Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Ιδανικό βάρος

    Καλημέρα είμαι αγόρια 19χρονων. Έχω χάσει 20 κιλά και τώρα είμαι στα 105. Έχω ύψος 1.72. Ήθελα να μάθω εάν γίνεται να έχω αθλητικό σώμα περίπου 10 κιλά πάνω από το βάρος μου. Δηλαδή να είμαι κάπου στα 80-83. Δεν εννοώ φέτες αλλά καλογραμομμένο σώμα. Ευχαριατω

  2. #2
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας. Φυσικά και γίνεται στα 80 κιλά να έχεις καλό γραμμωμένο σώμα στο 1.72 , αυτό δε σημαίνει όμως ότι αν πας 80 κιλά από 105 θα συμβεί αυτό. Εξαρτάται από τη σύσταση του σώματος σου το πως θα είσαι εξωτερικά. Μπορεί να είσαι 89 κιλά με 25% λίπος η μπορεί να είσαι 80 κιλά με 12%. Όποτε το να κοιτάς απλά έναν αριθμό στη ζυγαριά δεν είναι ότι πιο σωστό. Γράψε μας το δίαιτα έκανες για να χάσεις τα κιλά. Πόσες φορές κανεις προπόνηση , τι προπόνηση κανεις , αν μετράς θερμίδες και μάκρος γράψε μας τι ακριβώς τρως ώστε να μπορέσουμε να σε καθοδηγήσουμε : )


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Λοιπόν μέχρι τώρα έχασα τα κιλά με κακή διατροφή και πολύ γρήγορα. Πχ ένα πιτογυρο και 1 500ml κοκα κόλα όλη την μέρα και έκανα πολύ γυμναστική. Πλέον θέλω να τα χάσω σωστά. Όταν ξεκίνησα είχα 41,3 κιλά μυών τώρα έχω 40,1. Οπότε νομίζω παρόλο την κακή δίαιτα το ότι έχασα λίγο μυική είναι καλό. Ποσοστό λίπους έχω 34,5. Μέχρι τώρα έκανα personal training crossfit αλλά μετά την καραντίνα δεν έχω κάνει πολύ γυμναστική. Από σήμερα θα ξεκινήσω 2χλ jogging και θα κάνω ασκήσεις με βάρυ έχω μπάρα και βαρακια και θα κάνω καμψεις κοιλιακούς κτλπ γιατι βοηθάνε και στην χαλάρωση του δέρματος. Αφού ξανά ανοίξουν τα γυμναστήρια θα κάνω όπως πριν 4 φορές την εβδομάδα ίσως κάνω πλέον 5 και πηγαίνω για μπάλα 1 φορά την εβδομάδα. Όσων αφορά την διατροφή πηγαίνω σε διαιτολόγο οπότε δεν κάνω πλέον λάθη.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder xristoforos_13's Avatar
    Join Date
    20-01-16
    Location
    Athens
    Posts
    1,001

    Default

    Πόσταρε εαν θες την διατροφή σου για να ρίξουμε μια ματιά. Αφού πας σε διαιτολόγο θα ξέρεις ακριβώς ποσες θερμίδες σου εχει πει να τρως με ποσα γρ πρωτεινη υδατανθρακα και λιπους.. Χωρις να ξερει κανεις τι ακριβως τρως δεν θα μπορει να σε καθοδηγησει καποιο παιδι μεσα στο φορουμ. Πολλοί διαιτολόγοι δεν ασχολούνται με αθλητικές διατροφές και βγάζουν κατι πλάνα πολύ χαμηλά σε θερμίδες και πολύ φτωχά σε νουτριενς πραγμα που μπορει να σε κανει και χειροτερα. Δεν λεω κατι για τον διατροφολογο σου, σου λεω οτι εγω την εχω παθει ετσι και εχασα πολυ καιρο κανοντας λαθη που μου εδειξε καποιος "ειδικος".

  5. #5

    Default

    Πρωινό 2 φέτες ψωμί με 1 γαλοπούλα 1 κασέρι και 1 πορτοκάλι ή 1 γιαουρτι 2% με 2 κσ λιναρόσπορο και 1κγ μέλι 1 κσ βρώμη και 1 χυμό πορτοκάλι

    ΣΝΑΚ 1.5 φρούτο

    Μεσημεριανό 1 κουλούρι πολύσπορο ολικής και 1 αυγό ή σαλάτα με όσπρια και 1 μερίδα λευκό τυρί ή 1 tortilla ολικής 1φ γαλοπούλα 1 αυγό λαχανικά ότι θέλω 1κσ γιαούρτι και 1κγ μουστάρδα ή 1 σαλάτα με 1 κσ λιναρόσπορο και 1 μερίδα τόνο μεξικάνα ή 1 σαλάτα επιλογής με 1 ομελέτα από 3 αυγά

    Απογευματινό 1 μερίδα φρούτο ή 1 χυμό(2 φορές την εβδομάδα)

    Βραδινό Σαλάτα επιλογής με 2κσ ελαιόλαδο και 4 σουβλάκια κοτόπουλο με καστανό ρύζι(2 φορές) ή σαλάτα με 3 μικρά μπιφτέκια( στα μπιφτέκια αντί για ψωμί πρέπει να βάζω λαχανικά) 1 φορά ή σαλάτα με μακαρόνια ολικής 1,5 φλυτζάνι με κόκκινη σάλτσα λαχανικών και 1 μερίδα ανθότυρο ή 1 μερίδα αρακά 1 αυγό και 1φ ψωμί ολικής(δεν τον μαρέσει το ψωμί με το φαγητό οπότε δεν το τρώω) ή 1 σούπα λαχανικών με 1 γιαούρτι και 1 παξυμάδι ή ρεβύθια ή φακές 1 μερίδα ελιές ή φακοσαλάτα ή ρεβυθοσαλάτα( 2 φορές την εβδομάδα επιλέγω από αυτά)

  6. #6

    Default

    Έχω περίεργες ώρες ύπνου λόγω σχολής οπότε τρώω το βράδυ το κύριο γεύμα. Κανονικά το βραδυνό με το μεσημεριανό μου το βάζει αντίθετα

  7. #7
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
    Θα συμφωνήσω με το Χριστόφορο ότι δεν θα πρέπει να περιμένεις ότι αν πέσεις τώρα από τα 105 στα 80 κιλά θα έχεις ένα "καλογραμομμένο σώμα". Σίγουρα θα έχεις πολύ καλλίτερη εικόνα απ'οτι σήμερα αλλά τα δεδομένα που περιέγραψες αντιστοιχούν περίπου στο μάξιμουμ της φυσικής ανάπτυξής σου που μπορεί να γίνει μόνο μετά αρκετή προσπάθεια και χρόνο.
    Η διατροφή που περιγράφεις από το διατροφολόγο είναι συμβατή με τις συνηθισμένες διατροφές τέτοιου τύπου. Επειδή δεν προκύπτουν μακροθρεπτικά συστατικά και θερμίδες αντί να σου σχολιάσω τα πιθανά ζητήματα που έχει θα σου πρότεινα να αρχίσεις να μετράς θερμίδες αυτής της διατροφής ή όποιας άλλης κάνεις ώστε να έχεις αλλά και να μπορείς να παραθέσεις προς σχολιασμό το δεδομένα της (θερμίδες, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λιπαρά).
    Ακόμη και αν ήθελε κάποιος να τα εκτιμήσει αφού δεν αναφέρονται οι ποσότητες της διατροφής θα ήταν αυθαίρετο. Παρόλα αυτά μια πρώτη εικόνα είναι η παντελής έλλειψη πρωτεΐνης σε κάποια γεύματα, η μικρή ποσότητα πρωτεΐνης στα περισσότερα και μάλλον μικρή συνολική ημερήσια πρόσληψη.
    Θα έλεγα να ξεκινήσεις από εδώ
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953
    Rome wasn't built in a day

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Slimshady View Post
    Καλημέρα είμαι αγόρια 19χρονων. Έχω χάσει 20 κιλά και τώρα είμαι στα 105. Έχω ύψος 1.72. Ήθελα να μάθω εάν γίνεται να έχω αθλητικό σώμα περίπου 10 κιλά πάνω από το βάρος μου. Δηλαδή να είμαι κάπου στα 80-83. Δεν εννοώ φέτες αλλά καλογραμομμένο σώμα. Ευχαριατω

    Άσε τα νούμερα στην άκρη και ο καθρέφτης θα σου δείξει ποια είναι τα ιδανικά κιλά και η ιδανική εικόνα.
    Κανείς δεν μπορεί να σου πει χωρίς να σε έχει δει, πως θα φαίνεσαι στα 80 ή στα 83.
    Κάνε τη γυμναστική σου, δώσε μεγάλη έμφαση στα βάρη και με υπομονή θα χτίσεις το σώμα σου.
    Έχεις κάνει λάθη στο παρελθόν, η ηλικία όμως σε βοηθάει!
    Όσο για τη διατροφή, θα έβγαζα τελείως ψωμιά και παξιμάδια και θα τα αντικατηστούσα με θρεπτικότερες τροφές όπως δημητριακά, ρύζι, πατάτα.
    Ξεκίνα σιγά σιγά να μετράς θερμίδες, δεν είναι δύσκολο, υπάρχουν εφαρμογές όπως το myfitnesspal που θα σου λύσει τα χέρια.

    Ως επιλογές τροφών μπορείς να πάρεις ιδέες εδώ

    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ιδανικό Βάρος
    By georgiaapoel99 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-16, 20:14
  2. Ιδανικο Βαρος.. !!
    By alitis4 in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 07-02-06, 20:54
  3. Ιδανικό βάρος
    By christos75 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-04, 07:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •