Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-12-20
    Posts
    3

    Default Νέο μέλος. Βοήθεια!

    Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια σας. Γυμνάζομαι κάθε μέρα 2 ωρες. Γιόγκα, πιλάτες, προπόνηση με αντιστάσεις, βαράκια, HIIT, και γενικά λίγο απ ολα. Και 1 ωρα αερόβιο. 7 φορες την βδομαδα. Με καμια μέρα κενού. Ειμαι 23 χρόνων, 1,74 ύψος και 58 με 59 κιλά. Την τελευταία φορά που μέτρησα σωματικό λίπος είχα 6% ολικό και 2% σπλαχνικό. Η διατροφή μου είναι γιαούρτι με μπανάνα το πρωί, 150γρ φιλέτο το μεσημέρι και γλυκοπατάτα ανεξάρτητου μεγέθους δεν την ζυγίζω. Το απόγευμα παλι γιαούρτι με μήλο και το βράδυ ίσως τίποτα ή 2 φρυγανιές. Το πρόβλημα μου είναι ότι κάθε μέρα 1 ώρα μετά το μεσημεριανό, έχω ταχυκαρδίες και αισθάνομαι σαν να μην εχω φάει. Παθαίνω υπογλυκαιμιες και θέλω να φαω απεγνωσμένα οτι βρω ή κατι γλυκο. Αυτο συμβαίνει καθημερινά. Και αρκετές φορές έχω υπερφαγικά επεισόδια. Μηπως μπορει να μου πει κάποιος γιατι μου συμβαίνει αυτο ; Έχω κουραστεί να παθαίνω ολα αυτά. Επίσης θα ήθελα να προσθέσω οτι η γυμναστική μου γίνεται παντα πρωί με άδειο στομάχι. Και μολις τελειώσω είμαι κατάκοπη και μολις φάω την μπανάνα με το γιαούρτι, με πιάνει νύστα και δεν μπορώ να σηκωθώ από τον καναπέ. Αντί να νιώθω ενέργεια. Και με πιάνουν και κρυαδες. Επίσης, ο κύκλος μου εχει διακοπεί εδώ και 1 χρόνο και προσπαθώ να την αντιστρεψω με ειδικά φάρμακα χωρίς κορτιζόνη φυσικά με αγωγή του γιατρού. Ο κυκλος μου σταμάτησε μόλις έφτασα σε αυτά τα κιλά και σε αυτό το ποσοστό λιπους.
    Last edited by Natalia Natt; 01-03-21 at 20:43.

  2. #2
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλησπέρα, Ναταλία,

    Πριν λίγο καιρό είχες ξανακάνει παρόμοια δημοσίευση στο φόρουμ.

    Έχεις συμβουλευτεί κάποιον γιατρό;
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  3. #3
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Καλησπέρα και από εμένα. Όλα όσα αναφέρεις χωρίς να είμαι γιατρός θεωρώ ότι είναι λογικό να τα παθαίνεις ...
    - Η διατροφή σου είναι πολύ στεγνή ναι μπορώ να πω ανύπαρκτη..
    -Το χάνω λίπος δεν σημαίνει δεν πρέπει να τρως, όλες οι τροφές χρειάζονται ακόμα και η γλυκόζη μας είναι απαραίτητη ήτε από φρούτα ήτε από άλλες πηγές όπως το μέλι .
    Μια σωστή διατροφή και ένα σωστό γεύμα πρέπει να έχει πρωτεΐνη, υδατάνθρακες και φυτικές ίνες .
    3 γεύματα πρωί μεσιμέρι βραδι και 2 σνάκς ενδιάμεσα είναι απαραίτητα για μια σωστή διατροφή

  4. #4

    Default

    Καλημέρα,
    Καταρχήν εφόσον εχει σταματήσει ο κυκλος σου , θα πρεπει να επισκεφτείς καποιον γυναικολόγο και μετα εναν διατροφολόγο. Υπάρχει μεγαλη πιθανοτητα αυτο να συμβαίνει λογο της διατροφής σου.
    Πιστευω οτι το θεμα σου ειναι αρκετά σοβαρο και οι απαντησεις που θα παρεις απο φορουμς και γενικότερα ονλινε, δεν ειναι η λυση.

    Οσο για αυτα που γραφεις. Μια γυναικα στην ηλικια σου, υψος σου, κιλα σου και με την υπερφορτωμενη αθλητική δραστηριοτητα σου , χρειάζεται ~2300 θερμιδες καθημερινα για να καλυψει τις αναγκες του σωματος της.
    Αυτα που περιεγραψες οτι τρως καθημερινα ειναι ~800-1000 θερμιδες το πολύ. Επικδυνα πολυ πιο κατω απο αυτο που χρειαζεται ο οργανισμός σου. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την κόπωση, έλλειψη ενέργειας, διακοπη κυκλου, ακομα και τριχόπτωση.

    Το σωματικό λιπος μιας υγιής γυναικας είναι ~20% και ~12% για επαγγελματίες αθλήτριες.
    Δεν ξερω αμα σου έχουν κανει καποιο λαθος στην μέτρηση, αλλα το ποσοστο λίπους σου ακουγεται και αυτο ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ.

    Κανε την χάρη στον εαυτό σου και επισκεψου κάποιον ειδικό.

  5. #5
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Αν μπορεί κάποιος mod να ενώσει τα 2 θέματα για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα την φίλη μας.

    Βρε Ναταλία διάβασε αυτά που γράφεις και θα βρεις την λύση στα λεγόμενα σου. Σίγουρα πρέπει να έχεις την παρακολούθηση γιατρού ένα αυτό και το ποιο σημαντικό. Τώρα σαν φιλική συμβουλή υπάρχει κάποιος λόγος που κάνεις τόσο εξαντλητική γυμναστική 7/7 μέρες και διατροφη ενώ είσαι είδη 15 κιλά κάτω από το ύψος σου??
    Είπαμε ωραία η γυμναστική αλλά να μην μας γίνεται ψύχωση και συγνώμη κιόλας μιλάω γενικά εκτός και αν μας πεις ότι θέλεις να κατέβεις σε αγώνες με.. 6% λίπος που και πάλι είναι πάρα πολύ χαμηλό βρε συ.
    Πρέπει να κάνεις ξεκούραση τον οργανισμό σου από όλο αυτό το υπερβολικό στρες που του επιβάλεις μπας και φτιάξει και η περίοδος σου με την βοήθεια του γιατρού και αποψη μου φάε και παραπάνω θερμίδες και γυμναστική όπως και δη ποτέ μείωσε τες σε 5 ημέρες την εβδομάδα μίνιμουμ και θα δεις ότι θα αρχίσεις να νοιώθεις καλύτερα!!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο Μέλος - Βοήθεια!!
    By Natalia Natt in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 28-12-20, 14:54
  2. Νέο μέλος - Βοήθεια
    By Konxjr1300 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 12-07-17, 16:16
  3. Νέο Μέλος - Βοήθεια
    By eytyxios78@gmail.com in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 23-04-17, 17:10
  4. Νέο Μέλος - Βοήθεια
    By NoSpA- K_vY in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 06-05-15, 19:05
  5. Νέο Μέλος - Βοήθεια!
    By bbg in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 25-09-14, 17:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •