Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-01-21
    Posts
    4

    Default Γνώμη και βελτίωση για διατροφή γράμμωση.

    Γεια σας, ονομάζομαι Νίκος και θελω να κανω μια ερωτηση..
    Ειμαι 20 ετών (μολις εγινα), 1.83 υψος στα 83 κιλά. Απο παιδι ημουν γυμνασμενος, αρχες λυκειου ειχα φτιαξει καλο σωμα αλλα ηθελα ογκο. Απο τοτε σταματησα την γυμναστικη και ετρωγα ετρωγα. Σουβλακια μκντοναλτνς τα παντα. Νομιζω πηρα τον ογκο που ηθελα, αν κανω και βαρη θα ανοιξω κι αλλο σε ωμους και στηθος οποτε πιστευω ειμαι καλα. Θελω να γραμμωσω τωρα. Εχω χασει απο παντου, κοιλιακους ,στηθος , χερια παντου. 3ημερα σημερα "αποτοξίνωσης" απο ανθυγιεινά φαγητα και τρωω μονο υγιεινά και περπαταω ωρες τα απογεύματα. Η διατροφή που μου προτεινε ενας φιλος νοσηλευτής. Αν σας ηταν εύκολο να αφιερώσετε λιγο χρονο να το διαβασετε και και θα ηταν τιμή μου..?? Επισης να ενημερώσω οτι απο αυριο αρχιζω πρωινο τρεξιμο 20-40 λεπτα πριν φαω και 30-40 λεπτα γυμναστική στο σπιτι (μεχρι να ανοιξουν τα γυμναστηρια)χωρις καποια υλικά οπως και το μεσημεροαπογευμα παλι το ιδιο με το πρωι. Προσπαθω να κανω κατι σαν 90 days body challenge.
    *νομιζω πως ειμαι γυρο στο 17-19% body fat, σιγα σιγα σαν τελικο στοχο θελω να φτασω στο 8-12% αλλα ως τοτε μεστο 3μηνο να γινουν εμφανεις οι μύες ξανα αρκετα.*

    Διατροφή που μου προτεινανε:
    * ΠΡΩΙΝΟ

    Ενα κανονικο φλιτζανι βρόμης με 1.25 φλιτζανι αριάνι ξινόγαλο.
    ή
    γιαούρτι 2%, 1 κ.σ. μέλι.
    ή
    ομελέτα (2 αβγά και επιπλέον 2 ασπράδια αβγού), 2 φέτες πολύσπορο ψωμί, 1 ποτήρι γάλα 1,5%, 1 ποτήρι φυσικός χυμός φρούτων
    ή
    2 φέτες ψωμί πολύσπορο με ταχίνι ολικής αλέσεως και μέλι, 1 φρούτο

    * ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

    1 γιαούρτι 2% , 50 γρ. αμύγδαλα
    ή
    καρύδια και 1 μπανάνα
    ή
    τοστ με τυρί μοτσαρέλα, ντομάτα, μανιτάρια και 1 φρούτο
    ή
    μπαγκέτα με φιλέτο κοτόπουλο, μουστάρδα, ντομάτα, μαρούλι και 1 φρούτο

    * ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

    250 γραμμ. ψάρι ψητό με πατατοσαλάτα και καρύδια, σαλάτα λαχανικών
    ή
    φιλέτο γαλοπούλας με κινόα και καλαμπόκι και σαλάτα μπρόκολο
    ή
    μοσχαρίσιο φιλέτο με ρύζι και πράσινη σαλάτα

    * ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ

    3-4 κράκερ σίκαλης με φιστικοβούτυρο και μέλι, 1 φρούτο
    ή
    1-2 φρέσκα φρούτα με γάλα 1.5% ή αριάνι (μιλκσέικ)
    ή
    50 γραμμ. ωμούς ξηρούς καρπούς και 1 φρούτο

    * ΒΡΑΔΙΝΟ

    Βραστό κοτόπουλο με γλυκοπατάτες και ντομάτα, 1 φρούτο
    ή
    φιλέτο σολομού με μπρόκολο και βραστά κολοκυθάκια, 1 φρούτο
    ή
    ομελέτα με μανιτάρια και πράσινες πιπεριές και 1 φρούτο.


    * Τι θα τρως μετά την προπόνηση Επίλεξε σνακ από μόνος σου

    1 γιαούρτι 2% με μέλι και 1 φρούτο
    ή
    τυρί κότατζ, 2 πολύσπορα κριτσίνια, 1 φρούτο
    ή
    ρόφημα πρωτεΐνης (20-30 γραμμ. πρωτεΐνη) με φρέσκα φρουτα

    *πρωτεΐνη να παρω τωρα η σε κανα μηνα; *
    Last edited by NoLogic2121; 06-01-21 at 17:03.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Γεια σου Νικο.
    Θα ξεκινησω απο την αρχη
    Πρωτα απο ολα στη περιπτωση σου δεν ταιριαζουν οι λεξεις ογκος η γραμμωση ,ο ογκος που γραφεις οτι εβαλες δεν ειναι μυικη μαζα αλλα λιπος μεγα λαθος σου που ξεκινησες να τρως σαβουρα μονο και μονο για να παρεις κιλα ειδικα χωρις να γυμναζεσαι δεν εχει κανενα απολυτως νοημα..
    Δεν θεωρω πως στην συγκεκριμενη περιπτωση εχεις κατι να δειξεις αλλο η γραμμωση αλλο η απωλεια λιπους απο οτι καταλαβα αφησες τον εαυτο σου τρωγοντας οτι υπαρχει στον οριζοντα σου πηρες οτι λιπος πηρες και τωρα θες να το χασεις απ οοτι καταλαβαινεις κανεις μια τρυπα στο νερο..

    Το να βαλεις μυικη μαζα ειναι μια αργη διαδικασια θελει χρονο σκληρη προπονηση και πολυ καλη ξεκουραση..
    Οσον αφορα την διατροφη σου θα πρεπει να ξεκινησεις να μαθεις να μετρας θερμιδες και μακροθρεπτικα να βγαλεις ενα πλανο που αρμοζει σε εσενα χωρις περιορισμους κατι το οποιο θα σε ευχαριστει ποιος ο λογος να μου κανεις αποτοξινωση ?
    Το πλανο που εχεις παραθεσει ειναι εντελως ακυρο εχεις σε καποιες ωρες μεσα στην ημερα καποιες επιλογες οι οποιες αλλα μακροθρεπτικα και θερμιδες βγαζει το ενα γευμα αλλα το αλλο..
    Θα σε παροτρεινω να διαβασεις την ενοτητα της διατροφης να βγαλεις ενα πλανο μονος σου και να το ξανα γραψεις και να σε βοηθησουμε

    *Αν θες να κανεις σωστη δουλεια ξεχασε τα challenge σε κυνηγαει κανεις σε αυτες τις 90 μερες?

    Μην βιαζεσαι να φτασεις στοχο σου απολαυσε την διαδικασια ως εκει!
    Last edited by Greg0ry; 06-01-21 at 17:28.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-01-21
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Γεια σου Νικο.
    Θα ξεκινησω απο την αρχη
    Πρωτα απο ολα στη περιπτωση σου δεν ταιριαζουν οι λεξεις ογκος η γραμμωση ,ο ογκος που γραφεις οτι εβαλες δεν ειναι μυικη μαζα αλλα λιπος μεγα λαθος σου που ξεκινησες να τρως σαβουρα μονο και μονο για να παρεις κιλα ειδικα χωρις να γυμναζεσαι δεν εχει κανενα απολυτως νοημα..
    Δεν θεωρω πως στην συγκεκριμενη περιπτωση εχεις κατι να δειξεις αλλο η γραμμωση αλλο η απωλεια λιπους απο οτι καταλαβα αφησες τον εαυτο σου τρωγοντας οτι υπαρχει στον οριζοντα σου πηρες οτι λιπος πηρες και τωρα θες να το χασεις απ οοτι καταλαβαινεις κανεις μια τρυπα στο νερο..

    Το να βαλεις μυικη μαζα ειναι μια αργη διαδικασια θελει χρονο σκληρη προπονηση και πολυ καλη ξεκουραση..
    Οσον αφορα την διατροφη σου θα πρεπει να ξεκινησεις να μαθεις να μετρας θερμιδες και μακροθρεπτικα να βγαλεις ενα πλανο που αρμοζει σε εσενα χωρις περιορισμους κατι το οποιο θα σε ευχαριστει ποιος ο λογος να μου κανεις αποτοξινωση ?
    Το πλανο που εχεις παραθεσει ειναι εντελως ακυρο εχεις σε καποιες ωρες μεσα στην ημερα καποιες επιλογες οι οποιες αλλα μακροθρεπτικα και θερμιδες βγαζει το ενα γευμα αλλα το αλλο..
    Θα σε παροτρεινω να διαβασεις την ενοτητα της διατροφης να βγαλεις ενα πλανο μονος σου και να το ξανα γραψεις και να σε βοηθησουμε

    *Αν θες να κανεις σωστη δουλεια ξεχασε τα challenge σε κυνηγαει κανεις σε αυτες τις 90 μερες?

    Μην βιαζεσαι να φτασεις στοχο σου απολαυσε την διαδικασια ως εκει!
    Εχω μυεις δεν ειναι οτι δεν φαίνονται. Γυμναζομουν παραλληλα αλλα λιγο. Απλως θελω να πεσω σε body fat σοβαρα αυτην την φορα με διατροφη σωστη. Θα ψαξω παραλληλα αυριο να δω μια καλυτερη διατροφη αν και ολιγον ασχετος με τροφες γραμμαρια και και..

  4. #4

    Default

    Όλα μπορείς να τα κάνεις μόνος σου αλλά πιστεύω πως η συμβολή ενός επαγγελματία της διατροφής/γυμναστικής θα σε ωφελούσε τα μέγιστα.

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το προγραμμα μου-Η γνωμη σας για αλλαγες/βελτιωση
    By Stokis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 13-06-09, 18:18
  2. Η διατροφή μου για γράμμωση- θέλω την γνώμη σας
    By Eua9 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 67
    Last Post: 09-04-09, 02:57
  3. Τη γνώμη σας για γράμμωση
    By Grissom in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 23-05-07, 23:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •