Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default Natural bodybuilding competition preparation and recovery: a 12-month case study

    Μια παρα πολυ ενδιαφερουσα ερευνα για τις επιπτωσεις στην υγεια μιας αγωνιστικης προετοιμασιας φυσικου αθλητη.

    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23412685/

    Results: Heart rate decreased from 53 to 27 beats/min during preparation and increased to 46 beats/min within 1 mo after competition. Brachial blood pressure dropped from 132/69 to 104/56 mmHg during preparation and returned to 116/64 mmHg at 6 mo after competition. Percent body fat declined from 14.8% to 4.5% during preparation and returned to 14.6% during recovery. Strength decreased during preparation and did not fully recover during 6 months of recovery. Testosterone declined from 9.22 to 2.27 ng/mL during preparation and returned back to the baseline level, 9.91 ng/mL, after competition. Total mood disturbance increased from 6 to 43 units during preparation and recovered to 4 units 6 mo after competition.

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Μεταξύ άλλων Τ3 και Τ4 έπεσαν περίπου στο 50% (παραμένοντας εντός φυσιολογικών ορίων) και επανήλθαν σε μεγάλο βαθμό στους 3 μήνες μετά.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ενδιαφέρουσα μελέτη.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    New Member
    Join Date
    16-02-21
    Posts
    67

    Default

    Το συμπέρασμα της έρευνας;
    Μην συμμετέχεις εφόσον είσαι natural
    σε διαγωνισμούς;;

  5. #5
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default

    Quote Originally Posted by T.G View Post
    Το συμπέρασμα της έρευνας;
    Μην συμμετέχεις εφόσον είσαι natural
    σε διαγωνισμούς;;
    Θες την προσωπικη μου αποψη & μικρη εμπειρια ή το συμπερασμα του αρθρου;

    Το αρθρο αναφερει τις βιολογικες αλλαγες που γινονται σε μια τετοια διαδικασια. Επιστημονια και μετρησιμα. Δεν θα σου πει αν θα κατεβεις σε αγωνες,

    Εγω κι αλλα παιδια που εχουμε κατεβει σε αγωνες ( ακομα και διαιτα για να γινεις ''shredded'' ) επιβεβαιωνουμε οτι ισχυουν ολα αυτα τα μετρησιμα και μη μετρησιμα στοιχεια.

    Θα σου πω εγω ή μια ερευνα αν αξιζει ή οχι? προσωπικη επιλογη του καθενος ειναι.

    Ο αλλος παει και κατεβαζει 10 ποτα καθε σ.κ και θεωρει οτι κανει καλο. Το σωμα του το καταστρεφει , αλλα του προσφερει ευχαριστηση..Αρα στο τελος της ημερας, ΞΑ του ( δε μας αφορα δηλ...)
    Last edited by Panosdes; 23-02-21 at 20:06.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    16-02-21
    Posts
    67

    Default

    Quote Originally Posted by Panosdes View Post
    Θες την προσωπικη μου αποψη & εμπειρια ή το συμπερασμα του αρθρου;

    Το αρθρο αναφερει τις βιολογικες αλλαγες που γινονται σε μια τετοια διαδικασια. Επιστημονια και μετρησιμα. Δεν θα σου πει αν θα κατεβεις σε αγωνες,

    Εγω κι αλλα παιδια που εχουμε κατεβει σε αγωνες ( ακομα και διαιτα για να γινεις ''shredded'' επιβεβαιωνουμε οτι ισχυουν ολα αυτα τα μετρησιμα και μη μετρησιμα στοιχεια.

    Θα σου πω εγω αν αξιζει ή οχι? προσωπικη επιλογη του καθενος ειναι.

    Ο αλλος παει και κατεβαζει 10 ποτα καθε σ.κ και θεωρει οτι κανει καλο. Το σωμα του το καταστρεφει , αλλα του προσφερει ευχαριστηση..Αρα στο τελος της ημερας, ΞΑ του ( δε μας αφορα δηλ...)


    Καλησπέρα
    Οι βιολογικές ανάγκες βεβαίως και είναι απαιτητικές αλλά εκείνος/η που μπαίνει στη διαδικασία το "γουστάρει" και η ικανοποίηση της επίτευξης του να συμμετάσχει σε διαγωνισμό (ασχέτως αποτελέσματος) τον/ην αποζημιώνει
    Δεν έχω καμία διάθεση να αναφερθώ στην όλη νοοτροπία των διοργανώσεων εν Ελλάδι αλλά ναι, αν ένας/μία έχει ως κίνητρο τη συμμετοχή του/ης σε διαγωνισμό ώστε να βγάζει και να εκτελεί πλάνο προπονήσεων -πχ- ενός έτος, πολύ καλά κάνει και το χρησιμοποιεί έτσι
    Δηλαδή ο "ποιητής" (επίτρεψέ μου την έκφραση) τι μας λέει πλαγίως;; να μπαίνουν όλοι/ες στη ντόπα ή να το γυρίσουν στο τάβλι;;
    Άλλωστε η βιομηχανία συμπληρωμάτων ανθίζει και τα χρηματικά ποσά που δαπανεί ένας/μία υποψήφιος/α διαγωνισμού δεν είναι ευκαταφρόνητα
    Η ενδιαφέρουσα έρευνα θα ήταν πλήρης εάν έδινε και τις λύσεις της καταπονήσεως του οργανισμού μέσω της σύγχρονης τεχνολογίας τροφίμων , τώρα είναι αποκαρδιωτική
    Αλλά όπως έγραψες,ο καθένας ξα του
    Last edited by T.G; 23-02-21 at 20:41.

  7. #7
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    https://pdfs.semanticscholar.org/7eb...e75329fd8e.pdf

    Για όποιον θέλει ολόκληρο το άρθρο (γιατί με sci-hub δεν μ το κατέβαζε)

  8. #8
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Σκοπός του άρθρου είναι η διαπίστωση των συνεπειών μιας αγωνιστικής προετοιμασίας και τίποτα παραπάνω.
    Ούτε αποτρέπει ούτε προτρέπει κάποιον να κάνει κάτι.
    Ενίοτε σε αντίστοιχε μελέτες υπάρχουν προτάσεις για τρόπους περιορισμού των αρνητικών συνεπειών (λ.χ. μικρότερο θερμιδικό έλλειμμα στο τέλος της προετοιμασίας, λιγότερη αερόβια κ.α). Στη συγκεκριμένη δεν γίνονται τέτοιες αναφορές.
    Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι είναι καλό να υπάρχει μια σχετική επίγνωση σε όποιον αποφασίσει να μπει στη διαδικασία.
    Rome wasn't built in a day

  9. #9
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Σκοπός του άρθρου είναι η διαπίστωση των συνεπειών μιας αγωνιστικής προετοιμασίας και τίποτα παραπάνω.
    Ούτε αποτρέπει ούτε προτρέπει κάποιον να κάνει κάτι.
    Ενίοτε σε αντίστοιχε μελέτες υπάρχουν προτάσεις για τρόπους περιορισμού των αρνητικών συνεπειών (λ.χ. μικρότερο θερμιδικό έλλειμμα στο τέλος της προετοιμασίας, λιγότερη αερόβια κ.α). Στη συγκεκριμένη δεν γίνονται τέτοιες αναφορές.
    Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι είναι καλό να υπάρχει μια σχετική επίγνωση σε όποιον αποφασίσει να μπει στη διαδικασία.
    Mε καλυψες πληρως,

    @T.G
    Δεν ειναι απαραιτητο για μια ερευνα να προτεινει και λυσεις. Αποτελει μια ωραια ορμονολογικη και βιοχημικη σκιαγραφηση μιας τετοιας διαδικασιας ( ακομα και διαιτας).

    Προσωπικα, ποτε δεν τη διαβασα και εβγαλα συμπερασμα οτι δεν υπαρχει φυσικο bodybuilding ή οτι πρεπει καποιος να λαβει φαρκακευτικη αγωγη για να κανει κατι τετοιο.

    Εξαλλου , εχω την εντυπωση οτι αρκετες επιπτωσεις στην υγεια , σωματικη και ψυχολογικη, απο μια διαδικασια προετοιμιας και διαιτας, ειναι πολυ κοντα για εναν φυσικο και μη φυσικο αθλητη. Καθαρα ενδεικτικα, και στις δυο περιπτωσεις θα πεινασουν, θα χασουν την ορεξη τους, θα πεσει η λιμπιντο, θα χαλασει ο υπνος, θα ζοριστουν να κανουν και απλες καθημερινες λειτουργιες, θα νιωθουν θολουρα, θα γινουν πιο ευρεθιστοι και αρκετα αλλα.

    Αν δεν πεινασεις , αν δε ζοριστεις, ο,τι και να παρεις δε θα εχεις αποτελεσμα. Καμια αγωγη δε θα βγαλει το κουταλι απο το στομα σου.

    Γνωριζω μονο την δικη μου εμπειρια ως natural, αλλα εχω την εντυπωση οτι η επαναφορα μετα τους αγωνες ειναι ευκολοτερη για εναν ΜΗ φυσικο αθλητη ΕΦΟΣΟΝ θα κανει TRT / ΗRT
    Last edited by Panosdes; 26-02-21 at 01:13.

  10. #10
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Quote Originally Posted by Panosdes View Post
    ......

    Γνωριζω μονο την δικη μου εμπειρια ως natural, αλλα εχω την εντυπωση οτι η επαναφορα μετα τους αγωνες ειναι ευκολοτερη για εναν ΜΗ φυσικο αθλητη ΕΦΟΣΟΝ θα κανει TRT / ΗRT
    Φίλε Πάνο, δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Θα θεωρούσα ότι "επαναφορά" είναι η αποκατάσταση της φυσιολογικής λειτουργίας του οργανισμού. Αν είναι να βάζεις εξωτερικά κάτι τότε δεν είναι επαναφορά.
    Έχε δε κατά νου ότι και οι ΜΗ φυσικοί είναι αναγκασμένοι μετά τη χρήση εξωγενών παραγόντων να επιχειρούν να αποκαταστήσουν την φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού. Δεν έχω δει κάποια σχετική μελέτη αλλά θα έλεγα ότι οι συνέπειες της χρήσης ουσιών λογικά θα έχουν δυσμενέστερες συνέπειες στη φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού σε σχέση με τη φυσική προετοιμασία για έναν αγώνα.

    Ρίξε και μια ματιά σε πρόσφατη μελέτη εδώ https://academic.oup.com/humrep/adva...eaa366/6129954
    και εδώ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30039560/ [σχολιάζει συγκεκριμένα "The endogenous testosterone synthesis was severely compromised by important decline in serum luteinising hormone levels."]
    για τις συνέπειες στην φυσιολογική λειτουργία.
    Σχετικές εμπειρίες δεν έχω για να μπορώ να αναλύσω κάτι περισσότερο.
    Rome wasn't built in a day

  11. #11
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Ωραίο άρθρο με σημαντικές πληροφορίες ευχαριστούμε πολύ.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  12. #12
    New Member Gusman's Avatar
    Join Date
    08-04-21
    Location
    Αθήνα
    Posts
    31

    Default

    λόγο του πολύ χαμηλου λίπους πέφτουν καποιες ορμόνες αλλα επανερχονται χωρις τις συνεπεις των στεροειδων,

    βεβαια χωρις φαρμακο δεν μπορει να φτάσει κανεις στις πολυ υψηλες κατηγορίες...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Meal preparation for BB
    By Rea! in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 11-09-13, 15:36
  2. Natural bodybuilding contests
    By mostox in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 23-01-09, 19:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •