Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-02-21
    Posts
    2

    Default Χρειάζομαι συμβουλές

    Γεια σας θα θα ήθελα να μου δώσετε συμβουλές για το αν χρειάζεται αλλαγή β διατροφή μου να προσθέσω κάτι η να βγάλω κάτι .
    Λοιπόν είμαι 16 χρονών το έχω πάρει ζεστά με το γυμναστήριο τα τελευταία 3 χρόνια είμαι 1,78 και 65 κιλά αυτήν την στιγμή.των τελευταίω ένα μισι χρόνο έκανα μια προσπάθεια για όγκο αλλά δεν πήγε δυστυχώς όπως θα ήθελα από πολλά λάθη αποφάσισα λοιπόν να μπω σε γραμωση και να μειώσω το σωματικό μου λοιπός όσο γίνεται έτσι ώστε μετα να βάζω αργά και σταθερά λίγο λίγο όγκο χωρίς να.παρω πολύ λοιπός.Ημουν 71 κιλά όταν ξεκίνησα μέσα σε 2 εβδομάδες έχασα γύρω στα 5 με 6 κιλά μείωσα κατά πολύ τόν υδατάνθρακα μου και πολύ απότομα μάλιστα γνωρίζω ότι ήταν λάθος .Έχει τώρα 3 εβδομάδες που κάνω αυτήν την διατροφή που θα σας πω εχω δει πολύ καλό αποτέλεσμα με σύνδεσμο βέβαια και λίγο αερόβιο και με βάρη κ
    αι καλισθενικη.


    1 Γεύμα:50 γρ βρώμη λίγο νεράκι 1/4 σκούπ πρωτεινης γύρω στα 4 5 αμύγδαλα η καρύδια και 2 δαμάσκηνα +ελάχιστη κανελα

    2 Γεύμα: 4 Αυγά ασπράδια στον ατμό μαζί με σπανάκι λίγο σκόρδο και πιπέρι+λίγο αλατι

    3 Γεύμα:Μια σαλάτα ντομάτας με κρεμμύδι λίγο αγγούρι χωρίς φλούδα μια κουταλιά της σούπας λάδι λίγο ρίγανη λίγο αλάτι και κάποιες φορές βάζω και λίγο τόνο

    4 Γεύμα: Προσπαθώ να είναι κάτι πλούσιο σε πρωτεινη ίσως κάποιες φορές να βάλω μια μικρή πατατουλα γύρω στα 50 γρ και να έχει μέσα λίγα λαχανικά

    5 Γεύμα:Μια μπανάνα στο μπλέντερ μαζί με 200 ml κατσικίσιο γάλα 1,5 % λιπαρά και 6 7 αμύγδαλα

    6 Γεύμα :ένα σκούπ πρωτεινης με 200ml νερό και ένα πράσινο μήλο αυτό το πίνω μετά την προπόνηση

    7 γεύμα:100γρ γιαούρτι 2% λιπαρά μαζί με μισό πράσινο μήλο +5 6 αμύγδαλα

    8 γεύμα :100γρ στήθος κοτόπουλο με μπρόκολο μια πολύ μικρή πατατουλα +μια κουταλιά του γλυκού ελαιόλαδο στο μπρόκολο+ αλάτι πιπέρι σκόρδο


    Αυτή είναι η διατροφή μου αυτόν τών καιρό άμα χρειάζεται κάποια αλλαγή ας μου πει κάποιος ευχαριστώ πολύ




    Αυτή είναι η κατάσταση Μ αυτήν την στιγμή
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Gagalianos7; 20-02-21 at 09:17.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Καλησπερα σου και καλως ηλθες. Καταρχην μπραβο σου που εισαι 16 και προπονησε απ τα 13 για να λες εδω και 3 χρονια.

    Για μενα, κρατωντας την εικονα που βλεπω και το γεγονος οτι εισαι 16 θα ελεγα πως δεν χρειαζεσαι γραμμωση. Εισαι στα καλυτερα χρονια για να χτισεις μυς και απο την φωτο, οσο μπορω να δω, βλεπω μια πολυ καλη βαση για τον στοχο αυτον.

    Βλεπω πολλα γευματα και δεν θα σου πω να τα κανεις λιγοτερα αν νοιωθεις ανετα και πρακτικα να χεις τοσα πολλα γευματα και μικρα. Αν νοιωθεις διαφορετικα, οτι μερικες φορες πιεζεσαι η οτι προτιμας μεγαλυτερη ποσοτητα που και που η αν νοιωθεις αβολα οταν παει πισω καποιο απ αυτα (επικινδυνο σκεπτικο αν με ρωτας) τοτε ισως μπορουμε να μιλησουμε για λιγοτερα γευματα.

    Σαν ποσοτητα, ελπιζω να παρακολουθεις την ζυγαρια. Αν ο μεσος ορος της βδομαδας μενει ιδιος η ανεβαινει σταδιακα αυξομειωνεις το φαγητο.

    Αυτα θα ελεγα στον ανηψιο μου, οταν σε 3 χρονια γινει 16 και με ρωτησει τι να κανω. Θελω να σου πω πως αυτες τις συμβουλες θα εδινε σ εναν 16χρονο ειτε ειναι πολυ κοντινος μου ειτε οχι.

    αν τωρα ο συγκεκριμενος 16χρονος που γραφει εδω εχει διαφορετικους στοχους τοτε μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος για τον στοχο σου. Τον τελικο στοχο οχι τον αυριανο.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-02-21
    Posts
    2

    Default

    Ευχαριστώ πολύ πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου και ελπίζω να με βοηθήσεις και στον μέλλον αν χρειαστώ κάτι


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νεο μελος, Χρειάζομαι συμβουλές
    By Skatsana in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 21-03-20, 19:09
  2. Χρειαζομαι συμβουλες
    By Stathis12 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 09-09-12, 12:39
  3. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!
    By panoskaragounis in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 2
    Last Post: 02-08-07, 05:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •