Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    24-06-20
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4

    Default Νέο Μέλος, Παλιός Αναγνώστης :)

    Kαλησπερα, καλως σας βρηκα. Κανω βαρη 15 χρονια και γενικα γυμναζομουν παντα (crossfit, ποδοσφαιρο, μπασκετ) και προσεχα την διατροφη μου αλλα παρακολουθωντας εντατικα απο περσι το forum και χαρη στις συμβουλες και τα αρθρα που διαβασα ειδα τεραστια διαφορα στο σωμα μου και εφτασα στο επιπεδο που ηθελα μετα απο πολλα χρονια, γι αυτο και σας ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις συμβουλες! Πλεον προσεχω την παραμικρη λεπτομερεια για πετυχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

    Ειμαι 38, 1.78 και 76.5 με 77 κιλα. Περσι εκανα μια λιπομετρηση, της πλακας ομως και με εβγαλε 8% στα 75 κιλα. Για την ακριβεια της λιπομετρησης δεν ειμαι καθολου σιγουρος, ομως η αληθεια ειναι πως ειχα παντου φλεβες, κοιλια, πλατη ποδια κλπ. και φαινοταν τελοσπαντων οτι ειχα πολυ χαμηλο ποσοστο λιπους. Τωρα σιγουρα θα εχει ανεβει λιγο καθοτι εβαλα 2 με 2.5 κιλα. Παιζω ανα περιοδους με τα μακρος και ψαχνομαι γενικα με καλης ποιοτητας τροφες.

    Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Καποιες μερες λογω δουλειας κανω προπονηση 9μιση το βραδυ και τελευταιο γευμα ειναι 11 με 12. Διαβαζω εδω οτι δεν παιζει ρολο ποτε θα φας τον υδατανθρακα αρκει να ειναι μεσα στα μακρος. Ειναι καλυτερο να τρωω το ρυζι η την πατατα εκεινη την ωρα απο υδατανθρακα? Λογω του οτι ειναι μεταπροπονητικο? Η καλυτερα μια πηγη πρωτεινης με σαλατα?
    Last edited by Errikos1; 15-04-21 at 14:56.

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή επιτυχία στους στόχους σου. Το βραδινό σου φαγητό το κανονικό πότε το τρως όταν κάνεις βράδυ την γυμναστική ?? Αν το τρως μετα εφόσον είναι πρωτεΐνη και υδατάνθρακας θα είσαι οκ δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.
    Αν το τρωως πριν μετα την γυμναστική ένα ρόφημα πρωτεΐνης μετα μαζί με υδατάνθρακα (δεξτροζη κλπ) θα εισαι κομπλέ !!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #3
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    Καλώς όρισες και από εμένα ..
    -Θα σου πρότεινα να χωρίσεις το βραδινό σου γεύμα 1 ώρα πρίν και άμεσος μετά το γυμναστήριο .. χωρίς να αφαιρέσεις υδατάνθρακες απλά να τον χωρίσεις σε μικρότερες ποσότητες. Αν και προσωπικά θα έτρωγα βραδινό 2 ωρες πριν το γυμναστήριο και αμέσος μετα ρόφημα way isolate και πριν τον ύπνο γάλα με casein.
    -Γενικότερα οι μύες μας κάνουν ανάρρωση της ώρες που κοιμόμαστε οπότε οι υδατάνθρακες είναι πηγή ενέργειας άρα μην ανισιχεις τόσο , το αν φας υδατάνθρακες θα παχαίνει / λίπωνεις κτλ είναι μύθος βέβαια αν φας 1 πίτσα ναι είναι αλο θέμα

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    24-06-20
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ, να εισαι καλα! Τωρα θα ξεκινησω βραδυνες προπονησεις λογω δουλειας αλλα μεχρι τωρα που εκανα προπονηση μεσημερι, το βραδυ ετρωγα κανονικα βραδυνο, σαλατα με μια πηγη πρωτεινης και πριν τον υπνο ενα κοτατζ με αμυγδαλα. Απλα ηθελα να ξερω αν ειναι περισσοτερο ωφελιμο να φαω υδατανθρακα μετα την βραδυνη προπονηση η να την εχω μεσα στη μερα και να συνεχισω το βραδυ σαλατα με κρεας, ψαρι αβγα κλπ. Δεξτροζη να σου πω την αληθεια δεν θελω να παρω. Σε ευχαριστω πολυ παντως!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    24-06-20
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4

    Default

    Provintetial σε ευχαριστω πολυ, δυστυχως δεν μπορω να το χωρισω γιατι θα επρεπε να φαω στις 8μιση αλλα ακομα δουλευω οποτε ειναι πολυ δυσκολο να κανω γευμα εκεινη την ωρα.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Tίποτα δεν είναι γραμμένο σε πέτρες.
    Φάε ένα πλήρες γεύμα με υδατάνθρακα ως προ- προπονητικό και τελευταίο μπορείς να έχεις κάτι ελαφρύ χωρίς απαραίτητα να έχει υδατάνθρακα.
    Αν εσύ αισθάνεσαι πως δεν μπορείς να φας μετά τα βάρη σου πλήρες γεύμα δεν υπάρχει λόγος να πιέζεσαι από τη στιγμή που τα άλλα γεύματα ήταν όπως πρέπει.

    Περισσότερο σημαντικό είναι να έχεις μια πηγή πρωτεΐνης παρά το αν έχεις υδατάνθρακα.

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    24-06-20
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4

    Default

    Kardoula ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Μια που εθιξες το προπονητικο, ενα αλλο θεμα που εχω ειναι οτι οταν κανω βαρη το βραδυ, το αργοτερο που μπορω να φαω πριν την βραδυνη προπονηση ειναι 4 με 5 το απογευμα γιατι 5 με 9 ειναι ωρα αιχμης στη δουλεια μου. Οποτε περνανε καμποσες ωρες αναμεσα στα γευματα. Θα με ωφελουσε να επαιρνα μια whey (που παιρνω μια μετα την προπονηση) με μια δεξτροζη οπως προτεινε ο φιλος? Σαν προπονητικο ομως. Η δεν εχει και τοση σημασια που θα περασει αρκετη ωρα αναμεσα στα γευματα? Απο αποψη πεινας, δεν εχω προβλημα παντως. Δεν αισθανομαι πεινασμενος δηλαδη γιατι εχω και υπερενταση απο τη δουλεια εκεινες τις ωρες. Αν με ωφελουσε, μπορω να φαω και ρυζι και πατατα μετα την προπονηση ανεξαρτητα απο την ωρα που θα ειναι 11 με 11μιση. Δεν πιεζομαι καθολου. Οτι θα ειναι καλυτερο. Για μενα το ιδιο μου ειναι, τα γευματα τα ετοιμαζω απο την προηγουμενη μερα ουτως η αλλως.

    Επισης ηθελα να σου πω πως περσι στην πρωτη καραντινα που ξεκινησα να διαβαζω στο forum, διαβασα πολυ εδω μεσα και μετα απο λιγο καιρο επιασα τον εαυτο μου να ψαχνει συγκεκριμενα τις δικες σου απαντησεις γιατι παντα τεκμηριωνες με πολυ απλο τροπο αυτο που ελεγες. Και ακομα αυτο συνεχιζω να κανω οταν ψαχνω μια απαντηση και χαιρομαι που απαντησες και μου δινεται η ευκαιρια να σε ευχαριστησω προσωπικα για την πολυτιμη βοηθεια σου. Πραγματικα μετα απο τοσα χρονια που εκανα αμετρητα λαθη, μου ανοιξες τα ματια!
    Last edited by Errikos1; 17-04-21 at 12:22.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νεο μέλος, παλιός με πολλες αποριες, στο αθλημα
    By Lari1981 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 19-06-18, 11:40
  2. Παλιός Στο Χώρο Αλλά Νέο Μέλος
    By dirty in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 11-02-17, 21:29
  3. Παλιός-Νέος
    By atsalakotos 81 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 18-11-14, 23:55
  4. Παλιός-νέος...
    By greg180 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 15-09-11, 23:56
  5. Παλιος και ωραιος !!!
    By melenikios in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 06-11-10, 21:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •