Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    4

    Default Ξεκίνημα σωστής διατροφής

    Καλησπέρα σας.Διάβασα αρκετά άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ για το θέμα διατροφής πιστεύω όμως πως επειδή διαφέρει ο καθένας μας σχετικά με το τι έχει κάνει και το τι θέλει να πετύχει αποφάσισα να ρωτήσω και εγώ σε πιο προσωπικό επίπεδο.Είμαι γυναίκα 25 ετών ύψος 1,78 και 70 κιλά.Πριν το λοκνταουν και γενικότερα γυμναζόμουν καθημερινά από Δευτέρα έως Παρασκευή.Στα 19 έκανα διατροφή για να κατέβω σε αγώνες αλλά την σταμάτησα γιατί έχασα έξη κιλά σε ένα μήνα.Έχω φτάσει από 20-22 ετών σε πολύ καλό μυικό επίπεδο χωρίς να κάνω διατροφή έτρωγα αρκετά κάνοντας μόνο πολλά κιλά και 2 ώρες προπόνησης.Άπο τα 22-24 δεν είχα όγκο έκανα ομως λιγότερα κιλά είχα γράμμωση χωρίς διατροφή έτρωγα λιγότερο δυο τρεις φορές τη μέρα με 2 ώρες προπόνηση.Από ότι καταλάβατε έχω περάσει αρκετά στάδια.Αποφάσισα λοιπόν να κάνω διατροφή.Οι λόγοι είναι γιατί αυτό το διάστημα πήρα αρκετά κιλά χάνοντας μέσα σε ένα χρόνο ότι είχα φτιάξει αυτά τα 7 χρόνια επίμονης και επίπονης γυμναστικής και γιατί θέλω να ακολουθήσω το μοτίβο σωστής διατροφής ανάλογα με την προπονηση που κάνω για να διατηρώ ότι έχω.Σύμφωνα με υπολογισμούς βγήκαν 2300 θερμίδες ημερησίως.Εδώ και ένα μήνα έχω ένα πολυμηχάνημα ποδήλατο και βάρη στο σπίτι,τρώω ότι να ναι και θέλω να χάσω ότι κιλά πήρα μέχρι στιγμής να δημιουργήσω όγκο και να τον διατηρώ μέσω της διατροφής 2300 θερμίδων.Έσεις τι με συμβουλεύετε να κάνω σχετικά με αυτή τη διατροφή σύμφωνα με τα στοιχεία πορείας που έχω κάνει μέχρι τώρα;
    Last edited by loveyourbody; 26-03-21 at 22:32.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!

    Αρχικά να τα πάρεις λίγο από την αρχή και με τη σειρά γιατί τα χεις βάλει όλα μαζί και έχεις μπερδευτεί..
    Εγώ δεν κατάλαβα... ξεκίνησες αγωνιστική προετοιμασία και την σταμάτησες επειδή έχασες 6 κιλά σε ένα μήνα; Δεν καταλαβαίνω τη λογική..
    Δεν είχες κάποιον να σε καθοδηγήσει; Ωραία και έχασες τόσα κιλά, μετά γιατί δεν άλλαξες προσέγγιση;

    Επίσης, άσε τους όγκους και τις γραμμώσεις στην άκρη, εμείς οι γυναίκες δεν είμαστε Κολεμαν, θέλει πολύ πιο προσεκτική προσέγγιση.
    Τι τρως αυτό το διάστημα; Μέτρα περίπου τις θερμίδες που είσαι τώρα και ξεκίνα να καθαρίζεις τη διατροφή σου.
    Επίσης προπόνηση 4-5 φορές τη βδομάδα , 1μιση ώρα μαξ, όχι δίωρα ατελείωτα.
    Και φυσικά αερόβια πάντα σε λογικές ποσότητες πάντα ξεκινάς συντηρητικά και αναλόγως την φτιάχνεις και αυτή.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    4

    Default

    Καλησπέρα καλώς σας βρήκα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Τότε σταμάτησα γιατί από 64 κιλά έφτασα 58 σε ένα μήνα και έπρεπε για έξη μήνες να κάνω αυτή τη διατροφή και δεν ήθελα να χάσω περισσότερα κιλά. Επηρέαζε αρκετά την απόδοση μου κιόλας στις προπονήσεις και τα παράτησα.Μετά δεν ακολουθούσα διατροφές και ήθελα να δω πως θα αντιδράσει το σώμα μου με μόνο δυνατή προπόνηση.Τα αποτελέσματα ήταν ικανοποιητικά αλλά το κακό ήταν πως είχα αυξομειώσεις βάρους με αποτέλεσμα να σχηματίζονται ραγάδες στα πόδια μου.Τώρα μετράω θερμίδες τρώγοντας καθαρά περίπου 2000 θερμίδες ημερισίως.Πιο συγκεκριμένα:

    ΠΡΩΙΝΟ
    Αυγά βραστά ή ομελέτα με βρώμη ή πρωτεΐνη με βρώμη ή βρώμη με φρούτα.

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
    Πατάτες βραστές με τόνο ή με αυγά βραστά (αν δεν έφαγα αυγά για πρωινό)

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
    Κοτόπουλο με ρύζι ή με πατάτες ή
    μπιφτέκια γαλοπούλας με μπρόκολο και ρύζι ή μπριτζόλες με αρακά και καρότα

    ΠΡΙΝ ΤΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    Πρωτεΐνη με βρώμη ή βρώμη με γιαούρτι ή ομελέτα με βρώμη

    ΜΕΤΑ ΤΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    Πρωτεΐνη μπανάνα

    ΒΡΑΔΙΝΟ
    Ότι είχα για μεσημέρι

    Ανά δυο ώρες κάνω τα γεύματα.Για αερόβια προτιμώ ποδήλατο για 30 λεπτά τρεις φορές την βδομάδα.Αυτό που θέλω να καταφέρω μέσω της διατροφής είναι να μείνω σταθερή στα κιλά μου σε συνδυασμό με έντονη προπόνηση με βάρη.Αυτά ελπίζω να μη σε ζάλισα.Ευχαριστώ πολύ.

  4. #4
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλως όρισες στο φόρουμ!

    Η διατροφή σου είναι πολύ καλή πάντως απο άποψη τροφών! Μπορείς επίσης να προσθέσεις ψάρια!

    Τώρα για το βάρος σου απλα πρέπει να βρεις σε ποιες θερμίδες και μακρος θα πετύχεις τον στόχο σου. Κρίνοντας από το ύψος/βάρος και τις προπονήσεις που κάνεις πιστεύω χρειάζεσαι παραπάνω από 2000 για διατήρηση πάντως.

    Διάβασε και αυτό το άρθρο, θα σε βοηθήσει:

    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by loveyourbody View Post
    Καλησπέρα καλώς σας βρήκα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Τότε σταμάτησα γιατί από 64 κιλά έφτασα 58 σε ένα μήνα και έπρεπε για έξη μήνες να κάνω αυτή τη διατροφή και δεν ήθελα να χάσω περισσότερα κιλά. Επηρέαζε αρκετά την απόδοση μου κιόλας στις προπονήσεις και τα παράτησα..

    Συγνώμη αλλά μόνη σου έκανες δίαιτα για να κατέβεις σε αγώνες bodybuilding? Σε καμία περίπτωση δεν γίνεται αυτό που περιγράφεις, ειναι δυνατον για μισο χρονο να κανεις μια διατροφη αντε ετσι;
    Το λέω γιατί το προσέγγισες τελείως λάθος και είναι κρίμα γιατί προφανώς για να πάρεις τέτοια απόφαση σημαίνει πως ήσουν διατεθειμένη να κανείς την προετοιμασία σου. Αλλά μια προετοιμασία θέλει προσαρμογές, αλλαγές κλπ
    Αν είχες κάποιον προπονητή, τότε σίγουρα σε κατεύθυνε λάθος.
    Ναι, σίγουρα όταν είσαι σε δίαιτα για αγώνα όπου μιλάμε για πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους θα πέσει η απόδοση.. Δεν γίνονται και τα δυο. Ίσως (λεω ίσως) δεν ήσουν έτοιμη και βιαστηκες να μπεις στο τριπάκι των αγώνων.
    Όπως και να χει, κάνε μια νέα αρχή και βλέπω πως όντως έχεις μια καλή βάση στη διατροφή σου.
    Last edited by Kardoula; 27-03-21 at 18:55.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    4

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Θα διαβάσω το άρθρο να πάρω ιδέες για να φτάσω άμεσα τον στόχο μου .

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    4

    Default

    Ειχα έναν προπονητή γνωστό με αρκετά χρόνια εμπειρίας στο χώρο.Γενικά οι αγώνες είναι μια παρά πολύ δύσκολη απόφαση για κάποιον και πραγματικά όσοι κατεβαίνουν σε αγώνες είναι άξιοι θαυμασμού.Ήθελα να φτάσω στο μέγιστο στόχο κάποιου που γυμνάζεται δηλαδή όχι να κάνω βάρη μόνο για παραλία ήθελα να αναγνωριστούν όσα κάνω ως αθλήτρια.Όμως δυστυχώς είχα τεράστιο θέμα με την διατροφή έκανα και πολλά κιλά στη προπόνηση κατι που όντως δεν γινόταν να αντέξω για έξη μήνες μέχρι να κατέβω.Θα ήθελα πολύ να κατέβω σε αγώνες αλλα δεν εχω υπομονή και σιγουριά για όσα θα χρειαστούν να κάνω.Μεχρι στιγμής θα πορευτώ με τη διατροφή θα δω μεχρι που μπορω να φτάσω για να δω εάν θα μπορω να φτάσω αγωνιστικό επίπεδο. Ευχαριστώ πολύ.
    Last edited by loveyourbody; 27-03-21 at 20:12.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο Μέλος - Δυσκολία Σωστής Διατροφής Bodybuilding
    By Kostakis96 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 3
    Last Post: 10-11-14, 21:17
  2. Προσπάθεια Σωστής Διατροφής Bodybuilding
    By tonylee in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 06-02-13, 21:10
  3. Βοήθεια Σωστής Διατροφής Μετά Από Εγκυμοσύνη
    By lary2332 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 30-07-12, 16:37
  4. Αναζήτηση Σωστής Διατροφής
    By Nouli in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 21-03-10, 01:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •