Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-02-21
    Posts
    1

    Default Γράμμωση σε 4 μηνες.. SOS

    Καλησπερα στην ομαδα, με συγχωρειτε που κανω πρωτο ποστ για το θεμα μου χωρις να πω ενα γεια πρωτα στα νεα μελη απλως με εχει παιδέψει μερες τωρα αυτο (προσπαθω μερες να φτιαξω ενα προγραμμα διατροφης μονος)(εχω φτιαξει το workout program μου).

    Μου ξανα έγινε μια πρόταση για επαγγελματικό ποδοσφαιρο και θελω να κανω την γραμμωση μου ξανα ωστε να παω, θελω μεσα σε 4 μηνες να ειμαι σχετικά καλός.

    Ειμαι 20 ετων, 1.83 υψος στα 84 κιλά. Σκοπος μου ειναι να πεσω στα 78-80 πιστευω ειναι καλα, και απτο 18-19% σωματικου λιπους να πεσω οσο περισσοτερο γίνεται μεσα στους 4 μηνες (τελικος στοχος να παω 8-10%).
    Θελω την βοηθεια σας γιατι τα εχω παιξει με τις θερμιδες και δεν μπορω να φτιαξω προγραμμα.. καποιο λινκ με ενα καλο προγραμμα καπου στις 1900-2100 θερμ την μερα η καποιο που εχετε να μου προτείνετε..;

    Να σημειώσω οτι ξανα αρχισα την πρωτεινη πριν κατι μερες ( impact whey protein ) [για την ωρα πίνω ενα σκουπ την μερα μετα απο την γυμναστικη με 280 ml νερο η γαλα] αν μπορειτε να μου πειτε και ποσο και ποτε να περνώ.

    Ξανα αρχισα τον τελευταιο μηνα γυμναστικη (με τα οργανα που εχει ο δημος μας και σπιτι με βαρακι και λαστιχο, πουσαπς κοιλιακους και και).

    Οποιαδήποτε βοηθεια δεκτή σας ευχαριστώ παρα πολυ προκαταβολικά...


    ΥΓ. Εχω διαβασει μερικα τιπς σας αλλα δεν ειμαι ειναι ευκολο να τρωω 10 αυγα την μερα.. γιαυτο και η πρωτεΐνη σκονης.
    Last edited by PavPav14; 27-02-21 at 19:59.

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Έτοιμα πλάνα και κουτάκια διατροφής η κάποια καλό πρόγραμμα διατροφής όπως λες δεν υπάρχουν. Για τον απλούστατο λόγο ότι ο κάθε οργανισμός έχει διαφορετικές ανάγκες και θερμίδες. Έχεις 2 επιλογές.
    Η Πας σε έναν διατροφολόγο (έχουν έτοιμα καρμπον προγράμματα πολλά) να σου δώσει μία cory clone διατροφή με ότι αποτέλεσμα σημαίνει αυτό η εσύ μαθαίνεις να κάνεις διατροφή να μετράς θερμίδες και να ζυγίζεις !! Το 18-19% λίπους που <<έχεις??>>
    τώρα το έκανες μέσω σοβαρής λιπομέτρησης η το λες εσύ στο περίπου?? Στα λέω λίγο κοφτά και μιας και θες να κάνεις κάτι επαγγελματικό όπως λες (αν και δεν ξέρω ούτε τον οργανισμό σου ούτε τον μεταβολισμό σου) λίγο δύσκολο έως αδύνατο σε 4 μήνες
    να πας στο 8-10% που λες. Διάβασε προσεκτικά τα παρακάτω θέματα και σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #3
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλως όρισες στο φόρουμ!

    Τις θερμίδες σου και τα μακροθρεπτικά θα τα υπολογίσεις εδώ:

    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!


    Τώρα έτοιμη διατροφή δεν θα σου δώσει κανείς, αλλά μπορείς να φτιάξεις την δική σου! Μπορείς να συμβουλευτείς τα παρακάτω άρθρα:

    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness

    Διατροφή Γράμμωσης Bodybuilding

    Βασικές Αρχές Διατροφής Body Building

    Σωστή Μετα-Προπονητική Διατροφή

    Διατροφή Και Γεύματα Για Γράμμωση


    Και φυσικά ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο ώστε να καταγράφεις και να φτιάχνεις πλάνο γευμάτων είναι το MyFitnessPal, καλό θα ήταν να το κατεβάσεις!
    Ενναλακτικά υπάρχουν και άλλες εφαρμογές, όπως π.χ το Yazio, LifeSum κτλ

    Τώρα σχετικά με την προπόνηση... Θα χρειαστείς εξοπλισμό για τον στόχο σου.

    Τα λάστιχα, πους απς και τα bodyweight όργανα που παρέχει ο Δήμος δεν θα σου φτάσουν για να πετύχεις τον στόχο σου.
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Η προταση που σου εγινε προφανως απο ομαδα που συμμετεχει σε υψηλη κατηγορια,σιγουρα θα εχει coach,γυμναστες ,διατροφολογους
    Το ποδοσφαιρο ειναι απαιτητικο αθλημα και αυτοι οι ανθρωποι θα σε κατευθυνουν........το να φτασεις σε χαμηλα ποσοστα λιπους και μαλιστα γρηγορα ,νομιζω οτι δεν ειναι και το ενδεδειγμενο γιαυτο το αθλημα
    ...δεν κανεις φιτνες να σε ενδιαφερει κυριως η εικονα του σωματος σου.....αλλα η οσο το δυνατον καλυτερη αθλητικη του αποδοση...κατι που δεν επιτυγχάνεται,με χαμηλα ποσοστα λιπους και βαρους.....μονο
    Last edited by Mikelangelo; 27-02-21 at 23:06.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ο Μικελαντζελο καλα στα λεει.

    Οι 4 μηνες απο τωρα ειναι Ιουνης. Η προετοιμασια σου ποτε ξεκιναει;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Συμφωνω με τον Αχιλλεα και τον Μικελαντζελο, το focus σου φευγει απο την ουσια που ειναι να εισαι καλος στο παιχνιδι οταν ερθει η ωρα οποτε θα πρεπει να δουλεψεις καλυτερα πανω σε αυτο το ποσοστο λιπους σου δεν θα κρινει το ποσο καλα θα παιξεις στον αγωνα επισης για να πεσεις τοσο χαμηλα σημαινει οτι θα χρειαστει να ριξεις πολυ το φαγητο σου αυτο θα εχει ως συνεπεια η ενεργεια σου να ειναι πολυ χαμηλη στο παιχνιδι δηλαδη αν δεν πας 8-10% οπως λες και μεινεις στο 12-15% που ειναι πολυ καλο και πιο υγιες και θα σε βοηθησει περισσοτερο και πιο εκρηκτικος θα εισαι και πιο πολυ ενεργεια θα εχεις θα αλλαξει κατι?
    Ο στοχος σου ειναι ο αγωνας οχι το πως θα φαινεσαι εξωτερικα
    Θα μπορουσες να κινηθεις υποθερμιδικα τους επομενους 2 μηνες αν θες να ριξεις λιγο λιπος( σε ενα πολυ καλο ποσοστο) και μετα σιγα σιγα να αρχιζεις να ανεβαζεις φαγητο για να μπορεσεις να βγαλεις τον αγωνα οπως πρεπει οταν ερθει η ωρα.



 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γράμμωση Σε 3 Μήνες
    By Gianniskaps in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 15-10-15, 13:16
  2. Έφηβος και γράμμωση κοιλιακών μέσα σε 2 μήνες
    By marios916 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 16-02-13, 02:18
  3. Γράμμωση μέσα σε 2-3 μήνες...Γίνεται??
    By Astraxan in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 23
    Last Post: 20-04-08, 23:41
  4. 6 μηνες
    By CooperS in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 01-04-07, 05:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •