Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Να Αλλάξω Πρόγραμμα Powerlifting;

    Καλησπέρα σας , λοιπόν, ξεκίνησα το πρόγραμμα starting strength περίπου δύο μήνες πρίν,τα κιλά μου είναi deadlift 200*1 bench press 100*1 και σκουατ 120 για 3 σετ των 5 ,το θέμα μου είναι ότι στην προπόνηση ζοριζομαι αρκετά στα σκούατ γιατί δεν είναι το καλύτερο μου, και μετα δεν έχω ενέργεια να συνεχίσω στις επόμενες ασκήσεις, για παράδειγμα στην τελευταία προπόνηση έκανα τα σκούατ 120 3*5 και έπειτα στα ντεντλιφτ έβγαλα μόλις δύο στα 160 και μετά έριξα τα κιλά για 130 για να βγάλω τουλάχιστον 5 επαναλήψεις και πάλι δεν μπορούσα να σηκώσω την μπάρα, το θέμα είναι όμως ότι έχω πρ στο ντεντλιφτ 200 κιλά οπότε δεν νομίζω να μην βγήκε λόγο δύναμης, απλά δεν είχα ενέργεια ένιωθα κουρασμένος, πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να αλλάξω πρόγραμμα αλλά Δεν ξέρω πιο να ακολουθήσω, τι μου προτείνετε? Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλησπερα Nikossmplant

    Πιθανότατα εχει φτασει στο οριο του προγραμματος που κανεις.....τα κιλα που σηκωνεις στο deadlift ειδικα ειναι παρα πολλα....και σιγουρα δεν μπορεις να το φορτωνεις σε καθε προπονηση
    Γενικα τα κιλα που σκηωνεις ειναι αρκετα καλα και πολλα.....και αυτου του τυπου τα προγραμματα δεν θα σε βοηθησουν αλλο
    Οσο αφορα το squat,πιθανον να ειναι θεμα τεχνικης....το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βιντεοσκοπησεις τον εαυτο σου ,να δεις τι γινεται ,να το ανεβασεις κι εδω να σου πουμε τη γνωμη μας.
    Στο θεμα της τεχνικη γενικα,βλεπε βιντεο του Alan Thrall,Mat Wenning...Mark Rippetoe κ.λ.π στο you tube να παρεις ιδεες


    ...απο κει και περα μπορεις να πας σε πιο intermidiate προγραμματα,οπως το Texas Method...να δεις καποια templates του 5/3/1 η να δεις και τα προγραμματα τυπου conjucate του Mat Wenning

    ...ακομη κι εδω μπορεις να δεις
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=47468
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=50314

    ...ευγενικη χορηγεια του φιλου Achilezz

  3. #3
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....και κατι αλλο που ξεχασα
    Πριν κανεις το ss ,τι προγραμμα εκανες ,ποσο καιρο ασχολησαι με τα βαρη γενικα

  4. #4
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Αν μαξαρες στο squat λογικο να μην βγει μετα η αρση οπως θελεις.
    Μπορει να μην φταίει απαραιτητα το πρόγραμμα, αν λες οτι δεν εχεις ενεργεια κτλ ισως απλα να χρειαστει να φας παραπανω ή να κοιμηθείς περισσότερο. Αν και το starting strength είναι για πιο αρχάριους οπότε συμφωνώ στο να πας σε ένα άλλο προγραμμά.

    Γενικά σε αυτή την φάση ότι και να κάνεις θα σου δουλέψει. Είτε κάνεις Texas Method είτε Madcow, είτε conjugate απλά κάντο με ψύχη.

    Επειδη έχεις ήδη αξιοπρεπέστατα κιλά εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και κάτι με frequency sq:2-3 week, bp,2-3 week, dl 1-2/week με κάποια variations που σε εξυπηρετούν.
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ναι αλλαξε προγραμμα, και επισης βαλε λιγο conditioning καπου στο προγραμμα σου. Οχι κατι ακραιο, κανενα σουπερσετ, κανενα circuit, κανενα interval κλπ.

    Γενικα οπως σωστα σου γραψαν τα παιδια, παιζουν πολλα, απο την τεχνικη σου μεχρι το ποσο κουραζεσαι εκτος gym και πως αναρρωνεις, το φαγητο, ο υπνος, κλπ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6

    Default

    Έγινε ευχαριστω παρά πολύ! Τέσσερα χρόνια γυμνάζομαι πάνω κάτω αλλά όχι με ιδιαίτερο βάρος

  7. #7

    Default

    Δεν είναι ότι μαξαρω, απλα σε αυτά τα κιλά έχω φτάσει με το πρόγραμμα, τα οποία είναι κάθε φορά τα μέγιστα στις 5 επανάληψεις που μπορούν να βγουν , οπότε ουσιαστικά μαξαρισμα είναι όντως ναι... εντάξει, ευχαριστω πολύ!

  8. #8

    Default

    Έγινε ευχαριστω παρά πολύ!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το δικό μου πρόγραμμα όγκου. Τι να αλλάξω;
    By gkourou in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 12-09-12, 09:58
  2. Να αλλάξω κάτι στο πρόγραμμα διατροφής μου;
    By mplamplamplas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-12, 01:17
  3. Το διατροφικο μου προγραμμα...Τι λετε να αλλαξω?
    By Giorgosa in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 27-06-07, 14:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •