Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Bodybuilder vasterD's Avatar
    Join Date
    14-12-14
    Posts
    144

    Default Πόσο Volume Χρειάζομαι Συγκριτικά Με Τον Μέσο Όρο Για Μυϊκή Ανάπτυξη (1.97 Ύψος)

    Καλησπέρα στην παρέα, αν και παλιός με τα βάρη άρχισα τον τελευταίο καιρό να το ξανα βλέπω ''ζεστά΄΄
    έχω ένα πρόβλημα,επειδή άρχισα να βλέπω ταβάνι στα gains μου, διαβάζοντας διάφορες έρευνες σχετικά με τον όγκο της προπόνησης βλέπω οτι το ''ιδανικό είναι μεταξύ 10-20 σετ ανα μυική ομάδα.
    έχω πρόγραμμα που λειτουργεί καλά στο σώμα μου και στην αναζήτηση μου για να κάνω κατι διαφορετικο να ''σοκάρω'' το σώμα, έπεσα σε πολλά push pull legs προγράμματα που έχουν 15-20 σετ ανα μυική ομάδα τη βδομάδα..
    η απορία μου τώρα, είμαι 1.97 και 106 κιλά, διατροφικά είμαι οκ,παιρνω ποιοτική πρωτεινη απο φαγητό και απο συμπληρώματα,220-260 γρ. τη μέρα, αναφορικά με τον όγκο της προπόνησης όμως.. αυτές οι ερευνες έχουν γίνει σιγουρα σε πιο
    ''κοντούς'' αθλούμενους, εγω που ειμαι τοσο ψιλός δεν πρέπει θεωρητικά να κάνω παραπάνω volume απο κάποιον 1.80 πχ;
    τι άποψη έχετε πάνω σε αυτό;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια ειναι να κανεις περισσοτερο volume απ οσο κανεις τωρα. Αυξανοντας τα σετ, τα reps ή τα κιλα. Δεν νομιζω οτι το υψος παιζει τοσο μεγαλο ρολο, εκτος αν εχεις δυσαναλογα μακρια ακρα που μπορει να μην ευνοουν τοσο πολυ πχ την αναπτυξη στα χερια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Ο ογκος προπονησης ειναι καθαρα ατομικο κομματι και εχει να κανει με πολλα πραγματα
    -ποσο καιρο γυμναζεσαι
    -ποσο εμπειρος εισαι στο κομματι της προπονησης
    -με τι ενταση δουλευεις
    -ποια ειναι η δραστηριοτητα σου μεσα στη μερα
    -ποσο φαγητο τρως
    -Ποσο ποιοτικος ειναι ο υπνος σου και τι διαρκεια εχει
    -η συχνοτητα που εχεις στη προπονηση κ.α
    Οποτε καταλαβαινεις πως ενας πολυ δυνατος αθλουμενος δεν μπορει να αντεξει το ιδιο volume με καποιον πιο αδυναμο-αρχαριο διοτι το fatigue που θα δωσει η προπονηση στον 1ο θα ειναι πολυ μεγαλυτερο σε σχεση με τον 2ο , επισης αν δουλευεις με ενταση στη προπονηση σου αναγκαστικα το volume πρεπει να μειωθει διοτι παλι δεν θα μπορεις να αναρρωνεις.
    Αν εισαι ανθρωπος επισης με απαιτητικη δουλεια και καθημερινοτητα σημαινει πως η αναρρωση σου δεν ειναι βελτιστη σε σχεση με καποιον αλλον που εχει καλυτερο ωραριο πιο ξεκουραστη δουλεια κλπ
    Οποτε βλεπεις πως δεν ειναι τα ιδια νουμερα για ολους!

    Το σημαντικοτερο απο ολα ειναι να βρεις εσυ το volume που μπορεις να προοδευεις στη προπονηση σου αλλα και να αναρρωνεις ωστε να μπορει να υπαρχει και αυτη η προοδος δεν υπαρχει κατι στανταρ αυτα που λενε ειναι πολυ γενικα ΕΣΥ θα πρεπει να βρεις το volume που αντεχεις εσυ με βαση ορισμενες παραμετρους.

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,653

    Default

    Και εγώ δεν νομίζω ότι το ύψος ή τα κιλά έχουν κάποια σχέση με το volume προπόνησης.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    21-12-20
    Location
    Bristol UK
    Posts
    445

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Ο ογκος προπονησης ειναι καθαρα ατομικο κομματι και εχει να κανει με πολλα πραγματα
    -ποσο καιρο γυμναζεσαι
    -ποσο εμπειρος εισαι στο κομματι της προπονησης
    -με τι ενταση δουλευεις
    -ποια ειναι η δραστηριοτητα σου μεσα στη μερα
    -ποσο φαγητο τρως
    -Ποσο ποιοτικος ειναι ο υπνος σου και τι διαρκεια εχει
    -η συχνοτητα που εχεις στη προπονηση κ.α
    Οποτε καταλαβαινεις πως ενας πολυ δυνατος αθλουμενος δεν μπορει να αντεξει το ιδιο volume με καποιον πιο αδυναμο-αρχαριο διοτι το fatigue που θα δωσει η προπονηση στον 1ο θα ειναι πολυ μεγαλυτερο σε σχεση με τον 2ο , επισης αν δουλευεις με ενταση στη προπονηση σου αναγκαστικα το volume πρεπει να μειωθει διοτι παλι δεν θα μπορεις να αναρρωνεις.
    Αν εισαι ανθρωπος επισης με απαιτητικη δουλεια και καθημερινοτητα σημαινει πως η αναρρωση σου δεν ειναι βελτιστη σε σχεση με καποιον αλλον που εχει καλυτερο ωραριο πιο ξεκουραστη δουλεια κλπ
    Οποτε βλεπεις πως δεν ειναι τα ιδια νουμερα για ολους!

    Το σημαντικοτερο απο ολα ειναι να βρεις εσυ το volume που μπορεις να προοδευεις στη προπονηση σου αλλα και να αναρρωνεις ωστε να μπορει να υπαρχει και αυτη η προοδος δεν υπαρχει κατι στανταρ αυτα που λενε ειναι πολυ γενικα ΕΣΥ θα πρεπει να βρεις το volume που αντεχεις εσυ με βαση ορισμενες παραμετρους.
    Συμφωνώ με τον Γρηγορη, παρά πολλή σωστή επεξήγηση ..παράδειγμα είμαι εγώ με δουλειά Βραδυνή 10 ώρες που κατά μέσω όρο έχω 25 χιλιόμετρα ποδαρόδρομο την μέρα η αλλιώς 30000 βήματα με της μέρες ρεπο δεν υπερβάλω +μπαλετοφορα ,κουβάλημα κλπ ..από φαγητό δεν έχω σταθερό μεταβολισμό το ποσό αλλά παίζω στο μέσο όρο από 3500 θερμιδες μέχρι 4500 θερμιδες ,το volume προπονησης μου δεν μπορεί να είναι υψηλό διοτι δεν έχω αναρωσεις ..κοιμάμαι 8 ώρες πάντα και επειδή το έχω δοκιμάσει αυτό λάθος και έμαθα γι αυτό στο λέω..τα υπόλοιπα στσ έδωσε όλα πολλή σωστά και πάλι επεξήγημενα ο Γρηγόρης..
    Κώστα
    Last edited by Costacoffee; 09-06-21 at 17:37.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by vasterD View Post
    Καλησπέρα στην παρέα, αν και παλιός με τα βάρη άρχισα τον τελευταίο καιρό να το ξανα βλέπω ''ζεστά΄΄
    έχω ένα πρόβλημα,επειδή άρχισα να βλέπω ταβάνι στα gains μου,

    Αποκλείεται να έπιασες ταβάνι τόσο γρήγορα.
    Μήπως απλώς βαρέθηκες το πρόγραμμα που κάνεις και θες να αλλάξεις; Εκεί αλλάζει η κουβέντα. Ούτε το σώμα συνηθίζει τόσο γρήγορα που να θέλει να το "σοκαρεις" για να πάρει μπρος.

    Εγώ είμαι υπέρμαχος του volume training (φανατικη του Cutler) και ειναι κατι που με βοηθησε τοσα χρονια να μην έχω τραυματισμους.
    Από κει και πέρα δούλεψε το, πειραματισου αλλά μην αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο. Κρατά το για ένα εύλογο χρονικό διάστημα και δώσε έμφαση στην ποιότητα της προπόνησης.
    Σε μένα τουλάχιστον δούλεψε


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τι Μακροθρεπτικά Χρειάζομαι Για Μυϊκή Ανάπτυξη
    By Dimitrs in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 10-05-20, 00:19
  2. Μυική ανάπτυξη
    By EfthimisG in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 10-10-17, 10:06
  3. Χρειάζομαι επιπλέον Συμπληρώματα για την μυική ανάπτυξη?
    By ArkantosNeos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 14-09-15, 12:35
  4. Μυϊκή αναπτυξη
    By bill_tzio in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-15, 09:22
  5. Παιδια χρειαζομαι βοηθεια!! 21 ετων,170cm υψος, 73-74 κιλα
    By Elenios in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 1
    Last Post: 30-03-13, 18:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •