Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    3

    Default 5 χρονια προπονηση, 5 χρονια αποχη (τραυματισμος)! το μεγαλο comeback!

    Καλησπερα σε ολους! .

    Αρρωστος με το γυμναστηριο καποτε , 1,70 υψος, 90 κιλα και καπου στα 8% λιπος στο peak μου. Απο records δεν θυμαμαι και πολλα, αλλα χτυπουσα 200αρια σε deadlift,squat,benchpress

    Ηρθε ενας τραυματισμος και εμεινα εκτος 5 χρονια...

    Τωρα γυρναω, και σωματικα ειμαι 90 κιλα παλι αλλα ισως και 30% λιπος, εχει μεινει ενα 20% muscle mass θα ελεγα.

    Στα κιλα που παιζω τωρα στις 2 εβδμαδες στο γυμ, ειμαι απου στα κιλα που μου πηρε 1 χρονο να φτασω οταν ημουν αρχαριος.

    Αναρωτιεμαι ποσο καιρο θα μου κανει να επανελθω στα παλια μου και ποσες φορες την εβδομαδα θα πρεπει να χτυπαω καθε μυικη ομαδα.


    Σημειωση: ενω παω till failure και δινω volume,τα DOMS την επομενη ειναι σχεδον ανυπαρκτα. Δεν πετυχενω υπερτροφια η ειναι η μυικη μνημη που κανει την δουλεια της και αναρωνω τοσο γρηγορα; να το εκμεταλευτω για πιο πολλες προπονησεις;. Παλια μετα απο ενα training session ta doms κρατουσαν 3 μερες-1 week.

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,613

    Default

    Καλησπέρα καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε. Σίγουρα σιγά σιγά η μυϊκή μνήμη θα σε βοηθήσει αλλά για αρχή δεν θέλει υπερβολές για να μην τραυματιστείς κλπ.

    Όταν ξεπεράσεις το αρχικό στάδιο του πιασιματος κλπ και μπεις σε έναν καλό ρυθμό τότε βλέπεις της εναλλαγές κλπ τι split θα κάνεις.. Δοκίμασε η upper lower η PPL και ανάλογα ποιο σε βολεύει βλέπεις και πόσες φορές θα κάνεις. Τα Doms είναι και αυτά ανάλογα το κάθε σωματότυπό δώσε σημασία στην τεχνική και σιγά σιγά θα δεις την πρόοδο που θες. Τι ηλικία έχεις δεν μας είπες επίσης κάνεις κάποια διατροφή ξέρεις να μετράς θερμίδες κλπ ώστε να χάσεις σωστά τα κιλα που λες??
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    3

    Default

    Καλησπερα Συνονοματε! Ναι συγνωμη! ξεχασα να πω πως η πρωτη 5ετια ηταν απο τα 17 μου μεχρι τα 22. Τωρα ειμαι 27.

    Ναι απο διατροφη σκαμπαζω πολλα ;)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Comeback Στη Γυμναστική Μετά Από 2 Χρόνια
    By Gyri in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 17-03-19, 15:12
  2. 3 Χρόνια Αποχή Από Τα Βάρη
    By Mystical in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 30-05-14, 15:33
  3. Καλή Χρονιά Σε Όλους & Ένα Μεγάλο Ευχαριστώ!!
    By Musclemar in forum Σχετικά Με Το Forum
    Replies: 29
    Last Post: 07-01-11, 21:51
  4. Χρόνια Πολλά Και Καλή Χρονιά Σε Όλους
    By Thodwris in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 17
    Last Post: 16-01-09, 22:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •