε αυτή η πεποίθηση ότι έπρεπε να πάρεις ένα συμπλήρωμα ή ότι έπρεπε να πάρεις κάτι. Απλά έκανες την προπόνησή σου, έτρωγες καλά & σωστά, και έβλεπες τα αποτελέσματα. Τώρα σχεδόν όλοι θα ρωτήσουν τι συμπλήρωμα "πρέπει", πρόσεξε, "πρέπει", να πάρω, όχι "ίσως" να πάρω, ΠΡΕΠΕΙ να πάρω. Δηλαδή, έχει γίνει μια πεποίθηση ότι πρέπει να πάρεις κάτι. Δεν ξέρω πως συνέβη αυτό.

    Πως συμβαίνει αυτό; Θα στο πω απλά Κώστα μου. Όταν πηγαίνει στο γυμναστήριο ένας πιτσιρικάς, επειδή είναι ενθουσιασμένος γι αυτό που πάει να κάνει, ξερεις, υπάρχουν κάποιοι καλοθελητές, ας το πω και έτσι, γιατι δεν ντρέπομαι να το πω, το έχω ζήσει στο πετσί μου αυτό, το χω δει, το χω ακούσει χιλιάδες φορές . Λένε, πωωω μεγάλε αυτό πρέπει να πάρεις, του φουσκώνουν τα μυαλά του πιτσιρικά, αντί να του πούνε το αντίθετο, ότι έλα εδώ αρχηγέ μου, κάτσε στο γυμναστήριο, μάθε να κάνεις προπόνηση, μάθε να τρως σωστά.

    Μάθε τι θα πει πρωτεϊνη, κρεατίνη, τι θα πει αυτό και μετά το συζητάμε..Υπαρχουν πολλοί καλοθελητές, δυστυχώς Κώστα μου, έχω να το πω αυτό, σε όλα τα γυμναστήρια που θέλουν να πουλήσουν. Σου λέει αφού μου το λέει αυτός και είναι και γομάρι, θα γίνω κι εγώ το ίδιο. Η ζημιά γίνεται απ αυτούς. Ενώ αν τους έλεγαν κανονικά τους πιτσιρικάδες που μπαίνουν στα γυμναστήρια για πρώτη φορά, παιδιά αυτή είναι η προπόνηση, αυτό θα φάτε, αυτό θα πιείτε, και τέλος.

    Η ζημιά η μεγάλη γίνεται απ?αυτούς, που πιπιλάνε τα μυαλά των παιδιών και τους λένε σε πέντε μήνες ότι "μπορώ να σε κατεβάσω σε αγώνες" και παίρνει αέρα το μυαλό του και λέει εδώ είμαστε. Αυτό είναι Κώστα μου, μέγα λάθος!

    -----

    Το 2ο μερος της συνεντευξης, βρισκεται εδω: Μιχάλης Κεφαλιανός: Δύο Χρόνια Μετά - 2ο Μέρος

    Το 3ο μερος της συνεντευξης, βρισκεται εδω: Μιχάλης Κεφαλιανός: Δύο Χρόνια Μετά - 3ο Μέρος
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ανυπομονώ ήδη για το δεύτερο μέρος!!!

    Πάρα πολύ σωστός σε όλα ο Μιχάλης, και ειδικά στο θέμα της υγείας, αλλά και στο πώς προσεγγίζουμε την σωματοδόμηση και ποιά βήματα πρέπει να ακολουθούμε.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Ευχαριστούμε Κώστα για τη συνέντευξη.
    Πολύ ενδιαφέρουσα και σοφά τα λόγια του Μιχάλη.
    Εύχομαι να πιάσουν τόπο οι συμβουλές του και αναμένουμε τα υπόλοιπα κομμάτια.
    Rome wasn't built in a day

  4. #4
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Ευχαριστούμε ...

  5. #5
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    04-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Κωστα, τη συνεντευξη αυτη την περιμεναμε πώς και πώς!! Θα την εκλαβω ως ενα μεγαλο δωρο στο φορουμ για το ξεκινημα της νεας χρονιας!
    Ευχαριστουμε και περιμενουμε και τη συνεχεια!!
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!

  6. #6
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default

    Κεφαλιανος κορυφη! τι να λεμε τωρα, και μονο οτι συμμετειχε σε Mr Olympia, τα λεει ολα....
    πολυ καλη συνεντευξη!

  7. #7
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Ευχαριστούμε πολύ Κώστα!
    Η συνέντευξη αυτή είναι το καλύτερο ξεκίνημα για τη νέα χρονιά!!

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ανυπομονώ ήδη για το δεύτερο μέρος!!!
    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Ευχαριστούμε Κώστα για τη συνέντευξη.
    Quote Originally Posted by Providential View Post
    Ευχαριστούμε ...
    Quote Originally Posted by giannis_84 View Post
    Ευχαριστουμε και περιμενουμε και τη συνεχεια!!
    Quote Originally Posted by Panosdes View Post
    πολυ καλη συνεντευξη!
    Quote Originally Posted by GIORGOS1987 View Post
    Ευχαριστούμε πολύ Κώστα!
    Η συνέντευξη αυτή είναι το καλύτερο ξεκίνημα για τη νέα χρονιά!!
    Να'στε καλα παιδια, χαιρομαι που σας αρεσε!!

    Τα επομενα 2 μερη ειναι ακομα καλυτερα!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μιχάλης Ζαμπίδης & Μιχάλης Κεφαλιανός - Εκδήλωση & Guest Posing Στην Κω!!
    By Musclemar in forum Ελληνες Αθλητές Και Αθλήτριες
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-15, 20:36
  2. Replies: 3
    Last Post: 23-03-13, 23:36
  3. Replies: 17
    Last Post: 14-03-12, 23:20
  4. Ο Μιχάλης Κεφαλιανός KAI στο Arnold Classic???
    By Musclemar in forum Νέα Bodybuilding Εξωτερικού
    Replies: 7
    Last Post: 21-02-09, 20:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •