Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default Απώλεια Mυϊκής Mάζας - Πως Θα Επανέλθω;

    Γεια σας ξανά, μετά από ενάμιση μήνα σχεδόν χωρίς προπονηση, το σώμα μου ήταν οκ, είχε κρατήσει τα μυϊκά κιλά του και γενικά το βάρος μου ήταν σταθερό χωρίς πολλά πάνω κάτω. Οπτικά έβλεπα πως ήμουν οκ. Γενικά δεν χάνω εύκολα μυς. Προέκυψε όμως πλήρης αφαγία για πέντε μέρες και ξαφνικά το σώμα μου έγινε όπως δεν ήταν όταν είχα σταματήσει χρόνια τη γυμναστική. Ζελές τα πόδια μου, απίστευτη χαλάρωση και καθόλου δύναμη. Άρχισα να ψιλό τρώω με το ζόρι και μετά από πέντε μέρες προσπάθησα να κάνω προπόνηση. Δεν είχα δύναμη να βγάλω ούτε τον μισό όγκο προπόνησης που έβγαζα πρίν. Η ερώτηση μου είναι υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω το σώμα μου να επανέλθει σύντομα; Μυϊκά και από άποψη δύναμης; Ή φτου και από την αρχή;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Όταν λες προέκυψε πλήρη αφαγία ήταν για σοβαρό λόγο;Ακούγεται τρομακτικό!! Γιατί δεν μιλάμε για μία και δύο μέρες.. αλλά σχεδόν για βδομάδα.
    Λογικό είναι το σώμα να αποδυναμωθεί, άδειασε τελείως από γλυκογόνο, δεν είχε ενέργεια και βιάστηκες να ξεκινήσεις προπονήσεις.

    Ξεκίνα να τρως σταθερά γεύματα μέσα στη μέρα, αλλά να είναι σταθερά κάθε μέρα, όχι τη μία έτσι και την άλλη γιουβέτσι.
    Κάνε πολύ χαλαρά προπόνηση, μη το πιέσεις, άσε που εγώ θα λεγα να την αφήσεις τελείως μέχρι να δυναμώσεις και μετά..

    Και άσε το σύντομα.. δεν σε κυνηγάει κανείς. Θα το κάνεις στους σωστούς ρυθμούς.

  3. #3
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Όταν λες προέκυψε πλήρη αφαγία ήταν για σοβαρό λόγο;Ακούγεται τρομακτικό!! Γιατί δεν μιλάμε για μία και δύο μέρες.. αλλά σχεδόν για βδομάδα.
    Λογικό είναι το σώμα να αποδυναμωθεί, άδειασε τελείως από γλυκογόνο, δεν είχε ενέργεια και βιάστηκες να ξεκινήσεις προπονήσεις.

    Ξεκίνα να τρως σταθερά γεύματα μέσα στη μέρα, αλλά να είναι σταθερά κάθε μέρα, όχι τη μία έτσι και την άλλη γιουβέτσι.
    Κάνε πολύ χαλαρά προπόνηση, μη το πιέσεις, άσε που εγώ θα λεγα να την αφήσεις τελείως μέχρι να δυναμώσεις και μετά..

    Και άσε το σύντομα.. δεν σε κυνηγάει κανείς. Θα το κάνεις στους σωστούς ρυθμούς.
    Ήταν ψυχολογικοί οι λόγοι. κλαταρα. Θα ξεκινήσω σταθερά λοιπόν με θερμίδες συντήρησης 2200 (το είχα υπολογισει με προπονήσεις μέσα) και θα κάνω πολύ χαλαρά ίσα ίσα να σταματήσω να λαχανιαζω όταν ανεβαίνω τη σκάλα γιατί με εκνευρίζει. Η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν έχω καταφέρει να φάω κανονικά φουλ ον αλλά θα το κανω. Το σύντομα είναι για ψυχολογικούς λόγους δικούς μου. Με θλίβει να με βλέπω έτσι. Ειδικά μετά από τόσα χρόνια δουλειάς. Νιώθω πραγματικά να είμαι στο μηδέν απ' όλες τις απόψεις.
    Last edited by TzinaJoe; 11-03-21 at 21:28.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aν ήταν ψυχολογικοί οι λόγοι τότε πάω πάσο.
    Από την άλλη όμως ο,τι κάνουμε έχει επιπτώσεις. Δεν μπορείς να 'απαιτήσεις" από το σώμα σου να επανέλθει σύντομα. Θα ακολουθήσεις τους ρυθμούς του αν θες να το κάνεις σωστά.
    Μην ανεβάσεις απότομα θερμίδες, ούτε να πιεστείς να τρως. Θα το ξαναπώ.. αυτό θέλει χρόνο.
    Αφού σε θλίβει, τότε μη το ξανακάνεις ρε κορίτσι.. Για οποιονδήποτε λόγο..

  5. #5
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by TzinaJoe View Post
    Ήταν ψυχολογικοί οι λόγοι. κλαταρα. Θα ξεκινήσω σταθερά λοιπόν με θερμίδες συντήρησης 2200 (το είχα υπολογισει με προπονήσεις μέσα) και θα κάνω πολύ χαλαρά ίσα ίσα να σταματήσω να λαχανιαζω όταν ανεβαίνω τη σκάλα γιατί με εκνευρίζει. Η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν έχω καταφέρει να φάω κανονικά φουλ ον αλλά θα το κανω. Το σύντομα είναι για ψυχολογικούς λόγους δικούς μου. Με θλίβει να με βλέπω έτσι. Ειδικά μετά από τόσα χρόνια δουλειάς. Νιώθω πραγματικά να είμαι στο μηδέν απ' όλες τις απόψεις.
    ελα ρε κορίτσι, φροντισε να νιωσεις καλύτερα.

    Αυτό ειναι και το δυσκολο γιατι στο σωμα σου δεν εγινε καμια τρελή ζημια σε 5 μερες , μην ανησυχεις. Απο τη στιγμη που θα αρχισεις να τρως, 2-3 εβδομαδες για να επανελθει η δυναμη σου στο 100% και μυικα θα γεμισεις πολυ πιο γρηγορα.

    Το ψυχολογικο φτιάξε, θα ακολουθησει το σωμα <3

  6. #6
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Αρα καρδούλα προτείνεις να πάω όπως με πάει το σώμα μου; Δεν απαιτώ κάτι από το σώμα μου , η αλήθεια είναι. Το έγραψα και στο αρχικό ποστ να το βοηθήσω θέλω.
    Last edited by TzinaJoe; 11-03-21 at 21:50.

  7. #7
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    ελα ρε κορίτσι, φροντισε να νιωσεις καλύτερα.

    Αυτό ειναι και το δυσκολο γιατι στο σωμα σου δεν εγινε καμια τρελή ζημια σε 5 μερες , μην ανησυχεις. Απο τη στιγμη που θα αρχισεις να τρως, 2-3 εβδομαδες για να επανελθει η δυναμη σου στο 100% και μυικα θα γεμισεις πολυ πιο γρηγορα.

    Το ψυχολογικο φτιάξε, θα ακολουθησει το σωμα <3
    Σ ευχαριστω Κωνσταντίνα μου! Με καθησυχάζει αυτό που λες. <3 Μπήκα στη διαδικασία να κάνω προπόνηση που σημαίνει πως έχω αρχίσει την άνοδο ψυχολογικά. Έχει πολύ δρόμο ακόμα αλλά εκεί στοχεύω στο να είμαι ξανά καλά και ακόμα πιο δυνατή ;)

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    θα επανέλθεις πολύ γρήγορα, μη φοβάσαι
    Υποθέτω ότι η αφαγία συνοδευόταν και από ακινησία, έτσι;

  9. #9
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by digger View Post
    θα επανέλθεις πολύ γρήγορα, μη φοβάσαι
    Υποθέτω ότι η αφαγία συνοδευόταν και από ακινησία, έτσι;
    Σ ευχαριστω!

    Ακινησία σχεδόν ένα μισή μηνα πριν από την αφαγία, λόγω αρρώστιας

  10. #10
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Τζίνα μου εύχομαι καλή επάνοδο και όλα θα πάνε καλά <3 Μπορείς να τα καταφέρεις!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  11. #11
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Τζίνα μου εύχομαι καλή επάνοδο και όλα θα πάνε καλά <3 Μπορείς να τα καταφέρεις!
    Να σαι καλα κοριτσι μου! Σ ευχαριστω! <3 Το χω κανει ξανα και ξανα. Οπότε σιγουρα θα τα καταφερω απο τη στιγμη που το θελω ;)

  12. #12
    New Member DemGainz's Avatar
    Join Date
    19-03-15
    Location
    Αρτέμιδα
    Posts
    46

    Default

    Μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο πριν περίπου δυόμιση χρόνια. Είχα προσπαθήσει να μπω απευθείας σε προπονήσεις μετά από αποχή 2+ μηνών αλλά δυστυχώς δεν γινόταν, με έπιαναν έντονες ζαλάδες στην προπόνηση και είχα τάσεις λιποθυμίας. Η προσέγγιση που πήρα λοιπόν ήταν να ξεκινήσω απτό μηδέν και σταδιακά ανάλογα με το πως ένιωθα ανέβαζα ρυθμούς. Το πιο δύσκολο σε όλο αυτό είναι η ψυχολογία σου γιατί όταν ξέρεις πως ήσουν σε κάποιο επίπεδο και ξαφνικά είσαι πάλι στο μηδέν σε ρίχνει πολύ + ό,τι άλλα προβλήματα υπάρχουν και σε οδήγησαν ως εκεί. Φαντάζομαι πως μετά από πλήρη αφαγία οι προπονήσεις θα είναι ακόμα πιο δύσκολες!

    Μην το βάζεις κάτω, εσύ μόνο ξέρεις πόσο δυνατή είσαι και τι μπορείς να καταφέρεις. Ξεκίνα σιγά σιγά, φτιάξε την ψυχολογία σου και το σώμα σου θα σε ακολουθήσει. Άσε που μόλις αρχίσεις να τρως πάλι καλά και να γυμνάζεσαι θα ανέβει αυτομάτως και το mood σου. Βλέπεις ότι αυτά είναι αλληλένδετα.
    And when you are about to give up, close your eyes.. remember why you started and keep moving forward!

  13. #13
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by DemGainz View Post
    Μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο πριν περίπου δυόμιση χρόνια. Είχα προσπαθήσει να μπω απευθείας σε προπονήσεις μετά από αποχή 2+ μηνών αλλά δυστυχώς δεν γινόταν, με έπιαναν έντονες ζαλάδες στην προπόνηση και είχα τάσεις λιποθυμίας. Η προσέγγιση που πήρα λοιπόν ήταν να ξεκινήσω απτό μηδέν και σταδιακά ανάλογα με το πως ένιωθα ανέβαζα ρυθμούς. Το πιο δύσκολο σε όλο αυτό είναι η ψυχολογία σου γιατί όταν ξέρεις πως ήσουν σε κάποιο επίπεδο και ξαφνικά είσαι πάλι στο μηδέν σε ρίχνει πολύ + ό,τι άλλα προβλήματα υπάρχουν και σε οδήγησαν ως εκεί. Φαντάζομαι πως μετά από πλήρη αφαγία οι προπονήσεις θα είναι ακόμα πιο δύσκολες!

    Μην το βάζεις κάτω, εσύ μόνο ξέρεις πόσο δυνατή είσαι και τι μπορείς να καταφέρεις. Ξεκίνα σιγά σιγά, φτιάξε την ψυχολογία σου και το σώμα σου θα σε ακολουθήσει. Άσε που μόλις αρχίσεις να τρως πάλι καλά και να γυμνάζεσαι θα ανέβει αυτομάτως και το mood σου. Βλέπεις ότι αυτά είναι αλληλένδετα.
    Έχεις δίκο όσον αφορα το οτι ψυχολογια και σώμα είναι αλληλένδετα. Το ήξερα πως θα μου πάρει λίγο χρόνο μέχρι να επανέλθω αφούσταμάτησα μιας και το εχω κανει πολλές φορές. Αυτό που με σόκαρε ήταν τι έκαναν στο σώμα μου αυτές οι πέντε μέρες που δεν έφαγα, οπτικά και από άποψη αντοχής και δύναμης. Δεν έχω ξαναφτάσει εδώ δεδομένου οτι κάνω αθλητισμό από τριών χρονών και είχα και πέντε χρόνια αποχής απο οποιαδήποτε δραστηριότητα με ποτά, τσιγαρα, ξενύχτια και κακό φαί. Ούτε τότε δεν είχα φτάσει σε τόσο κακό επίπεδο. Και ρώτησα εδώ μιας και στη διαδικασία αγώνων του bodybuilding ξερω πως τις τελευταιες μερες πριν το φαγητο ειναι ελάχιστο, σε περίπτωση που υπάρχει κάποιος έξτρα βοηθητικός τρόπος.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τζίνα μη μπερδεύεις την δίαιτα σε αγωνιστική προετοιμασία με την δική σου περίπτωση.
    Ξεκίνα σιγά σιγά να φτιάχνεις το μέσα σου και θα επανέλθει το έξω σου. Και όπως έγραψα και περαπάνω, μην πιέζεις καταστάσεις, άστο να κυλήσει όμορφα και ωραία και θα γίνεις καλύτερη και από πριν.

  15. #15
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Τζίνα αφού γυμνάζεσαι από μικρό παιδί το σώμα θυμάται και δε θα σε απογοητεύσει, αρκεί να το φροντίσεις.

    Σε όλα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα της Ειρήνης!

    Καλή επάνοδο, είμαστε μαζί σου!
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  16. #16
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by DiDi View Post
    Τζίνα αφού γυμνάζεσαι από μικρό παιδί το σώμα θυμάται και δε θα σε απογοητεύσει, αρκεί να το φροντίσεις.

    Σε όλα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα της Ειρήνης!

    Καλή επάνοδο, είμαστε μαζί σου!
    Να σαι καλά κορίτσι μου!

  17. #17
    Pumping Iron TzinaJoe's Avatar
    Join Date
    22-05-19
    Location
    Athens
    Posts
    480

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τζίνα μη μπερδεύεις την δίαιτα σε αγωνιστική προετοιμασία με την δική σου περίπτωση.
    Ξεκίνα σιγά σιγά να φτιάχνεις το μέσα σου και θα επανέλθει το έξω σου. Και όπως έγραψα και περαπάνω, μην πιέζεις καταστάσεις, άστο να κυλήσει όμορφα και ωραία και θα γίνεις καλύτερη και από πριν.
    Εντάξει, σ ευχαριστώ πολύ! Αυτό θα κάνω!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ένα Μήνα Εκτός Προπόνησης Και Χρόνος Να Επανέλθω;
    By TArg99 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 30-07-18, 08:32
  2. Απώλεια λίπους στην κοιλιά - απώλεια μυικής μάζας
    By aris_serres in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-17, 18:36
  3. Απώλεια Λίπους Χωρίς Απώλεια Μυϊκής Μάζας
    By morales in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 27-12-15, 00:42
  4. Απώλεια Κοιλιάς Χωρίς Απώλεια Μυών
    By amar'e in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 05-12-12, 23:48
  5. 2 μήνες διακοπής-πότε θα επανέλθω
    By gikamc in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-12, 16:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •