Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    25-08-17
    Posts
    12

    Default Χάσιμο λίπους από εγκυμοσύνη

    Γεια σας! Γέννησα πριν 3,5 μήνες και θέλω να χάσω λίπος από το σώμα μου και γενικά να βελτιώσω την εικόνα μου. Η κοιλιά μου είναι αρκετά χαλαρή και φουσκωμένη επειδή γέννησα αλλά φυσικά υπάρχει και λίπος.
    Είμαι 32 χρονών, 1.64 ύψος και 62 κιλά. Γυμναστήριο δεν μπορώ να πάω, οπότε κάνω κυρίως αερόβιο στο σπίτι σε στατικό ποδήλατο και κάποιες ασκήσεις με βαράκια.
    Σύμφωνα με υπολογισμούς θερμίδων και δραστηριότητας (3 φορές την εβδομάδα αερόβιο και βάρη) έβγαλα ότι χρειάζομαι 1918 θερμίδες, οπότε για χάσιμο λίπους μειώνω σε 1700 θερμίδες ημερησίως.
    Οπότε οι αναλογίες που βρίσκω σε macros:

    124Π / 216Υ / 37Λ



    Πως βλέπετε τα macros? Η πρωτείνη 2* το σωματικό μου βάρος είναι εντάξει?



    Ότι αλλαγές έχετε να μου προτείνετε ευπρόσδεκτες.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Να σου ζήσει το μωράκι σου!


    Σημασία έχει επίσης το τι τρως ως τώρα, πάντως τα μάκρος εμένα μου φαίνονται πολύ καλά.

    Γράψε μας ενδεικτικά το πλάνο διατροφής που έχεις τώρα!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  3. #3
    New Member
    Join Date
    25-08-17
    Posts
    12

    Default

    Ευχαριστώ πολύ!!

    Μέχρι πριν μία εβδομάδα η διατροφή μου ήταν χάλια! Έπαιρνα μέχρι 1200 θερμίδες τη μέρα αλλά υπήρχαν και μέρες που έτρωγα βλακείες και δεν πρόσεχα καθόλου με αποτέλεσμα να χάνω 2-3 κιλά και να τα ξαναπαίρνω! Φαύλος κύκλος.
    Τώρα εδώ και μία βδομάδα κυμαίνομαι σε αυτά τα macros με καθαρές τροφές, κοτόπουλο, μοσχάρι, ρύζι, πατάτα, λαχανικά, γιαούρτι, φρούτο, ξηροί καρποί. Πάντα ζυγισμένα και καταχωρημένα σε εφαρμογή για να πετυχαίνω macros και να μην ξεφεύγω.

    Επειδή υποσιτιζόμουν υπάρχει περίπτωση να βάλω λίπος με 1700 θερμίδες? η ποσότητα πρωτείνης είναι καλή? ρωτάω επειδή δεν πηγαίνω γυμναστήριο και δεν κάνω βάρη, πέρα από λίγο στο σπίτι. Κυρίως κάνω αερόβιο σε στατικό ποδήλατο.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Bάλε πρόγραμμα να κάνεις γυμναστική στο σπίτι. Ακόμα και με 1 ζευγάρι αλτήρες, 6άδες εμφιαλωμένου νερού, τσάντα πλάτης, 1-2 λάστιχα, κάνεις παπάδες.
    30 λεπτά 4 φορές τη βδομάδα μπορείς θεωρώ άνετα να αφιερώσεις. Αυτό είναι άκρως σημαντικό γιατί μετά την εγκυμοσύνη πρέπει να επαναφέρεις το δέρμα στην πρώτη του κατάσταση κι αυτό δεν θα γίνει ούτε μόνο με αερόβια ούτε μόνο με διατροφή
    Κράτα ημερολόγιο και υπολόγισε κατα προσέγγιση πόσο έτρωγες. Όπως μας γράφεις, η διατροφή σου ήταν ή του ύψους ή του βάθους.
    Αν έτρωγες 1200 τη μια μέρα και την άλλη 3000 τότε θα κάνεις υπομονή και θα ξεκινήσεις με ένα πλάνο ΙΣΟΘΕΡΜΙΔΙΚΟ (το πόσες θερμίδες είναι αυτό εξαρτάται, θα πρέπει να πειραματιστείς γιατί τον μεταβολισμό σου τον έκανες γιο γιο). Θα το κρατήσεις για ένα διάστημα και ΜΕΤΑ αφού προσαρμοστεί το σώμα σου σε αυτές τις ποσότητες και θερμίδες θα ξεκινήσεις με ένα μικρό ελειμμα της τάξης 15%. Δεν θέλει ακραία πράγματα. Θέλει χρόνο και υπομονή.
    Μπράβο για τον στόχο που έχεις βάλει, μέτρα σωστά τις τροφές μακροθρεπτικά και θερμίδες και θα φτάσεις εκεί που θες. Αλλά πάντα συνδιαστικα με γυμναστική.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χάσιμο λίπους
    By Xristos19 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 17-08-20, 15:10
  2. Χάσιμο Λίπους
    By tasos1996 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-16, 23:29
  3. χασιμο λιπους help
    By jimakos0 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 12-04-13, 14:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •