Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    New Member Malena29's Avatar
    Join Date
    13-09-20
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default Kαθοδήγηση από Coach - Είναι Απαραίτητη;

    Καλησπέρα θα ήθελα τη γνώμη σας
    Σχετικά με το αν ένας μέσος ασκούμενος χρειάζεται να έχει καθοδήγηση και γιατί από coach-διατροφολογο εξ αποστάσεως δεδομένου ότι είναι γνωστό το πώς να βγάλεις μια διατροφή αναλόγως στόχου
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Πανω σε αυτο παιζουν παρα πολλα ρολο ,θεωρω οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχει ο οποιοδηποτε καποιον coach το θεμα ειναι ο στοχος του καθενος
    επισης παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο:
    -Aν ο ασκουμενος εχει το χρονο να διαθεσει στο να διαβασει να προσπαθησει να το εφαρμοσει πανω του να αποτυχει να ξανα προσπαθησει να ξανα αποτυχει και παει λεγοντας..
    -Αν θελει να εχει καποια επιβλεψη διοτι μονος να μην ξερει να κρινει σωστα το πως να καθοδηγηθει και να συνεχισει να βλεπει αποτελεσμα ,δεν ειναι μονο σου βγαζω ενα προγραμμα διατροφης η προπονησης και καντα.
    Coach σημαινει να εισαι πανω απο τον ασκουμενο σου συνεχως να τον βοηθας σε οποιδηποτε απορια εχει να καταλαβαινεις την ψυχολογια του και να του δειχνεις καθε φορα ποσο σημαντικο ειναι αυτο που κανει και τον στοχο που εχει να του δινεις ορεξη και κινητρο για να επιτυχει ειμαστε ανρθωποι η καθημερινοτητα μας απορροφαει σαν coach πρεπει να εισαι εκει και να ενθραρυνεις τον ασκουμενο ωστε να συνεχισει αυτο που κανει με επιτυχια εισαι παντα διπλα οτι και να γινει!(εδω θα ηθελα να τονισω πως θα πρεπει να υπαρχει κατανοηση και απο την αλλη μερια διοτι και εκεινος ειναι ανθρωπος)

    -Ενας coach θα σου γλιτωσει πολυ περισσοτερο χρονο απο το να προσπαθησεις μονος σου και να φτασεις στον στοχο που θες γρηγοροτερα και χωρις να φορτωνεις το κεφαλι σου με εξτρα πραγματα που θα σου δυσκολεψουν την καθημερινοτητα, εκεινος εχει και την εμπειρια και τις γνωσεις για να το κανει
    -Δεν ειναι ολοι αθλητες δεν ειναι το bodybuilding και γενικοτερα αυτο το Lifestyle ολων η ζωη τους ο κοσμος εχει σημαντικοτερα πραγματα να κανει ,
    πολλοι ανρθωποι θελουν αλλοι να κανουν τα πραγματα γιαυτους και να εχουν το κεφαλι τους ησυχο οποτε ειναι απολυτα λογικο και κατανοητο.

    Ειναι και αλλα πολλα που θα ηθελα να γραψω αλλα θα ειναι πολυ μεγαλο το σεντονι
    Δυστυχως εκει εξω υπαρχουν πολλοι απατεωνες καλο θα ηταν ο οποιοδηποτε χρειαζεται καθοδηγηση να προσεχει τις επιλογες του.
    Last edited by Greg0ry; 19-02-21 at 18:25.

  3. #3
    New Member Malena29's Avatar
    Join Date
    13-09-20
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default

    Πολυ ωραια τοποθετήθηκες, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και μακάρι οι online coaches να κάνουν έστω και τα μισά από όσα αναφέρεις!!!!!
    Απλώς αναρωτιόμουν στην εποχή της πληροφορίας που ζουμε τι είναι πιο χρονοβόρο και πιο επικίνδυνο
    Να βρεις σωστό καθοδηγητή η να βρεις τα μάκρος σου κτλ.!!!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Malena29 View Post
    Πολυ ωραια τοποθετήθηκες, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και μακάρι οι online coaches να κάνουν έστω και τα μισά από όσα αναφέρεις!!!!!
    Απλώς αναρωτιόμουν στην εποχή της πληροφορίας που ζουμε τι είναι πιο χρονοβόρο και πιο επικίνδυνο
    Να βρεις σωστό καθοδηγητή η να βρεις τα μάκρος σου κτλ.!!!!
    Αναγκαστικα θα πρεπει να μαθεις 5 πραγματα. Σημασια δεν εχει η διατροφη σου, σημασια εχει ολο το lifestyle σου. ΔΕ θα τρεφεσαι σωστα μονο τους 5 μηνες που θα πληρωσεις coach ή διατροφολογο, θα πρεπει να ξες να το κανεις ολη σου τη ζωη.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    New Member Malena29's Avatar
    Join Date
    13-09-20
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Αναγκαστικα θα πρεπει να μαθεις 5 πραγματα. Σημασια δεν εχει η διατροφη σου, σημασια εχει ολο το lifestyle σου. ΔΕ θα τρεφεσαι σωστα μονο τους 5 μηνες που θα πληρωσεις coach ή διατροφολογο, θα πρεπει να ξες να το κανεις ολη σου τη ζωη.
    Ναι εγώ ρώτησα τη γνώμη σας δεδομένου ότι τα ξέρεις αυτά τα πεντε πραγματα, αν χρειάζεσαι coach και γιατι

  6. #6
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Καλησπερα σου Malena κι απο μενα.

    Νομιζω και σ αυτην την περιπτωση καλο ειναι να αναρρωτηθεις γιατι σκεφτεσαι τον προπονητη. Εννοω, τι πιστευεις οτι σου λειπει η ποιος ειναι ο στοχος σου και αν αυτος ο στοχος ειναι πραγματοποιησιμος ατομικα.

    Τι στοχο εχεις?
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  7. #7
    New Member Malena29's Avatar
    Join Date
    13-09-20
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default

    Ο λόγος που ήθελα προπονητη είναι διότι είναι τέτοια η ιδιοσυγκρασία μου που με βοηθάει όταν με "ελέγχει" Ένας άνθρωπος, για να μην παρεξηγηθώ εννοώ πως διατροφικά όταν έχω πχ κάθε 20 μέρες να πω σε κάποιον πως τα πηγα, να δει τη προοδο μου η μη με βοηθά στο να μενω ακόμα πιο πιστη στο πλανο μου
    Άλλο λόγο δε έχω
    Αντιθέτως ήμουν πολυ άτυχη σε αυτό τ θέμα, παρα πολυ
    Γ αυτό ρώτησα περα απ αυτό π είναι δικό μ" ψυχολογικό" Ποιος είναι ο λόγος να έχεις??????
    Last edited by Malena29; 19-02-21 at 20:26.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Η αληθεια ειναι πως αν και δεν ειναι θεωρειται ο πιο συχνος λογος που καποιος απευθυνεται σ εναν προπονητη, ειναι σε πολλες περιπτωσεις. Και μερικες φορες γινεται και ο λογος που καποιος αρχιζει με εναν προπονητη και συνεχιζει γιατι ακριβως εχει αυτη την ιδιοσυγκρασια.

    Ωστοσο, ειναι κατι που μπορεις να δοκιμασεις τον εαυτο σου εχοντας ενα ημερολογιο εδω και με το να εισαι ειλικρινης για το τι κανεις και πως. Μερικες φορες, οταν εχεις να "δινεις λογο", εστω και απροσωπα σ ενα forum, επειδη απευθυνεσαι σε ενα κοινο που σε βλεπει, νιωθεις αυτο που ανεφερες σαν λογο να αποκτησεις προπονητη.

    Το αλλο θετικο με το forum ειναι η ενθαρυνση και θα χεις σε καθε σου βημα.

    Επιστρεφοντας στην αρχικη σου ερωτηση μετα απ τον λογο που ανεφερες θα σου πω: Με βαση την ιδιοσυγκρασια σου, ενας προπονητης θα σου προσφερει αυτο που ανεφερες πιο πανω αλλα δυστυχως ειναι κατι που θα στο προσφερει ακομη και ενας κακος προπονητης. Σε καθε περιπτωση, αν εισαι διατεθειμενη και θελεις, αρχισε ενα ημερολογιο εδω, γραφε καθε μερα, οχι μονο τι κανεις αλλα και πως αισθανεσαι με αυτο που κανεις, και πιστευω πως ειναι μια καλη αρχη για να δεις αν παρεις αυτη την ωθηση που θελεις.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  9. #9
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Στο θέμα διατροφής θεωρώ ότι ο διατροφολόγος θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις πως να χτίσεις ένα σωστό διατροφολόγιο το οποίο θα στηρίζετε πάνω στα θέλω σου και στους στόχους σου .
    Όσο αφορά τη γυμναστική θεωρώ και προτιμώ το κανονικό από το online.
    Στο online θα σου πει κανε αυτό εκείνο το άλλο ... και τέλος
    Στο κανονικό βλέπει τα όρια σου και διαμορφώνει τη γυμναστική στα μέτρα σου και οχι μόνο στο τι θέλεις να πετύχεις

  10. #10
    New Member Malena29's Avatar
    Join Date
    13-09-20
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολυ!!!

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μεγάλο ρόλο παίζει να βρεις τον σωστό προπονητή.
    Υπάρχουν προπονητές και προπονητές. Αν δεις ότι ασχολείται μαζί σου αρκετά, σε στηρίζει στην προσπάθεια σου, τα προγράμματα είναι εξατομικευμένα, μεταδίδει γνώσεις, τότε μπορείς να επωφεληθείς.
    Αν δεις ότι δίνει καρμπόν προγράμματα, σε χει στην ξεπέτα και δεν απαντάει σε απορίες σου, τότε δεν αξίζει.

    Θέλει προσεκτική επιλογή , βέβαια δεν μπορείς να ξέρεις που θα πέσεις, γι αυτό πάντα κοιτάμε το feedback άλλων πελατών, ίσως δοκιμάζουμε και ένα μήνα και από κει και πέρα κρίνουμε.


    Θεωρώ πως και κάποιος μόνος του μπορεί να κάνει εξαιρετική δουλειά, αν πετύχει όμως σε καλό προπονητή εξοικονομεί πολύτιμο χρόνο.
    Το φόρουμ πάντως το θεωρώ ο,τι καλύτερο για κάποιον που θέλει να αποκτήσει γνώση, να έχει ενθάρρυνση, κίνητρο και όλα αυτά δωρεάν!

  12. #12
    New Member Malena29's Avatar
    Join Date
    13-09-20
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default

    Καρδούλα έχεις δίκιο δυστυχώς είτε σπανίζουν είτε εγώ είμαι τρομερά άτυχη . Όσο για το φιντμπακ πελατών αρχίζω και έχω πλεον σοβαρές αμφιβολίες.
    Απλά μου κάνει φοβερή εντυπωση όταν μιλάμε για "μεγάλα ονόματα", δε γίνεται να μην ξέρουν βασικές αρχές!!!! Αρχίζω να πιστευω πως δεν βγάζουν καν οι ίδιοι τα προγραμματα!!!!! ΤΕΛΟΣ παντων καλυτερα να προχωρήσω μόνη παρα με λάθος άτομα και εγκληματικές επιπτώσεις σωματικές και ψυχολογικές!!!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    16-02-21
    Posts
    67

    Default

    Quote Originally Posted by Malena29 View Post
    ΤΕΛΟΣ παντων καλυτερα να προχωρήσω μόνη παρα με λάθος άτομα και εγκληματικές επιπτώσεις σωματικές και ψυχολογικές!!!
    Στην αρχή του θέματός σου -επίτρεψέ μου- είσουν κάπως "επιθετική" νομίζω
    Αν πράγματι ήταν έτσι, το παραπάνω γραπτό σου το δικαιολογεί
    Δυστυχώς υπάρχει η παροιμία που λέει "όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρά καλάθια"
    Το θετικό είναι ότι είσαι πιο έμπειρη πλέον
    Η ταπεινή συμβουλή μου είναι ότι εσύ θα επιβάλλεις τον οραματισμό του σώματός σου
    και πάνω σ αυτόν το δικό σου οραματισμό θα "διαπραγματευτείς"
    Last edited by T.G; 19-02-21 at 23:23.

  14. #14
    New Member Malena29's Avatar
    Join Date
    13-09-20
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    30

    Default

    Ναι ήμουν στη φάση που είχα τα νευρα
    Όλα οκ!!!! Συνεχιζουμε


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Είναι η προπόνηση των κοιλιακών απαραίτητη;
    By deladros00 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 10-01-18, 17:35
  2. Περίοδος Όγκου - Είναι Απαραίτητη;
    By Kruphix in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 04-09-15, 15:49
  3. Ζώνη - Είναι Απαραίτητη;
    By tsigiax in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 15-01-15, 15:56
  4. Zώνη-πότε είναι απαραίτητη
    By fanis72 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 19-01-09, 12:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •