Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Μια βοήθεια στο χαος

    Καλησπερα
    Έχω διαβάσει τόοοοοση πολύ πληροφορία που πραγματικά έχω πελαγώσει.... Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Είμαι 45 χρόνων και το πρόβλημα μου εδώ και 10 χρονια είναι η η επιδερμική χαλάρωση + κυτταριτιδα κυρίως στα πόδια (περισσότερο ορατή στο εσωτερικό των μηρών) και τον ποπό. (γενικά είμαι πλαδαρη εφόσον δεν γυμνάζομαι). Δεν είχα ποτέ μεγάλες αυξομειώσεις βάρους. Να θεωρήσω πως έχω κακής ποιότητας δέρμα;;;; Είμαι 1.67 και 63 κιλά. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί γιατί πραγματικά το θέαμα ειναι πολύ άσχημο. Ποια είναι η κατάλληλη γυμναστική; με ποια συχνότητα; ποια είναι η κατάλληλη διατροφή; θα πρέπει να πάρω κάποια συμπληρώματα ώστε να βοηθησουν; η έστω μια βοήθεια για να βρω την αρχή του νήματος! Δεν ξέρω καν που θα μπορούσα να απευθυνθώ ώστε να έχω μια καθοδήγηση....

  2. #2
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Αρχικά σκέψου τι είδους άσκηση θα ήθελες βάλεις στη ζωή σου έτσι ώστε να σε ευχαριστεί και κυρίως να μπορείς να είσαι συνεπής με αυτή.
    Να μπορείς να την υποστηρίζεις σχετικά με μια σωστή συχνότητα που ακόμα κι όταν οι συνθήκες σε πάνε πίσω καποιες φορες να μπορείς να συνεχίσεις πάλι μετά.
    Στα 45 γίνονται ακόμα μεγάλες βελτιώσεις με σωστή διατροφή και ήπια άσκηση - χωρίς υπερβολές.

  3. #3

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα μπορούσα να κάνω οποιαδήποτε άσκηση με συνέπεια πέρα από το αισθητικό κομμάτι και για λόγους υγείας. Απλά χρειάζομαι έναν στόχο και να βλέπω αποτέλεσματα στο σώμα μου για να μπορώ να παραμένω προσυλωμενη. Για παράδειγμα έκανα για ένα 8μηνο πιλατες και ασκήσεις με το βάρος του σώματος μου. Είδα διαφορά στο σώμα μου όμως η κυτταρίτιδα και η επιδερμική χαλάρωση που ήταν ο στόχος παρμέναν το ίδιο. Τα πόδια μου εξακολουθούν να φαίνονται χάλια. Μάλλον χρειάζεται να κάνω κάτι αλλο. Η μήπως δεν υπάρχει τίποτα; επίσης έχω δοκιμάσει lpg και μέσοθεραπείες επίσης χωρίς αποτέλεσμα. Τι πλάνο θα ήταν σωστό να ακολουθήσω; να χάσω λίπος και στην συνέχεια να αυξήσω μυική μάζα μήπως και τεντωσει το δέρμα; στέκει αυτό; Δεν ξέρω πλέον καν που να απευθυνθώ. Σε διαιτολόγο; σε γυμναστή; σε πλαστικό;

  4. #4
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες και απο μένα. Διάβασα ότι παλιότερα είχες θεμα με την υγεία σου και το χέρι σου και δεν ήξερες αν μπορεις να κάνεις ασκήσεις!! Ρώτησε τελικα γιατρο να σου πει τι κατηγορια ασκησεις μπορεις να κάνεις ας ξεκινησουμε απο εκέι.
    Και 8 μηνες που έκανες πιλατες λιγο δεν είναι αλλά ουτε και πολύ. Αν μπορεις και σου επιτρέπετε να σηκωνεις βάρη και δεδομενου οτι το περισσοτερο θεμα το έχεις στα πόδια ξεκινα σιγά σιγά να κάνεις βασικές πολυαθρικές ασκήσεις ποδιών συν την αερόβια σου.
    Και εγω παρόλλο που έκανα βαρη και κάνω ακόμη στα μηχανηματα ποδιών στο gym η κλασσικες squats-deadlift κλπ ασκήσεις όταν πρωτοξεκίνησα ηταν σαν να ημουν αγυμναστος εντελως στα πόδια.

    Και γιατί στα λέω όλα αυτά γιατι πρώτα πρέπει να έχεις φτάσει σε ένα επίπεδό προοδου στο gym και διατροφής ίσως χρειαστεί να χάσεις και λίγα κιλά ακόμη και καλού ποσοστου λίπους και μετα να δεις αν το δέρμα σου είναι και πόσο χαλαρό.Εγώ ειχα φτάσει 13% λίπος φυσικός και είχα κάτψ απο την κοιλία θέμα. Ειναι και λίγο γενετικο νομίζω.Οπότε συνέχισε την σκληρη δουλεία και θα δεις μεγάλη προοδο αλλα θέλει υπομονή.Όταν <<εξαντλήσεις>> τα όρια σου το τι μπορεις να κάνεις εσυ απο μόνη σου τότε και εφόσον το πρόβλημα παραμένει ρωτας εναν πλαστικό κλπ. Αυτό θα έκανα εγώ τουλάχιστον στην θέση σου.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #5

    Default

    Γιώργο ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Αστεράκι δεν μπορώ να βρω.... Σορρυ που χαλάω το νημα αλλά χρειάζομαι 25 πόντους για να στείλω προσωπικό μνμ που δεν έχω...

  6. #6
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Ελπίζω οι συμβουλές να πιάσουν τόπο. Εγώ απλά σου εξήγησα κάποια γενικά πράγματα πως λειτουργεί το φόρουμ. Εαν είσαι ενεργός μέλος και γράφεις θα σου ανοίξουν όλες οι ρυθμίσεις κλπ. Καλή συνέχεια στο πρόγραμμα σου και ότι χρειαστείς η απορία έχεις μας λες.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Chrisssa View Post
    Καλησπερα
    Έχω διαβάσει τόοοοοση πολύ πληροφορία που πραγματικά έχω πελαγώσει.... Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Είμαι 45 χρόνων και το πρόβλημα μου εδώ και 10 χρονια είναι η η επιδερμική χαλάρωση + κυτταριτιδα κυρίως στα πόδια (περισσότερο ορατή στο εσωτερικό των μηρών) και τον ποπό. (γενικά είμαι πλαδαρη εφόσον δεν γυμνάζομαι). Δεν είχα ποτέ μεγάλες αυξομειώσεις βάρους. Να θεωρήσω πως έχω κακής ποιότητας δέρμα;;;; Είμαι 1.67 και 63 κιλά. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί γιατί πραγματικά το θέαμα ειναι πολύ άσχημο. Ποια είναι η κατάλληλη γυμναστική; με ποια συχνότητα; ποια είναι η κατάλληλη διατροφή; θα πρέπει να πάρω κάποια συμπληρώματα ώστε να βοηθησουν; η έστω μια βοήθεια για να βρω την αρχή του νήματος! Δεν ξέρω καν που θα μπορούσα να απευθυνθώ ώστε να έχω μια καθοδήγηση....

    Είμαι 43χρ άρα μπορώ να σου πω εκ πείρας την απάντηση


    Βάρη , σωστή διατροφή (εννοώ όχι απλώς "τρώω υγιεινά") , αερόβια και όλο αυτό με συνέπεια και υπομονή γιατί κακά τα ψέμματα δεν είμαστε 18χρ.

    Αλλά θέλει χρόνο και πολύ ιδρώτα στο γυμναστήριο.
    Δεν θες κανένα συμπλήρωμα, πρόγραμμα θέλει και πειθαρχία.

    Αφιέρωσε χρόνο να μελετήσεις το φόρουμ και θα πάρεις μεγάλη καθοδήγηση για τα πρώτα βήματα σου.
    Δεν είναι δύσκολο, αλλά θέλει να ασχοληθείς.
    Last edited by Kardoula; 04-08-21 at 20:40.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το χάος της αγοράς συμπληρωμάτων.
    By pannt in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 77
    Last Post: 12-07-09, 21:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •