Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 37
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-09-17
    Posts
    20

    Default Σε Αναζήτηση Ιδανικής Γυμναστικής

    Χαιρετώ τη παρέα. Είμαι 40 ετών. 1.80 ύψος και 70 κιλά. Έχω γυμνάστει στο παρελθόν και κατά καιρούς όλο και κάτι κάνω αλλά ας μπω στο θέμα.

    Ψάχνω ένα πρόγραμμα που απλά θα με "στεγνώσει" όσο γελοίο η αστείο κοινότυπο και αν ακούγεται. Δεν με ενδιαφέρει η ανάπτυξη μυών παρά μόνο να είμαι στα κιλά που είμαι, να είμαι σφιχτός και να δείχνω skinny. Με ενοχλεί έστω και το ελάχιστο λίπος που μπορεί να έχω στη κοιλιά όμως.

    Δυστυχώς έχω έναν χρόνιο τραυματισμό στο χέρι και κάθε φορά που ξεκινάω βάρη καταλήγω με τενοντίτιδα πράγμα που είναι παντελώς καταστροφικό για μένα μιας και είμαι μουσικός - κιθαρίστας και καταλήγω να μην μπορώ να παίξω.

    Από την άλλη κάποια προγράμματα cardio που έχω δοκιμάσει με βγάζουν off στα 5 λεπτά με λυποθυμικες τάσεις. Μου πέφτει η πίεση.

    Ψάχνω λοιπόν αν υπάρχει κάτι, κάπως με κάποιο τρόπο να ξεκινήσω έτσι ώστε να φτάσω στο στόχο που προανέφερα και ας πάρει και καιρό.

    Εδώ να προσθέσω ότι ναι μεν προσέχω τη διατροφή μου αλλά δε νομίζω πως τα ξέρω και όλα γύρω από το τι θα με βοηθούσε.

    Υπάρχει κάτι να προτείνετε; Ευχαριστώ

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    21-12-20
    Location
    Bristol UK
    Posts
    445

    Default

    Καλησπέρα, διάβασε το άρθρο του φορουμ ,πως να επανέλθω πίσω στης προπόνησης ..διατροφικά έχει το φορούμ ότι χρειάζεσαι από γνώση ώστε να καταφέρεις του στόχους σου.
    Άμα γυμναζεσαι με ελαφριά βάρη δηλαδή 1 κιλό έχεις το ίδιο πρόβλημα στους τενόντες?
    Αν αλλάξεις την προπόνηση δηλαδή το intensity να είναι χαμηλό και όχι υψηλό πάλι σε βγάζει off σε 5 λεπτά..διότι άλλο να κάνεις push ups σε 1 δευτερόλεπτο άλλο σε 4 δευτερόλεπτα και άλλο να κάνεις pish ups γυναικεία που τα γόνατα είναι στο πάτωμα.
    Το ίδιο και σε πολλές άλλες ασκήσεις με λιγο ψάξιμο μπορείς να οργανώσεις ένα πρόγραμμα στα μέτρα σου ώστε να μην έχει προβλήματα και ακόμα να πετυχεις τους στόχο σου ..
    Καλή επιτυχία..

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kανένα πρόγραμμα γυμναστικής δεν θα σε στεγνώσει.
    Το λίπος θα φύγει (γιατί αυτό θες στην ουσία) με τη διατροφή. Άρα δώσε εξαιρετική έμφαση εκεί.
    Η γυμναστική θα σου διατηρήσει τη μυική μάζα.
    Όσο για την τενοντίτιδα, θέλει προσοχή. Σωστή εκτέλεση, όχι υπερβολικά βαριά κιλά, όχι χαμηλές επαναλήψεις.
    Δεν ξέρω τι προγράμματα αερόβιας έχεις δοκιμάσει, ίσως ήταν υπερβολικά. Δεν θέλει ακραία πράγματα, θέλει α) σωστή δίαιτα, δηλαδή οργανωμένη να ξέρεις πόσο τρως κλπ β) σωστή γυμναστική(δηλαδή να μην έχεις όσο γίνεται επιβάρυνση στο χέρι) γ) σωστή αερόβια, δηλαδή όχι υπερβολες σε διάρκεια και συχνότητα.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    10-09-17
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kανένα πρόγραμμα γυμναστικής δεν θα σε στεγνώσει.
    Το λίπος θα φύγει (γιατί αυτό θες στην ουσία) με τη διατροφή. Άρα δώσε εξαιρετική έμφαση εκεί.
    Η γυμναστική θα σου διατηρήσει τη μυική μάζα.
    Όσο για την τενοντίτιδα, θέλει προσοχή. Σωστή εκτέλεση, όχι υπερβολικά βαριά κιλά, όχι χαμηλές επαναλήψεις.
    Δεν ξέρω τι προγράμματα αερόβιας έχεις δοκιμάσει, ίσως ήταν υπερβολικά. Δεν θέλει ακραία πράγματα, θέλει α) σωστή δίαιτα, δηλαδή οργανωμένη να ξέρεις πόσο τρως κλπ β) σωστή γυμναστική(δηλαδή να μην έχεις όσο γίνεται επιβάρυνση στο χέρι) γ) σωστή αερόβια, δηλαδή όχι υπερβολες σε διάρκεια και συχνότητα.
    Μόλις τώρα κοιτούσα τις "δίαιτες" που αναφέρονται σε κάποιο topic. Εντόπισα την carb cycling και διάβασα λίγα πράγματα για αυτήν χωρίς όμως να καταλάβω και πολλά ομολογω. Υπάρχει μήπως κάποιο νήμα που να είναι αρκετά αναλυτικό η δεν είναι η κατάλληλη για μένα ?

  5. #5

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    21-12-20
    Location
    Bristol UK
    Posts
    445

    Default

    Quote Originally Posted by narcsoul View Post
    Μόλις τώρα κοιτούσα τις "δίαιτες" που αναφέρονται σε κάποιο topic. Εντόπισα την carb cycling και διάβασα λίγα πράγματα για αυτήν χωρίς όμως να καταλάβω και πολλά ομολογω. Υπάρχει μήπως κάποιο νήμα που να είναι αρκετά αναλυτικό η δεν είναι η κατάλληλη για μένα ?
    Το carb cycling είναι για πάρα πολλή εμπειρους αθλητές ως προς την διατροφή τους και αρκετά επικίνδυνο,εφόσον δεν έχεις αρκετή πείρα στης διατροφες ..ακόλουθα την καρδούλα με την βοήθεια της είναι πάρα πολλή έμπειρη στο θέμα και σε ότι χρειάζεσαι σε ότι άλλο θες όλοι εδώ να σε βοηθήσουμε..

  7. #7

    Default

    Από που προέκυψε αυτό με το πολλή έμπειρους; To carb cycling κανονικά είναι must ολόχρονη διατροφή είτε στον όγκο είτε στην γράμμωση είσαι. Δεν βρίσκω λόγο ειδικά στον όγκο να καταναλώνεις υπερβολικές ποσότητες υδατάνθρακα τις μέρες που δεν έχεις προπόνηση με αντιστάσεις. Επιβάλλεται η μείωση του υδατάνθρακα κάποιες μέρες για να διατηρήσεις το insulin sensitivity σου και για να μην ξεφύγεις σε λίπος . Επίσης στην γράμμωση ισχύει το ίδιο ακριβώς το ίδιο έχεις ανεβασμένους υδατάνρθακες τις μέρες προπόνησεις για να μπορέσεις να βγάλεις σκληρές προπονήσεις και να διατηρήσεις μάζα και μειώνεις τις μέρες που κάνεις μόνο αερόβιο. Καταλήγω ότι το carb cycling προφανώς και είναι πιο δύσκολο στην υλοποίηση αλλά είναι πολύ πιο effective σε όποιο επίπεδο και σε όποια φάση και αν είσαι και δεν πρέπει να θεωρείται ως πρόγραμμα διατροφής μόνο για προχωρημένους ή πρόγραμμα μόνο για τα τελευταία στάδια της γράμμωσης που πολλοί υποστηρίζουν!!

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    21-12-20
    Location
    Bristol UK
    Posts
    445

    Default

    Quote Originally Posted by bodybuilding View Post
    Από που προέκυψε αυτό με το πολλή έμπειρους; To carb cycling κανονικά είναι must ολόχρονη διατροφή είτε στον όγκο είτε στην γράμμωση είσαι. Δεν βρίσκω λόγο ειδικά στον όγκο να καταναλώνεις υπερβολικές ποσότητες υδατάνθρακα τις μέρες που δεν έχεις προπόνηση με αντιστάσεις. Επιβάλλεται η μείωση του υδατάνθρακα κάποιες μέρες για να διατηρήσεις το insulin sensitivity σου και για να μην ξεφύγεις σε λίπος . Επίσης στην γράμμωση ισχύει το ίδιο ακριβώς το ίδιο έχεις ανεβασμένους υδατάνρθακες τις μέρες προπόνησεις για να μπορέσεις να βγάλεις σκληρές προπονήσεις και να διατηρήσεις μάζα και μειώνεις τις μέρες που κάνεις μόνο αερόβιο. Καταλήγω ότι το carb cycling προφανώς και είναι πιο δύσκολο στην υλοποίηση αλλά είναι πολύ πιο effective σε όποιο επίπεδο και σε όποια φάση και αν είσαι και δεν πρέπει να θεωρείται ως πρόγραμμα διατροφής μόνο για προχωρημένους ή πρόγραμμα μόνο για τα τελευταία στάδια της γράμμωσης που πολλοί υποστηρίζουν!!
    για να οργανώσει μια τέτοια διατροφη με κυκλικη ληψη υδατάνθρακες πρέπει να έχεις μια εμπειρία αρκετά καλή και αν είσαι προχωρημενος αρκετά..ΑΕ μια εμπειρία όπως η δική μου η κάποιου 1 χρόνου που θέλει να χάσει βάρος και να γράμμωση καλύτερα να μειωση της θερμιδες και όχι σε carb cycling. Μάλλον εστιςσαμε στο πως το γράφουνε και όχι στο πως το εννοούμε αλλά δικό μου το λάθος έπρεπε να γράψω αρκετά προχωρημένοι..
    Ευχαριστούμε την επεξήγηση αλλά παίζει και ρόλο η καθημερινότητα του καθενός όπως εργασία υποχρεώσεις κλπ .εννοείτε ο υδατανθρακας χρειάζεται να είναι μεταπροπονητικα με υψηλούς γλυκαιμικους δείκτες και κατά την διάρκεια της μέρες σε χαμηλούς γλυκαιμικους δείκτες ..
    Last edited by Costacoffee; 23-06-21 at 00:16.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Δεν ειναι απαραιτητο σε καμια περιπτωση σε καμια απο τις δυο φασεισ που αναφερεις το carb cycling, δεν φταιει η ευαισθησια στην ινσουλινη οταν θα εισαι σε πλεονασμα που θα λιπωσεις αλλα το οτι εισαι σε πλεονασμα μακροπροθεσμα για πολυ μεγαλο διαστημα αν ειμαι +200 θερμιδες πανω απο την συντηρηση μου και τρωω σταθερο-υψηλο υδατανθρακα ημερισιως ον-οφφ μερες και σε αντιθετη περιπτωση ειμαι +500 θερμιδες με χαμηλες και υψηλες μερες αναλογα με το σπλιτ που ακολουθω μαντεψε ποιος θα λιπωσει γρηγοροτερα και ποιος δεν θα εχει την ιδια καλη αναρρωση.

    Παρεξηγημενη η ινσουλινη πολυ.. κακως την φοβαστε!


    Αντιθετα σε περιοδο διαιτας μην μπερδευεις το refeed με το carb cycling επισης δεν θα κανει την διαφορα στην προπονηση το να φας ψηλα την ημερα προπονησης αλλα την προηγουμενη ουσιαστικα δεν το χρειαζεσαι την ιδια μερα δηλαδη για να προλαβεις να αποδωσεις, σκεψου να εισαι χαμηλα σε θερμιδες και να εχεις και χαμηλο υδατανθρακα τις οφφ μερες η αναρρωση παει περιπαττο, επισης δεν θα διαιτηρησεις μαζα με το φαγητο εφοσον εισαι σε ελλειμα αλλα μονο με την προπονηση


    Συνοψιζω πως υπαρχουν πολλοι τροποι για το πως θα διαμορφωσεις την διατροφη σου αυτο ειναι καθαρα ατομικο κομματι δεν μπορουν ολοι να κανουν το ιδιο , το θεμα ειναι οτι παντου ισχυουν οι βασικες αρχες καλως η κακως οποτε πριν πουμε κατι με σιγουρια καλο θα ειναι να ειμαστε σιγουροι για τι μιλαμε.

    Εγω δεν λεω τιποτα μονο στη θεωρια μπορω να σου μιλησω και με αποτελεσματα αν θελεις κανενα προβλημα.

    Στο μονο που θα συμφωνησω ειναι το οτι δεν ειναι για εμπειρους, παρολαυτα για καποιον ο οποιος ξεκιναει τωρα τα πρωτα του βηματα δεν υπαρχει κανενας λογος να μπερδευεται με το οτιδηποτε οσο πιο απλα κρατας καποια πραγματα τοσο πιο συνεπης και σωστος σε αυτο που κανεις θα εισαι οσο τα περιπλεκεις καποια στιγμη θα τα δεσεις κομπο ολα και αντε να τον ξεδεσεις μετα ειδικα αν εισαι μονος και δεν εχεις καποιον να σε συμβουλευει.


  10. #10
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Δεν ειναι απαραιτητο σε καμια περιπτωση σε καμια απο τις δυο φασεισ που αναφερεις το carb cycling, δεν φταιει η ευαισθησια στην ινσουλινη οταν θα εισαι σε πλεονασμα που θα λιπωσεις αλλα το οτι εισαι σε πλεονασμα μακροπροθεσμα για πολυ μεγαλο διαστημα αν ειμαι +200 θερμιδες πανω απο την συντηρηση μου και τρωω σταθερο-υψηλο υδατανθρακα ημερισιως ον-οφφ μερες και σε αντιθετη περιπτωση ειμαι +500 θερμιδες με χαμηλες και υψηλες μερες αναλογα με το σπλιτ που ακολουθω μαντεψε ποιος θα λιπωσει γρηγοροτερα και ποιος δεν θα εχει την ιδια καλη αναρρωση.

    Παρεξηγημενη η ινσουλινη πολυ.. κακως την φοβαστε!


    Αντιθετα σε περιοδο διαιτας μην μπερδευεις το refeed με το carb cycling επισης δεν θα κανει την διαφορα στην προπονηση το να φας ψηλα την ημερα προπονησης αλλα την προηγουμενη ουσιαστικα δεν το χρειαζεσαι την ιδια μερα δηλαδη για να προλαβεις να αποδωσεις, σκεψου να εισαι χαμηλα σε θερμιδες και να εχεις και χαμηλο υδατανθρακα τις οφφ μερες η αναρρωση παει περιπαττο, επισης δεν θα διαιτηρησεις μαζα με το φαγητο εφοσον εισαι σε ελλειμα αλλα μονο με την προπονηση


    Συνοψιζω πως υπαρχουν πολλοι τροποι για το πως θα διαμορφωσεις την διατροφη σου αυτο ειναι καθαρα ατομικο κομματι δεν μπορουν ολοι να κανουν το ιδιο , το θεμα ειναι οτι παντου ισχυουν οι βασικες αρχες καλως η κακως οποτε πριν πουμε κατι με σιγουρια καλο θα ειναι να ειμαστε σιγουροι για τι μιλαμε.

    Εγω δεν λεω τιποτα μονο στη θεωρια μπορω να σου μιλησω και με αποτελεσματα αν θελεις κανενα προβλημα.

    Στο μονο που θα συμφωνησω ειναι το οτι δεν ειναι για εμπειρους, παρολαυτα για καποιον ο οποιος ξεκιναει τωρα τα πρωτα του βηματα δεν υπαρχει κανενας λογος να μπερδευεται με το οτιδηποτε οσο πιο απλα κρατας καποια πραγματα τοσο πιο συνεπης και σωστος σε αυτο που κανεις θα εισαι οσο τα περιπλεκεις καποια στιγμη θα τα δεσεις κομπο ολα και αντε να τον ξεδεσεις μετα ειδικα αν εισαι μονος και δεν εχεις καποιον να σε συμβουλευει.

    post αληθειας.

    +1
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #11
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by narcsoul View Post
    Χαιρετώ τη παρέα. Είμαι 40 ετών. 1.80 ύψος και 70 κιλά. Έχω γυμνάστει στο παρελθόν και κατά καιρούς όλο και κάτι κάνω αλλά ας μπω στο θέμα.

    Ψάχνω ένα πρόγραμμα που απλά θα με "στεγνώσει" όσο γελοίο η αστείο κοινότυπο και αν ακούγεται. Δεν με ενδιαφέρει η ανάπτυξη μυών παρά μόνο να είμαι στα κιλά που είμαι, να είμαι σφιχτός και να δείχνω skinny. Με ενοχλεί έστω και το ελάχιστο λίπος που μπορεί να έχω στη κοιλιά όμως.

    Δυστυχώς έχω έναν χρόνιο τραυματισμό στο χέρι και κάθε φορά που ξεκινάω βάρη καταλήγω με τενοντίτιδα πράγμα που είναι παντελώς καταστροφικό για μένα μιας και είμαι μουσικός - κιθαρίστας και καταλήγω να μην μπορώ να παίξω.

    Από την άλλη κάποια προγράμματα cardio που έχω δοκιμάσει με βγάζουν off στα 5 λεπτά με λυποθυμικες τάσεις. Μου πέφτει η πίεση.

    Ψάχνω λοιπόν αν υπάρχει κάτι, κάπως με κάποιο τρόπο να ξεκινήσω έτσι ώστε να φτάσω στο στόχο που προανέφερα και ας πάρει και καιρό.

    Εδώ να προσθέσω ότι ναι μεν προσέχω τη διατροφή μου αλλά δε νομίζω πως τα ξέρω και όλα γύρω από το τι θα με βοηθούσε.

    Υπάρχει κάτι να προτείνετε; Ευχαριστώ
    Εχω την εντυπωση οτι οι τενοντοπαθειες μαζι με τις λυποθυμικες τασεις ειναι σημαδι οτι καθε φορα που ξεκινας, το παρακανεις σε ενταση και ογκο προπονησης και δεν προλαβαινει το σωμα σου να προσαρμοστει.

    Σε ο,τι αφορα την τενοντοπαθεια που εχεις (φανταζομαι στον αγκωνα ή ωμο ετσι οπως το περιγραφεις), κι επειδη κι εγω εχω στον αριστερο αγκωνα, μερικες συμβουλες:
    1) Η πληρης αναπαυση και το να κοβεις τη γυμναστικη ΔΕΝ ενδεικνυται. Oι τενοντες, οπως και ολο το σωμα (κοκκαλα και μυες) αντιδρουν στην προπονηση, προσαρμοζονται στα μεγαλυτερα φορτια, και μπορεις να θεραπευσεις σε πολυ μεγαλο βαθμο το προβλημα ενω παραλληλα δυναμωνεις και βελτιωνεσαι. Οσο το αφηνεις, τοσο πιο ευκολα ποναει μετα οταν ξεκινας καποια δραστηριοτητα.
    2) Ειναι μια διαδικασια που παιρνει χρονο (περισσοτερο απο τη μυικη υπερτροφια) και στο μεσοδιαστημα θα σε ποναει, αλλα αυτο ειναι φυσιολογικο
    3) Μπορεις να ξεκινησεις με ενα ευρος κινησης, βαρος, και ογκο προπονησης χαμηλο που σου επιτρεπει να αντεχεις την προπονηση, και σταδιακα αυτο να το αυξησεις. Γενικα οι τενοντες αντιδρουν τοσο στα υψηλα φορτια οσο και στις παρα πολλες επαναληψεις, γιαυτο μπορεις να συνδιασεις και τα δυο, φορτωνοντας προοδευτικα καποιες ασκησεις, αλλα κρατωντας και καποιες απομονωτικες σε υψηλες επαναληψεις (50-100) με πολυ χαμηλο φορτιο.

    Γενικα οι τενοντοπαθειες δημιουργουνται απο φορτια (πχ πολλα κιλα για πολλες επαναληψεις) που ειναι πανω απο τις τωρινες δυνατοτητες του σωματος να αναρρωσει. Γιαυτο θελει αργη και προοδευτικη επιβαρυνση. Επειδη εσυ μπορεις να πας στο γυμναστηριο και να κανεις μεχρι να εξαντληθεις, δε σημαινει οτι και το σωμα μπορει να αναρρωσει απο τη μια μερα στην αλλη.
    Last edited by Achillezzz; 23-06-21 at 02:22.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #12
    New Member
    Join Date
    10-09-17
    Posts
    20

    Default

    Καλημερα! Αρχικα να σας ευχαριστησω για την τοσο αμεση ανταποκριση σας και να σας αναφερω καποιες λεπτομερειες για τη διατροφη μου. κατι που μαλλον θα επρεπε να το ειχα κανει εξ αρχης.
    Η αληθεια ειναι οτι δεν τρωω και πολλα. Εννοω δεν μου αρεσουν και πολλα και παρολο που εχω καποια αποψη για το ποιες τροφες ειναι ιδανικες θα πρεπει να αναφερω οτι δεν τρωω και πολυ μεσα στην μερα. Σπανιως εως ποτε θα φαω πρωινο. Ενα μεσημεριανο θα φαω και απο εκει περα... σπανια βραδινο και ενδιαμεσα καμια σαλατα - ισως 2-3 αυγα - και ..... δυστυχως μαλλον αρκετα φρουτα.- μηλα αυτη την περιοδο. Λιγο πιο πριν μανταρινια κλπ

    Αυτο που παρατηρω ( και μαλλον δειχνει λογικο ) ειναι οτι τα πρωινα που ξυπναω ειμαι πολυ καλυτερα - αναφορικα με το πως δειχνει το σωμα μου ενοω - σταδιακα ομως μεσα στην ημερα ειναι σαν να αλλαζει ριζικα.
    Επισης κατι που θεωρω θα πρεπει να αναφερω ειναι οτι δεν πινω νερο. Πιθανον να λαμβανω υγρα απο τα φρουτα αλλα περα απο αυτο δε νομιζω να ξεπερναω τα 2 ποτηρια ημερησιως.

    Σκεφτομαι λοιπον τη περιπτωση να ξεκινησω μια χααρη γυμναστικη με 1κιλα βαρακια αλλα θεωρω οτι θα πρεπει να δωσω βαση και σε ολα τα υπολοιπα που εχω την εντυπωση οτι αποτεουν προβλημα σε αυτο που θελω να πετυχω.
    Επισης δε ξερω αν παιζει ρολο αλλα 20 χρονια πριν ημουν ενεργος αρκετα με τη γυμναστικη. Με εντονη διατροφη και συμπληρωματα στα 90 κιλα και με πολυ δυναμη για τον 1,5 χρονο που εκανα εντατικα.

    Δεν ξερω αν με ολα ξεκαθαριζει καπως το "τοπιο" σχετικα με εμενα και τη βοηθεια που θα ηθελα να λαβω απο εσας

  13. #13
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,093

    Default

    Φίλε μου μπες στις προπονήσεις που μπορείς να υποστηρίξεις και χωρίς υπερβολές κάνε αυτό που σ'αρεσει για να ξαναμπεί το σώμα στη διαδικασία να νιώθει τι άσκηση του βάζεις.
    Όσο περνάνε οι βδομάδες θα σου βγαίνουν νέα ερωτήματα και προβληματισμοί που μπορείς να τα μοιράζεσαι εδώ μέσα και να βρίσκεις απαντήσεις.
    Μη συγκρίνεις τον εαυτό σου με τον προ 20αετίας εαυτό σου. Δεν υπάρχει λόγος. Νέα εποχή νέα προσπάθεια. Στο φόρουμ θα βρεις πληροφορία για προπονήσεις, διατροφή, συμπληρώματα και χιλιάδες άλλα τιπς.
    Μην αφήσεις την προσπάθεια που ξεκινάς για κανένα λόγο ξανά.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Narcsoul Καλημερα.
    Πιστευω οτι το πιο δυσκολο πραγμα που εχουμε να διαχειριστουμε ολοι μας,ειναι τα ονειρα που εχουμε,τα σχεδια που κανουμε να ταιριαζουν και με το τροπο ζωης μας
    Εκει βρισκεται η ουσια και το κυριοτερο ,αν ειμαστε διατεθειμενοι να αλλαξουμε αυτον το τροπο ζωης μας,αν αυτο ¨απαιτει
    ο στοχος που εχουμε βαλει,το ονειρο η φιλοδοξια μας,πες το οπως θες

    Διαβαζω,οτι δεν πινεις νερο,δεν τρως πρωινο,τρως ελαχιστα εως καθολου το βραδυ?και μεσα στην ημερα τρως παλι ελαχιστα και σχεδον ουτε καν τα βασικα

    Αν μεινουμε σε αυτα μονο,αυτου τους ειδους η διατροφη απο μονη της,δυσκολα συντηρει εναν ανθρωπο,που κανει καθιστικη ζωη και καθολου κινηση η γυμναστικη.

    Αν δεν αλλαξεις αυτα,για μενα δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να κανεις εστω και απλη αεροβια ασκηση?.για μεγαλο χρονικο διαστημα

    Δεν θα σου γραψω τιποτα παραπανω,γιατι με εχουν καλυψει τα αλλα παιδια που σου εγραψαν παραπανω
    Θεωρω οτι κι εσυ ξερεις περιπου τι πρεπει να κανεις απο τη στιγμη που γραφεις οτι εχει ασχοληθει με ασκηση παλιοτερα και τρεφόσουν καλα.

    Με πιο απλα λογια
    Η αλλαζεις την καθημερινοτητα σου και τον τροπο ζωης σου(με μικρα και σταθερα βηματα,οχι αποτομα)?η αλλαζεις το στοχο που εχεις βαλει

    Τα λεω και σε μενα αυτα γιατι κι εγω κανω τις υπερβολες μου

    Έλπιζω να σε βοηθησα,πολλες φορες οι απαντησεις στα ερωτήματα μας βρισκονται μεσα μας

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Δεν ειναι απαραιτητο σε καμια περιπτωση σε καμια απο τις δυο φασεισ που αναφερεις το carb cycling, δεν φταιει η ευαισθησια στην ινσουλινη οταν θα εισαι σε πλεονασμα που θα λιπωσεις αλλα το οτι εισαι σε πλεονασμα μακροπροθεσμα για πολυ μεγαλο διαστημα αν ειμαι +200 θερμιδες πανω απο την συντηρηση μου και τρωω σταθερο-υψηλο υδατανθρακα ημερισιως ον-οφφ μερες και σε αντιθετη περιπτωση ειμαι +500 θερμιδες με χαμηλες και υψηλες μερες αναλογα με το σπλιτ που ακολουθω μαντεψε ποιος θα λιπωσει γρηγοροτερα και ποιος δεν θα εχει την ιδια καλη αναρρωση.

    Παρεξηγημενη η ινσουλινη πολυ.. κακως την φοβαστε!


    Αντιθετα σε περιοδο διαιτας μην μπερδευεις το refeed με το carb cycling επισης δεν θα κανει την διαφορα στην προπονηση το να φας ψηλα την ημερα προπονησης αλλα την προηγουμενη ουσιαστικα δεν το χρειαζεσαι την ιδια μερα δηλαδη για να προλαβεις να αποδωσεις, σκεψου να εισαι χαμηλα σε θερμιδες και να εχεις και χαμηλο υδατανθρακα τις οφφ μερες η αναρρωση παει περιπαττο, επισης δεν θα διαιτηρησεις μαζα με το φαγητο εφοσον εισαι σε ελλειμα αλλα μονο με την προπονηση


    Συνοψιζω πως υπαρχουν πολλοι τροποι για το πως θα διαμορφωσεις την διατροφη σου αυτο ειναι καθαρα ατομικο κομματι δεν μπορουν ολοι να κανουν το ιδιο , το θεμα ειναι οτι παντου ισχυουν οι βασικες αρχες καλως η κακως οποτε πριν πουμε κατι με σιγουρια καλο θα ειναι να ειμαστε σιγουροι για τι μιλαμε.

    Εγω δεν λεω τιποτα μονο στη θεωρια μπορω να σου μιλησω και με αποτελεσματα αν θελεις κανενα προβλημα.

    Στο μονο που θα συμφωνησω ειναι το οτι δεν ειναι για εμπειρους, παρολαυτα για καποιον ο οποιος ξεκιναει τωρα τα πρωτα του βηματα δεν υπαρχει κανενας λογος να μπερδευεται με το οτιδηποτε οσο πιο απλα κρατας καποια πραγματα τοσο πιο συνεπης και σωστος σε αυτο που κανεις θα εισαι οσο τα περιπλεκεις καποια στιγμη θα τα δεσεις κομπο ολα και αντε να τον ξεδεσεις μετα ειδικα αν εισαι μονος και δεν εχεις καποιον να σε συμβουλευει.

    Είναι απαραίτητο για τους ανθρώπους που λιπώνουν εύκολα που είναι πολλοί . Επίσης προφανώς και θα κάνει διαφορά να φας αρκετούς υδατάνθρακες γύρω από την προπόνηση σου στην γράμμωση και όχι τις μέρες που δεν έχεις προπόνηση γιατί έτσι και αλλίως εφόσων είσαι υποθερμιδικά για πιο μυικό γλυκογόνο μιλάς ότι συντίθεται ? Στο θέμα της ανάρρωσης επίσης τι σχέση έχει αφού στο συνολικό αν το παρουμε εβδομαδιαία θα έχεις τα ίδια μακροθρεπτικά δηλαδή απλά θα γίνει καλύτερη αννάρωση την 1η μέρα και δεν θα μοιραστεί σε δύο μέρες Το refeed 1 μέρα θα σε βοηθήσει και θα σε γεμίσει όταν είσαι 500 θερμίδες υποθερμιδικά και η άποψη μου είναι ότι πολλοί δεν το χρειάζονται καν , αλλαγή διατροφής χρειάζονται εαν έχουν τόση(σωματική) ανάγκη για refeed. Την ινσουλίνη δεν την φοβάμαι αλλά όταν δεν ξέρεις πως να την χρησιμοποιήσεις για να αποκομήσεις μόνο τα θετικά της τότε ναι θα σε λιπώσει . Άλλο να φάς 30γρ γρήγορου υδατάνθρακα μετά την προπόνηση και άλλο να φάς 15 μετά την προπόνηση και 15 πριν τον ύπνο. Τέλος αυτό που λες σχετικά με το ότι η προπόνηση θα σε βοηθήσει και όχι το φαγητό για να διατηρήσεις μάζα λογικά πρέπει να μπερδεύτηκες και να το εγράψες...

  16. #16
    New Member
    Join Date
    10-09-17
    Posts
    20

    Default

    Καλημέρα! Παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή όσα μου γράφετε! Αν και σε κάποιες περιπτώσεις δεν καταλαβαίνω και πολλά λόγω συγκεκριμένων ορολογίων ????.

    Χτες ήταν η πρώτη μου μέρα προπόνησης. Ξεκίνησα ένα πρόγραμμα 90 ημερών που ξεκινάει από αρχάριο επίπεδο για να μην έχω τα ίδια προβλήματα.

    Παράλληλα "άλλαξα" και τη διατροφή μου και θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό.

    Για πρωινό: κουακερ με γάλα 1.5% + μια κουταλιά γλυκού μέλι + λίγες σταφίδες κανέλα + ένα μήλο.

    Μεσημεριανό: παραμένει στάσιμο με βάση τις επιλογές της Ελληνίδας μάνας η οποία έχει αντίληψη και δε μαγειρεύει λιπαρά τηγανητά κλπ. Συνήθως έχει όσπρια μαύρο ρύζι κοτόπουλο μοσχάρι βραστή πατάτα και ψάρι. Σπάνια κάποιο ζυμαρικό τύπου κριθαράκι.

    Ενδιαμέσως: 15-20 ανάλατα αμύγδαλα

    Στη συνέχεια: 2 φέτες μαύρο ψωμί και 3 αυγά. Συνήθως τα κάνω η τηγανητά με ελάχιστο λάδι ή βραστά.

    Για το τέλος: Σαλάτα με αγγούρι και πιπεριά.

    Επίσης μέσα στην ημέρα καταναλώνω 2.5-3 λίτρα νερό.

    Τι να αλλάξω σε όλα αυτά!? Η μήπως για αρχή είναι οκ?
    Thank you
    Last edited by narcsoul; 24-06-21 at 09:38.

  17. #17

    Default

    Μια χαρά από ποιότητα τροφών αλλά η πρωτεινη σου φίλε είναι υπερβολικά λίγη και εφόσων ο στόχος σου είναι να χάσεις κιλά καλό θα ήταν να την αυξήσεις λίγο και να μειώσεις(όχι κόψεις) τον υδατάνρθακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη όπως το μέλι .Το πρωινό σου είναι όλο υδατάνθρακα και 0 πρωτεινη(η πρωτεινή του κουακερ δεν είναι υψηλης βιολογικής αξίας). Σου προτείνω κουακερόπιτα το πρωί(έχει αρκετές συνταγές αν ψάξεις) , η να πάρεις συμπλήρωμα whey και να βάζεις 1 scoop στο ήδη υπάρχον πρωινό σου. Στο βραδινό επίσης σου προτείνω να προσθέσεις κάποιο γιαουρτί (cottage κατα προτίμηση) και ελαιόλαδο. Γενικά προσπάθα σε κάθε γεύμα σου να έχεις όλα τα μαρκοθρεπτικά(πρωτεινη υδατανθρακα καλα λιπαρα) και όχι μεμονωμενα. Τέλος για να είσαι σωστός πρέπει να μετράς τις τροφές σου και να προσαρμόσεις τις ποσότητες ανάλογα με τις θερμίδες που θα καθορίσεις ο ίδιος βάσει των υπολογισμών του βασικού σου μεταβολισμού (διάβασε καλά εκέινα που σου επισύναψε η καρδούλα πιο πάνω)

  18. #18
    New Member
    Join Date
    10-09-17
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by bodybuilding View Post
    Μια χαρά από ποιότητα τροφών αλλά η πρωτεινη σου φίλε είναι υπερβολικά λίγη και εφόσων ο στόχος σου είναι να χάσεις κιλά καλό θα ήταν να την αυξήσεις λίγο και να μειώσεις(όχι κόψεις) τον υδατάνρθακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη όπως το μέλι .Το πρωινό σου είναι όλο υδατάνθρακα και 0 πρωτεινη(η πρωτεινή του κουακερ δεν είναι υψηλης βιολογικής αξίας). Σου προτείνω κουακερόπιτα το πρωί(έχει αρκετές συνταγές αν ψάξεις) , η να πάρεις συμπλήρωμα whey και να βάζεις 1 scoop στο ήδη υπάρχον πρωινό σου. Στο βραδινό επίσης σου προτείνω να προσθέσεις κάποιο γιαουρτί (cottage κατα προτίμηση) και ελαιόλαδο. Γενικά προσπάθα σε κάθε γεύμα σου να έχεις όλα τα μαρκοθρεπτικά(πρωτεινη υδατανθρακα καλα λιπαρα) και όχι μεμονωμενα. Τέλος για να είσαι σωστός πρέπει να μετράς τις τροφές σου και να προσαρμόσεις τις ποσότητες ανάλογα με τις θερμίδες που θα καθορίσεις ο ίδιος βάσει των υπολογισμών του βασικού σου μεταβολισμού (διάβασε καλά εκέινα που σου επισύναψε η καρδούλα πιο πάνω)
    Αυτό περί πρωτεινης το υπέθεσα. Απλά με βάση ότι έγραψα λίγο πιο πάνω είναι πολλά όσα δε τρώω. Όπως επίσης και το γιαούρτι και το cottage. Από τυριά μόνο φέτα κ ανθότυρο που δεν ξέρω αν ενδικνειται κάποιο.
    Την επιλογή της whey πρωτεινης την είχα σκεφτεί και εγώ αλλά ποια να επιλέξω?

  19. #19
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by narcsoul View Post
    Αυτό περί πρωτεινης το υπέθεσα. Απλά με βάση ότι έγραψα λίγο πιο πάνω είναι πολλά όσα δε τρώω. Όπως επίσης και το γιαούρτι και το cottage. Από τυριά μόνο φέτα κ ανθότυρο που δεν ξέρω αν ενδικνειται κάποιο.
    Την επιλογή της whey πρωτεινης την είχα σκεφτεί και εγώ αλλά ποια να επιλέξω?
    Φίλε καλησπέρα και από μένα και καλή επιτυχία στους στόχους σου. Διάβασα και εγώ της απαντήσεις τον φίλων και συμφωνώ σε αρκετά σε άλλα όχι αλλά οκ ο καθένας όπως το βλέπει. Θα πω και εγώ την άποψη μου στα αρχικά ερωτήματα σου αλλά και γενικά.

    Μας λες ότι ήσουν παλιά 90 κιλά γυμνασμένος κλπ. Τώρα που είσαι στο 1.80 στα 70 κιλά που είναι αρκετά κάτω 10 κιλά από το ιδανικό βάρος του μέσου άνδρα και σε ενοχλεί λες το παραμικρό λίπος αυτήν την στιγμή τι ποσοστό λίπους επί της % έχεις, πολύ η λίγο, έχεις κάνει κάποια λιπομετριση τελευταία και όχι με το μάτι?? Αυτό πρέπει να το μάθεις - μάθουμε για μένα είναι βασικό πρέπει να πας να κάνεις ώστε μετά να μπορέσουμε να έχουμε από εσένα ένα ολοκληρωμένο προφίλ και έτσι να σου δώσουμε μια ποιο ολοκληρωμένη συμβουλή.

    Όσο αφορά την τενοντίτιδα πες μας σε ποιο μέρος του σώματος την παθαίνεις. Εγώ ας πούμε πέρυσι για ένα αρκετό διάστημα 2-3 μήνες είχα θέμα στο δεξί αγκώνα μόλις πήγενα να κάνω οπισθωλαιμιες εκτάσεις για Τρικεφαλα με βαρακια με βαραγε σουβλια τρελός πόνος κλπ.. Άλλαξα ασκήσεις στους τρικεφαλους δεν τα παράτησα και σιγά σιγά μου πέρασε και τώρα κάνω μια χαρά βάρη κλπ. Άρα εστίασε που και με ποιες ασκήσεις το παθαίνεις συζητα το με το γυμναστή σου να βρεις εναλλακτικές και μην παρατάς την γυμναστική.

    Ένας λόγος παραπάνω όπως λες ότι σε πιάνει λιποθυμικο επεισόδιο κλπ δείχνει ότι πρέπει να δυναμώσεις φτιάξε την διατροφή σου βάλε παραπάνω πρωτεΐνη από αυτήν που τρώως μάθε να μετράς θερμίδες σωστά ώστε να έχεις και το ανάλογο αποτέλεσμα που θες. Για αρχή κράτα διατροφή με μέτριο σταθερό υδατάνθρακα και αφού μπεις σε ένα ρυθμό τότε βλέπεις για παραλλαγές (carb cycling κλπ) υπάρχουν πολλές μέθοδοι και παραλλαγές τόσο στην διατροφή όσο και στης ασκήσεις.

    Ένα συμπλήρωμα δεν είναι κακό να πάρεις αν και δεν σου χρειάζεται για αρχή αλλά για λόγους πρακτικούς κλπ μαζί και μια πολύ βιταμίνη καλό είναι γενικά και μια πολλή καλή λύση είναι η Impact Whey της Myprotein δες στην ενότητα στο φόρουμ έχουμε κουπόνια εκεί κλπ.

    Αρα κάνεις λιπομετριση και ανάλογα το αποτέλεσμα το βλέπουμε. Όπως και να έχει πρέπει να βάλεις λίγους μύες επάνω σου ώστε αν θες να χάσεις κιαλλο λίπος τουλάχιστον να μην χάσεις κι άλλη μυϊκή μάζα που από ότι λένε τα κιλα σου είναι ελλιπής!!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  20. #20
    New Member
    Join Date
    10-09-17
    Posts
    20

    Default

    Καλημέρα! Σχετικά με την πρωτεινης έκανα μια έρευνα αλλά επειδή θέλω οπωσδήποτε κάποια χωρίς λακτόζη είδα ότι στη σελίδα της myprotein και για σχετικά λίγα γραμμάρια 500-1000 οι τιμές ξεφεύγουν. Τσεκαρα άλλες πρωτεινες με 50-60 ευρώ με 2300gr καθαρή εννοώ οπότε προς τα εκεί μάλλον θα στραφω αν είναι είναι τόσο αναγκαίο να πάρω.
    Την τενοντίτιδα την έχω στο αριστερό χέρι. Ξεκίνησε από αγκώνα και κατέληξε να είναι χρόνιο σύνδρομο πόνου στον πήχη και στο καρπό. Συχνά έχει έξαρση και λόγω αυχενικού.
    Σχετικά με την λιπομετρηση δε ξέρω που να απευθυνθώ. Και μέσα σε όλη τη προσπάθεια πρέπει να λαμβάνω υπόψη μου και τα έξοδα. Σαν μουσικος είμαι άνεργος ήδη 7 μήνες.

  21. #21
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by narcsoul View Post
    Καλημέρα! Σχετικά με την πρωτεινης έκανα μια έρευνα αλλά επειδή θέλω οπωσδήποτε κάποια χωρίς λακτόζη είδα ότι στη σελίδα της myprotein και για σχετικά λίγα γραμμάρια 500-1000 οι τιμές ξεφεύγουν. Τσεκαρα άλλες πρωτεινες με 50-60 ευρώ με 2300gr καθαρή εννοώ οπότε προς τα εκεί μάλλον θα στραφω αν είναι είναι τόσο αναγκαίο να πάρω.
    Την τενοντίτιδα την έχω στο αριστερό χέρι. Ξεκίνησε από αγκώνα και κατέληξε να είναι χρόνιο σύνδρομο πόνου στον πήχη και στο καρπό. Συχνά έχει έξαρση και λόγω αυχενικού.
    Σχετικά με την λιπομετρηση δε ξέρω που να απευθυνθώ. Και μέσα σε όλη τη προσπάθεια πρέπει να λαμβάνω υπόψη μου και τα έξοδα. Σαν μουσικος είμαι άνεργος ήδη 7 μήνες.
    Δε νομιζω οτι η λιπομετρηση ειναι κατι που χρειαζεται να κανεις.

    Απλα βασικα πραγματα, οπως το να αρχισει να προσεχεις τι και ποσο τρως, και συστηματικη ασκηση, θα αποδωσουν μακροχρονια πολυ καλα. Η γνωμη μου ειναι να δεις τα sticky που σου εστειλε η Καρδουλα και να ξεκινησεις με ενα απλο προγραμμα γυμναστικης που μπορεις να ακολουθησεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  22. #22
    New Member
    Join Date
    10-09-17
    Posts
    20

    Default

    Ευχαριστώ και πάλι! Έχω δει τα σχετικά links και με εξαίρεση το κομμάτι των θερμίδων - που κάπου με μπερδεύει - ομολογώ με έχουν βοηθήσει αρκετά στη φάση που βρίσκομαι. Σήμερα κατέληξα και σε μια καθαρή πρωτεινης με σκοπό να την βάζω στο πρωινό μου. Δε ξέρω αν με το πρόγραμμα γυμναστικής που κάνω ( το οποίο είναι αρκετά χαλαρό για να αποφύγω τραυματισμούς ) χρειάζεται να παίρνω και μετά την προπόνηση.

  23. #23
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by narcsoul View Post
    Ευχαριστώ και πάλι! Έχω δει τα σχετικά links και με εξαίρεση το κομμάτι των θερμίδων - που κάπου με μπερδεύει - ομολογώ με έχουν βοηθήσει αρκετά στη φάση που βρίσκομαι. Σήμερα κατέληξα και σε μια καθαρή πρωτεινης με σκοπό να την βάζω στο πρωινό μου. Δε ξέρω αν με το πρόγραμμα γυμναστικής που κάνω ( το οποίο είναι αρκετά χαλαρό για να αποφύγω τραυματισμούς ) χρειάζεται να παίρνω και μετά την προπόνηση.
    Aνεξαρτητα απο την προπονηση σου, μοιρασε την πρωτεινη στα γευματα σου. Κοιτα να εχεις πρωτεινη (ειτε συμπληρωμα ειτε απο τροφες) σε καθε γευμα. Δεν εχει τοση σημασια αν παιρνεις μετα την προπονηση ή οχι. Πολυ πιο μεγαλη σημασια εχει ποση τρως μεσα στην ημερα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #24
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Διάβασε προσεκτικά και αυτό: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=49140 και κατέβασε το MyFitnessPal στο κινητό σου για να καταχωρείς τα γεύματα.

    Θα σε βοηθήσει αρκετά .
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  25. #25
    New Member
    Join Date
    10-09-17
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Aνεξαρτητα απο την προπονηση σου, μοιρασε την πρωτεινη στα γευματα σου. Κοιτα να εχεις πρωτεινη (ειτε συμπληρωμα ειτε απο τροφες) σε καθε γευμα. Δεν εχει τοση σημασια αν παιρνεις μετα την προπονηση ή οχι. Πολυ πιο μεγαλη σημασια εχει ποση τρως μεσα στην ημερα.
    Το υποψιάστηκα αυτό. Μια ερώτηση σχετικά. Μετά από χρήση 1 μήνα θα πρέπει να την σταματήσω για ένα μήνα και μετά ξανά τον 3ο μήνα....η δεν έχει σημασία?

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    21-12-20
    Location
    Bristol UK
    Posts
    445

    Default

    Quote Originally Posted by narcsoul View Post
    Καλημέρα! Σχετικά με την πρωτεινης έκανα μια έρευνα αλλά επειδή θέλω οπωσδήποτε κάποια χωρίς λακτόζη είδα ότι στη σελίδα της myprotein και για σχετικά λίγα γραμμάρια 500-1000 οι τιμές ξεφεύγουν. Τσεκαρα άλλες πρωτεινες με 50-60 ευρώ με 2300gr καθαρή εννοώ οπότε προς τα εκεί μάλλον θα στραφω αν είναι είναι τόσο αναγκαίο να πάρω.
    Την τενοντίτιδα την έχω στο αριστερό χέρι. Ξεκίνησε από αγκώνα και κατέληξε να είναι χρόνιο σύνδρομο πόνου στον πήχη και στο καρπό. Συχνά έχει έξαρση και λόγω αυχενικού.
    Σχετικά με την λιπομετρηση δε ξέρω που να απευθυνθώ. Και μέσα σε όλη τη προσπάθεια πρέπει να λαμβάνω υπόψη μου και τα έξοδα. Σαν μουσικος είμαι άνεργος ήδη 7 μήνες.
    Επειδή είσαι άνεργος ..κάνε μια έρευνα αγοράς γύρω γύρω στα σούπερ μάρκετ στα κρέατα συσκευασίας δηλαδή στο λιτλ,καρφουρ ...όταν λοιπόν τα κρέατα είναι μια μέρα από την μέρα λήξεως η και την ίδια μέρα βγαίνουν σε τιμή ξεφτίλα και τσάμπα..γλιτώνεις κάποια λεφτά ...τα μαγειρεύεις την ίδια μέρα και ξεχωρίζεις σε μεριδες και κατάψυξη.....lol καλή τύχη
    Κώστας

  27. #27
    New Member
    Join Date
    10-09-17
    Posts
    20

    Default

    Ευχαριστώ! Εν τέλη άλλαξα και άλλο το πρόγραμμα διατροφής μου προσθέτοντας σαφώς περισσότερη πρωτεϊνη. Ήθελα απλά να ρωτήσω αν είναι σε γενικοτερα πλαίσια ασφαλής η κατανάλωση της. Σε πρώτη φάση παίρνω ένα scoop την ημέρα. Μισο με το πρωινό και άλλο μισο προς το βράδυ με λίγο γάλα και συνήθως μετά τη γυμναστική μου. Έχω την εντύπωση ότι το παραεκανα λίγο με το νερό διότι κατέληξα να πίνω 2.5 λίτρα - 3 λίτρα αλλά ψιλοαποτομα...τύπου 800ml με την μια. Γενικά ποια είναι η πιο σωστή κατανάλωση νερού ποσοτητικα κ δοσολογικα διότι διαβάζω διάφορες απόψεις.

  28. #28
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by narcsoul View Post
    Το υποψιάστηκα αυτό. Μια ερώτηση σχετικά. Μετά από χρήση 1 μήνα θα πρέπει να την σταματήσω για ένα μήνα και μετά ξανά τον 3ο μήνα....η δεν έχει σημασία?
    Οχι βεβαια, δε χρειαζεται να σταματησεις τιποτα, απλο φαγητο ειναι η whey.


    Δεν υπαρχει προβλημα με την υψηλη καταναλωση πρωτεινης, ισα ισα καλο κανει, εχει βρεθει οτι διατροφες με υψηλη πρωτεινη σχετιζονται με μικροτερα % λιπους.

    Μη τρελαινεσαι με το νερο, πινε οσο διψας.
    Last edited by Achillezzz; 27-06-21 at 12:29.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  29. #29
    New Member
    Join Date
    10-09-17
    Posts
    20

    Default

    Whey υποθέτω λέγονται όλες οι καθαρές πρωτεινες ορού γάλακτος ?? Έχω διαλέξει αυτή: Dymatize Iso 100 Hydrolyzed

  30. #30
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by narcsoul View Post
    Whey υποθέτω λέγονται όλες οι καθαρές πρωτεινες ορού γάλακτος ?? Έχω διαλέξει αυτή: Dymatize Iso 100 Hydrolyzed
    Ναι ακριβως. Θα ελεγα οτι οι hydrolyzed δεν αξιζουν τα λεφτα τους αλλα ειδα οτι εχεις θεμα με λακτοζη, οποτε οκ!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μια Ερώτηση Για Την Αναζήτηση
    By thebadguy in forum Σχετικά Με Το Forum
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-13, 18:19
  2. Αναζήτηση Σχολής Γυμναστικής
    By Chris.Balboa in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 16-08-11, 02:34
  3. Αναζήτηση Προπονητή
    By spotmuscle in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 30-10-09, 23:33
  4. Αναζητηση ιδανικης διατροφης...
    By kerkireos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 04-02-07, 20:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •