Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Μιχάλης Κεφαλιανός: Δύο Χρόνια Μετά - 2ο Μέρος !!!

    Μιχάλης Κεφαλιανός: Δύο Χρόνια Μετά - 2ο Μέρος !!!



    Το δευτερο μερος της συνεντευξης μας με τον Μιχαλη!!

    Για να διαβασετε το 1ο μερος, πατηστε εδω.

    ---

    Πως αποφάσισες να ανοίξεις γυμναστήριο; Το είχες σκεφτεί από καιρό ή αφού σταμάτησες τους αγώνες; Πως ακριβώς πήρες την απόφαση;

    Το να ανοίξω Κώστα μου ένα γυμναστήριο δεν το είχα σκεφτεί καιρό. Ειλικρινά ουτε είχε περάσει καν από το μυαλό μου. Όσο πέρναγε ο καιρός και δούλευα το ταξί, μου λέγανε πολλοί φίλοι ή συγγενείς μου ή τα παιδια μου, γιατί δεν κάνεις κάτι και για σένα, αυτό που αγαπάς. Εγώ δεν είχα κάτι στο μυαλό μου και έλεγα που να μπω σε τέτοια διαδικασία, ο κύκλος είναι μικρός εδώ στην Κω. Και έτσι, το πέρναγα συνέχεια.

    Ώσπου μια μέρα το πήρα απόφαση και μου το έλεγαν και άλλα παιδια, και σε επικοινωνία με φίλους από Αθήνα, εσύ είσαι ο πρώτος που έπρεπε να ανοίξεις γυμναστήριο. Και μια μέρα που λες έκατσα κάτω, το σκέφτηκα και με τη γυναίκα μου και με τα παιδιά μου και είπα "να ανοίξουμε ένα γυμναστήριο, να κάνουμε και εμείς κάτι, ένα καινούργιο πράγμα για τη ζωή μας" και συμφωνήσαμε όλοι. Και έτσι έγινε. Και αυτό σε πληροφορώ Κώστα μου έγινε σε 5 μήνες μέσα. Δεν είχα σκοπό να ανοίξω γυμναστήριο. Αλλά σκέφτηκα, πόσο καιρό ακόμα με το ταξί, και έπρεπε να κάνω κάτι δικό μου και να αφήσω στα παιδιά μου, να ασχοληθούν και αυτά αργότερα αμα θέλουνε. Και έτσι έγινε.


    Γνωρίζοντας σε τόσα χρόνια και ξέροντας από παλιά οτι δούλευες με μάρμαρα, είσαι άνθρωπος που η δουλειά σου θες να είναι χειροπιαστή. Δε θα έκανες δηλαδή κάτι στο ίντερνετ ή κάτι άλλο. Θες αυτό που έχεις δημιουργήσει να το έχει κάνει με τα χέρια σου, όπως δηλαδή και με το σώμα σου ή με το ταξί για παράδειγμα ή/και τα μάρμαρα παλαιότερα. Γι'αυτο πιστεύω ήταν μέσα σου να ανοίξεις ένα γυμναστήριο, το οποίο και αυτό το έκανες με τα χέρια σου. Το έχτισες, το έβαψες, έφτιαξες τα όργανα, καλά δε τα λέω;

    Έτσι ακριβώς όπως τα λες Κώστα μου. Ότι έκανα στο γυμναστήριο το έκανα μόνος μου. Δηλαδή, πήρα ένα κτίριο παλιό, σαν αποθήκη και το μετατρέψαμε σε ένα κουκλάκι γυμναστήριο. Μικρό γυμναστήριο αλλά πολύ ωραίο, και πραγματικά το έκανα με τα χέρια μου. Από ηλεκτρολογικά μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς. Έγινε σαν καινούργιο. Όντως και τα όργανα πήγα εγώ ο ίδιος και τα βρήκα, το έστησα σιγά σιγά μόνος μου, 3 όργανα εδώ, 5 εκεί, μέχρι που το ολοκλήρωσα σε ένα ωραίο γυμναστηριάκι.

    Σαν Μιχάλης πλέον λέω οτι το όνειρο μου πραγματοποιήθηκε, υλοποιήθηκε, γιατί το έκανα μόνος μου και το καμάρωσα. Δεν είχα βοήθεια από κανέναν, πέρα από τους δικούς μου ανθρώπους που με βοηθήσανε, και χρηματικά κάποιοι γνωστοί μου, και τους ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό το πράγμα, για να κάνω το νέο μου ξεκίνημα. Και μέχρι τώρα το φτιάχνω μόνος μου. Στην καραντίνα που μιλάμε τώρα, έκανα πάλι μια καινύργια φρεσκάδα στο γυμναστήριο, άλλαξα τάπητες κάτω, έβαλα άλλο χρώμα, πιο έντονο, πιο ωραίο, δηλαδή όλο και κάτι φτιάχνω. Μου αρέσει και με ικανοποιεί πάρα πολύ.


    Η ανταπόκριση του κόσμου για το γυμναστήριο πως ήταν όταν το άνοιξες;

    Φοβερή! Χαρήκανε πάρα πολύ και τους ευχαριστώ πάρα πολύ, όλο τον κόσμο. Μιλάω και για το νησί μου γιατι με αγαπάνε πάρα πολύ και με στηρίξανε. Και ο κόσμος που έρχεται στο γυμναστήριο είιναι πάρα πολύ φιλικός. Το βλέπουν σαν φίλοι, έρχονται και μου λένε γειά σου Μιχαλάρα μου. Πολύ ωραία ανταπόκριση, γεμίζει με κόσμο που είναι στη χαρά, γελάνε όλη την ώρα. Είμαστε σαν μια οικογένεια.

    Και επειδή στο νησί με ξέρουν όλοι έρχονται με έναν άλλο αέρα στο γυμναστήριο. Είναι σαν να είναι συγγενείς μου. Το είδανε πολύ θετικά, πολύ καλά. Και ο κόσμος που έρχεται είναι πολύ ευχαριστημένος, που τους βοηθάω, τους μιλάω, και το βλεπω στο πρόσωπο τους, οτι λάμπουνε.


    Έχεις μια καριέρα στο Bodybuilding η οποία είναι θησαυρός. Αναφέρομαι σε όλο αυτό που έχεις καταφέρει, όλες τις στιγμές που έχεις περάσει και την τεράστια εμπειρία που έχεις αποκτήσει. Έχοντας πλέον το γυμναστήριο, θα έδινες το χρόνο σου να βοηθήσεις άτομα που έχουν το ταλέντο, το σώμα και τα γενετικά χαρακτηριστικα να φτάσουν εκεί που έφτασες εσύ, στους κορυφαίους αγώνες του αθλήματος;

    Κώστα μου στο λέω έτσι πολύ απλά. Με ΟΛΗ μου τη δύναμη. Πραγματικά, μακάρι και στο μέλλον αλλά και τώρα, να έρθει ένα παιδί, και αφού τον δω και πραγματικά έχει προοπτικές καλές, δηλαδή τα genetics που λέμε, τη θέληση που θέλω εγώ να έχει πάνω απ'όλα, πραγματικά θα δώσω και τη ψυχή μου.


    Θέλω να επιμείνω λίγο σε αυτό που είπες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση με εσένα, δεν είναι μόνο ότι εριχνες σκληρή δουλειά σε προπόνηση και διατροφή, αλλά είχες και το χαρακτήρα. Και αν δεν έχεις το χαρακτήρα για να φτάσεις ψηλά, ότι άλλο και να κάνεις δεν πρόκειται. Έιχες το πάθος για αυτό που έκανες, και την αγάπη για το άθλημα.

    Πρέπει μάλλον να ευγνωμονώ τους γόνεις μου που βγήκα έτσι. Δεν το έκάνα, ξέρεις, ούτε έτσι για να πάρω περισσότερη αγάπη από τον κόσμο ή οτι το κάνω με το ζόρι. Μου βγαίνει αυτό γιατί πραγματικά μου βγαίνει μέσα απ'την ψυχή μου. Μ'αρεσει να μιλάω με τον κόσμο, απο τον μικρότερο μέχρι τον μεγαλύτερο. Το είδες και εσύ. Ποτέ δεν είπα όχι σε κάποιον είτε για μια φωτογραφία, ή συμβουλή. Και δεν πρόκειται να πω όχι. Έτσι μου βγαίνει, είναι αυτός ο χαρακτήρας μου.


    Αυτό που δεν ξέρει ο νέος κόσμος που μας παρακολουθεί, και λογικό είναι γιατί τώρα σε μαθαίνουν, είναι οτι ακόμα και όταν κατέβαινες στο Olympia ή γενικά όταν έκανες τους αγώνες, και ήσουν στο απόγειο της καριέρας σου, δούλευες ακόμα το ταξί.


    Βεβαίως!


    12 ώρες τη μέρα ταξί, σωστά;

    Ναι! Είπαμε, εγώ δεν άλλαξα καθόλου. Ενώ η καριερα μου ηταν πολυ ανοδική, πολλοι μου έλεγαν γιατι δουλεύεις ακόμα ταξί, και έλεγα, "παιδιά για να ζήσω". Και μου έλεγαν μα εσύ είσαι στο Olympia δεν έχεις λεφτά; Όχι, δεν έχω λεφτά έλεγα. Ήμουν και είμαι ο Μιχάλης, εμένα η δουλεία είναι η ζωή μου. Εγώ αν δε δουλέψω δε μπορώ. Δούλευα το ταξί και γυμναζόμουν το βράδυ. Διατροφή στο ταξί - παντού. Δεν σκεφτόμουν "α τώρα πoυ είμαι Olympia την έχω δει high class, οκ μη μου μιλάτε ή δεν κάνω άλλη δουλειά". Πάντα, μέχρι και τώρα κάνω ταξί. Τη δουλειά την αγαπάω πάρα πολύ. Καλά να με έχει ο Θεός να δουλεύω.

    Εγώ πάντα δούλευα από μικρός. Ακόμα και τώρα στα 50 μου, θέλω να είμαι ένα ενεργό άτομο, δε μπορώ να κάθομαι. Και δεν είμαι από αυτούς που επειδή έχω πάει Mr. Olympia ή έχω κάνει μια πολύ καλή καριέρα είπα μέχρι εδώ, τέλος. Οι άλλοι οι πιο μεγάλοι αθλητές είναι καλομαθημένοι, τα έχουν βρει όλα στρωμένα. Και έτσι είναι μαθημένοι. Εγώ δεν τα είχα αυτά. Πες ότι ίσως να έιχα γεννηθεί σε λάθος μέρος για αυτά που έχω κάνει; Γιατί η αλήθεια είναι η Ελλάδα δεν προσέφερε κάτι καλό, το έκανα μόνος μου.

    Με αξίωσε ο Θεός και πήγα πιο έξω και αναδείχτηκα. Εγώ το λέω, είμαι ο πιο φτωχός bodybuilder που έχει περάσει, ever. Γιατί δεν έχω κάνει καριέρα στην Ελλάδα. Αλλά εάν είμουν Αμερική ή Γερμανία ή Ντουμπάι, μου πάνε κάποιοι άλλοι αθλητές και έχουν φτάσει στα ύψη τώρα γιατί τους βοηθάνε, τους φορτσάρουν. Ότι έκανα το έκανα μόνος μου και με 5 ανθρώπους δίπλα μου που με βοηθήσανε.


    Θέλω να σταθώ σε αυτό. Έχεις μέσα σου την αναγκαιότητα της σκληρής δουλειάς. Σου είναι έμφυτο.

    Ναι, ακριβώς. Μ'αρέσει αυτό, και είμαι περήφανος για αυτά που έχω κάνει μόνος μου. Και το ταξί και το γυμναστήριο και το bodybuilding. Δηλαδή δεν μετανιώνω για τίποτα Κώστα μου, ειλικρινά σου μιλάω.


    Και όλο αυτό, το ότι δηλαδή δουλεύεις σκληρά, που ξεκίνησε από παλιά, σε βοήθησε και στο bodybuilding. Γιατί εάν στο bodybuilding δεν είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις σκληρά και αν δεν το έχεις μέσα σου για να τα δώσεις όλα σε προπόνηση και διατροφή, δεν κάνεις τίποτα.

    Ακριβώς. Εγώ μπορώ να σου πω είμαι ένα παιδί μαχητής. Ήξερα να μάχομαι Κωστα μου, και στα καλά και στα κακά. Η δουλειά, δουλεία και η προπόνηση, προπόνηση. Έμενα σε ένα χωριό 15 χιλιόμετρα έξω από την πόλη της Κω και κατέβαινα τότε με το μηχανάκι όταν σχόλαγα μέσα στο κρύο, μέσα στη βροχή, να πάω στο γυμναστήριο. Τόσο πολύ το αγαπούσα Κώστα μου.

    Δεν ήμουνα, α δε βαριέσαι, κάνει κρύο ή βρέχει σήμερα και δεν πάω. Βρέχει - χιονίσει. ο Μιχάλης στο γυμναστήριο 7 ή ώρα το απόγευμα. Και έκανα και μια σκληρή δουλειά τότε που ξεκίνησα το bodybuilding - μάρμαρα. Φαντάζεσαι τι πολύ δουλειά υπήρχε τότε που ήταν στις οικοδομές και ανεβαινα τις σκάλες πάνω κάτω. Και όμως δεν το έβαζα κάτω γιατί ήξερα να μάχομαι. Και αυτό κάνω μέχρι και τώρα.


    Και τίποτα δεν έρχεται εύκολα.

    Βεβαίως. Αν δεν θυσιάσεις Κώστα μου, αν δεν κουραστείς, αν δεν πονέσεις, αν δεν διψάσεις, δεν κάνεις τίποτα. Και αυτό το bodybuilding που έκανα εγώ, πιστεύω, είναι πάρα πολλοί λίγοι που το κάνουν στον κόσμο. Να δουλεύεις ταξί 12 ώρες, να μην κοιμάσαι σχεδόν καθόλου, να είσαι κουρασμένος και να κάνεις αυτές τις δίαιτες, και αυτές, μιλάμε, τις τεράστιες προσπάθειες, και να πονάς και να διψάς, και να κατεβαίνεις στο stage αυτό, που λέγεται Olympia. Για μένα δεν υπάρχουν λέξεις.


    Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ, και δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την άνοδο των κοινωνικών δικτύως, ένα φαινόμενο, να το πω μαλθακότητα, να το πω απάθεια, έλλειψη προσπάθειας, έλλειψη υπερπροσπάθειας, δεν ξέρω ακριβώς πως να το διατυπώσω σωστά. Βλέπω όμως προπονήσεις online σε youtube, instagram, facebook, παιδιά που κάνουν προπόνηση και τα δημοσιεύουν σχεδόν σε καθημερινή βάση online. Και θέλω να σε ρωτήσω βρε Μιχάλη, πώς μπορείς να προετοιμάζεσαι για αγώνα και να έχεις μια κάμερα, να τραβάς βίντεο, και να έχεις την κατάλληλη αυτοσυγκέντρωση να κάνεις προπόνηση σωστά; Μπορεί κάποιος βέβαια να πει, εγώ βγήκα πρώτος και τα έκανα όλα αυτά. Αλλά εσύ ως Μιχάλης θα έλεγες πως αυτό είναι επιτυχία προπόνησης;

    Όχι. Κώστα μου όλα αυτά που είπες είναι απλά ένα μεγάλο ΟΧΙ. Εγώ ξέρω, πως όταν κάνεις προπόνηση και είσαι σε ένα στάδιο ας το πούμε κορυφής, έχεις φτάσει στο αμήν που λέμε, εξάντληση, κόπωση, δίψα, πόνο, το ένα το άλλο. Βγάζεις επαναλήψεις, κάνεις κατεβάσματα, ανεβάσματα και χίλια δυο. Και να μου έχεις το νου σου αν κατεβάσεις φωτογραφία ή στο Instagram ή στο facebook να σε δούνε;

    Ουτε ΚΑΝ μου πέρασε ποτέ από το μυαλό. Δεν είχα εγώ, όχι το κουράγιο, να βγάλω Instagram, και το ξέρεις πολύ καλά, όταν μου έλεγες Μιχάλη πάμε για φωτογράφιση, τι σου λεγα εγώ; Ήμουνα κατά, πρώτον. Και στα facebook και στα Instagram. Γι αυτό και δεν ασχολούμαι και καθόλου κι όλας. Εγώ λέω την αλήθεια.

    Δεν ασχολούμαι. Εγώ ασχολιόμουν μόνο με την προπόνησή μου. Εγώ όταν έκανα προπόνηση δεν ήθελα να μου μιλήσει άνθρωπος. Κι όχι να βγάλω μια σέλφι που λέγανε, βγάλε λίγο βιντεάκι, το ένα και το άλλο. Όχι. Και αυτά που έκανα, τα έκανα για κάποιους ανθρώπους, έτσι; Εγώ δεν μπορούσα να κάνω προπόνηση έτσι. Εγώ ήθελα να ήμουν focus. Το μυαλό μου δεν ήταν πουθενά αλλού εκτός από εκεί.


    Ναί το ξέρω. Σπάνια κανόνιζες βίντεο ή φωτογραφίσεις πριν τους αγώνες λόγω κούρασης και έμφασης στην προπόνηση.

    Αυτό που κάνουν τώρα οι καινούργιοι, η νεολαία, οι καινούργιοι οι bodybuilders, όχι, εγώ το λέω απλά, δεν μ αρέσει. Και δεν πρόκειται να κάνουν τις προπονήσεις που κάναμε εμείς. Να αναφέρω τους καλύτερους bodybuilders, όχι μόνο σε μένα, αλλά να αναφέρω και πιο παλιά, τη δεκαετία του 70, τη δεκαετία του 80 και τη δεκαετία του 90, μέχρι το 2000.


    Θέλω να πω εδώ ότι είναι ψυχολογικά αδύνατον ? το ξαναλέω ? είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να έχεις το μυαλό σου εκεί που πρέπει 100%, όχι 99,9, αλλά 100%, να έχεις το μυαλό σου εκεί που πρέπει για να κερδίσεις αγωνιστικά ή να πετύχεις έναν στόχο και παράλληλα να έχεις στο μυαλό σου να βγάζεις βίντεο ή να βγάζεις φωτογραφίες.

    Δεν μπορώ να το εξηγήσω Κώστα μου. Δεν ξέρω πως το κάνουν αυτό, γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ μου εγώ. Δεν ξέρω να σου πω. Τέλος πάντων αυτό που κάνουν αυτοί, εγώ πάντως προσωπικά ως Μιχάλης δεν θα το κανα ποτέ μου κι ούτε πρόκειται να το κάνω. Δηλαδή όταν έκανα εγώ προπόνηση, έκανα προπόνηση, δεν έπαιζα. Ήταν πενήντα λεπτά, ήταν μιάμιση ώρα, δεν μου μίλαγε άνθρωπος. Άσε που δεν είχαν το κουράγιο να μιλήσω.


    Το ξέρω.

    Δε μου μιλάγαν κι όλας γι αυτό τον λόγο. Δεν έπαιρναν απάντηση. Όχι να κάτσω να βγάλω βίντεο, ή να κάτσω να βγάλω σέλφι ή να βγάλω οτιδήποτε άλλο, Instagram να ανεβάσω, ή το κινητό που βάζουν σε μια γωνία και να κάνω προπονηση και να κοιτάω το κινητό. Ξέχασε το Κώστα μου,


    Θυμάμαι τώρα που το συζητάμε όλο αυτό, παλαιίοτερα όταν έκανες τις προετοιμασίες, με ρωτούσαν τα παιδιά από το forum αν θα ανεβάζαμε βίντεο, φωτογραφίες κλπ από εσένα, και ήξερα οτι πολύ απλά δεν σου ήταν εφικτό γιατί το μυαλό σου ήταν εκεί στα βάρη, ήθελες να δίνεις το 100% χωρίς καμία εξωτερική επιρροή στην προπόνηση σου. Ναι μεν πάντα ήθελες να ευχαριστήσεις τους φαν σου αλλά σου ήταν εξαιρετικά δύσκολο και το καταλαβαίναμε απόλυτα.


    Κώστα μου είναι γεγονός αυτό. Δηλαδή πραγματικά είναι γεγονός.


    Αυτό φαίνεται και από τα βίντεο που έχουμε ανεβάσει παλαιότερα, ότι ήταν δύσκολες περίοδοι. Ή θα βγάζεις βίντεο ή θα κάνεις προπόνηση. Δεν γίνονται και τα δύο.

    Δεν γίνονται. Δεν συμβαδίζουν τα δύο κομμάτια αυτά. Να κάνεις προπόνηση και να βγάζεις και βίντεο ή να ανεβάζεις, άσε, και να γελάς πολλές φορές. Έχουν το κουράγιο και να γελάνε κι όλας. Όχι μόνο να κάνουν προπόνηση, να μιλάνε, να γελάνε, να συζητάνε, να λένε αστεια. Εγώ δεν μπορούσα καν να το κάνω Κώστα μου αυτό. Εγώ όταν πήγαινα προπόνηση έλεγα στον εαυτό μου, Μιχάλη πρέπει να κάνεις προπόνηση. Δεν με ενδιέφερε ποιος ήταν δίπλα μου. Δεν με ενδιέφερε ποιος θα μου μιλήσει. Δεν με ενδιέφερε τι θα πει ο άλλος, ποτέ. Εγώ δεν το κανα ποτέ, γιατί ήμουν focus. Και δεν μου μιλάγαν κι όλας. Ξέρανε, δεν του μιλάμε του Μιχάλη. Δεν είχα το κουράγιο Κώστα μου, να κάτσω να χαμογελάσω, να πω να βγάλουμε μια σέλφι, οτιδήποτε. Όχι. Τώρα έλεγα είμαι focus `εκεί.

    Κάνω προπόνηση και τέλος. Δυστυχώς η νεολαία τώρα δεν το κάνει αυτό. Τώρα η νεολαία είναι όλοι Instagram, όλοι Facebook, όλοι έλα να βγάλουμε σέλφι, γελάνε στην προπόνηση. Δεν βλέπω αυτή την σκληρότητα, το πάθος. Κατάλαβες Κώστα μου; Δεν βλέπω τίποτα από αυτούς τους καινούργιους. Δεν βλέπω αυτή τη σκληράδα που βλέπαμε παλιά. Θέλω να δω έναν αθλητή σκληρό πάνω στη σκηνή.


    Ξέρεις ποια είναι η ειρωνεία; Ότι η νεολαία βλέπει κάποια βίντεο στο youtube ή σττα κοινωνικά δίκτυα, βλέπει αθλητές να προπονούνται στα βίντεο τους και νομίζουν ότι αυτό είναι σκληρή προπόνηση. Αυτή είναι η ειρωνεία, δηλαδή νομίζουν ότι αυτό είναι το "υψηλό στάνταρ" που πρέπει να ακολουθήσουν, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει καμία σχέση. Ο σκληρός αθλητής δεν θα βγει στο youtube, δεν θα βγει στο Instagram. Θα κάνει την προπόνηση, τη διατροφή και την προετοιμασία του στην αφάνεια, στο υπόγειο. Δεν θα τον δεις. Θα τον δεις μόνο στη σκηνή, θα βγει πάνω, θα κερδίσει και δεν τον έχεις δει και δεν θα τον ξανα δεις μέχρι την επόμενη φορά που θα κερδίσει.

    Ακριβώς. Και αυτό Κώστα μου το κομμάτι που είπες μ? αρέσει πάρα πολύ. Αυτός είναι για μένα αθλητής. Εγώ ακόμα και τώρα παρακολουθώ ακόμα τα παλιά βίντεο που γύρναγε ο Άρνολντ με τον Columbu, με τον Lou Ferrigno, τους βλέπω ακόμα και ειλικρινά σου μιλάω, δακρύζω.

    Αυτές ήταν προπονήσεις. Αυτός ήταν διάλογος. Δύο πράγματα, κάναμε αυτό κι αυτό. Δεν χαζεύαν οι άνθρωποι. Έκαναν το κομμάτι τους. Έδιναν πόνο, έλεγαν πάμε, δώστου, κάνε, δείξε - ΠΑΘΟΣ. Δεν υπάρχει Κώστα μου.


    Oύτε καν μουσική Μιχάλη στο γυμναστήριο.

    Ποια μουσική; Τίποτα δεν υπήρχε.


    Tώρα είναι όλοι με ένα κινητό στο χέρι. Κάνουν το σετ και μετά είναι με το κινητό στο χέρι.

    Και όχι μόνο. Το 99.9% Κώστα μου, αυτό που λες. Mega problem. Δηλαδή το να θέλεις να γυμναστείς και να μου έχεις το κινητό δίπλα. Ή να βάλω τη δικιά μου μουσική να ακούσω. Σου μιλάω και δεν μ? ακούς. Άρα δεν έχεις το νου σου στην προπόνηση. Έρχεσαι να κάνεις χαβαλέ. Γι αυτό λέω καμιά φορά το λέω και το ξαναλέω. Παιδιά το γυμναστήριο είναι να κάνετε μια ώρα προπόνηση για να γυμναστείτε. Μετά κάτσετε έξω, πιείτε την πρωτεϊνη σας, πιείτε το καφεδάκι σας και πείτε ό,τι βλακεία θέλετε, να το πω έτσι.

    Η προπόνηση αυτή, η μια ώρα η ρημαδιασμένη, μισή ώρα είναι, πενήντα λεπτά, μιάμιση, κάνε προπόνηση! Δηλαδή αυτό τους λέω πάντα. Κι έρχονται κάτι πιτσιρικάδες για παράδειγμα στο γυμναστήριο το δικό μου και μου λένε. Είδα μια άσκηση, τι λέτε να την κάνω αυτή; Του λέω, για μένα να μη την κάνεις. Τέρμα. Βασικές ασκήσεις θα κάνουμε. Μου λένε κάποιες ασκήσεις που κάνουν κάποιοι άλλοι, τέλος πάντων που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους και κάνουν κάποιες ασκήσεις εύκολες. Αυτή είναι καλή άσκηση λένε, στο istagram και τέλος πάντων στο facebook που βλέπουν.

    Τους λέω παιδιά μην τα κάνετε αυτά, δεν είναι για τώρα αυτά. Πρέπει να μάθουν να κάνουν σωστή προπόνηση. Μου λέει τι, old school; Λέω ναι! Αν μπορούμε, old school. Μη μου λέτε αυτά τα πράγματα που δεν τα ξέρω ούτε κι εγώ. Δεν μπορώ να σου δώσω εξήγηση γι αυτό το πράγμα, δεν το χω κάνει ποτέ μου του λέω, δεν ξέρω. Η νεολαία, τι να πω, παίρνει κάποια μηνύματα απ αυτά τα Instagram και το ένα και το άλλο, και έρχονται στο γυμναστήριο νομίζοντας ότι ξέρουνε τι θα να κάνουν, και δεν ξέρουν τι κάνουν.

    Νομίζουν όμως ότι ξέρουν. Και βλέπω κάτι ασκήσεις που κάνουν, άλλα γι' άλλα. Ενώ μπορούν να πιάσουν πέντε ασκήσεις βασικές, να χτίσουν το σώμα τους σωστά όπως πρέπει. Όπως έλεγε ο Άρνολντ, άμα θες να χτίσεις το σώμα σου σωστά, free weights. Ελεύθερα βάρη. Αλλά πρέπει να μάθει να τα κάνει σωστά. Ή αυτά που τρώνε τώρα οι καινούργιοι ας το πούμε, που τρώνε κάτι μαρμελάδες, κάτι μερέντες.


    Περίμενε, γιατί αυτή ήταν η επόμενη μου ερώτηση, πάνω στη διατροφή!

    Αυτό είναι το χειρότερο που έχω ακούσει Κώστα μου.


    Η άλλη μόδα που επικρατεί τα τελευταία χρόνια είναι, άκου τώρα, να προσπαθείς, να ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ όμως, να ΜΗΝ έχεις τόσο αυστηρή διατροφή. Να ΜΗΝ κάνεις τόσο πολύ αερόβια και να ΜΗΝ τα δίνεις όλα σε ένα σετ. Δηλαδή να μην έχεις αυστηρή διατροφή, να μην τα δίνεις όλα στην αερόβια ή στην προπόνηση. Δηλαδή ψάχνουν μια δικαιολογία και πολλές φορές αυτό γίνεται μέσω επιστημονικών ερευνών, ψάχνουν να βρουν δηλαδή και αποδείξεις, για να μην, το ξαναλέω, ΜΗΝ κάνουν σκληρή δουλειά.

    Ακριβώς.


    Νομίζουν βέβαια, ότι χωρίς σκληρή δουλειά θα έχουν και το αποτέλεσμα που πρέπει.

    Έτσι είναι Κώστα μου. Αυτοί νομίζοντας πως αυτά που τους λένε κι αυτά που διαβάζουνε κι αυτά που κάθονται και λένε ο ένας και ο άλλος, ότι κάνουν δουλειά. Έρχονται και μου λένε μερικοί εμένα, ότι Μιχάλη δεν μπορώ να φάω τ? αυγά. Μιχάλη δεν μπορώ να φάω το κοτόπουλο. Μιχάλη δεν μπορώ να φάω το κρέας. Μιχάλη δεν μπορώ να φάω αυτό. Και του λέω, τι μπορείς να φας; Και μ? αρχίζει, μπορώ να φάω λέει γαλοπούλα με τοστ το πρωί, καμία σχέση του λέω.

    Ή μπορώ να τρώω λέει μερέντα ή μέλι με δύο φέτες μαύρο ψωμί, του λέω καμία σχέση, πάμε παρακάτω. Του λέω μπορείς να τρως αυτά και δεν μπορείς να τρως αυτά που σου λέω εγώ; Μα ρε Μιχάλη δεν θα τα φάω μου λέει. Οκ και τι θες του λεω; Να ξέρεις ένα πράγμα, ότι αυτό που πρέπει να κάνεις σωστά είναι η διατροφή σου. Είναι να μην πω το 50/50, είναι το 60% η διατροφή. Αν δεν φας τα αυγά, αν δεν φας το κοτόπουλό σου, αν δεν φας την πατάτα σου, αν δεν φας το ρύζι σου, μην περιμένεις με μαρμελάδες που μου λες, μαύρο ψωμί και μπαγκέτα με γαλοπούλα.

    Εγώ του λέω δεν τα ξέρω αυτά, δεν τα έφαγα ποτέ μου. Εγώ θα σου πω αυτά που έχω φάει εγώ και πως έγινα εγώ. Τώρα, αυτά που μου λες του λέω για μένα είναι άγνωστα. Εγώ θα σου λεγα, θα σου κανα κάποιες αλλαγές, υπάρχουν και άνθρωποι που δεν μπορούν το αυγό. Θα σου πω παράδειγμα να φας κουάκερ το πρωί με μια πρωτεινη και μια μπανάνα. Ή δεν θα φας το κοτόπουλο; Να φας τόνο ή ψάρι, οτιδήποτε. Ή δεν τρως το κρέας; Θα σου βαζα παράδειγμα μόνο κοτόπουλο. Υπάρχουν επιλογές.

    Αλλά όταν μου λες εμένα δεν μπορώ να φάω το κοτόπουλο, δεν μπορώ το κρέας, δεν μπορώ να φάω τ? αυγά, δεν μπορείς να μου βγάζεις τα καλά άκυρα και να μου βγάζεις έγκυρα τη μαρμελάδα, το μέλι, το μαύρο ψωμί του τοστ και το ένα και το άλλο. Είσαι μέγα λάθος του λέω. Αυτά θέλω να τρώω μου λέει. Λοιπόν, υπάρχουν και αυτά..

    Οι τωρινοί bodybuilders που ακούω, ααα εγώ τρώω το βράδυ λέει μια κουταλιά μερέντα, εγώ το πρωί έφαγα φυστικοβούτυρο δύο κουταλιές, κάτι τέτοια διαβάζω τέλος πάντων. Ε ρε παιδιά, οκ τα τρώτε, το αποτέλεσμα ποιο είναι; Το θέμα είναι να δω αποτέλεσμα. Αν τρως αυτά και γίνεσαι κομμάτια και κατεβαίνεις στη σκηνή και είσαι σκληρός, να πω οκ ρε φίλε, μπράβο σου, συγχαρητήρια. Έφαγες αυτά αλλά είσαι και κομμάτια. Αλλά να τρως αυτά και να είσαι σαν soft butter, εντάξει δεν είναι και το καλύτερο.

    Γιατί απλά οι άνθρωποι οι καινούργιοι bodybuilders, οι τωρινοί οι δικοί μας τώρα, δεν θέλουν να πεινάσουνε. Δεν θέλουνε γιατί λέει τους βρωμάει, γιατί δεν μπορώ να το φάω, γιατί είναι τόσο εξαντλητική δίαιτα. Κάτσε ρε φιλαράκι, δε θες το ένα, δε θες το άλλο, μη το κάνεις. Μη το κάνεις! Πρέπει να είσαι Σπαρτιάτης σε όλα σου. Και στην προπόνηση και στη διατροφή σου. Τούβλα να σου πω να φας, τούβλα θα φας.

    Αυτό έκανα εγώ του λέω. Γι' αυτό και πήγα εκεί που πήγα. Μα έχω το σκαρί, λέει. Όκ. Μπορεί να έχεις το σκαρί, αλλά αν δεν έχεις την πειθαρχία δεν θα κάνεις τιποτα. Αυτά τα δύο πάνε πακέτο, πειθαρχία και καλά genetics που λέμε. Αν δεν τα χεις αυτά , δυστυχώς και τα genetics να έχεις, αν δεν τρως σωστά δεν πρόκειται να γίνεις σωστός. Βέβαια μπορεί να σκληρύνεις και να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις.

    Άρα με λίγα λόγια, το φαγητό για μένα είναι το Α και το Ω. Δηλαδή πρώτα έρχεται το φαγητό και μετά η προπόνηση. Δεν μπορείς όμως να τρως άλλα κι άλλα, και έτσι θα κατέβω στη σκηνή εγώ. Δεν γίνεται. Και όμως, πολλοί το κάνουν το λάθος αυτό. Ποια είναι τα αποτελέσματα; Τα τελευταία που είχαμε δει. Τα είδες και εσύ, τα είδα κι εγώ και τελικά αυτό που λέω, αν δεν πεινάσεις δεν πρόκειται να βγάλεις αυτό που πρέπει να βγάλεις.


    Να προσθέσω επίσης κάτι πολύ σημαντικό. Πολλοί νομίζουν οτι επειδή κάνουν μια θεραπεία μπορούν να τρώνε και οτι θέλουν.

    Πάνω σ'αυτό Κώστα μου θα μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου. Δε μπορώ να μιλήσω για άλλους. Δεν είναι τυχαίο, όταν τρως σωστά και όταν κάνεις τη χρήση φαρμάκων, σωστά, έχεις πολλά και καλά πλεονεκτήματα. Πρώτων, έχεις φοβερό δέρμα. Δε βγάζεις σπυριά, δε βγάζεις, ξέρεις καρουμπαλάκια που βγάζουν μερικοι, κάποια αηδιαστικά πράγματα. Λοιπόν, απο 'κει φαίνεται το τι χρήση κάνεις φαρμάκου και πόσο πολύ προσέχεις το φαγητό σου. Δηλαδή, όποιος μου λέει εμένα οτι εγώ παίρνω φάρμακα και τρώω βλακείες γιατί τα καίω, είναι μέγα λάθος. Μέγα λάθος! Και καταστρέφει τον οργανισμό του, και ζημιές κάνει και δεν έχει καλό αποτέλεσμα. Για μένα είναι το καλύτερο, αν παίρνεις φάρμακα, η διατροφή σου πρέπει να είναι εκατό τοις εκατό. Δεν υπάρχει περίπτωση να το χαλάσεις. Για να έχεις ένα ωραίο αποτέλεσμα, να έχεις ένα ωραίο δέρμα στρωτό, να είναι υγιείς πάνω απ'όλα και να μην έχουν αυτά τα σπυριά, ξέρεις καρουμπαλάκια που βγάζουν στις πλάτες. Είναι καθαρά απ'τη διατροφή τους και το φάρμακο. Όπως λένε μερικοί, έλα μωρέ δε βαριέσαι παίρνω φάρμακα και τρώω και μια σοκολάτα. ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος. Γιατί αυτό δημιουργεί το πρόβλημα. Ή θα φάω μια πίτσα γιατό το καίω. Λάθος.


    Να διευκρινίσουμε ότι δε μιλάμε για το όταν πας έξω να φας κάτι μια φορά την εβδομάδα με τους φίλους ή την οικογένεια σου. Μη παρεξηγηθούμε. Και συ όταν έκανες τη διατροφή σου έτρωγες έξω μια φορά την εβδομάδα, σωστά;

    Ναι, και το έκανα και μετά τους αγώνες και το ξέρεις και εσύ όταν πηγαίναμε έξω μετά τους αγώνες και με ρωτούσες τι ήθελα να φάω και τι έτρωγα εγώ.


    Το ξέρω δεν ήθελες ποτέ να φας σαβούρα, να το πω απλά.

    Τις πιο πολλες φορές έτρωγα μόνο κρέας, steak.


    Η αλήθεια είναι, οτι ακόμα και μετά τους αγώνες, ποτέ δε σε είδα να φας και να σκάσεις που λέμε, απλά επειδή είναι μετά τον αγώνα και "πρέπει" να φας, ή να φας με μανιά.

    Ναι, και πρίν τους αγώνες αλλά και μετά τους αγώνες που με ρωτούσες τι ήθελα να φάω. Και μου έλεγες να φάω και σου έλεγα δε μπορώ και όλα αυτά. Ήσουνα μάρτυρας. Αρα ποθ υέλω να καταλήξω, οτι τελικά πρέπει να είμαστε πάρα πολύ σωστοί στο φαγητό μας και μετά την προπόνηση και όταν τελειώσει ο αγώνας μας. Και πάλι όταν έχουμε cheat day ας το πούμε που έχουνε μερικοί, που λένε, σήμερα μπορώ να φάω τα πάντα. Ναι ρε φίλε, να φας τα πάντα, τι επιθυμείς να φας παράδειγμα μια Κυριακή; Ένα σπιτικό φαγητό που γουστάρεις, ένα παστίτσιο, να το φας αγόρι μου αλλά μια φορά την εβδομάδα και εκείνο θα είναι μια φορά την ημέρα. Όχι, επειδή βάζω φάρμακο τώρα δε βαριέσαι και μέσα στην εβδομάδα θα φάω μια πίτσα, θα φάω και μια σοκολάτα, θα φάω και μια μερέντα. Όχι δε γίνεται δουλειά έτσι. Πρέπει να είσαι στρατιώτης. Και μετά, και πριν.


    Εσύ το μόνο που ήθελες να φας μετά τον αγώνα ήταν κρέας, φρούτα, άντε και κανένα μικρό παγωτό μια φορά στο τόσο.

    Εγώ Κώστα μου ένα πράγμα μόνο ζήταγα αμέσως μετά τους αγώνες. Τι ζήταγα; Μια Zero! Και μετά όταν πηγαίναμε έξω, steak. Εγώ τα θυμάμαι σαν τώρα. Και μετά το steak, το παγωτό το αγαπημένο μου. Και την άλλη μέρα πιο χαλαρά αλλά όχι αυτές τις υπερβολές. Για 2-3 μέρες, γιατί θυμάμαι είχαμε κάνει και 2 αγώνες μέσα 1 μήνα μέσα, δε μας έπαιρνε πολύ να κάνουμε πολλά φορτώματα και να τρώμε ότι θέλουμε και το ένα και το άλλο. 'Αντε 2 μέρες το χαλάγαμε λίγο και μετά ξανά φτου κ'απ΄την αρχή.

    Αυτό θέλω να πω σε όσους μας ακούνε, οτι παίζει μεγάλο ρόλο το φαγητό που τρώμε, και όταν κάνουμε προετοιμασία αγώνων και όταν τελιώνουμε τους αγώνες. Και έτσι, ούτε ζημιές παθαίνουμε, το δέρμα μας είναι πολύ πολύ καθαρό, γιατί το φάρμακό με αυτά τα cheat day που λέμε τα περίεργα φαγητά, δε δουλεύουνε καλά. Δουλεύει καλά μόνο με καλό φαγητό. Για να έχεις μια σωστή καλή επιδερμίδα, να έχεις υγιείς μυς απάνω σου και να φαίνεται ωραία. Όταν είσαι σωστός επαγγελματίας.

    -----

    Μιχάλης Κεφαλιανός: Δύο Χρόνια Μετά - 3ο Μέρος
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μα πόσο πιο δωρικά, πόσο πιο απλά να μιλήσει ο άνθρωπος;!

    Τεράστιο respect για όσα αναφέρει για την δουλειά σε συνδυασμό με το άθλημα!!! Ένας άνθρωπος που έχει δουλέψει τόσο πολύ, μόνο με τον ίδιο ζήλο μπορεί να δουλέψει στο γυμναστήριο.

    Μακάρι να είχαμε όχι μόνο 3ο μέρος, αλλά και 15ο!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κώστα σ'ευχαριστούμε για τη συνέντευξη.

    Ο Μιχάλης είναι για μένα υπόδειγμα μεγάλου αθλητή.
    Μόνο ένας μεγάλος αθλητής είναι ακομπλεξάριστος, χαμηλών τόνων, απλός στο λόγο του, μεστός.
    Αυτά να τα βλέπουν άλλοι που δεν έχουν κάνει ούτε το 1 χιλιοστό από αυτά που έχει κάνει εκείνος και καβαλάνε καλάμι λες και ποιοι είναι..

    Μπορώ να τον διαβάζω κ να τον ακούω για ώρες, πραγματικά είναι φοβερός!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder giannis_84's Avatar
    Join Date
    04-10-09
    Location
    Greek bb Mecca
    Posts
    1,814

    Default

    Ο Μιχαλης όποτε πατουσε σκηνη μάς εκανε υπερηφανους! Τωρα νιωθουμε ξανα αυτη την υπερηφάνεια διαβαζοντας τα λογια του!
    Τι να πεις κανεις γι' αυτη την ταπεινότητα, την μαχητικοτητα και την υπομονη που εδειξε και δειχνει σαν αθλητης μα πανω απ' ολα σαν ανθρωπος!
    Πραγματικη διαφημιση του αθληματος!!
    "Don't bitch at me when your results aren't there, don't tell me your program sucks... Your program's just fine, YOU suck!"
    Μερα χωρις γυμναστηριο, ποσο χαμενη πηγε..!
    ...Albums are on!

  5. #5
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Τι να πω και εγώ που είναι η πρώτη μου φορά που διαβάζω συνέντευξη bodybuilder .
    Το μόνο που μπορώ να πω είναι μπράβο και ότι μας τιμάει που έχουμε/είχαμε έναν τέτοιο αθλητή στη σκηνή του bodybuilding ανάμεσα σε τόσους άλλους αθλητές διαφόρων άλλων αθλημάτων ( Kick boxing ,mma, στίβο κτλ.)
    Ανυπομονούμε για το τελευταίο κομμάτι και μακάρι να μας φέρεις συνεντεύξεις και από άλλους αθλητές πχ Μιχάλης Ζαμπίδης κτλ κτλ.
    Ευχαριστούμε ...

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Providential View Post

    Ανυπομονούμε για το τελευταίο κομμάτι και μακάρι να μας φέρεις συνεντεύξεις και από άλλους αθλητές πχ Μιχάλης Ζαμπίδης κτλ κτλ.
    Ευχαριστούμε ...
    Να'σαι καλα!!

    Αν θες Μιχαλη Ζαμπιδη δες εδω: Μιχάλης Ζαμπίδης - Συνέντευξη Στο Bodybuilders.gr
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  7. #7
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Ο_ο "εμ βέβαια τι να προτού πράξεις και τι να προτείνεις εδώ μέσα χαχαχα"..
    Να σε καλά ευχαριστούμε....

  8. #8
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Ευχαριστούμε Κώστα για τη συνέντευξη.
    Πολύ ωραία και σωστά τα λόγια του Μιχάλη.
    Είπε της σωστές συμβουλές και τέλος !! Νο1 Διατροφή και Νο2 Προπόνηση και Πειθαρχεία !!
    Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα . Για αυτό βάζουμε σωστές βάσεις στο φαγητό μας για το καλύτερο αποτέλεσμα !!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μιχάλης Κεφαλιανός: Δύο Χρόνια Μετά - 1ο Μέρος !!!
    By Musclemar in forum Ελληνες Αθλητές Και Αθλήτριες
    Replies: 7
    Last Post: 05-01-21, 00:11
  2. Μιχάλης Ζαμπίδης & Μιχάλης Κεφαλιανός - Εκδήλωση & Guest Posing Στην Κω!!
    By Musclemar in forum Ελληνες Αθλητές Και Αθλήτριες
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-15, 20:36
  3. Replies: 3
    Last Post: 23-03-13, 23:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •